CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Rynek kredytów hipotecznych czeka na lepsze czasy

Redakcja Administratora  |  02.04.2014  |  1
Rynek kredytów hipotecznych czeka na lepsze czasy
Rynek kredytów hipotecznych czeka na lepsze czasy
www.sxc.hu

Centrum AMRON działające pod egidą Związku Banków Polskich niedawno opublikowało kolejne wydanie swojego raportu. Wspomniana analiza podsumowuje trendy, które w 2013 r. były widoczne na rynku kredytów mieszkaniowych.

„Informacje pochodzące z międzybankowych systemów AMRON i SARFiN wskazują, że znacznie mniej Polaków pożyczyło pieniądze na zakup lokalu – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com,

Liczba nowych kredytów spadła o jedną dziesiątą

W raporcie podsumowującym 2012 rok analitycy Centrum AMRON stwierdzili, że sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych jest najgorsza od trzech lat. Na początku 2013 r. z banków napływały jeszcze bardziej pesymistyczne wiadomości.

Przeczytaj: Polskie kredyty hipoteczne wśród najdroższych

Rynkowe ożywienie rozpoczęło się od drugiego kwartału. Mimo tej zmiany krajowe banki nie powtórzyły wyników sprzedażowych z 2012 r. (patrz poniższa tabela). Ubiegłoroczną dekoniunkturę na rynku kredytów mieszkaniowych można porównać tylko ze zjawiskiem, które odnotowano osiem lat wcześniej.

Dane Centrum AMRON wskazują, że łączna wartość zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych w 2013 r. wzrosła o 4,57%. W przypadku liczby aktywnych umów analogiczna zmiana wyniosła 5,09% (patrz poniższa tabela).

O ubiegłorocznej kondycji rynku lepiej świadczą informacje dotyczące zaciąganych zobowiązań. Od stycznia do grudnia 2013 r. liczba nowych kredytów spadła o 10,02%. W analizowanym okresie Polacy pożyczyli na cele mieszkaniowe o 6,73% mniej (patrz poniżej).

Warto nadmienić, że w stosunku do 2012 r. wzrosła średnia kwota udzielanego kredytu. Prawie czteroprocentowa zmiana może wynikać z działań Komisji Nadzoru Finansowego. 

Warto zobaczyć: Rynek mieszkaniowy w lutym

„Wprowadzenie wymagań dotyczących wkładu własnego w drugiej połowie 2013 r. zmotywowało wiele osób do zaciągnięcia kredytu na 100% mieszkania" – podkreśla Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Najważniejsze wyniki krajowego rynku kredytów mieszkaniowych w 2012 r. i 2013 r.

Analizowana wartość

Wynik odnotowany w 2012 roku

Wynik odnotowany w 2013 roku

Zmiana w stosunku do 2012 roku (w ujęciu liczbowym)

(w ujęciu procentowym)

Łączna wartość zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych (na koniec roku)

316,331 mld zł

330,792 mld zł

14,461 mld zł

 +4,57% 

Liczba aktywnych umów kredytowych  (na koniec roku)

1 731 593

1 819 796

88 203

 +5,09% 

Liczba nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych

196 557

176 866

19 691

 -10,02% 

Łączna wartość nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych

39,108 mld zł

36,475 mld zł

2,633 mld zł

 -6,73% 

Średnia wartość nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych

198 965 zł

206 230 zł

7265 zł

 +3,65%

Źródło: RynekPierwotny.com

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie" według stanu prawnego na dzień 1 stycznia 2014 r. Rok wydania: 2014, wydanie dziesiąte uaktualnione i rozszerzone, ilość stron: 562 + 20, ISBN: 978-83-89234-74-2, format: B5, oprawa: miękka
SPIS TREŚCI »
CZYTAJ OPIS »

Na uwagę zasługują również informacje dotyczące liczby i wartości kredytów mieszkaniowych, które zostały udzielone w poszczególnych kwartałach (patrz poniższy wykres). Dane Centrum AMRON wskazują, że wartość nowych zobowiązań rosła już od wiosny ubiegłego roku. Jeżeli chodzi o liczbę kredytowanych lokali to bardzo zły wynik zanotowano w pierwszym kwartale.

Od kwietnia do września ub.r. sytuacja się poprawiła. Można przypuszczać, że w tym kontekście decydujące znaczenie miały spadające notowania WIBOR-u (patrz następny wykres). Niewielki spadek liczby nowych kredytów miał miejsce pod koniec roku (październik – grudzień).

Zapał potencjalnych kredytobiorców ostudziły podwyżki bankowych marż (patrz drugi wykres). Na ich decyzje mogła też wpłynąć perspektywa szybkiego uruchomienia programu „Mieszkanie dla Młodych”. 

Niski WIBOR będzie wspierał akcję kredytową

W bieżącym roku rynek kredytów mieszkaniowych nadal będzie stymulowany przez niskie stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej niedawno poinformowała, że stopy procentowe NBP mogą pozostać na dotychczasowym poziomie do stycznia 2015 r.

Pierwotnie podwyżki stóp procentowych były spodziewane w III lub IV kwartale. Ta zmiana planów RPP jest związana z obecną sytuacją geopolityczną. Konflikt rosyjsko – ukraiński najprawdopodobniej zredukuje dynamikę polskiego PKB i przyczyni się do zmniejszenia presji inflacyjnej.

Mimo napięć za wschodnią granicą, krajowa gospodarka powinna rozwijać się znacznie szybciej niż w ubiegłym roku. Agencja Standard & Poor's prognozuje wzrost polskiego PKB na 2,80% (wobec 1,50% w 2012 roku).

Ożywienie gospodarcze w zestawieniu z niskimi notowaniami WIBOR-u wygeneruje dodatkowy popyt na kredyty mieszkaniowe. Ten efekt niestety będzie redukowany przez stopniowe podwyżki marż.

Krajowe banki już teraz rekompensują sobie straty związane z długotrwałą stabilizacją niskiego oprocentowania kredytów i ustawowymi obniżkami opłat interchange. 

W drugiej połowie bieżącego roku program „MdM” będzie już zapewniał znaczące wsparcie dla krajowego rynku kredytów mieszkaniowych. Taki stymulator jest bardzo istotny ze względu na perspektywę stabilizacji cen lokali.

Nie można jednak oczekiwać, że rządowe dopłaty wywołają przełom na rynku kredytów mieszkaniowych. W 2014 r. wyniki sprzedażowe krajowych banków powinny zbliżyć się do wartości, które odnotowano dwa lata wcześniej.     

Źródło: Andrzej Prajsnar, RynekPierwotny.com

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11444|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11014|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl