CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

IV Forum dla Zarządców: wokół opłat za media w nieruchomościach

Relacja z konferencji dla zarządców nieruchomosci
Jacek Sawicki  |  Administrator 6/2014  |  10.06.2014  |  1
3 czerwca odbyło się IV Forum dla Zarządców
3 czerwca odbyło się IV Forum dla Zarządców
J. Kosieradzki

Własne przedsięwzięcie konferencyjne pod hasłem Forum dla Zarządców zorganizowała redakcja miesięcznika ADMINISTRATOR  oraz portalu internetowego www.administrator24.info. Była to już jego IV edycja.

Do spotkania doszło w dniu 3 czerwca 2014 r. w warszawskim Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat”, a motyw przewodni stanowiło hasło „Zarządzanie poprzez koszty ze szczególnym uwzględnieniem mediów w nieruchomościach”.

Patronat merytoryczny nad Forum objęły takie organizacje branżowe zajmujące się rynkiem energii w mieszkalnictwie, jak: Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości, Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii oraz Ogólnopolska Izba Gospodarki Nieruchomościami. Ich eksperci przygotowali prelekcje tematyczne związane z dystrybucją mediów oparte o aktualny stan formalno-prawny i uwarunkowania techniczne.

Jak zwykle w Forum uczestniczyli zarządcy nieruchomości spółdzielni mieszkaniowych, TBS-ów i wspólnot mieszkaniowych, a także pracownicy samorządowi zajmujący się zarządzaniem zasobami publicznymi.

Ciekawe prelekcje – i te merytoryczne, i te przygotowane przez sponsorów konferencji (byli nimi: Apator Powogaz, Danfoss, Eurodźwig, ista, Kamstrup, Lodołamacz, itron, Minol Zenner, Platforma Materiały Budowlane oraz Techem) – dały zarządcom duży ładunek wiedzy i przyczynek do analiz opłat za wodę zimną i ciepłą, gaz, energię elektryczną, ciepło ogrzewcze. Wzrost kosztów opłat za media sprawia bowiem, że  stanowią one znaczącą kwotowo pozycję po stronie kosztów eksploatacji mieszkań.

Na potrzeby dokładnego wyliczania rachunków za korzystanie z mediów producenci opomiarowania oferują coraz to doskonalsze, a więc i dokładniejsze liczniki (wodomierze, ciepłomierze, gazomierze itp.), których odczyty coraz powszechniej są dokonywane na odległość.

Spotkanie poprowadziła redaktor naczelna miesięcznika „Administrator” i portalu www.administrator24.info Sabina Augustynowicz. We wprowadzeniu do programu IV Forum, m. in. zwróciła uwagę na aspekty dokonujących się cywilizacyjnych przemian w podejściu do potrzeby korzystania z mediów, rosnących za nie kosztów i konieczności oszczędzania jako skutecznego sposobu pozwalającego unikać wysokich opłat.

Inauguracyjny referat Waldemara Mazana - wiceprezesa Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości - nt. „Dlaczego w gospodarowaniu nieruchomościami brakuje innowacyjnego podejścia biznesowego”, pod jego nieobecność wygłosił Krzysztof Orzeszek.

W dużym uogólnieniu autor zwrócił uwagą na brak w polskiej przestrzeni prawnej ujednoliconego a zarazem spójnego modelu gospodarowania nieruchomościami, który obejmowałby: sposoby i procedury umożliwiające realizację problemów zawiązanych z prawami do nieruchomości, ekonomiczno-finansowe zagadnienia z tym związane (np. cały system katastralny), a także administrowanie nieruchomościami zgodnie z potrzebami społecznej gospodarki rynkowej obejmujące, m.in. bezpłatny system informacji o nieruchomościach. Ważną jego składową stanowił temat deregulacji zawodu zarządcy nieruchomości i kontrowersje związane z praktyką jego uznaniowości.

Piotr Machałowski, prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Komercyjnych (CPM), referował tematykę utrzymania nieruchomości i metodologii rozliczeń. Mówił, m.in. o obowiązujących uregulowaniach prawnych, ustawie o rachunkowości, różnicach pomiędzy rachunkowością zarządczą a rachunkiem kosztów, o efektywności energetycznej i nowelizacji ustawy konsumenckiej.

Eksperci ze Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii - dr Kazimierz Dudziński i dr Andrzej Mroczkowski – zapoznali słuchaczy z problematyką rozliczania mediów w świetle Dyrektywy 2012/27UE o dostępie odbiorcy energii (ciepła) do informacji o jej zużyciu zwracając uwagę jak bieżące informacje dla użytkowników lokali wpływają na racjonalne korzystanie z ciepła.

O zarządzaniu kosztami w zasobach publicznych ze szczególnym uwzględnieniem kosztów za dostarczanie mediów, kosztów ich usługi oraz utrzymania mówił Grzegorz Okoński, na co dzień dyrektor Zakładu Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Dzielnicy Warszawa-Żoliborz.

Zobacz też: Nadzór i administracja budowlana

O tym jak można korzystać z nowoczesnych systemów pomiaru i zdalnego odczytu liczników wody i ciepła i jakie daje to użytkownikom korzyści przekonywał Wiesław Celiński z firmy Itron.

Agata Syropolska podzieliła się uwagami w aspekcie oszczędzania energii w instalacjach HVAC na podstawie doświadczeń firmy Danfoss.

O technologiach firmy Minol ZENNER odnoszących się do indywidualnego rozliczania mediów mówił Michał Chrobot.

Własnymi oświadczeniami dotyczącymi optymalizacji kosztów zużycia mediów w zasobach spółdzielni mieszkaniowych w ich zarządzaniu dzielił się Robert Gorzycki, prezes RSM Ursus.

Krzysztof Kołodziej z firmy Apator-Powogaz przedstawił nowoczesne rozwiązania systemu odczytu wskazań wodomierzy i ciepłomierzy oparte o techniki radiowego przesyłu informacji.

O praktycznej stronie zarządzania mediami we wspólnocie mieszkaniowej opartych o własne doświadczenia zarządcy budynków mówił mgr inż. Waldemar Wasik. Tezy jego prelekcji dotyczyły problematyki własności i współwłasności instalacji i urządzeń pomiarowych, powszechnego opomiarowania z punktu widzenia kosztów oraz zaniżania kosztów energii cieplnej.

Marek Stoliński, dyrektor handlowy i pełnomocnik zarządu ista Polska zapoznał uczestników IV Forum z nowością jego firmy w portalu ista24.pl adresowaną do środowisk zarządców nieruchomości, którą w perspektywie wdrożenia Europejskiej dyrektywy EED w sprawie efektywności energetycznej stanowią usługi bilansowania i monitorowania zużycia wody.

O systemie ulg i udogodnień handlowych w zakupach materiałów budowlanych dokonywanych przez „mieszkaniówki” mówił Michał Ciesielski, przedstawiający program partnerski dla administratorów nieruchomości przygotowany przez markę Saint Gobain „Platforma Materiały Budowlane”.

Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii przedstawił analizę możliwości oszczędzania energii w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych po termomodernizacji uwzględniającą rachunek kosztów mierzony już na etapie projektowania. Między innymi mówił w jaki sposób można policzyć przyszłe koszty eksploatacji nieruchomości oraz jak dla obiektów wybierać optymalne na etapie projektowania warianty modernizacji lub budowy energooszczędnej w ramach projektu UE UMBRELLA.

Przeczytaj: Zdalny odczyt mediów

Forum zwieńczył panel dyskusyjny dotyczący aktualnych problemów środowisk skupiających zawody nieruchomościowe. W dyskusji wzięli udział m.in. Marek Majchrzak (PFZN), Maria Kowalska (PFSZN) i Krzysztof Orzeszek (PFOZAiWL).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

pożar w budynku termomodernizacja
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Rewitalizacja konstrukcji balkonu - Balkon +  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11287|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10857|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl