CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Wyniki deweloperów mieszkaniowych w 2013 r.

 Redakcja  |  28.03.2014
Wyniki deweloperów mieszkaniowych w 2013 r.
Wyniki deweloperów mieszkaniowych w 2013 r.
www.sxc.hu

Choć ostatni sezon był pod względem wyników finansowych słabszy od roku 2012, najwięksi deweloperzy mieszkaniowi notowani na GPW mogą go uznać za stosunkowo udany.

Biorąc pod uwagę fakt, że na początku ubiegłego roku powszechnie przewidywano zapaść na krajowym rynku mieszkaniowym, wyniki finansowe (netto) głównych deweloperów mieszkaniowych w 2013 r. można uznać za zadowalające.

Z ośmiu największych i najbardziej rozpoznawalnych polskich firm deweloperskich budujących lokale mieszkalne, trzy nieznacznie poprawiły wynik finansowy wobec roku poprzedniego, pięć z nich zanotowało spadek zysku.

Przeczytaj: Prawdopodobne dalsze upadłości w budownictwie

Największy spadek zanotował Polnord, lider z czasów mieszkaniowego boomu. Obecnie spółka nie imponuje już tak wynikami jak jeszcze kilka lat temu, a skonsolidowany zysk netto za rok ubiegły to niespełna jedna piąta wyniku wypracowanego w roku 2012.

Ponadto, drugi największy spadek zysku netto (o prawie 40 procent) rok do roku miał Dom Development.

Z kolei wyższy zysk netto za ubiegły rok w stosunku do roku 2012 zanotowały firmy LC Corp, Robyg i JW Construction. Różnica nie była jednak znacząca i wyniosła nominalnie od 2 do 4 mln zł.

W sumie ósemka deweloperów zarobiła na czysto w ubiegłym roku ponad 213 mln zł., co oznacza wynik gorszy od zanotowanego rok wcześniej o prawie jedną czwartą. Bardzo ważne jest jednak, że żaden z liczących się na rynku deweloperów mieszkaniowych nie wykazał straty na poziomie zysku netto.

Analizując wyniki finansowe deweloperów mieszkaniowych, ze szczególnym uwzględnieniem, należy pamiętać, że w tym segmencie rynku nieruchomości zysk netto za wybrany okres, choć jest wiarygodnym wskaźnikiem standingu finansowego spółki, nie musi do końca odzwierciedlać bieżącego stanu koniunktury ani też nawet bieżącej sytuacji firm.

Osiągnięty zysk netto jest bowiem efektem tzw. przekazań, a więc zawarcia ostatecznych umów przeniesienia własności lokali pochodzących ze sprzedaży, a ściślej przedsprzedaży poprzednich okresów. Są więc bardziej efektem działalności operacyjnej sprzed kilku kwartałów, aniżeli aktywności gospodarczej z okresu, którego dotyczą.

Wydaje się, że nieprędko można liczyć na istotną poprawę wyników finansowych notowanych na GPW deweloperów mieszkaniowych. Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym ruszyła dopiero na początku drugiej połowy ubiegłego roku, by w 4 kwartale 2013 r. pobić historyczne rekordy.

Także bieżący kwartał zapowiada się bardzo obiecująco. Jednak widoczna poprawa sprzedaży mieszkań przez deweloperów znajdzie odzwierciedlenie w ich raportach finansowych dopiero w 2015 r.

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie" według stanu prawnego na dzień 1 stycznia 2014 r. Rok wydania: 2014, wydanie dziesiąte uaktualnione i rozszerzone, ilość stron: 562 + 20, ISBN: 978-83-89234-74-2, format: B5, oprawa: miękka
SPIS TREŚCI »
CZYTAJ OPIS »

Zobacz też: Więcej nowych inwestycji na rynku mieszkaniowym

I tak deweloperzy mieszkaniowi wypadają na tle całej branży bardzo dobrze.

Ciekawy przykład to największy deweloper notowany na GPW i funkcjonujący na rodzimym rynku, działający głównie w segmencie komercyjnym nie tylko w Polsce, ale także w większości krajów Europy Środkowowschodniej – Globe Trade Centre.

Spółka zanotowała w ubiegłym roku kolejną już dotkliwą stratę netto, tym razem na poziomie – bagatela – 746 mln złotych. Jest to więc prawie cztery razy więcej od sumy zysków opisanych wyżej ośmiu największych deweloperów mieszkaniowych. Nie świadczy to najlepiej o procesie odradzania się koniunktury w ramach szeroko pojętego krajowego, jak i regionalnego rynku nieruchomości.

Z drugiej strony nieco optymizmu w tym względzie wnoszą osiągnięcia spółki Polski Holding Nieruchomości. W tym przypadku ubiegłoroczny zysk netto wyniósł 107 mln złotych, co na tle prawie dwukrotnie wyższej straty w roku 2012 jawi się jako prawdziwy sukces.

Zaprezentowane przez branżę deweloperską wyniki finansowe za miniony rok budzą mieszane uczucia i nie można z pewnością stwierdzić, że  okres spowolnienia na krajowym rynku nieruchomości mamy już za sobą.

Jednak trzy kolejne kwartały znacznego wzrostu sprzedaży mieszkań z pierwszej ręki w połączeniu z czynnikami, które istotnie będą wspierać rynek nieruchomości w tym roku (niskie stopy procentowe, program „MdM", uruchomienie Funduszu Mieszkań na Wynajem, ożywienie gospodarcze), dają nadzieję na trwałą poprawę koniunktury w tym segmencie gospodarki już w najbliższych miesiącach.

Źródło: Jarosław Jędrzyński, RynekPierwotny.com

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11470|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11037|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl