CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak żyć we wspólnocie?

Po cyklu artykułów opisujących psychologiczne aspekty w zarządzaniu, niniejszy tekst poświęcony będzie odpowiedzi na listy od Państwa.

Na wstępie chcę zaznaczyć, że z racji wykonywanego zawodu pominę kwestie prawne poruszonych poniżej problemów. Po porady prawne muszą Państwo udać się do prawnika. Trzeba pamiętać, że jeżeli można uporać się z jakąś trudnością czy uciążliwością poprzez odwołanie się do konkretnych przepisów prawnych, należy to zrobić.

Psycholodzy nazywają to odwołaniem się do zaplecza. Oczywiście, nie zawsze gwarantuje to sukces. Nierzadko instancje, do których się odwołujemy, nie są zainteresowane pomyślnym załatwieniem danej sprawy.

W grę mogą wchodzić ukryte interesy różnych grup albo zwyczajna ludzka niechęć, z czego wynikać mogą strategie opóźniające albo zniechęcające do podejmowania kolejnych kroków. Mimo wszystko zawsze warto próbować.

Zobacz też: Odpowiedzialność we wspólnocie

Problemy opisane w listach rozpatrzę w dwóch kontekstach, społecznym i psychologicznym, tak jak pojmuje je psychologia kliniczna. Trzy opisane sytuacje dotyczą tego samego – braku dbałości o dobro i komfort życia drugiego człowieka.

Czy widzieli Państwo np. sunących środkiem sklepowej alei ludzi, taranujących swoim wózkiem ruch innych kupujących? Warto uzmysłowić – zarówno sobie, jak i innym – że nie funkcjonujemy w społecznej próżni, tylko w grupie.

Mam wrażenie, że nie dość wyraźnie akcentuje się świadomość obecności innych ludzi np. w szkołach. Dominuje przekonanie, że moje musi być na wierzchu i nie muszę brać pod uwagę reszty świata. Taka polityka jest krótkowzroczna i prowadzi donikąd.

Zainteresowanie dobrem drugiego człowieka jest elementem tzw. inteligencji emocjonalnej. Ludzie dobrze potraktowani przez innych odczuwają potrzebę wzajemności. Świat wygląda bardziej przyjaźnie.

Możemy zacząć od łagodnego uzmysłowienia uciążliwemu sąsiadowi naszego położenia i spytania go, czy chciałby znaleźć się w naszej sytuacji. Czasami ludzie naprawdę nie zdają sobie sprawy, jak bardzo ich zachowania potrafią być męczące.

Warto wiedzieć: Komfort pracy zarządcy

Przypominam sobie sytuację, w której próbowałam wyjechać zaparkowanym na chodniku samochodem na zatłoczoną ulicę. Jeden z kierowców zatrąbił na mnie. Tłumiąc irytację, wysiadłam z samochodu, podeszłam do niego i spokojnie zapytałam, co zrobiłby na moim miejscu.

Udało mi się nie prawić mu morałów, nie okazałam świętego oburzenia, nie byłam niemiła, tylko rzeczowa. Był wyraźnie zaskoczony i – nie ukrywam, ku mojemu zadowoleniu – nawet lekko zawstydzony, przeprosił mnie i grzecznie wpuścił.

Być może próba nawiązania pokojowego kontaktu przyniesie zmianę. Stanowczo odradzam eskalowanie konfliktu, podejmowanie działań odwetowych, bo to tylko zaogni i tak niełatwą sytuację.

Możemy odwołać się do wspólnego interesu. W tym przypadku będzie to niczym niezakłócone sąsiedzkie współżycie. Nikt nie wie, kiedy będziemy potrzebować pomocy, i nie chodzi mi tu o jakiś kataklizm, ale np. wspólne zawalczenie o ważną wspólnotową sprawę, np. plac zabaw dla dzieci albo miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej.

Miło jest realizować ważne cele w pogodnej atmosferze. Czasami wpadamy w pułapkę złego myślenia o ludziach. Szybko opatrujemy ich etykietkami i „wiemy”, że pan z klatki obok jest nieokrzesanym prymitywem, a pani, która mieszka piętro wyżej – arogancką prowincjuszką.

Oczywiście są i ludzie agresywni, prymitywni, roszczeniowi albo lekceważący, ale nie oceniajmy ich zbyt pochopnie. Oni to wyraźnie czują i niejako nieświadomie spełniają nasze oczekiwania. Stają się jeszcze bardziej nieokrzesani i trudni.

Muszą być Państwo świadomi faktu, że każda ze stron poprzez swoje zachowania realizuje własne potrzeby. Oczywiście, potrzeby sąsiada, który chce na klatce schodowej urządzić sobie palarnię połączoną ze składzikiem, nie musi być przez nas akceptowana.

W tym przypadku warto odwołać się do norm społecznych. Eskalowanie wzajemnych nieprzyjemności, choć pokusa bywa czasem duża, jest ślepą uliczką. Wbrew pozorom aż tak bardzo nie różnimy się między sobą. Każdemu z nas zależy na byciu w grupie, byciu akceptowanym i kochanym, na zdrowiu, szczęściu, pomyślności i szeroko rozumianym dobrostanie.

Kiedy uda się nam nie popaść w konflikt i nie zapomnieć o tym, co nas łączy jako ludzi, być może spotkamy się gdzieś po drodze. Musimy znaleźć punkt, w którym możemy jakoś się spotkać. Wiem, co piszę. Mam na koncie kilka trudnych rozmów z ludźmi, których dzieliły ode mnie oceany różnic.

W tym miejscu zachęcam też Państwa do uczciwego przyjrzenia się własnym zachowaniom. Być może nasze niektóre posunięcia przyczyniły się do powstania impasu, zaognienia konfliktu. Łatwo jest popaść w etykietkowanie, święte oburzenie, poczucie niezaprzeczalnej racji, ale zamiast rozniecać atmosferę wzajemnej niechęci, czy nie lepiej pomyśleć: wprawdzie jest prymitywem, ale jak mogę do niego/niej dotrzeć? Jakie działania mogę podjąć, żeby się z nim/nią dogadać?

Przeczytaj: Techniki negocjacyjne w pracy zarządcy nieruchomości

Na koniec wspomnę o sile, jaka drzemie w grupie. Jeśli czyjeś zachowanie jest nieakceptowane, możemy poszukać wsparcia wśród innych ludzi. Wspólna petycja, zbiorowe protesty mogą okazać się niezwykle skuteczne. Pamiętajmy: nie jesteśmy sami. Czasem pozostali mieszkańcy nie interweniują, bo wydaje się im, że sami nic nie wskórają.

Warto rozmawiać z ludźmi, pytać ich, prosić o pomoc. Ostatnie badania wyraźnie dowodzą, że kooperacja jest stokroć korzystniejsza od rywalizacji nie tylko pod względem skuteczności, lecz także więzi. Gdybyśmy chcieli pokusić się o kliniczną definicję poczynań naszych uciążliwych sąsiadów, odsyłam Państwa do moich wcześniejszych artykułów na temat trudnych lokatorów.

Pokrótce przypomnę, że stanowcze, ale nieagresywne stawianie granic zawsze się opłaca. Jeśli zechcemy wznieść się na wyżyny psychologicznej dyplomacji, możemy również docenić wysiłki oponenta w celu załagodzenia konfliktu (np. zauważyć, że zabrał z klatki schodowej dwie pary butów, nie koncentrując się na początku na trzech pozostałych parach).

To niełatwe zadanie, ale i długoterminowa strategia, która ma nam zagwarantować sukces. Nie zapominajmy też o wsparciu instytucjonalnym. Policja, Straż Miejska, zarząd wspólnoty to miejsca, gdzie warto szukać pomocy. Nie możemy z góry zakładać, że nikt nie zainteresuje się naszą sprawą. Pamiętajmy o naszym prawie do asertywności, ale o tym też już było. Powodzenia! 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17326|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10816|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10389|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl