CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Modernizowanie wind

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 5/2014  |  04.05.2015  |  1
Modernizowanie wind
Modernizowanie wind
www.freeimages.com

Inwestowanie w wymianę i naprawę wind to konieczność i codzienność. W dodatku – kosztowna. Warto zatem sprawdzić, jakie działania modernizacyjne będą najlepszym rozwiązaniem i jak je sfinansować.

Rys historyczny

Wiemy z całą pewnością, że już w starożytnym Rzymie korzystali z prototypów windy. Konstrukcja tych urządzeń opierała się na przeciwwadze, którą podnoszono i na określonej wysokości zwalniano, by umożliwić transport ładunków. Początkowo windy napędzano siłą ludzkich mięśni bądź przy użyciu zwierząt pociągowych.

Dziś jednak windy nie powstałyby bez zamiany siły napędowej z ludzi na silnik mechaniczny. Dzięki rozwojowi techniki wprowadzano kolejne unowocześnienia ich pracy, np. pasy napędowe z zębatymi przekładniami. Niestety, takie windy jeszcze nie nadawały się do transportu ludzi. Były zbyt niebezpieczne – jeśli zerwała się lina, dźwig spadał. Używano ich zatem przede wszystkim do transportu ciężkich ładunków.

Przeczytaj też: Finansowanie wind

Zmiana nastąpiła dopiero w XIX wieku, gdy wynaleziono mechanizm zapadkowy, który zatrzymywał windę w razie upadku i był gwarancją bezpiecznego korzystania z niej. Już pod koniec XIX wieku windy pojawiły się w biurowcach i budynkach mieszkalnych. Dzięki nim budowano coraz wyżej i śmielej.

Dzisiejsze nowoczesne windy nadal służą tym samym celom. Żaden wysokościowiec nie ma prawa bytu bez zaawansowanej technologicznie windy. Dźwig to jednak urządzenie nie tylko praktyczne, lecz także – przynajmniej w założeniu – komfortowe czy wręcz dizajnerskie.

– Windy panoramiczne, z oświetleniem ledowym, dźwigi bez maszynowni albo z telealarmem powoli stają się normą i wypierają tradycyjne, zachowawcze konstrukcje – mówi Adrian Breś z firmy Schindler Polska.

Polska, mocą Ustawy z dnia 2 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym, ma zapewnioną ciągłą kontrolę bezpieczeństwa dźwigów osobowych. Można by więc sądzić, że nasz kraj w tej kwestii spełnia podstawowe wymogi bezpieczeństwa. Niestety, nadal widuje się windy sprzed kilkunastu czy dwudziestu lat, które wręcz proszą o modernizację.

Winda do wymiany

W Polsce kilkadziesiąt tysięcy dźwigów wymaga modernizacji, ale często nie ma na nią środków. Najczęściej wymieniane są dźwigi niesprawne, czyli takie, które nie przeszły pozytywnie okresowej kontroli. Na wymianę urządzeń coraz chętniej decydują się również bogatsze spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe.

Rośnie więc zapotrzebowanie na nowe, komfortowe i oszczędne windy. Społeczne oczekiwania nie dotyczą jedynie usuwania barier komunikacyjnych.

Według ekspertów z branży dźwigowej, świadomość konieczności ochrony środowiska zwiększa się i wśród producentów dźwigów, i wśród ich użytkowników. Priorytetem jest zatem nie tylko bezpieczeństwo i wysoki komfort eksploatacyjny, lecz także energooszczędność urządzeń. Zależy na tym zwłaszcza zarządcom nieruchomości, którzy szukają oszczędności.

Mniejsze zużycie energii możliwe jest m.in. za sprawą zastosowania nowych rozwiązań i systemów pracy dźwigu, jak napędy bezreduktorowe, dźwigi bez maszynowni czy pasy napędowe zamiast lin. Dają one wysoki komfort jazdy, a w dodatku są przyjazne dla środowiska oraz ekonomiczne.

Warto też zwrócić uwagę na zastosowanie opcji wygaszania światła w pustej windzie i źródeł światła LED, przez co zmniejsza się zużycie energii. Wykorzystanie nowoczesnych technologii z kolei wyraźnie zmniejsza koszty utrzymania urządzenia.

Trzeba też ustalić, czy producent ma certyfikaty zgodne z dyrektywą i normami dotyczącymi zgodności w zakresie systemu zarządzania środowiskowego, a także, czy montaż danego dźwigu ułatwi otrzymanie pozytywnej oceny BREEAM pod kątem ich wpływu na środowisko naturalne. To uwaga przede wszystkim do facility managerów.

Zużycie energii elektrycznej można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to „energia jazdy” – która wynika z użytkowania elementów bezpośrednio związanych z transportem, druga to „energia potrzeb własnych dźwigu”, wytwarzana przez tzw. urządzenia pomocnicze.

Po analizie struktury elementów składowych dźwigu i zainstalowanej mocy, można uznać, że w całkowitym zużyciu energii elektrycznej przeważa „energia jazdy”. To jednak prawda tylko w kontekście dźwigów o bardzo dużej intensywności pracy, powyżej 400 000 jazd rocznie, kiedy to „energia jazdy” stanowi 40–95% energii całkowitej.

Natomiast przy 70–120 000 jazd rocznie „energia jazdy” może stanowić najwyżej ćwierć całkowitego zużycia energii. Resztę energii pochłaniają pozornie nieistotne urządzenia: 10–-30% energii – szafa sterowa z urządzeniami dodatkowymi, a aż do 70% (!) – oświetlenie kabiny.

Windy solarne

Nowatorskie rozwiązania proekologiczne w branży windę to dźwigi wykorzystujące odnawialne źródła energii, np. windy solarne. W porównaniu z windami wyposażonymi w tradycyjne systemy napędowe pozwalają one zaoszczędzić do 50% energii w skali roku. Mogą być zasilane – w zależności od konfiguracji i poziomu nasłonecznienia – energią słoneczną, siecią elektryczną lub kombinacją obu tych źródeł energii.

Napędzające windę panele solarne umieszcza się na dachu budynku, w którym jest ona zamontowana. Ich rozmiary są dostosowane do indywidualnych potrzeb danego obiektu. Najpierw określa się poziom natężenia ruchu, potem zaś dobiera rozmiar panelu. Ich wielkość umożliwia również korzystanie z energii słonecznej w czasie niskiego nasłonecznienia.

Energia magazynowana przez panele dachowe może być wykorzystana od razu albo magazynowana w bateriach słonecznych czy sprzedawana sieci energetycznej.

Winda solarna daje unikatowe rozwiązanie, dzięki któremu winda może działać bez przejmowania się ewentualnymi awariami sieci elektrycznych. Można więc uznać, że urządzenie to wyznacza kierunek, w którym w najbliższych latach zmierzać będzie branża dźwigowa.

Środki na modernizację wind

Jak widać, modernizacja wind czy inwestowanie w nowinki, które przyniosą oszczędności i większy komfort jazdy, to sprawy niezbędne. Skąd jednak brać na nie (niemałe przecież) fundusze?

Zobacz: Kto płaci za windę we wspólnocie?

Na początku – przypomnijmy sobie, co zrobiła Spółdzielnia Mieszkaniowa „Pojezierze” z Olsztyna. Skorzystała z unijnych pieniędzy, które były do uzyskania w ramach Konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego „Warmia i Mazury” 2007–2013, w ramach Osi Priorytetowej 4 – Rozwój, restrukturyzacja i rewitalizacja miast, działanie 4.1 Humanizacja blokowisk oraz poprawa warunków technicznych budynków zrealizowanych z wielkiej płyty).

Modernizacja (humanizacja) blokowiska miała, rzecz jasna, zakres o wiele większy niż tylko wymiana wind; łącznie zainwestowano 46,6 mln złotych. Dzięki tym środkom wymieniono też jednak 87 z 146 osiedlowych wind. Ich poprzedniczki pochodziły z lat 70. i 80., więc były mocno wysłużone, zniszczone i bardzo energochłonne. Warto trzymać rękę na pulsie i gdy będzie taka możliwość, skorzystać unijnych środków dla dobra swego osiedla.

Inną możliwością jest zwrócenie się do Państwowego Funduszu Rozwoju Osób Niepełnosprawnych. Osoba niepełnosprawna, która ma problemy z poruszaniem się i będąca właścicielem bądź wieczystym użytkownikiem nieruchomości albo uzyskała zgodę od właściciela, może wystąpić do PFRON-u z wnioskiem o dofinansowanie znoszenia barier architektonicznych.

Plusem tej drogi jest możliwość złożenia wniosku w dowolnym momencie. Fundusz pokrywa do 80 (a w szczególnych przypadkach – nawet całość) kosztów kupna, dostawy i montażu odpowiednich sprzętów, poza tymi, które poniesiono przed podpisaniem z nim umowy.

Można też liczyć na zwrot kosztów wykonania projektu czy kosztorysu. Oferta obejmuje podnośniki, platformy schodowe, windy przyścienne i inne urządzenia do transportu pionowego.

Minusem tego rozwiązania jest jednorazowość finansowania dla danego miejsca. Warto wziąć też sobie do serca, że osoby, które w ciągu trzech poprzedzających wniosek lat nie wywiązały się z umowy z PFRON-em, nie mają szans na dofinansowanie.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej również oferuje wiele możliwości dofinansowania proekologicznych (a w tym: energooszczędnych) rozwiązań. Warto sprawdzać regularnie na jego stronie, czy nie pojawiła się właśnie możliwość uzyskania z tego źródła dofinansowania do modernizacji wind.

Komentarze

(1)
Stanisław | 30.06.2014, 11:09

uważam,że większą uwagę powinniśmy zwracać na niepełnosprawnych, bo dostanie się do niektórych miejsc wciąż jest dla nich uciążliwe z powodu braku odpowiednich urządzeń transportowych. zwłaszcza administracja powinna starać się jak najbardziej ułatwiać takim mieszkańcom codzienne funkcjonowanie. u mnie na osiedlu w montażu platformy dla osób niepełnosprawnych pomogła firma  i dzięki nim przynajmniej u nas w bloku niepełnosprawni nie muszą dłużej zmagać się z problemem pokonania tradycyjnych schodów.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17709|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11055|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10634|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl