CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Czy mieszkań dla młodych będzie więcej?

Od początku bieżącego miesiąca obowiązują zaktualizowane limity cenowe programu „Mieszkanie dla Młodych. W dwunastu miastach wojewódzkich odnotowano ich wzrost.

Mimo tej pozytywnej zmiany niedobór dotowanych lokali nadal jest widoczny. Najgorsza sytuacja panuje na trzech głównych rynkach mieszkaniowych – warszawskim, krakowskim i wrocławskim.

Portal RynekPierwotny.com zapytał czołowe firmy deweloperskie o plany związane z budownictwem w ramach programu „MdM" – pisze Andrzej Prajsnar.  

Inwestycje są planowane w największych miastach

Większość ankietowanych deweloperów potwierdziła, że planuje budowę kolejnych mieszkań, które zakwalifikują się do rządowego programu.

Ciekawe plany uczestnictwa w programie ma między innymi Ronson Development. Ta znana spółka uruchomiła już sprzedaż lokali w drugim etapie poznańskiej inwestycji Młody Grunwald. Według informacji, które przekazała Justyna Hamrol-Wasielewska – regionalna dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development, w ofercie firmy znajduje się 40 dotowanych mieszkań o powierzchni od 40 m kw. do 82 m kw. Cena tych lokali została ustalona na poziomie nieprzekraczającym poznańskiego limitu programu „MdM".

Zobacz też: Wyniki sprzedaży deweloperów na początku 2014 r.

„Metr kwadratowy kosztuje 5907 zł, co oznacza, że mieszkanie można nabyć już za 236 000 złotych brutto" – informuje Justyna Hamrol-Wasielewska.

Swoją ofertę dotowanych mieszkań zamierza rozszerzyć również spółka J.W. Construction. Jej przedstawiciele zwracają uwagę, że już teraz wiele sprzedawanych lokali spełnia cenowe kryteria programu. 

„Aktualnie około 50% naszej oferty kwalifikuje się do tego programu, a przed nami kolejne projekty" – mówi Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding S.A. 

Ten deweloper mieszkaniowy w drugim kwartale bieżącego roku zamierza uruchomić sprzedaż kolejnego etapu inwestycji Osiedle Centrum. Lokale, których budowę planuje J.W. Construction powstaną w centrum Łodzi.

Z informacji przekazanych przez Małgorzatę Ostrowską wynika, że J.W. Construction planuje jeszcze kilka inwestycji, które przynajmniej częściowo powinny zakwalifikować się do programu MdM. 

Przeczytaj: Rośnie zdolność kredytowa i popularność MdM

„W bieżącym roku zamierzamy również rozpocząć dwa projekty w Gdyni (przy ulicy Sochaczewskiej oraz Spokojnej), Zieloną Dolinę (etap II) oraz inwestycje Lewandów i Berensona w Warszawie, a także inwestycję przy ulicy Bałtyckiej w Katowicach. Mam nadzieję, że w powyższych inwestycjach będziemy mogli zaoferować większość mieszkań w programie" – dodaje członek zarządu J.W. Construction Holding S.A.

Inwestorzy dostrzegają wady „MdM"

Ankietowani deweloperzy podkreślali, że częste zmiany limitów cenowych mogą pokrzyżować ich plany uczestnictwa w programie „Mieszkanie dla Młodych".

Znaczenie tego problemu dostrzega Radosław Bieliński – rzecznik prasowy Dom Development S.A.

Zwraca on uwagę, że limity ograniczające koszt zakupu dotowanych lokali zmieniają się co kwartał, podczas gdy budowa nowej inwestycji trwa przynajmniej rok. Dlatego krajowi deweloperzy mogą mieć kłopoty z dostosowywaniem swojej oferty do kryteriów programu.

Warto dodać, że po aktualizacji limitów cenowych „MdM", Dom Development może sprzedać więcej dotowanych lokali.

„W naszej ofercie obecnie znajduje się blisko 140 mieszkań z dopłatą. Są one zlokalizowane w warszawskiej Białołęce (osiedla Regaty i Derby). Program „MdM" do tej pory nie miał aż tak znaczącego wpływu na sprzedaż naszych mieszkań. Liczymy jednak, że po zwiększeniu limitów sytuacja ulegnie zmianie" – mówi Radosław Bieliński.

Niektóre firmy deweloperskie na razie nie uwzględniają programu w swoich planach inwestycyjnych. Przykładem takiej spółki jest ATAL. Jej oferta dotowanych lokali ogranicza się do łódzkiego osiedla Nowe Polesie.

Warto przeczytać: MdM po pierwszym kwartale

Ewelina Juroszek – dyrektor ds. sprzedaży mieszkań ATAL S.A. zwraca uwagę, że tylko w Łodzi wysokość limitów cenowych odpowiada realiom rynkowym. Na terenie Warszawy, Krakowa i Wrocławia panuje zupełnie inna sytuacja.

Od początku kwietnia w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu obowiązują nieco wyższe limity. 

Trudno jednak oczekiwać, że niedawne zmiany przekonają deweloperów, którzy zrezygnowali z uczestnictwa w rządowym programie. Na terenie wymienionych miast różnica pomiędzy limitem „MdM" i średnią ceną 1 mkw. nowych mieszkań nadal jest większa niż 20%.    

Źródło: Andrzej Prajsnar, RynekPierwotny.com

Kształtowanie mikrośrodowiska jako miejsca wspólnotyWykonywanie odbiorczych i okresowych sprawdzań instalacji niskiego napięcia oraz wykonywanie innych pomiarówModernizacja instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych na podstawie przykładowych projektów budynków 5-cio i 11-sto kondygnacyjnychOchrona odgromowa obiektów budowlanych

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Studia dla zarządców Nieprzyjemny zapach z kanalizacji
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Neprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... czytam więcej»


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić (...) ... Czytam więcej »

Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10653|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10225|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl