CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Polska wiodącym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej

Agnieszka Zygmunt  |  15.07.2014
Polska liderem transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej
Polska liderem transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej
arch.

Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w I półroczu  2014 roku to ok. 1,43 mld euro. Eksperci JLL zakładają, że na koniec roku wartość umów kupna/sprzedaży może dojść nawet do 4 mld euro.

Przeczytaj: Polska najbardziej transparentnym rynkiem nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej

Opublikowana w czerwcu br. ósma edycji globalnego Indeksu Transparentności Rynku Nieruchomości, przygotowanego przez JLL i LaSalle Investment Management, wykazała, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej znacząco poprawiły swój wynik, a region jest nadal motorem zmian w zakresie transparentności na kontynencie.

W dodatku wśród 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej, Polska i Węgry w I kwartale 2014 r. odnotowały największy wzrost PKB (1,1%). Państwa Europy Środkowo-Wschodniej rozwijają się w różnym tempie, ale można oczekiwać poprawy sytuacji ekonomicznej w regionie jako takim. Dobre perspektywy znajdują odzwierciedlenie w wolumenach transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości komercyjnych.

Polska - wzrost wartości transakcji w segmencie magazynowym

Wartość 28 transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w I półroczu 2014 to ok. 1,43 mld euro. Stanowi to najlepszy wynik od 2007 r. i o 40% lepszy niż ten zarejestrowany w tym samym okresie roku 2013.

Z danych JLL wynika, że w I półroczu pod względem wartości dominowały transakcje w segmencie biurowym (752 mln euro), przed handlowymi (368 mln euro) i magazynowymi (313 mln euro). W samym II kwartale 2014 r. właścicieli zmieniły nieruchomości o całkowitej wartości ok. 491 mln euro (wzrost o 30% w porównaniu do II kwartału 2013 roku).

Zobacz też: Warszawa otwarta na nowe inwestycje handlowe

Kodeks postępowania administracyjnego. Prawo autorskie i prawa pokrewne 2014, rok wydania: 2014 stron: 206 ISBN: 978-83-89234-89-6, format: B6, oprawa: twarda
SPRAWDŹ CAŁY OPIS »

Godne podkreślenia, że w II kwartale inwestorzy najbardziej aktywni byli w sektorze magazynowym (222 mln euro), przed biurowym (197 mln euro) i handlowym (73 mln euro). W tym roku nie zarejestrowano jak na razie transakcji, których przedmiotem byłyby nieruchomości typu mixed-use (mieszane) oraz hotelowe.

Największą we wszystkich segmentach rynku nieruchomości komercyjnych transakcją w I półroczu była sprzedaż przez BlackRock flagowego biurowca w Warszawie - Rondo 1 - na rzecz Deutsche Asset & Wealth Management za ok. 300 mln euro. Trzeba też wspomnieć o sprzedaży warszawskiego kompleksu biurowego Lipowy Office Park za 108 mln euro (sprzedający – CA IMMO, kupujący – WP Carey).

Inne istotne transakcje biurowe w II kwartale 2014 roku to m.in. sprzedaż inwestycji Skanska (Atrium 1 na rzecz Deka, za ok. 94 mln euro) oraz sześciu nieruchomości biurowych z portfela Arka BZ WBK Funduszu Rynku Nieruchomości FIZ funduszowi Octava FIZAN (kwota nieujawniona).

Największa transakcja w segmencie handlowym w I półroczu to sprzedaż Poznań City Center przez TriGranit, Europa Capital oraz PKP na rzecz funduszy Resolution i ECE za nieujawnioną kwotę (wI kwartale). W kolejnych trzech miesiącach uwagę przykuwa sprzedaż Galerii Mazovia w Płocku przez Lewandpol na rzecz CBRE Global Investors.

I półrocze to także umowy kupna/sprzedaży, których przedmiotem były produkty oportunistyczne oraz tzw. value add. Skala zjawiska była większa niż wcześniej – w I połowie roku tego typu transakcje miały łączną wartość ok. 200 mln euro, dwa razy więcej niż w tym samym okresie roku 2013. JLL zakłada, że trend ten utrzyma się w najbliższych miesiącach.

Warto przeczytać: Polska regionalnym potentem w obszarze zrównoważonego budownictwa

Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych są nadal na poziomie 6,25% (z możliwą obniżką w przypadku obiektów wiodących w tej kategorii), a w sektorze handlowym dla najlepszych produktów wynoszą 5,50%.

- 2014 będzie kolejnym mocnym rokiem na polskim rynku inwestycyjnym. Biorąc pod uwagę transakcje w procesie i projekty, które są przedmiotem toczących się negocjacji, spodziewamy się, że wolumen transakcji zawartych w segmencie nieruchomości komercyjnych w Polsce w tym roku będzie jeszcze wyższy od bardzo dobrego wyniku zarejestrowanego w 2013 r. i może sięgnąć nawet ok. 4 mld euro.

Z naszych analiz wynika również, że wartość transakcji w segmencie magazynowym może dojść do rekordowych ponad 700 mln euro, w sektorze biurowym – prawie 1,9 mld euro, a handlowym – ok. 1,5 mld euro - dodaje Tomasz Puch.

Źródło: JLL

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Audyt energetyczny budynku – co to jest i jak go wykonać?

Mostki termiczne budynkuWiele słyszy się w ostatnim czasie o audytach energetycznych budynków i termomodernizacji. Jedno i drugie ściśle się ze sobą wiąże. Audyt to swoista ekspertyza, która powinna... Czytam więcej »


Szkolenie: Standardy rozrachunków finansowych spółdzielni mieszkaniowej pod rządem nowego prawa »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniSzkolenie przeznaczone jest dla kadry zarządzającej i finansowo-księgowej spółdzielni mieszkaniowych oraz dla .... Chcę zobaczyć program szkolenia »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

pożar w budynku Jaki grill ogrodowy
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Balkony dostawne - sposób na powiększenie mieszkania  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Pęknięta rura w pionie - kto odpowiada za szkodę?

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

zalana ściana w mieszkaniu Donice z betonu architektonicznego
Pęknięta rura w pionie to zdarzenie, które jest bardzo kłopotliwe zarówno dla mieszkańców bloku, jak i zarządcy. Pociąga ono za sobą różne konsekwencje (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Szkolenia i seminaria dla zarządców »

Szkolenia dla zarządców nieruchomościOdbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych i odbiory elewacji według warunków technicznych wykonania i odbioru robót ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Gdzie wykonać audyt energetyczny budynku?
efektywność energetyczna Audyt energetyczny budynku
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Wiele słyszy się w ostatnim czasie o audytach energetycznych budynków i termomodernizacji. Jedno i drugie ściśle się ze sobą wiąże. Audyt to swoista ekspertyza, która powinna(...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11407|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10985|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl