CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

IV Forum dla Zarządców: wokół opłat za media w nieruchomościach

Relacja z konferencji dla zarządców nieruchomosci
Jacek Sawicki  |  Administrator 6/2014  |  10.06.2014  |  1
3 czerwca odbyło się IV Forum dla Zarządców
3 czerwca odbyło się IV Forum dla Zarządców
J. Kosieradzki

Własne przedsięwzięcie konferencyjne pod hasłem Forum dla Zarządców zorganizowała redakcja miesięcznika ADMINISTRATOR  oraz portalu internetowego www.administrator24.info. Była to już jego IV edycja.

Do spotkania doszło w dniu 3 czerwca 2014 r. w warszawskim Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat”, a motyw przewodni stanowiło hasło „Zarządzanie poprzez koszty ze szczególnym uwzględnieniem mediów w nieruchomościach”.

Patronat merytoryczny nad Forum objęły takie organizacje branżowe zajmujące się rynkiem energii w mieszkalnictwie, jak: Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości, Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii oraz Ogólnopolska Izba Gospodarki Nieruchomościami. Ich eksperci przygotowali prelekcje tematyczne związane z dystrybucją mediów oparte o aktualny stan formalno-prawny i uwarunkowania techniczne.

Jak zwykle w Forum uczestniczyli zarządcy nieruchomości spółdzielni mieszkaniowych, TBS-ów i wspólnot mieszkaniowych, a także pracownicy samorządowi zajmujący się zarządzaniem zasobami publicznymi.

Ciekawe prelekcje – i te merytoryczne, i te przygotowane przez sponsorów konferencji (byli nimi: Apator Powogaz, Danfoss, Eurodźwig, ista, Kamstrup, Lodołamacz, itron, Minol Zenner, Platforma Materiały Budowlane oraz Techem) – dały zarządcom duży ładunek wiedzy i przyczynek do analiz opłat za wodę zimną i ciepłą, gaz, energię elektryczną, ciepło ogrzewcze. Wzrost kosztów opłat za media sprawia bowiem, że  stanowią one znaczącą kwotowo pozycję po stronie kosztów eksploatacji mieszkań.

Na potrzeby dokładnego wyliczania rachunków za korzystanie z mediów producenci opomiarowania oferują coraz to doskonalsze, a więc i dokładniejsze liczniki (wodomierze, ciepłomierze, gazomierze itp.), których odczyty coraz powszechniej są dokonywane na odległość.

Spotkanie poprowadziła redaktor naczelna miesięcznika „Administrator” i portalu www.administrator24.info Sabina Augustynowicz. We wprowadzeniu do programu IV Forum, m. in. zwróciła uwagę na aspekty dokonujących się cywilizacyjnych przemian w podejściu do potrzeby korzystania z mediów, rosnących za nie kosztów i konieczności oszczędzania jako skutecznego sposobu pozwalającego unikać wysokich opłat.

Inauguracyjny referat Waldemara Mazana - wiceprezesa Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości - nt. „Dlaczego w gospodarowaniu nieruchomościami brakuje innowacyjnego podejścia biznesowego”, pod jego nieobecność wygłosił Krzysztof Orzeszek.

W dużym uogólnieniu autor zwrócił uwagą na brak w polskiej przestrzeni prawnej ujednoliconego a zarazem spójnego modelu gospodarowania nieruchomościami, który obejmowałby: sposoby i procedury umożliwiające realizację problemów zawiązanych z prawami do nieruchomości, ekonomiczno-finansowe zagadnienia z tym związane (np. cały system katastralny), a także administrowanie nieruchomościami zgodnie z potrzebami społecznej gospodarki rynkowej obejmujące, m.in. bezpłatny system informacji o nieruchomościach. Ważną jego składową stanowił temat deregulacji zawodu zarządcy nieruchomości i kontrowersje związane z praktyką jego uznaniowości.

Piotr Machałowski, prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Komercyjnych (CPM), referował tematykę utrzymania nieruchomości i metodologii rozliczeń. Mówił, m.in. o obowiązujących uregulowaniach prawnych, ustawie o rachunkowości, różnicach pomiędzy rachunkowością zarządczą a rachunkiem kosztów, o efektywności energetycznej i nowelizacji ustawy konsumenckiej.

Eksperci ze Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii - dr Kazimierz Dudziński i dr Andrzej Mroczkowski – zapoznali słuchaczy z problematyką rozliczania mediów w świetle Dyrektywy 2012/27UE o dostępie odbiorcy energii (ciepła) do informacji o jej zużyciu zwracając uwagę jak bieżące informacje dla użytkowników lokali wpływają na racjonalne korzystanie z ciepła.

O zarządzaniu kosztami w zasobach publicznych ze szczególnym uwzględnieniem kosztów za dostarczanie mediów, kosztów ich usługi oraz utrzymania mówił Grzegorz Okoński, na co dzień dyrektor Zakładu Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Dzielnicy Warszawa-Żoliborz.

Zobacz też: Nadzór i administracja budowlana

O tym jak można korzystać z nowoczesnych systemów pomiaru i zdalnego odczytu liczników wody i ciepła i jakie daje to użytkownikom korzyści przekonywał Wiesław Celiński z firmy Itron.

Agata Syropolska podzieliła się uwagami w aspekcie oszczędzania energii w instalacjach HVAC na podstawie doświadczeń firmy Danfoss.

O technologiach firmy Minol ZENNER odnoszących się do indywidualnego rozliczania mediów mówił Michał Chrobot.

Własnymi oświadczeniami dotyczącymi optymalizacji kosztów zużycia mediów w zasobach spółdzielni mieszkaniowych w ich zarządzaniu dzielił się Robert Gorzycki, prezes RSM Ursus.

Krzysztof Kołodziej z firmy Apator-Powogaz przedstawił nowoczesne rozwiązania systemu odczytu wskazań wodomierzy i ciepłomierzy oparte o techniki radiowego przesyłu informacji.

O praktycznej stronie zarządzania mediami we wspólnocie mieszkaniowej opartych o własne doświadczenia zarządcy budynków mówił mgr inż. Waldemar Wasik. Tezy jego prelekcji dotyczyły problematyki własności i współwłasności instalacji i urządzeń pomiarowych, powszechnego opomiarowania z punktu widzenia kosztów oraz zaniżania kosztów energii cieplnej.

Marek Stoliński, dyrektor handlowy i pełnomocnik zarządu ista Polska zapoznał uczestników IV Forum z nowością jego firmy w portalu ista24.pl adresowaną do środowisk zarządców nieruchomości, którą w perspektywie wdrożenia Europejskiej dyrektywy EED w sprawie efektywności energetycznej stanowią usługi bilansowania i monitorowania zużycia wody.

O systemie ulg i udogodnień handlowych w zakupach materiałów budowlanych dokonywanych przez „mieszkaniówki” mówił Michał Ciesielski, przedstawiający program partnerski dla administratorów nieruchomości przygotowany przez markę Saint Gobain „Platforma Materiały Budowlane”.

Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii przedstawił analizę możliwości oszczędzania energii w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych po termomodernizacji uwzględniającą rachunek kosztów mierzony już na etapie projektowania. Między innymi mówił w jaki sposób można policzyć przyszłe koszty eksploatacji nieruchomości oraz jak dla obiektów wybierać optymalne na etapie projektowania warianty modernizacji lub budowy energooszczędnej w ramach projektu UE UMBRELLA.

Przeczytaj: Zdalny odczyt mediów

Forum zwieńczył panel dyskusyjny dotyczący aktualnych problemów środowisk skupiających zawody nieruchomościowe. W dyskusji wzięli udział m.in. Marek Majchrzak (PFZN), Maria Kowalska (PFSZN) i Krzysztof Orzeszek (PFOZAiWL).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10354|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl