CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Polska regionalnym potentem w obszarze zrównoważonego budownictwa

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 6/2014  |  05.05.2014
Rośnie ilość powierzchni biurowej z certyfikatami BREEAM i LEED
Rośnie ilość powierzchni biurowej z certyfikatami BREEAM i LEED
arch.

W Europie Środkowo-Wschodniej istnieje 1,75 mln mkw. powierzchni biurowej z certyfikatem, z czego 730 000 mkw. przypada na Polskę - tak wynika z danych JLL. Firma doradcza JLL przeanalizowała trendy związane ze zrównoważonym budownictwem na rynku nieruchomości biurowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Rynek nieruchomości komercyjnych ma zasadnicze znaczenie w staraniach o poprawę stanu środowiska naturalnego czy zahamowanie zmian klimatycznych.

Z szacunków UNEP - Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych - wynika, że globalnie budynki konsumują 40% energii, 30% surowców, a także produkują jedną trzecią gazów cieplarnianych - mówi Kevin Turpin, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w Europie Środkowo-Wschodniej JLL.

Zobacz też: Zielona certyfikacja w Polsce w liczbach

Zgodnie z dyrektywą 2010/31/EU od 2020 roku wszystkie nowo powstające budynki w Unii Europejskiej będą musiały wykazać, że są obiektami o prawie zerowym bilansie energetycznym.

Pakiet ustaw klimatycznych, które wyznaczają kierunki polityki ekologicznej państw członkowskich, przewiduje m.in. obowiązek ograniczenia emisji dwutlenku węgla czy zmniejszenie zużycia energii w już powstałych budynkach. Z tego względu np. jeden z najważniejszych proekologicznych trendów na rynku nieruchomości to dziś coraz większa powszechność standardów budownictwa zrównoważonego.

- Pozyskanie certyfikacji dla budynku biurowego przez dewelopera czy inwestora pokazuje zaangażowanie firmy w kwestie zrównoważonego rozwoju. To również narzędzie potwierdzające ograniczony wpływ danej nieruchomości na środowisko naturalne. Warto też zwrócić uwagę na korzyści czysto biznesowe związane z certyfikacją.

Takie budynki charakteryzują się wyższym poziomem wynajęcia, a przy tym łatwiej przyciągają silne, rozpoznawalne marki, dla których uruchomienie siedziby w certyfikowanym biurowcu jest elementem strategii rozwoju i polityki firmy - zauważa Regina Gul, Senior Project Manager w Dziale Zarządzania Projektami JLL, LEED AP i BREEAM In-Use Auditor.

Dwa najbardziej znane na świecie systemy certyfikacji to LEED i BREEAM. Analizują one takie parametry, jak np. oszczędność energii, racjonalne zużycie wody, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, lokalizacja budynku czy rozwiązania sprzyjające redukcji poziomu wytwarzanych odpadów. Większość programów w dużej mierze nastawiona jest także na poprawę parametrów już istniejących budynków (BREEAM In-Use i LEED EB:OM).

Przeczytaj: Energooszczędne i ekologiczne windy

Dynamicznie rośnie wolumen certyfikowanych biur w Europie Środkowo-Wschodniej. Z analiz JLL wynika, że jeden z zielonych certyfikatów ma dzisiaj ok. 1,75 mln mkw. powierzchni biurowych w regionie. Ok. 730 000 mkw. tej powirzchni (czyli ok. 40%) znajduje się zaś w Polsce. Ponad 71% powierzchni z zielonym certyfikatem w Europie Środkowo-Wschodniej ma zaś odznaczenie BREEAM.

Warto zauważyć, że co najmniej 2,5 mln mkw. istniejących lub powstających w Europie Środkowo-Wschodniej biur zarejestrowano jako ubiegace się o zielony certyfikat. Ok. 700 000 z nich przypada na najbardziej aktywny w tej kwestii rynek polski.

Jednak pamiętajmy, że wiele projektów z naszego kraju, które chcą uzyskać certyfikację w systemie BREEAM, nie zostało jeszcze zarejestrowanych w gronie ubiegających sie o to odznaczenie. Można zatem założyć, że ostateczny wolumen powierzchni pozostającej w trakcie certyfikacji jest jeszcze wyższy.

Wśród zarejestrowanych w systemach certyfikacji projektów biurowych mniej jest już istniejących, starszych budynków, które starają się o certyfikat. Wiąże się to z bardzo dużą liczbą planowanych lub realizowanych biurowców, zwłaszcza w Polsce (a szczególnie - w Warszawie), a także z poprawą sytuacji nowej podaży biurowej na innych rynkach w regionie.

Eksperci JLL oczekują, że popularność certyfikacji zajmowanej przez nich powierzchni biurowej w ramach niecertyfikowanego (lub certyfikowanego w innym systemie) budynku, będzie wzrastała wśród najemców, dla których dbałość o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój stanowi element polityki CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu).

Choć pojawia się nowa legislacja, nadal rzadkie są przypadki ulg podatkowych czy zachęt dla inwestorów realizujących projekty zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego. To zarządcy, deweloperzy i najemcy, którzy promują dobre praktyki i są motorem wzrostu popularności certyfikacji i wolumenu tzw. zielonej powierzchni.

Warto zobaczyć: Centra handlowe powinny współtworzyć miasta

- Zachowania i nawyki użytkowników mają niebagatelny wpływ na to, w jakim stopniu nieruchomość oddziałuje na środowisko naturalne, dlatego ich zaangażowanie w inicjatywy proekologiczne jest konieczne. Niezależnie bowiem, jak nowoczesny jest biurowiec, jak zaawansowane rozwiązania w nim zastosowano, jeśli nie będzie zarządzany i użytkowany w sposób prawidłowy, jego negatywny wpływ na środowisko okaże się znaczący.

Dlatego JLL prowadzi kampanie informacyjne i edukacyjne promujące dobre praktyki z obszaru zrównoważonego rozwoju wśród właścicieli i najemców zarządzanych przez firmę obiektów, w celu poprawy funkcjonowania nieruchomości pod względem ekologicznym, technologicznym, jak również w obszarze wydajności - komentuje to Ewelina Karpińska, koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju w Dziale Zarządzania Nieruchomościami w Europie Środkowo-Wschodniej.

Źródło: PropertyNews.pl

Kształtowanie mikrośrodowiska jako miejsca wspólnotyWykonywanie odbiorczych i okresowych sprawdzań instalacji niskiego napięcia oraz wykonywanie innych pomiarówModernizacja instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych na podstawie przykładowych projektów budynków 5-cio i 11-sto kondygnacyjnychOchrona odgromowa obiektów budowlanych

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17098|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10662|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10237|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl