Zobacz też: 951 biurowców w 25 lat
Miniona dekada to w naszym kraju okres dużych zmian ekonomicznych i politycznych. Rozwój gospodarczy łączył się ze wzrostem zapotrzebowania na nowoczesną powierzchnię biurową. Dzisiaj jej całkowite zasoby w Polsce są ponad dwukrotnie wyższe niż tuż przed wstąpieniem do UE, gdyż w sposób zasadniczy zmieniło się postrzeganie Polski jako miejsca do lokowania biznesu.
- Analiza podstawowych wskaźników rynkowych wskazuje na olbrzymi potencjał rozwojowy Warszawy jako lokalizacji biurowej oraz na utrzymującą się wysoką dynamikę wzrostu sektora biurowego. Warszawa pozostaje największym rynkiem biurowym Europy Środkowej i Wschodniej, zarówno pod względem wolumenu transakcji najmu, jak i istniejących zasobów powierzchni biurowej.
Przeczytaj: Warszawa na 60. miejscu w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych
W ciągu minionej dekady zasoby nowoczesnych biur w Warszawie uległy podwojeniu. Ewolucja polskiego rynku nieruchomości biurowych w minionym dziesięcioleciu polegała nie tylko na rozwoju zasobów Warszawy i poprawie ich jakości, ale również na stopniowym kształtowaniu się regionalnych ośrodków biurowych. Regionalne rynki biurowe z sukcesem przyciągają międzynarodowe korporacje operujące w sektorze nowoczesnych usług biznesowych - wyjaśnia Elżbieta Czerpak, dyrektor Działu Badań Rynku w Knight Frank.
Warto zobaczyć: Raport o sytuacji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych
- Dodatkowo, za sprawą zmian na rynku kapitałowym po wejściu Polski do UE, w ciągu minionej dekady dynamicznie rozwijał się rynek inwestycyjny w sektorze nieruchomości. W rezultacie Polska stała się największym rynkiem inwestycyjnym w regionie. Warto również podkreślić, że kraj wciąż poprawia swoją pozycję i aktualnie jest notowany na 10. miejscu wśród liderów europejskiego rynku inwestycyjnego - dodaje.
Źródło: PropertyNews.pl