CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Eksperci podwyższają prognozę dla środkowoeuropejskiego rynku nieruchomości

Agnieszka Zygmunt  |  14.07.2014
Eksperci podwyższają prognozę dla środkowoeuropejskiego rynku nieruchomości
Eksperci podwyższają prognozę dla środkowoeuropejskiego rynku nieruchomości
arch.

Na początku roku 2014 Europa Środkowo-Wschodnia zaskoczyła wysokim tempem wzrostu PKB. Analitycy podwyższyli więc prognozy na bieżący rok dla całego regionu Europy Środkowej, w tym dla Polski. Zwracają również uwagę na spółki zajmujące się wydobyciem ropy naftowej, sektor nieruchomości, niektóre banki oraz akcje przedsiębiorstw w branży produkcji przemysłowej.

Prognozy te zostały w szczególności podwyższone dla Polski (o 0,2 punktu procentowego do 3,3%), Czech (o 0,3 punktu procentowego do 2,6%), Słowacji (o 0,5 punktu procentowego do 2,7%) i Węgier (o 0,7 punktu procentowego do 2,7%). To dane z raportu dla Austrii i Europy Środkowo-Wschodniej na III kwartał 2014 roku, który przygotował Raiffeisen Bank International AG (RBI).

Zobacz też: Biurowe stolice Europy Środkowej w I połowie 2013 roku

Dla Słowenii poprawka ta wyniosła aż 1,5 punktu procentowego. Realizacja tej prognozy oznaczałaby jednoprocentowy wzrost gospodarczy, czyli od dawna oczekiwany koniec recesji w tym kraju.

Jeśli chodzi o region Europy Południowo-Wschodniej, to poprawa sytuacji w Rumunii w I kwartale 2014 roku okazała się tak duża, że analitycy mogli podwyższyć prognozę wzrostu PKB w 2014 roku o 1,2 punktu procentowego, do 3,5%.

- W większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej pozytywnym zjawiskiem jest to, że motorem wzrostu gospodarczego jest w coraz większym stopniu popyt krajowy - zarówno konsumpcja, jak i prywatne inwestycje. W większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej stopa inflacji spadła do rekordowo niskiego poziomu.

Oczekujemy jednak, że w drugiej połowie roku stopa inflacji wzrośnie - mówi Peter Brezinschek, główny analityk Raiffeisen Research, jednostki należącej do Raiffeisen Bank International AG.

Przeczytaj: W Europie Środkowo-Wschodniej powstaje najwięcej centrów handlowych

Jeśli chodzi o politykę monetarną, to niska inflacja pozowoliła w niektórych krajach regionu na obniżenie stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu. Przy wyjątkowo ekspansywnej polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego, który w przewidywalnej przyszłości będzie zapewne w dalszym ciągu zapewniała wysoką płynność, podstawowe stopy procentowe w regionie nie powinny ulec zmianie aż do początku 2015 roku.

Z kolei na Węgrzech stopniowy spadek stóp procentowych w ostatnich latach może tego lata ustabilizować się na poziomie 2,2%. Analitycy Raiffeisen Research nie zakładają również, że nastąpią dalsze podwyżki stóp procentowych w Rosji, ponieważ bank centralny spowolnił dewaluację rubla.

- Choć złagodzenie napięć między Ukrainą i Rosją wydaje się odległe w czasie, wpływ tego konfliktu na sytuację gospodarczą i rynki finansowe wyraźnie słabnie. Rynki w mniejszym stopniu reagują na ten konflikt, ale stałe zagrożenie blokuje inwestycje w regionie. Dlatego też musieliśmy jeszcze bardziej obniżyć prognozy dla obszaru WNP na bieżący rok i obecnie przewidujemy ujemne tempo wzrostu PKB: -0,3% w Rosji i -7,0% na Ukrainie - zauważa Brezinschek.

Pozytywne jest z kolei to, że dodatkowe przychody w znacznym stopniu zasilą budżet Rosji, co umożliwi zredukowanie deficytu, a nawet osiągnięcie niewielkiej nadwyżki w 2014 roku.

Kodeks postępowania administracyjnego. Prawo autorskie i prawa pokrewne 2014, rok wydania: 2014 stron: 206 ISBN: 978-83-89234-89-6, format: B6, oprawa: twarda
SPRAWDŹ CAŁY OPIS »

Przyczynę tej korzystnej dynamiki stanowi dewaluacja rubla, która w warunkach rosyjskich powoduje wzrost przychodów (duża część przychodów federalnych to dolarowe wpływy z eksportu ropy naftowej i gazu). Jeśli uda się uniknąć dalszych napięć politycznych, Rosja może wręcz w tym roku odbudować fundusz rezerwowy.

Jeśli chodzi o poszczególne branże, Bernd Maurer - zastępca głównego analityka Raiffeisen Centrobank - wskazuje na na spółki zajmujące się wydobyciem ropy naftowej, sektor nieruchomości, niektóre banki oraz akcje przedsiębiorstw w branży produkcji przemysłowej.

Warto przeczytać: Rynek biurowy w Europie

W jego opinii duży wzrost popytu na ropę naftową, rosnące koszty produkcji i sytuacja geopolityczna przełożyć się mogą na stabilizację lub nieznaczny wzrost cen ropy. Wznowiona przez EBC polityka stymulowania wzrostu gospodarczego zapewne będzie sprzyjać wzrostowi cen akcji w sektorze nieruchomości.

RCB rekomenduje selektywne podejście do sektora bankowego w Europie Środkowej. Analityk ocenia, że warto zainwestować w akcje niektórych banków - tych, które wykorzystują spadek kosztów ryzyka i mają dobrą dynamikę zysków.

W sektorze produkcji przemysłowej analitycy RCB wskazują zaś na akcje tych firm, których wycena jest atrakcyjna i które umieją wykorzystać przyspieszenie wzrostu gospodarczego w regionie.

Źródło: PropertyNews.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zarządco, zzy znasz już te innowacyjne rozwiązania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Dużym kłopotem wszystkich firm zajmujących się gospodarką komunalną jest zagospodarowanie pustostanów. Jest to proces ciągły, ponieważ...czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10935|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10510|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl