CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Jak żyć we wspólnocie?

Po cyklu artykułów opisujących psychologiczne aspekty w zarządzaniu, niniejszy tekst poświęcony będzie odpowiedzi na listy od Państwa.

Na wstępie chcę zaznaczyć, że z racji wykonywanego zawodu pominę kwestie prawne poruszonych poniżej problemów. Po porady prawne muszą Państwo udać się do prawnika. Trzeba pamiętać, że jeżeli można uporać się z jakąś trudnością czy uciążliwością poprzez odwołanie się do konkretnych przepisów prawnych, należy to zrobić.

Psycholodzy nazywają to odwołaniem się do zaplecza. Oczywiście, nie zawsze gwarantuje to sukces. Nierzadko instancje, do których się odwołujemy, nie są zainteresowane pomyślnym załatwieniem danej sprawy.

W grę mogą wchodzić ukryte interesy różnych grup albo zwyczajna ludzka niechęć, z czego wynikać mogą strategie opóźniające albo zniechęcające do podejmowania kolejnych kroków. Mimo wszystko zawsze warto próbować.

Zobacz też: Odpowiedzialność we wspólnocie

Problemy opisane w listach rozpatrzę w dwóch kontekstach, społecznym i psychologicznym, tak jak pojmuje je psychologia kliniczna. Trzy opisane sytuacje dotyczą tego samego – braku dbałości o dobro i komfort życia drugiego człowieka.

Czy widzieli Państwo np. sunących środkiem sklepowej alei ludzi, taranujących swoim wózkiem ruch innych kupujących? Warto uzmysłowić – zarówno sobie, jak i innym – że nie funkcjonujemy w społecznej próżni, tylko w grupie.

Mam wrażenie, że nie dość wyraźnie akcentuje się świadomość obecności innych ludzi np. w szkołach. Dominuje przekonanie, że moje musi być na wierzchu i nie muszę brać pod uwagę reszty świata. Taka polityka jest krótkowzroczna i prowadzi donikąd.

Zainteresowanie dobrem drugiego człowieka jest elementem tzw. inteligencji emocjonalnej. Ludzie dobrze potraktowani przez innych odczuwają potrzebę wzajemności. Świat wygląda bardziej przyjaźnie.

Możemy zacząć od łagodnego uzmysłowienia uciążliwemu sąsiadowi naszego położenia i spytania go, czy chciałby znaleźć się w naszej sytuacji. Czasami ludzie naprawdę nie zdają sobie sprawy, jak bardzo ich zachowania potrafią być męczące.

Warto wiedzieć: Komfort pracy zarządcy

Przypominam sobie sytuację, w której próbowałam wyjechać zaparkowanym na chodniku samochodem na zatłoczoną ulicę. Jeden z kierowców zatrąbił na mnie. Tłumiąc irytację, wysiadłam z samochodu, podeszłam do niego i spokojnie zapytałam, co zrobiłby na moim miejscu.

Udało mi się nie prawić mu morałów, nie okazałam świętego oburzenia, nie byłam niemiła, tylko rzeczowa. Był wyraźnie zaskoczony i – nie ukrywam, ku mojemu zadowoleniu – nawet lekko zawstydzony, przeprosił mnie i grzecznie wpuścił.

Być może próba nawiązania pokojowego kontaktu przyniesie zmianę. Stanowczo odradzam eskalowanie konfliktu, podejmowanie działań odwetowych, bo to tylko zaogni i tak niełatwą sytuację.

Możemy odwołać się do wspólnego interesu. W tym przypadku będzie to niczym niezakłócone sąsiedzkie współżycie. Nikt nie wie, kiedy będziemy potrzebować pomocy, i nie chodzi mi tu o jakiś kataklizm, ale np. wspólne zawalczenie o ważną wspólnotową sprawę, np. plac zabaw dla dzieci albo miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej.

Miło jest realizować ważne cele w pogodnej atmosferze. Czasami wpadamy w pułapkę złego myślenia o ludziach. Szybko opatrujemy ich etykietkami i „wiemy”, że pan z klatki obok jest nieokrzesanym prymitywem, a pani, która mieszka piętro wyżej – arogancką prowincjuszką.

Oczywiście są i ludzie agresywni, prymitywni, roszczeniowi albo lekceważący, ale nie oceniajmy ich zbyt pochopnie. Oni to wyraźnie czują i niejako nieświadomie spełniają nasze oczekiwania. Stają się jeszcze bardziej nieokrzesani i trudni.

Muszą być Państwo świadomi faktu, że każda ze stron poprzez swoje zachowania realizuje własne potrzeby. Oczywiście, potrzeby sąsiada, który chce na klatce schodowej urządzić sobie palarnię połączoną ze składzikiem, nie musi być przez nas akceptowana.

W tym przypadku warto odwołać się do norm społecznych. Eskalowanie wzajemnych nieprzyjemności, choć pokusa bywa czasem duża, jest ślepą uliczką. Wbrew pozorom aż tak bardzo nie różnimy się między sobą. Każdemu z nas zależy na byciu w grupie, byciu akceptowanym i kochanym, na zdrowiu, szczęściu, pomyślności i szeroko rozumianym dobrostanie.

Kiedy uda się nam nie popaść w konflikt i nie zapomnieć o tym, co nas łączy jako ludzi, być może spotkamy się gdzieś po drodze. Musimy znaleźć punkt, w którym możemy jakoś się spotkać. Wiem, co piszę. Mam na koncie kilka trudnych rozmów z ludźmi, których dzieliły ode mnie oceany różnic.

W tym miejscu zachęcam też Państwa do uczciwego przyjrzenia się własnym zachowaniom. Być może nasze niektóre posunięcia przyczyniły się do powstania impasu, zaognienia konfliktu. Łatwo jest popaść w etykietkowanie, święte oburzenie, poczucie niezaprzeczalnej racji, ale zamiast rozniecać atmosferę wzajemnej niechęci, czy nie lepiej pomyśleć: wprawdzie jest prymitywem, ale jak mogę do niego/niej dotrzeć? Jakie działania mogę podjąć, żeby się z nim/nią dogadać?

Przeczytaj: Techniki negocjacyjne w pracy zarządcy nieruchomości

Na koniec wspomnę o sile, jaka drzemie w grupie. Jeśli czyjeś zachowanie jest nieakceptowane, możemy poszukać wsparcia wśród innych ludzi. Wspólna petycja, zbiorowe protesty mogą okazać się niezwykle skuteczne. Pamiętajmy: nie jesteśmy sami. Czasem pozostali mieszkańcy nie interweniują, bo wydaje się im, że sami nic nie wskórają.

Warto rozmawiać z ludźmi, pytać ich, prosić o pomoc. Ostatnie badania wyraźnie dowodzą, że kooperacja jest stokroć korzystniejsza od rywalizacji nie tylko pod względem skuteczności, lecz także więzi. Gdybyśmy chcieli pokusić się o kliniczną definicję poczynań naszych uciążliwych sąsiadów, odsyłam Państwa do moich wcześniejszych artykułów na temat trudnych lokatorów.

Pokrótce przypomnę, że stanowcze, ale nieagresywne stawianie granic zawsze się opłaca. Jeśli zechcemy wznieść się na wyżyny psychologicznej dyplomacji, możemy również docenić wysiłki oponenta w celu załagodzenia konfliktu (np. zauważyć, że zabrał z klatki schodowej dwie pary butów, nie koncentrując się na początku na trzech pozostałych parach).

To niełatwe zadanie, ale i długoterminowa strategia, która ma nam zagwarantować sukces. Nie zapominajmy też o wsparciu instytucjonalnym. Policja, Straż Miejska, zarząd wspólnoty to miejsca, gdzie warto szukać pomocy. Nie możemy z góry zakładać, że nikt nie zainteresuje się naszą sprawą. Pamiętajmy o naszym prawie do asertywności, ale o tym też już było. Powodzenia! 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19209|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12563|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11717|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl