CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wyniki deweloperów mieszkaniowych w 2013 r.

 Redakcja  |  28.03.2014
Wyniki deweloperów mieszkaniowych w 2013 r.
Wyniki deweloperów mieszkaniowych w 2013 r.
www.sxc.hu

Choć ostatni sezon był pod względem wyników finansowych słabszy od roku 2012, najwięksi deweloperzy mieszkaniowi notowani na GPW mogą go uznać za stosunkowo udany.

Biorąc pod uwagę fakt, że na początku ubiegłego roku powszechnie przewidywano zapaść na krajowym rynku mieszkaniowym, wyniki finansowe (netto) głównych deweloperów mieszkaniowych w 2013 r. można uznać za zadowalające.

Z ośmiu największych i najbardziej rozpoznawalnych polskich firm deweloperskich budujących lokale mieszkalne, trzy nieznacznie poprawiły wynik finansowy wobec roku poprzedniego, pięć z nich zanotowało spadek zysku.

Przeczytaj: Prawdopodobne dalsze upadłości w budownictwie

Największy spadek zanotował Polnord, lider z czasów mieszkaniowego boomu. Obecnie spółka nie imponuje już tak wynikami jak jeszcze kilka lat temu, a skonsolidowany zysk netto za rok ubiegły to niespełna jedna piąta wyniku wypracowanego w roku 2012.

Ponadto, drugi największy spadek zysku netto (o prawie 40 procent) rok do roku miał Dom Development.

Z kolei wyższy zysk netto za ubiegły rok w stosunku do roku 2012 zanotowały firmy LC Corp, Robyg i JW Construction. Różnica nie była jednak znacząca i wyniosła nominalnie od 2 do 4 mln zł.

W sumie ósemka deweloperów zarobiła na czysto w ubiegłym roku ponad 213 mln zł., co oznacza wynik gorszy od zanotowanego rok wcześniej o prawie jedną czwartą. Bardzo ważne jest jednak, że żaden z liczących się na rynku deweloperów mieszkaniowych nie wykazał straty na poziomie zysku netto.

Analizując wyniki finansowe deweloperów mieszkaniowych, ze szczególnym uwzględnieniem, należy pamiętać, że w tym segmencie rynku nieruchomości zysk netto za wybrany okres, choć jest wiarygodnym wskaźnikiem standingu finansowego spółki, nie musi do końca odzwierciedlać bieżącego stanu koniunktury ani też nawet bieżącej sytuacji firm.

Osiągnięty zysk netto jest bowiem efektem tzw. przekazań, a więc zawarcia ostatecznych umów przeniesienia własności lokali pochodzących ze sprzedaży, a ściślej przedsprzedaży poprzednich okresów. Są więc bardziej efektem działalności operacyjnej sprzed kilku kwartałów, aniżeli aktywności gospodarczej z okresu, którego dotyczą.

Wydaje się, że nieprędko można liczyć na istotną poprawę wyników finansowych notowanych na GPW deweloperów mieszkaniowych. Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym ruszyła dopiero na początku drugiej połowy ubiegłego roku, by w 4 kwartale 2013 r. pobić historyczne rekordy.

Także bieżący kwartał zapowiada się bardzo obiecująco. Jednak widoczna poprawa sprzedaży mieszkań przez deweloperów znajdzie odzwierciedlenie w ich raportach finansowych dopiero w 2015 r.

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie" według stanu prawnego na dzień 1 stycznia 2014 r. Rok wydania: 2014, wydanie dziesiąte uaktualnione i rozszerzone, ilość stron: 562 + 20, ISBN: 978-83-89234-74-2, format: B5, oprawa: miękka
SPIS TREŚCI »
CZYTAJ OPIS »

Zobacz też: Więcej nowych inwestycji na rynku mieszkaniowym

I tak deweloperzy mieszkaniowi wypadają na tle całej branży bardzo dobrze.

Ciekawy przykład to największy deweloper notowany na GPW i funkcjonujący na rodzimym rynku, działający głównie w segmencie komercyjnym nie tylko w Polsce, ale także w większości krajów Europy Środkowowschodniej – Globe Trade Centre.

Spółka zanotowała w ubiegłym roku kolejną już dotkliwą stratę netto, tym razem na poziomie – bagatela – 746 mln złotych. Jest to więc prawie cztery razy więcej od sumy zysków opisanych wyżej ośmiu największych deweloperów mieszkaniowych. Nie świadczy to najlepiej o procesie odradzania się koniunktury w ramach szeroko pojętego krajowego, jak i regionalnego rynku nieruchomości.

Z drugiej strony nieco optymizmu w tym względzie wnoszą osiągnięcia spółki Polski Holding Nieruchomości. W tym przypadku ubiegłoroczny zysk netto wyniósł 107 mln złotych, co na tle prawie dwukrotnie wyższej straty w roku 2012 jawi się jako prawdziwy sukces.

Zaprezentowane przez branżę deweloperską wyniki finansowe za miniony rok budzą mieszane uczucia i nie można z pewnością stwierdzić, że  okres spowolnienia na krajowym rynku nieruchomości mamy już za sobą.

Jednak trzy kolejne kwartały znacznego wzrostu sprzedaży mieszkań z pierwszej ręki w połączeniu z czynnikami, które istotnie będą wspierać rynek nieruchomości w tym roku (niskie stopy procentowe, program „MdM", uruchomienie Funduszu Mieszkań na Wynajem, ożywienie gospodarcze), dają nadzieję na trwałą poprawę koniunktury w tym segmencie gospodarki już w najbliższych miesiącach.

Źródło: Jarosław Jędrzyński, RynekPierwotny.com

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy? »

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10789|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10363|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl