CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Polska wiodącym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej

Agnieszka Zygmunt  |  15.07.2014
Polska liderem transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej
Polska liderem transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej
arch.

Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w I półroczu  2014 roku to ok. 1,43 mld euro. Eksperci JLL zakładają, że na koniec roku wartość umów kupna/sprzedaży może dojść nawet do 4 mld euro.

Przeczytaj: Polska najbardziej transparentnym rynkiem nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej

Opublikowana w czerwcu br. ósma edycji globalnego Indeksu Transparentności Rynku Nieruchomości, przygotowanego przez JLL i LaSalle Investment Management, wykazała, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej znacząco poprawiły swój wynik, a region jest nadal motorem zmian w zakresie transparentności na kontynencie.

W dodatku wśród 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej, Polska i Węgry w I kwartale 2014 r. odnotowały największy wzrost PKB (1,1%). Państwa Europy Środkowo-Wschodniej rozwijają się w różnym tempie, ale można oczekiwać poprawy sytuacji ekonomicznej w regionie jako takim. Dobre perspektywy znajdują odzwierciedlenie w wolumenach transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości komercyjnych.

Polska - wzrost wartości transakcji w segmencie magazynowym

Wartość 28 transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w I półroczu 2014 to ok. 1,43 mld euro. Stanowi to najlepszy wynik od 2007 r. i o 40% lepszy niż ten zarejestrowany w tym samym okresie roku 2013.

Z danych JLL wynika, że w I półroczu pod względem wartości dominowały transakcje w segmencie biurowym (752 mln euro), przed handlowymi (368 mln euro) i magazynowymi (313 mln euro). W samym II kwartale 2014 r. właścicieli zmieniły nieruchomości o całkowitej wartości ok. 491 mln euro (wzrost o 30% w porównaniu do II kwartału 2013 roku).

Zobacz też: Warszawa otwarta na nowe inwestycje handlowe

Kodeks postępowania administracyjnego. Prawo autorskie i prawa pokrewne 2014, rok wydania: 2014 stron: 206 ISBN: 978-83-89234-89-6, format: B6, oprawa: twarda
SPRAWDŹ CAŁY OPIS »

Godne podkreślenia, że w II kwartale inwestorzy najbardziej aktywni byli w sektorze magazynowym (222 mln euro), przed biurowym (197 mln euro) i handlowym (73 mln euro). W tym roku nie zarejestrowano jak na razie transakcji, których przedmiotem byłyby nieruchomości typu mixed-use (mieszane) oraz hotelowe.

Największą we wszystkich segmentach rynku nieruchomości komercyjnych transakcją w I półroczu była sprzedaż przez BlackRock flagowego biurowca w Warszawie - Rondo 1 - na rzecz Deutsche Asset & Wealth Management za ok. 300 mln euro. Trzeba też wspomnieć o sprzedaży warszawskiego kompleksu biurowego Lipowy Office Park za 108 mln euro (sprzedający – CA IMMO, kupujący – WP Carey).

Inne istotne transakcje biurowe w II kwartale 2014 roku to m.in. sprzedaż inwestycji Skanska (Atrium 1 na rzecz Deka, za ok. 94 mln euro) oraz sześciu nieruchomości biurowych z portfela Arka BZ WBK Funduszu Rynku Nieruchomości FIZ funduszowi Octava FIZAN (kwota nieujawniona).

Największa transakcja w segmencie handlowym w I półroczu to sprzedaż Poznań City Center przez TriGranit, Europa Capital oraz PKP na rzecz funduszy Resolution i ECE za nieujawnioną kwotę (wI kwartale). W kolejnych trzech miesiącach uwagę przykuwa sprzedaż Galerii Mazovia w Płocku przez Lewandpol na rzecz CBRE Global Investors.

I półrocze to także umowy kupna/sprzedaży, których przedmiotem były produkty oportunistyczne oraz tzw. value add. Skala zjawiska była większa niż wcześniej – w I połowie roku tego typu transakcje miały łączną wartość ok. 200 mln euro, dwa razy więcej niż w tym samym okresie roku 2013. JLL zakłada, że trend ten utrzyma się w najbliższych miesiącach.

Warto przeczytać: Polska regionalnym potentem w obszarze zrównoważonego budownictwa

Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych są nadal na poziomie 6,25% (z możliwą obniżką w przypadku obiektów wiodących w tej kategorii), a w sektorze handlowym dla najlepszych produktów wynoszą 5,50%.

- 2014 będzie kolejnym mocnym rokiem na polskim rynku inwestycyjnym. Biorąc pod uwagę transakcje w procesie i projekty, które są przedmiotem toczących się negocjacji, spodziewamy się, że wolumen transakcji zawartych w segmencie nieruchomości komercyjnych w Polsce w tym roku będzie jeszcze wyższy od bardzo dobrego wyniku zarejestrowanego w 2013 r. i może sięgnąć nawet ok. 4 mld euro.

Z naszych analiz wynika również, że wartość transakcji w segmencie magazynowym może dojść do rekordowych ponad 700 mln euro, w sektorze biurowym – prawie 1,9 mld euro, a handlowym – ok. 1,5 mld euro - dodaje Tomasz Puch.

Źródło: JLL

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10681|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10254|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl