CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

W Europie Środkowo-Wschodniej powstaje najwięcej centrów handlowych

 Redakcja  |  17.04.2014

Nowe centra handlowe oddane do użytku w Europie Środkowo-Wschodniej w drugiej połowie 2013 r. stanowiły blisko 70% całej podaży w Europie.

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield dotyczącego rozwoju centrów handlowych w Europie pt. „European Shopping Centre Development" wynika, że w ubiegłym roku najwyższy poziom aktywności deweloperskiej ponownie odnotowano w Europie Środkowo-Wschodniej, na którą w drugim półroczu przypadło prawie 70% nowej podaży, czyli 2,4 mln mkw. powierzchni.

Zobacz też: Polski rynek nieruchomości handlowych po I kw. 2014 r.

W drugiej połowie 2013 r. znacząco wzrosła aktywność deweloperska na rynku centrów handlowych w Europie – oddano do użytku ok. 3,6 mln mkw. powierzchni najmu brutto (GLA), czyli dwukrotnie więcej niż w pierwszym półroczu. Niemniej jednak łączna wielkość nowej podaży była niższa od prognozowanej ze względu na przesunięcie otwarcia szeregu obiektów na rok 2014.

James Chapman, dyrektor działu rynków kapitałowych Cushman & Wakefield w regionie Europy Środkowej, powiedział:

„Zainteresowanie inwestowaniem w centra handlowe wraca do poziomu sprzed kryzysu, a dzięki rosnącej w ostatnim czasie aktywności deweloperskiej pojawiły się nowe okazje inwestycyjne.

Do punktu nasycenia zbliża się wiele większych miast w Europie Środkowej, z wyjątkiem Warszawy, gdzie jest miejsce dla kolejnych wielkopowierzchniowych obiektów handlowych.

W większości pozostałych najważniejszych miast można zaobserwować repozycjonowanie istniejących centrów handlowych w celu zwiększenia efektywności, natomiast liczne nowe obiekty oddane do użytku w mniejszych miastach (powyżej 100 tys. mieszkańców) przyczyniły się do wzrostu konkurencji i zainteresowania inwestorów”.

Marek Noetzel, partner, dyrektor działu powierzchni handlowych w Cushman & Wakefield Polska powiedział:

„Poprawa nastrojów na rynku inwestycyjnym w Europie Zachodniej przekłada się na rynki Europy Środkowej. Choć w porównaniu do okresu sprzed kryzysu nie widać jeszcze wyraźnych symptomów poprawy na rynku najmu powierzchni handlowych, coraz silniejsze  oznaki ożywienia w gospodarce pozwalają patrzeć optymistycznie na działalność inwestycyjną w dłuższej perspektywie”.

Według stanu na dzień 1 stycznia 2014 r. łączne zasoby powierzchni w centrach handlowych Europy wynosiły ok. 154 mln mkw. GLA. Francja jest nadal największym rynkiem z zasobami na poziomie 17,3 mln mkw.

Warto przeczytać: W Warszawie nadal jest miejsce dla centrów handlowych

Na drugim miejscu z 16,93 mln mkw. powierzchni znalazła się Wielka Brytania, za którą uplasowała się Rosja, która dysponuje już ponad 16,86 mln mkw. Jednak do końca bieżącego Rosja ma szansę zostać drugim największym rynkiem centrów handlowych w Europie, wyprzedzając pod tym względem Wielką Brytanię.

Rosja może także rywalizować z Francją o pozycję największego rynku centrów handlowych Europy, jeżeli zostanie zrealizowana większość przygotowywanych projektów.

W latach 2014–2015 ma powstać w tym kraju ok. 2,6 mln mkw. powierzchni, w tym w największym centrum handlowym Europy Avia Park o powierzchni 235 000 mkw., które zostanie otwarte w Moskwie. W drugiej połowie 2013 r. na Rosję przypadło 29% nowej podaży w Europie, czyli 1 mln mkw.

Trzy największe centra handlowe otwarte na Starym Kontynencie zostały oddane do użytku w Rosji: pierwszy etap Aero Park City (91 000 mkw.), Kristall (75 000 mkw.) i Planeta (63 440 mkw.).

Przeczytaj: Sieci handlowe i deweloperzy zainteresowani Polską Wschodnią

W Turcji zasoby powierzchni w centrach handlowych mogą wzrosnąć do końca 2015 r. o ponad 2,2 mln mkw., o czym świadczy drugi największy w Europie wolumen powierzchni w przygotowaniu.

Natomiast Francja zajmuje pierwsze miejsce w Europie Zachodniej i trzecie w klasyfikacji ogólnej pod względem ilości nowej powierzchni handlowej w przygotowaniu – w latach 2014–2015 powstanie w tym kraju łącznie prawie 1,3 mln mkw. w ramach rozbudowy kilku istniejących już obiektów.

Drugie miejsce pod względem nowej podaży zajęła ponownie Turcja, gdzie w drugiej połowie ubiegłego roku oddano do użytku 486 800 mkw. powierzchni w centrach handlowych, w tym w największym obiekcie otwartym w ostatnim kwartale – Zorlu (60 000 mkw.).

Na trzecią pozycję awansowała po raz pierwszy Ukraina, której zasoby powierzchni w centrach handlowych wzrosły w drugim półroczu 2013 r. o ok. 340 800 mkw. Pierwszą piątkę zamykają Polska i Francja.

Martin Mahmuti, starszy analityk inwestycyjny w firmie Cushman & Wakefield, powiedział:

„Dynamika aktywności inwestycyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej utrzyma się na wysokim poziomie – przewiduje się, że dwie trzecie nowej podaży w 2014 r. i 2015 r. w skali całego kontynentu, czyli odpowiednio 6,8 mln mkw. i 4,2 mln mkw. w poszczególnych latach, powstanie właśnie w tym regionie.

Jednak na wielkość inwestycji w przygotowaniu na 2015 r. mogą wpłynąć napięcia geopolityczne w Europie Wschodniej, skutkując przesunięciem realizacji niektórych obiektów na kolejny rok”.

W 2014 r. otwarte zostaną w Europie 203 nowe centra handlowe, w tym 127 w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto planowana jest rozbudowa 86 centrów handlowych, z czego 65 w Europie Zachodniej. Natomiast na 2015 r. przewiduje się otwarcie 103 nowych centrów handlowych i 32 rozbudowanych.

Głównym motorem aktywności deweloperskiej w Europie będą nadal Ukraina, Turcja i Rosja, które mogą odnotować dwucyfrowy wzrost podaży.

Źródło: Cushman & Wakefield

Kształtowanie mikrośrodowiska jako miejsca wspólnotyWykonywanie odbiorczych i okresowych sprawdzań instalacji niskiego napięcia oraz wykonywanie innych pomiarówModernizacja instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych na podstawie przykładowych projektów budynków 5-cio i 11-sto kondygnacyjnychOchrona odgromowa obiektów budowlanych

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11092|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10670|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl