CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Rynek kredytów hipotecznych czeka na lepsze czasy

Redakcja Administratora  |  02.04.2014  |  1
Rynek kredytów hipotecznych czeka na lepsze czasy
Rynek kredytów hipotecznych czeka na lepsze czasy
www.sxc.hu

Centrum AMRON działające pod egidą Związku Banków Polskich niedawno opublikowało kolejne wydanie swojego raportu. Wspomniana analiza podsumowuje trendy, które w 2013 r. były widoczne na rynku kredytów mieszkaniowych.

„Informacje pochodzące z międzybankowych systemów AMRON i SARFiN wskazują, że znacznie mniej Polaków pożyczyło pieniądze na zakup lokalu – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com,

Liczba nowych kredytów spadła o jedną dziesiątą

W raporcie podsumowującym 2012 rok analitycy Centrum AMRON stwierdzili, że sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych jest najgorsza od trzech lat. Na początku 2013 r. z banków napływały jeszcze bardziej pesymistyczne wiadomości.

Przeczytaj: Polskie kredyty hipoteczne wśród najdroższych

Rynkowe ożywienie rozpoczęło się od drugiego kwartału. Mimo tej zmiany krajowe banki nie powtórzyły wyników sprzedażowych z 2012 r. (patrz poniższa tabela). Ubiegłoroczną dekoniunkturę na rynku kredytów mieszkaniowych można porównać tylko ze zjawiskiem, które odnotowano osiem lat wcześniej.

Dane Centrum AMRON wskazują, że łączna wartość zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych w 2013 r. wzrosła o 4,57%. W przypadku liczby aktywnych umów analogiczna zmiana wyniosła 5,09% (patrz poniższa tabela).

O ubiegłorocznej kondycji rynku lepiej świadczą informacje dotyczące zaciąganych zobowiązań. Od stycznia do grudnia 2013 r. liczba nowych kredytów spadła o 10,02%. W analizowanym okresie Polacy pożyczyli na cele mieszkaniowe o 6,73% mniej (patrz poniżej).

Warto nadmienić, że w stosunku do 2012 r. wzrosła średnia kwota udzielanego kredytu. Prawie czteroprocentowa zmiana może wynikać z działań Komisji Nadzoru Finansowego. 

Warto zobaczyć: Rynek mieszkaniowy w lutym

„Wprowadzenie wymagań dotyczących wkładu własnego w drugiej połowie 2013 r. zmotywowało wiele osób do zaciągnięcia kredytu na 100% mieszkania" – podkreśla Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Najważniejsze wyniki krajowego rynku kredytów mieszkaniowych w 2012 r. i 2013 r.

Analizowana wartość

Wynik odnotowany w 2012 roku

Wynik odnotowany w 2013 roku

Zmiana w stosunku do 2012 roku (w ujęciu liczbowym)

(w ujęciu procentowym)

Łączna wartość zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych (na koniec roku)

316,331 mld zł

330,792 mld zł

14,461 mld zł

 +4,57% 

Liczba aktywnych umów kredytowych  (na koniec roku)

1 731 593

1 819 796

88 203

 +5,09% 

Liczba nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych

196 557

176 866

19 691

 -10,02% 

Łączna wartość nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych

39,108 mld zł

36,475 mld zł

2,633 mld zł

 -6,73% 

Średnia wartość nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych

198 965 zł

206 230 zł

7265 zł

 +3,65%

Źródło: RynekPierwotny.com

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie" według stanu prawnego na dzień 1 stycznia 2014 r. Rok wydania: 2014, wydanie dziesiąte uaktualnione i rozszerzone, ilość stron: 562 + 20, ISBN: 978-83-89234-74-2, format: B5, oprawa: miękka
SPIS TREŚCI »
CZYTAJ OPIS »

Na uwagę zasługują również informacje dotyczące liczby i wartości kredytów mieszkaniowych, które zostały udzielone w poszczególnych kwartałach (patrz poniższy wykres). Dane Centrum AMRON wskazują, że wartość nowych zobowiązań rosła już od wiosny ubiegłego roku. Jeżeli chodzi o liczbę kredytowanych lokali to bardzo zły wynik zanotowano w pierwszym kwartale.

Od kwietnia do września ub.r. sytuacja się poprawiła. Można przypuszczać, że w tym kontekście decydujące znaczenie miały spadające notowania WIBOR-u (patrz następny wykres). Niewielki spadek liczby nowych kredytów miał miejsce pod koniec roku (październik – grudzień).

Zapał potencjalnych kredytobiorców ostudziły podwyżki bankowych marż (patrz drugi wykres). Na ich decyzje mogła też wpłynąć perspektywa szybkiego uruchomienia programu „Mieszkanie dla Młodych”. 

Niski WIBOR będzie wspierał akcję kredytową

W bieżącym roku rynek kredytów mieszkaniowych nadal będzie stymulowany przez niskie stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej niedawno poinformowała, że stopy procentowe NBP mogą pozostać na dotychczasowym poziomie do stycznia 2015 r.

Pierwotnie podwyżki stóp procentowych były spodziewane w III lub IV kwartale. Ta zmiana planów RPP jest związana z obecną sytuacją geopolityczną. Konflikt rosyjsko – ukraiński najprawdopodobniej zredukuje dynamikę polskiego PKB i przyczyni się do zmniejszenia presji inflacyjnej.

Mimo napięć za wschodnią granicą, krajowa gospodarka powinna rozwijać się znacznie szybciej niż w ubiegłym roku. Agencja Standard & Poor's prognozuje wzrost polskiego PKB na 2,80% (wobec 1,50% w 2012 roku).

Ożywienie gospodarcze w zestawieniu z niskimi notowaniami WIBOR-u wygeneruje dodatkowy popyt na kredyty mieszkaniowe. Ten efekt niestety będzie redukowany przez stopniowe podwyżki marż.

Krajowe banki już teraz rekompensują sobie straty związane z długotrwałą stabilizacją niskiego oprocentowania kredytów i ustawowymi obniżkami opłat interchange. 

W drugiej połowie bieżącego roku program „MdM” będzie już zapewniał znaczące wsparcie dla krajowego rynku kredytów mieszkaniowych. Taki stymulator jest bardzo istotny ze względu na perspektywę stabilizacji cen lokali.

Nie można jednak oczekiwać, że rządowe dopłaty wywołają przełom na rynku kredytów mieszkaniowych. W 2014 r. wyniki sprzedażowe krajowych banków powinny zbliżyć się do wartości, które odnotowano dwa lata wcześniej.     

Źródło: Andrzej Prajsnar, RynekPierwotny.com

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy? »

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10792|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10365|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl