CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

System bezpiecznych kluczy

Katarzyna  Czajkowska  |  Administrator 5/2014  |  29.05.2014  |  3
System bezpiecznych kluczy
System bezpiecznych kluczy
SafeKey

Aby ułatwić sprawne funkcjonowanie biur i dostęp poszczególnych pracowników do wybranych biur powstał system dozoru kluczy. Bardzo praktyczny i wygodny jest system depozytorów kluczy lub system jednego klucza tzn. klucza generalnego.

Depozytor kluczy to istotny element bezpieczeństwa obiektu. Montowanie najwyższej jakości wkładek i systemu klucza generalnego jest bezcelowe, jeśli nie towarzyszy mu odpowiednie zabezpieczenie kluczy.

System będzie kompletny, jeżeli zapewnione jest bezpieczne przechowywanie kluczy w specjalnych depozytorach, a także monitorowanie ich pobrań i obiegu. Stały nadzór nad kluczami oraz archiwizacja w bazie danych informacji o wszystkich zdarzeniach możliwe są dzięki bezpośredniemu podłączeniu poprzez sieć TCP/IP w obiekcie depozytora do programu sterującego jego pracą.

Przeczytaj też: Zamek zamkowi nierówny

Dzięki temu można zarządzać obiegiem kluczy w czasie rzeczywistym oraz generować raporty w oparciu o przyjęte kryteria. Mechaniczna blokada kluczy w depozytorze daje pewność, że każdy z nich zostanie pobrany jedynie przez uprawnionego pracownika.

Najważniejsze funkcje systemu depozytorów kluczy to:

 • kontrola dostępu do kluczy wejściowych budynków i pomieszczeń,
 • dostęp do kluczy tylko dla autoryzowanych użytkowników,
 • możliwość zdefiniowania określonych grup użytkowników,
 • identyfikacja użytkownika za pomocą kodu PIN, karty zbliżeniowej RFID lub biometrycznie,
 • możliwość kilkupoziomowej autoryzacji dostępu do kluczy szczególnie ważnych,
 • tworzenie harmonogramów czasowego dostępu do kluczy (systemu zmianowego),
 • opcja rezerwacji klucza na określony czas,
 • szybkie wyszukiwanie klucza, którego nie ma w depozytorze,
 • pełny raport użycia klucza,
 • informacja o zdarzeniach na e-mail bądź przez sms,
 • zaawansowane funkcje raportowania z szybkim podglądem.

Sposób działania

Sercem systemu jest metalowy brelok w kształcie pocisku, który zawiera unikalny chip identyfikujący. Przymocowany za pomocą trwałej obręczy do klucza bądź pęku kluczy, stanowi jego elektroniczną etykietę. Każdy umieszczony jest w dedykowanym porcie w depozytorze kluczy. Może go wówczas wyjąć tylko autoryzowany użytkownik. Wszystkie porty depozytora wyposażone są w blokadę elektromagnetyczną.

Wprowadziwszy do systemu dane o konkretnym użytkowniku i o kluczu, mamy pewność, że tylko ten autoryzowany pracownik ma dostęp do depozytora i przeznaczonego mu klucza. System automatycznie zapisuje w bazie danych informacje o tym, kto i kiedy podjął go z depozytora.

Drzwiczki otwierają się i właściwy klucz może zostać pobrany tylko po pomyślnej identyfikacji upoważnionej osoby. W celu zwrotu klucza proces identyfikacji musi zostać powtórzony. Następnie użytkownik wkłada płytkę do odpowiedniego portu w depozytorze.

Inny typ depozytora to elektroniczno-mechaniczny depozytor kluczy, przeznaczony do bezpiecznego zdawania, przechowywania i pobierania tych spośród nich, które nie powinny opuszczać obiektu.

W urządzeniu deponować można klucze należące do systemu klucza generalnego, opartego na tych samych profilach, m.in.: klucz generalny, klucze grupowe, serwisowe oraz inne np. indywidualne. Każde pobranie i zdeponowanie takiego klucza jest protokołowane. Zdarzenia te można przeglądać na bieżąco lub po ręcznej synchronizacji danych z depozytora. Informacje można przetworzyć na raporty.

Na wypadek awarii układu elektronicznego lub zaniku zasilania depozytor ma możliwość mechanicznego otwarcia tylnej płyty serwisowej (blokowanej za pomocą dwóch zamków technicznych) i odryglowania wszystkich kluczy.

Depozytor zamykany jest drzwiczkami z zamkiem elektromagnetycznym. Otwarcie skrytki następuje po zidentyfikowaniu się uprawnionego użytkownika. Kiedy jest otwarta, na depozytorze nie można wykonywać innych czynności. Po przekroczeniu czasu otwarcia skrytek w depozytorze generowany jest alarm. Po manualnym zamknięciu skrytka zostaje zaryglowana.

Depozytor może współpracować z różnymi typami kart. Dzięki temu użytkownicy mogą używać w nim tych samych kart, które służą do identyfikowania się w systemie kontroli dostępu. Opcjonalnie możliwa jest specjalna funkcja tzw. śluzy kluczowej, która uniemożliwia opuszczenie obiektu przez osoby, które nie zdały do depozytora pobranego z niego klucza.

System jednego klucza

Master Key, czyli tzw. system klucza generalnego, umożliwia dostęp do dowolnej liczby drzwi za pomocą jednego klucza przy jednoczesnym wprowadzeniu pełnej kontroli dostępu do poszczególnych pomieszczeń, przy czym w dalszym ciągu możliwe jest stosowanie kluczy indywidualnych. Systemy Master Key umożliwiają dostarczenie kluczy o różnym dostępie do poszczególnych pomieszczeń i obiektów.

Prosty system klucza spełnia z reguły funkcję systemu zamknięć na jeden klucz (tzw. system jednego klucza – zamki ujednolicone) i pozwala zastąpić pęk kluczy jednym, który otwiera wszystkie drzwi.

Zobacz także: Budynek systemem zarządzany

System klucza generalnego, tzw. Master Key (układ centralnego otwierania) pozwala na otwarcie i zamknięcie dowolnej liczby drzwi jednym kluczem oraz na pełną kontrolę dostępu do pomieszczeń przy pomocy kluczy grupowych i indywidualnych.

To rozwiązanie pozwala powiązać ze sobą wiele dopasowanych do naszych potrzeb elementów zamykających: wkładek cylindrycznych, półwkładek, kłódek, wkładek meblowych i kluczy. Montaż polega na zastosowaniu bądź wymianie wkładek bębenkowych we wszystkich potrzebnych pomieszczeniach.

Zalety systemu Master Key:

 • wygoda w administrowaniu – dostęp do pomieszczenia lub grupy pomieszczeń za pomocą jednego klucza,
 • usprawnienie komunikacji wewnątrz obiektu,
 • możliwość otwierania w sytuacji zagrożenia (np. pożar) jednym kluczem generalnym wszystkich pomieszczeń (szybka ewakuacja ludzi itp.),
  jeden klucz umożliwiający dostęp tylko do wybranych pomieszczeń i obiektów (ochrona przed osobami nieupoważnionymi),
 • dowolność planowania dostępu,
 • jak największe wyeliminowanie kluczy rezerwowych,
 • w razie zgubienia klucza – możliwość jego szybkiego przekodowania potrzebnych elementów systemu, co jest znacznie tańsze niż wymiana wszystkich zamków,
 • kompatybilność – możliwość powiązania systemu, tzn. zamknięć drzwiowych, zamknięć meblowych oraz kłódek w jeden system na klucz Master (otwierający wszystko),
 • system może być oparty na atestowanych wkładkach antywłamaniowych, z najwyższymi certyfikatami klasy C/6EN.

Możliwości systemu Master:

 • teoretycznie nieograniczone możliwości tworzenia systemów i ich rozbudowy,
 • możliwość dowolnego rozbudowywania i łączenia systemów modułowych,
 • każdy użytkownik ma tylko jeden klucz, który daje mu możliwość otwarcia odpowiednich zamknięć,
 • możliwość zastosowania klucza generalnego, który umożliwia wejście do wszystkich pomieszczeń systemu (skrócenie czasu dostępu w sytuacjach awaryjnych),
 • projektowanie i montaż elementów systemowych odbywa się w zakładzie produkcyjnym w Warszawie, a obsługa systemu prowadzona jest przez autoryzowanego przedstawiciela, znajdującego się najbliżej użytkownika: możliwość błyskawicznej interwencji serwisowej.

Różne typy systemu

System z zamkiem centralnym

W systemie z zamkiem centralnym większa ilość kluczy pojedynczych otwiera jeden zamek – centralny. Każdy użytkownik pomieszczenia w budynku otwiera jednym kluczem swoje mieszkanie i piwnicę oraz wejście na klatkę schodową. System najlepiej sprawdza się w domkach wielorodzinnych i dużych budynkach mieszkalnych.

System z kluczem głównym

Składa się z nieograniczonej liczby różnorodnych wkładek, z własnymi kluczami pojedynczymi, otwieranymi przy użyciu nadrzędnego klucza głównego. Znajduje zastosowanie w domkach jednorodzinnych, sklepach, magazynach, budynkach użyteczności publicznej (jak szkoły, szpitale, teatry, obiekty sportowe, archiwa).

System z kluczem generalnym

Dwa lub więcej systemów z kluczem głównym może tworzyć system z kluczem generalnym. Klucze pojedyncze otwierają wkładki według wymaganego układu, klucz grupowy otwiera wszystkie wkładki pojedyncze w danej grupie, a klucz generalny – wszystkie zamknięcia pracujące w całym systemie.

Warto przeczytać: Zarządzanie procesami (cz. 1)

Użytkownik tego systemu potrzebuje każdorazowo jednego klucza, aby dostać się do poszczególnych obszarów zamknięć, natomiast przy pomocy klucza generalnego mogą być otwierane wszystkie zamknięcia systemu.

System z generalnym kluczem głównym

Ma budowę analogiczną do systemu z kluczem generalnym. Oferuje jednak możliwość utworzenia dwóch lub więcej grup z dodatkowym kluczem – kluczem generalnym głównym. Możliwe jest wprowadzenie znacznie rozbudowanych układów, nawet do kilkuset jednostek.

System zarządzania budynkiem lub kilkoma budynkami

Każdy mieszkaniec danego budynku jednym kluczem może otworzyć drzwi do swojego mieszkania i klatki schodowej, do innych mieszkań klucz ten nie będzie pasował. Zarządca ma możliwość dotarcia do wszystkich klatek schodowych jednym kluczem, pasującym równocześnie do wszystkich pomieszczeń administracyjnych w budynkach.

O ile system depozytorów przeznaczony jest głownie do biur, o tyle system klucza generalnego sprawdza się w hotelach, centrach handlowych, sklepach czy osiedlach mieszkaniowych. Oba są skuteczne, mało awaryjne, ułatwiają nam życie i usprawniają pracę w obiekcie. Ważne, by dobrać je do naszych potrzeb. 

Komentarze

(3)
Borys | 30.09.2015, 21:06
Pamiętam, jak kilka lat temu, wszyscy dziwnie się na mnie patrzyli, kiedy mówiłem, że instaluje taki system (dobre-zamki.pl/sklep/13-systemy-jednego-klucza). Ja od początku byłem do tego przekonany i absolutnie nie żałuję. A teraz wszystkich namawiam do tego rozwiązania.
AnnaManna | 01.06.2016, 07:18

Klucze podwójnie bezpieczne to takie, które można przechować w depozytorach świetnej jakości.

Michał | 04.07.2016, 12:21
Mam system Wilka, którym połączyłem dom, domek letniskowy oraz mieszkanie. Jestem bardzo zadowolony. Wygoda i oszczędność. Pozdrawiam;
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
 • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17967|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11249|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10825|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl