CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

IV Forum dla Zarządców: wokół opłat za media w nieruchomościach

Relacja z konferencji dla zarządców nieruchomosci
Jacek Sawicki  |  Administrator 6/2014  |  10.06.2014  |  1
3 czerwca odbyło się IV Forum dla Zarządców
3 czerwca odbyło się IV Forum dla Zarządców
J. Kosieradzki

Własne przedsięwzięcie konferencyjne pod hasłem Forum dla Zarządców zorganizowała redakcja miesięcznika ADMINISTRATOR  oraz portalu internetowego www.administrator24.info. Była to już jego IV edycja.

Do spotkania doszło w dniu 3 czerwca 2014 r. w warszawskim Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat”, a motyw przewodni stanowiło hasło „Zarządzanie poprzez koszty ze szczególnym uwzględnieniem mediów w nieruchomościach”.

Patronat merytoryczny nad Forum objęły takie organizacje branżowe zajmujące się rynkiem energii w mieszkalnictwie, jak: Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości, Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii oraz Ogólnopolska Izba Gospodarki Nieruchomościami. Ich eksperci przygotowali prelekcje tematyczne związane z dystrybucją mediów oparte o aktualny stan formalno-prawny i uwarunkowania techniczne.

Jak zwykle w Forum uczestniczyli zarządcy nieruchomości spółdzielni mieszkaniowych, TBS-ów i wspólnot mieszkaniowych, a także pracownicy samorządowi zajmujący się zarządzaniem zasobami publicznymi.

Ciekawe prelekcje – i te merytoryczne, i te przygotowane przez sponsorów konferencji (byli nimi: Apator Powogaz, Danfoss, Eurodźwig, ista, Kamstrup, Lodołamacz, itron, Minol Zenner, Platforma Materiały Budowlane oraz Techem) – dały zarządcom duży ładunek wiedzy i przyczynek do analiz opłat za wodę zimną i ciepłą, gaz, energię elektryczną, ciepło ogrzewcze. Wzrost kosztów opłat za media sprawia bowiem, że  stanowią one znaczącą kwotowo pozycję po stronie kosztów eksploatacji mieszkań.

Na potrzeby dokładnego wyliczania rachunków za korzystanie z mediów producenci opomiarowania oferują coraz to doskonalsze, a więc i dokładniejsze liczniki (wodomierze, ciepłomierze, gazomierze itp.), których odczyty coraz powszechniej są dokonywane na odległość.

Spotkanie poprowadziła redaktor naczelna miesięcznika „Administrator” i portalu www.administrator24.info Sabina Augustynowicz. We wprowadzeniu do programu IV Forum, m. in. zwróciła uwagę na aspekty dokonujących się cywilizacyjnych przemian w podejściu do potrzeby korzystania z mediów, rosnących za nie kosztów i konieczności oszczędzania jako skutecznego sposobu pozwalającego unikać wysokich opłat.

Inauguracyjny referat Waldemara Mazana - wiceprezesa Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości - nt. „Dlaczego w gospodarowaniu nieruchomościami brakuje innowacyjnego podejścia biznesowego”, pod jego nieobecność wygłosił Krzysztof Orzeszek.

W dużym uogólnieniu autor zwrócił uwagą na brak w polskiej przestrzeni prawnej ujednoliconego a zarazem spójnego modelu gospodarowania nieruchomościami, który obejmowałby: sposoby i procedury umożliwiające realizację problemów zawiązanych z prawami do nieruchomości, ekonomiczno-finansowe zagadnienia z tym związane (np. cały system katastralny), a także administrowanie nieruchomościami zgodnie z potrzebami społecznej gospodarki rynkowej obejmujące, m.in. bezpłatny system informacji o nieruchomościach. Ważną jego składową stanowił temat deregulacji zawodu zarządcy nieruchomości i kontrowersje związane z praktyką jego uznaniowości.

Piotr Machałowski, prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Komercyjnych (CPM), referował tematykę utrzymania nieruchomości i metodologii rozliczeń. Mówił, m.in. o obowiązujących uregulowaniach prawnych, ustawie o rachunkowości, różnicach pomiędzy rachunkowością zarządczą a rachunkiem kosztów, o efektywności energetycznej i nowelizacji ustawy konsumenckiej.

Eksperci ze Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii - dr Kazimierz Dudziński i dr Andrzej Mroczkowski – zapoznali słuchaczy z problematyką rozliczania mediów w świetle Dyrektywy 2012/27UE o dostępie odbiorcy energii (ciepła) do informacji o jej zużyciu zwracając uwagę jak bieżące informacje dla użytkowników lokali wpływają na racjonalne korzystanie z ciepła.

O zarządzaniu kosztami w zasobach publicznych ze szczególnym uwzględnieniem kosztów za dostarczanie mediów, kosztów ich usługi oraz utrzymania mówił Grzegorz Okoński, na co dzień dyrektor Zakładu Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Dzielnicy Warszawa-Żoliborz.

Zobacz też: Nadzór i administracja budowlana

O tym jak można korzystać z nowoczesnych systemów pomiaru i zdalnego odczytu liczników wody i ciepła i jakie daje to użytkownikom korzyści przekonywał Wiesław Celiński z firmy Itron.

Agata Syropolska podzieliła się uwagami w aspekcie oszczędzania energii w instalacjach HVAC na podstawie doświadczeń firmy Danfoss.

O technologiach firmy Minol ZENNER odnoszących się do indywidualnego rozliczania mediów mówił Michał Chrobot.

Własnymi oświadczeniami dotyczącymi optymalizacji kosztów zużycia mediów w zasobach spółdzielni mieszkaniowych w ich zarządzaniu dzielił się Robert Gorzycki, prezes RSM Ursus.

Krzysztof Kołodziej z firmy Apator-Powogaz przedstawił nowoczesne rozwiązania systemu odczytu wskazań wodomierzy i ciepłomierzy oparte o techniki radiowego przesyłu informacji.

O praktycznej stronie zarządzania mediami we wspólnocie mieszkaniowej opartych o własne doświadczenia zarządcy budynków mówił mgr inż. Waldemar Wasik. Tezy jego prelekcji dotyczyły problematyki własności i współwłasności instalacji i urządzeń pomiarowych, powszechnego opomiarowania z punktu widzenia kosztów oraz zaniżania kosztów energii cieplnej.

Marek Stoliński, dyrektor handlowy i pełnomocnik zarządu ista Polska zapoznał uczestników IV Forum z nowością jego firmy w portalu ista24.pl adresowaną do środowisk zarządców nieruchomości, którą w perspektywie wdrożenia Europejskiej dyrektywy EED w sprawie efektywności energetycznej stanowią usługi bilansowania i monitorowania zużycia wody.

O systemie ulg i udogodnień handlowych w zakupach materiałów budowlanych dokonywanych przez „mieszkaniówki” mówił Michał Ciesielski, przedstawiający program partnerski dla administratorów nieruchomości przygotowany przez markę Saint Gobain „Platforma Materiały Budowlane”.

Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii przedstawił analizę możliwości oszczędzania energii w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych po termomodernizacji uwzględniającą rachunek kosztów mierzony już na etapie projektowania. Między innymi mówił w jaki sposób można policzyć przyszłe koszty eksploatacji nieruchomości oraz jak dla obiektów wybierać optymalne na etapie projektowania warianty modernizacji lub budowy energooszczędnej w ramach projektu UE UMBRELLA.

Przeczytaj: Zdalny odczyt mediów

Forum zwieńczył panel dyskusyjny dotyczący aktualnych problemów środowisk skupiających zawody nieruchomościowe. W dyskusji wzięli udział m.in. Marek Majchrzak (PFZN), Maria Kowalska (PFSZN) i Krzysztof Orzeszek (PFOZAiWL).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Studia dla zarządców Nieprzyjemny zapach z kanalizacji
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Neprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... czytam więcej»


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić (...) ... Czytam więcej »

Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10653|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10225|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl