CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Eksperci podwyższają prognozę dla środkowoeuropejskiego rynku nieruchomości

Agnieszka Zygmunt  |  14.07.2014
Eksperci podwyższają prognozę dla środkowoeuropejskiego rynku nieruchomości
Eksperci podwyższają prognozę dla środkowoeuropejskiego rynku nieruchomości
arch.

Na początku roku 2014 Europa Środkowo-Wschodnia zaskoczyła wysokim tempem wzrostu PKB. Analitycy podwyższyli więc prognozy na bieżący rok dla całego regionu Europy Środkowej, w tym dla Polski. Zwracają również uwagę na spółki zajmujące się wydobyciem ropy naftowej, sektor nieruchomości, niektóre banki oraz akcje przedsiębiorstw w branży produkcji przemysłowej.

Prognozy te zostały w szczególności podwyższone dla Polski (o 0,2 punktu procentowego do 3,3%), Czech (o 0,3 punktu procentowego do 2,6%), Słowacji (o 0,5 punktu procentowego do 2,7%) i Węgier (o 0,7 punktu procentowego do 2,7%). To dane z raportu dla Austrii i Europy Środkowo-Wschodniej na III kwartał 2014 roku, który przygotował Raiffeisen Bank International AG (RBI).

Zobacz też: Biurowe stolice Europy Środkowej w I połowie 2013 roku

Dla Słowenii poprawka ta wyniosła aż 1,5 punktu procentowego. Realizacja tej prognozy oznaczałaby jednoprocentowy wzrost gospodarczy, czyli od dawna oczekiwany koniec recesji w tym kraju.

Jeśli chodzi o region Europy Południowo-Wschodniej, to poprawa sytuacji w Rumunii w I kwartale 2014 roku okazała się tak duża, że analitycy mogli podwyższyć prognozę wzrostu PKB w 2014 roku o 1,2 punktu procentowego, do 3,5%.

- W większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej pozytywnym zjawiskiem jest to, że motorem wzrostu gospodarczego jest w coraz większym stopniu popyt krajowy - zarówno konsumpcja, jak i prywatne inwestycje. W większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej stopa inflacji spadła do rekordowo niskiego poziomu.

Oczekujemy jednak, że w drugiej połowie roku stopa inflacji wzrośnie - mówi Peter Brezinschek, główny analityk Raiffeisen Research, jednostki należącej do Raiffeisen Bank International AG.

Przeczytaj: W Europie Środkowo-Wschodniej powstaje najwięcej centrów handlowych

Jeśli chodzi o politykę monetarną, to niska inflacja pozowoliła w niektórych krajach regionu na obniżenie stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu. Przy wyjątkowo ekspansywnej polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego, który w przewidywalnej przyszłości będzie zapewne w dalszym ciągu zapewniała wysoką płynność, podstawowe stopy procentowe w regionie nie powinny ulec zmianie aż do początku 2015 roku.

Z kolei na Węgrzech stopniowy spadek stóp procentowych w ostatnich latach może tego lata ustabilizować się na poziomie 2,2%. Analitycy Raiffeisen Research nie zakładają również, że nastąpią dalsze podwyżki stóp procentowych w Rosji, ponieważ bank centralny spowolnił dewaluację rubla.

- Choć złagodzenie napięć między Ukrainą i Rosją wydaje się odległe w czasie, wpływ tego konfliktu na sytuację gospodarczą i rynki finansowe wyraźnie słabnie. Rynki w mniejszym stopniu reagują na ten konflikt, ale stałe zagrożenie blokuje inwestycje w regionie. Dlatego też musieliśmy jeszcze bardziej obniżyć prognozy dla obszaru WNP na bieżący rok i obecnie przewidujemy ujemne tempo wzrostu PKB: -0,3% w Rosji i -7,0% na Ukrainie - zauważa Brezinschek.

Pozytywne jest z kolei to, że dodatkowe przychody w znacznym stopniu zasilą budżet Rosji, co umożliwi zredukowanie deficytu, a nawet osiągnięcie niewielkiej nadwyżki w 2014 roku.

Kodeks postępowania administracyjnego. Prawo autorskie i prawa pokrewne 2014, rok wydania: 2014 stron: 206 ISBN: 978-83-89234-89-6, format: B6, oprawa: twarda
SPRAWDŹ CAŁY OPIS »

Przyczynę tej korzystnej dynamiki stanowi dewaluacja rubla, która w warunkach rosyjskich powoduje wzrost przychodów (duża część przychodów federalnych to dolarowe wpływy z eksportu ropy naftowej i gazu). Jeśli uda się uniknąć dalszych napięć politycznych, Rosja może wręcz w tym roku odbudować fundusz rezerwowy.

Jeśli chodzi o poszczególne branże, Bernd Maurer - zastępca głównego analityka Raiffeisen Centrobank - wskazuje na na spółki zajmujące się wydobyciem ropy naftowej, sektor nieruchomości, niektóre banki oraz akcje przedsiębiorstw w branży produkcji przemysłowej.

Warto przeczytać: Rynek biurowy w Europie

W jego opinii duży wzrost popytu na ropę naftową, rosnące koszty produkcji i sytuacja geopolityczna przełożyć się mogą na stabilizację lub nieznaczny wzrost cen ropy. Wznowiona przez EBC polityka stymulowania wzrostu gospodarczego zapewne będzie sprzyjać wzrostowi cen akcji w sektorze nieruchomości.

RCB rekomenduje selektywne podejście do sektora bankowego w Europie Środkowej. Analityk ocenia, że warto zainwestować w akcje niektórych banków - tych, które wykorzystują spadek kosztów ryzyka i mają dobrą dynamikę zysków.

W sektorze produkcji przemysłowej analitycy RCB wskazują zaś na akcje tych firm, których wycena jest atrakcyjna i które umieją wykorzystać przyspieszenie wzrostu gospodarczego w regionie.

Źródło: PropertyNews.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16581|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11857|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl