CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Modernizowanie wind

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 5/2014  |  04.05.2015  |  1
Modernizowanie wind
Modernizowanie wind
www.freeimages.com

Inwestowanie w wymianę i naprawę wind to konieczność i codzienność. W dodatku – kosztowna. Warto zatem sprawdzić, jakie działania modernizacyjne będą najlepszym rozwiązaniem i jak je sfinansować.

Rys historyczny

Wiemy z całą pewnością, że już w starożytnym Rzymie korzystali z prototypów windy. Konstrukcja tych urządzeń opierała się na przeciwwadze, którą podnoszono i na określonej wysokości zwalniano, by umożliwić transport ładunków. Początkowo windy napędzano siłą ludzkich mięśni bądź przy użyciu zwierząt pociągowych.

Dziś jednak windy nie powstałyby bez zamiany siły napędowej z ludzi na silnik mechaniczny. Dzięki rozwojowi techniki wprowadzano kolejne unowocześnienia ich pracy, np. pasy napędowe z zębatymi przekładniami. Niestety, takie windy jeszcze nie nadawały się do transportu ludzi. Były zbyt niebezpieczne – jeśli zerwała się lina, dźwig spadał. Używano ich zatem przede wszystkim do transportu ciężkich ładunków.

Przeczytaj też: Finansowanie wind

Zmiana nastąpiła dopiero w XIX wieku, gdy wynaleziono mechanizm zapadkowy, który zatrzymywał windę w razie upadku i był gwarancją bezpiecznego korzystania z niej. Już pod koniec XIX wieku windy pojawiły się w biurowcach i budynkach mieszkalnych. Dzięki nim budowano coraz wyżej i śmielej.

Dzisiejsze nowoczesne windy nadal służą tym samym celom. Żaden wysokościowiec nie ma prawa bytu bez zaawansowanej technologicznie windy. Dźwig to jednak urządzenie nie tylko praktyczne, lecz także – przynajmniej w założeniu – komfortowe czy wręcz dizajnerskie.

– Windy panoramiczne, z oświetleniem ledowym, dźwigi bez maszynowni albo z telealarmem powoli stają się normą i wypierają tradycyjne, zachowawcze konstrukcje – mówi Adrian Breś z firmy Schindler Polska.

Polska, mocą Ustawy z dnia 2 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym, ma zapewnioną ciągłą kontrolę bezpieczeństwa dźwigów osobowych. Można by więc sądzić, że nasz kraj w tej kwestii spełnia podstawowe wymogi bezpieczeństwa. Niestety, nadal widuje się windy sprzed kilkunastu czy dwudziestu lat, które wręcz proszą o modernizację.

Winda do wymiany

W Polsce kilkadziesiąt tysięcy dźwigów wymaga modernizacji, ale często nie ma na nią środków. Najczęściej wymieniane są dźwigi niesprawne, czyli takie, które nie przeszły pozytywnie okresowej kontroli. Na wymianę urządzeń coraz chętniej decydują się również bogatsze spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe.

Rośnie więc zapotrzebowanie na nowe, komfortowe i oszczędne windy. Społeczne oczekiwania nie dotyczą jedynie usuwania barier komunikacyjnych.

Według ekspertów z branży dźwigowej, świadomość konieczności ochrony środowiska zwiększa się i wśród producentów dźwigów, i wśród ich użytkowników. Priorytetem jest zatem nie tylko bezpieczeństwo i wysoki komfort eksploatacyjny, lecz także energooszczędność urządzeń. Zależy na tym zwłaszcza zarządcom nieruchomości, którzy szukają oszczędności.

Mniejsze zużycie energii możliwe jest m.in. za sprawą zastosowania nowych rozwiązań i systemów pracy dźwigu, jak napędy bezreduktorowe, dźwigi bez maszynowni czy pasy napędowe zamiast lin. Dają one wysoki komfort jazdy, a w dodatku są przyjazne dla środowiska oraz ekonomiczne.

Warto też zwrócić uwagę na zastosowanie opcji wygaszania światła w pustej windzie i źródeł światła LED, przez co zmniejsza się zużycie energii. Wykorzystanie nowoczesnych technologii z kolei wyraźnie zmniejsza koszty utrzymania urządzenia.

Trzeba też ustalić, czy producent ma certyfikaty zgodne z dyrektywą i normami dotyczącymi zgodności w zakresie systemu zarządzania środowiskowego, a także, czy montaż danego dźwigu ułatwi otrzymanie pozytywnej oceny BREEAM pod kątem ich wpływu na środowisko naturalne. To uwaga przede wszystkim do facility managerów.

Zużycie energii elektrycznej można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to „energia jazdy” – która wynika z użytkowania elementów bezpośrednio związanych z transportem, druga to „energia potrzeb własnych dźwigu”, wytwarzana przez tzw. urządzenia pomocnicze.

Po analizie struktury elementów składowych dźwigu i zainstalowanej mocy, można uznać, że w całkowitym zużyciu energii elektrycznej przeważa „energia jazdy”. To jednak prawda tylko w kontekście dźwigów o bardzo dużej intensywności pracy, powyżej 400 000 jazd rocznie, kiedy to „energia jazdy” stanowi 40–95% energii całkowitej.

Natomiast przy 70–120 000 jazd rocznie „energia jazdy” może stanowić najwyżej ćwierć całkowitego zużycia energii. Resztę energii pochłaniają pozornie nieistotne urządzenia: 10–-30% energii – szafa sterowa z urządzeniami dodatkowymi, a aż do 70% (!) – oświetlenie kabiny.

Windy solarne

Nowatorskie rozwiązania proekologiczne w branży windę to dźwigi wykorzystujące odnawialne źródła energii, np. windy solarne. W porównaniu z windami wyposażonymi w tradycyjne systemy napędowe pozwalają one zaoszczędzić do 50% energii w skali roku. Mogą być zasilane – w zależności od konfiguracji i poziomu nasłonecznienia – energią słoneczną, siecią elektryczną lub kombinacją obu tych źródeł energii.

Napędzające windę panele solarne umieszcza się na dachu budynku, w którym jest ona zamontowana. Ich rozmiary są dostosowane do indywidualnych potrzeb danego obiektu. Najpierw określa się poziom natężenia ruchu, potem zaś dobiera rozmiar panelu. Ich wielkość umożliwia również korzystanie z energii słonecznej w czasie niskiego nasłonecznienia.

Energia magazynowana przez panele dachowe może być wykorzystana od razu albo magazynowana w bateriach słonecznych czy sprzedawana sieci energetycznej.

Winda solarna daje unikatowe rozwiązanie, dzięki któremu winda może działać bez przejmowania się ewentualnymi awariami sieci elektrycznych. Można więc uznać, że urządzenie to wyznacza kierunek, w którym w najbliższych latach zmierzać będzie branża dźwigowa.

Środki na modernizację wind

Jak widać, modernizacja wind czy inwestowanie w nowinki, które przyniosą oszczędności i większy komfort jazdy, to sprawy niezbędne. Skąd jednak brać na nie (niemałe przecież) fundusze?

Zobacz: Kto płaci za windę we wspólnocie?

Na początku – przypomnijmy sobie, co zrobiła Spółdzielnia Mieszkaniowa „Pojezierze” z Olsztyna. Skorzystała z unijnych pieniędzy, które były do uzyskania w ramach Konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego „Warmia i Mazury” 2007–2013, w ramach Osi Priorytetowej 4 – Rozwój, restrukturyzacja i rewitalizacja miast, działanie 4.1 Humanizacja blokowisk oraz poprawa warunków technicznych budynków zrealizowanych z wielkiej płyty).

Modernizacja (humanizacja) blokowiska miała, rzecz jasna, zakres o wiele większy niż tylko wymiana wind; łącznie zainwestowano 46,6 mln złotych. Dzięki tym środkom wymieniono też jednak 87 z 146 osiedlowych wind. Ich poprzedniczki pochodziły z lat 70. i 80., więc były mocno wysłużone, zniszczone i bardzo energochłonne. Warto trzymać rękę na pulsie i gdy będzie taka możliwość, skorzystać unijnych środków dla dobra swego osiedla.

Inną możliwością jest zwrócenie się do Państwowego Funduszu Rozwoju Osób Niepełnosprawnych. Osoba niepełnosprawna, która ma problemy z poruszaniem się i będąca właścicielem bądź wieczystym użytkownikiem nieruchomości albo uzyskała zgodę od właściciela, może wystąpić do PFRON-u z wnioskiem o dofinansowanie znoszenia barier architektonicznych.

Plusem tej drogi jest możliwość złożenia wniosku w dowolnym momencie. Fundusz pokrywa do 80 (a w szczególnych przypadkach – nawet całość) kosztów kupna, dostawy i montażu odpowiednich sprzętów, poza tymi, które poniesiono przed podpisaniem z nim umowy.

Można też liczyć na zwrot kosztów wykonania projektu czy kosztorysu. Oferta obejmuje podnośniki, platformy schodowe, windy przyścienne i inne urządzenia do transportu pionowego.

Minusem tego rozwiązania jest jednorazowość finansowania dla danego miejsca. Warto wziąć też sobie do serca, że osoby, które w ciągu trzech poprzedzających wniosek lat nie wywiązały się z umowy z PFRON-em, nie mają szans na dofinansowanie.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej również oferuje wiele możliwości dofinansowania proekologicznych (a w tym: energooszczędnych) rozwiązań. Warto sprawdzać regularnie na jego stronie, czy nie pojawiła się właśnie możliwość uzyskania z tego źródła dofinansowania do modernizacji wind.

Komentarze

(1)
Stanisław | 30.06.2014, 11:09

uważam,że większą uwagę powinniśmy zwracać na niepełnosprawnych, bo dostanie się do niektórych miejsc wciąż jest dla nich uciążliwe z powodu braku odpowiednich urządzeń transportowych. zwłaszcza administracja powinna starać się jak najbardziej ułatwiać takim mieszkańcom codzienne funkcjonowanie. u mnie na osiedlu w montażu platformy dla osób niepełnosprawnych pomogła firma  i dzięki nim przynajmniej u nas w bloku niepełnosprawni nie muszą dłużej zmagać się z problemem pokonania tradycyjnych schodów.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19236|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12603|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11736|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl