CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak dbać o posadzkę i schody w budynku? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10413,wlasciwa-pielegnacja-posadzki-i-schodow-z-lastryko
Każdy rodzaj posadzki wymaga odpowiedniej konserwacji, nie inaczej jest z posadzkami z lastryko. Utarło się, że najlepszym sposobem na okresową pielęgnację jest...
Kategorie: lastryko, posadzki, schody, czyszczenie lastryko, czyszczenie posadzek, pielęgnacja posadzek

Zarządca a administrator
Obowiązki i odpowiedzialność

mgr inż. Ryszard Niedźwiecki  |  Administrator 4/2010  |  29.04.2010  |  1
Zarządca a administrator Obowiązki i odpowiedzialność
Zarządca a administrator Obowiązki i odpowiedzialność

Członkowie zarządów wspólnot mieszkaniowych i właściciele lokali często zastanawiają się, kogo zatrudnić - zarządcę czy administratora - i jaką zawrzeć umowę - o zarządzanie czy o administrowanie. Nie wiedzą też, czym się różni licencjonowany zarządca nieruchomości od administratora.

Według „Nowego leksykonu PWN" słowo administracja ma dwa znaczenia: „zarządzanie, władza wykonawcza" i „ogół organów zajmujących się zarządzaniem". Natomiast zarządzanie to „szczególny sposób kierowania działalnością ludzi zatrudnionych w podmiotach gospodarczych, obejmujący tworzenie, kontrolę oraz ciągłe dostosowywanie reguł postępowania w danym przedsiębiorstwie do aktualnych potrzeb" (Czytaj więcej na ten temat).

Z kolei według „Słownika wyrazów obcych" administracja to: „1. kierowanie, zarządzanie czymś; 2. zespół zarządzający, kierujący czymś; zarząd jakiejś instytucji; 3. ogół czynności wykonywanych przez organy państwowe lub samorządowe w zakresie władzy wykonawczej". A administrator to „osoba administrująca, zarządzająca czymś; zarządca". W obu źródłach nie ma definicji słowa zarządca.

W ustawie o własności lokali (uwl) [1], określającej sposób zarządu nieruchomością wspólną, nie występuje słowo administrator, tylko zarządca (jednak bez podania definicji). Ustawa o gospodarce nieruchomościami (ugn) [2] w rozdziale 3 dotyczącym zarządzania nieruchomościami ani razu nie wymienia określenia administrator. Zmieniając ustawę w 2004 roku, wprowadzono jedynie zapis w art. 185 ust. 1, że: „Zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności", „w tym bieżącego administrowania nieruchomością". Dopiero w art. 184 ust. 2 po raz pierwszy wprowadzono definicję zarządcy: „Zarządcą nieruchomości jest osoba fizyczna posiadająca licencję zawodową nadaną w trybie przepisów rozdziału 4 niniejszego działu".

Tyle historii. Trudno zrozumieć powód wprowadzenia tych zmian, bo przecież słowa administrator i zarządca mają znaczenie zamienne. Prawdopodobnie twórcy obydwu ustaw oraz posłowie, którzy je uchwalali, zrobili to z niechęci do większości pracowników administracji domów mieszkalnych (słynnych ADM-ów), postanawiając raz na zawsze wymazać słowo administrator z gospodarki nieruchomościami. Nawet w art. 190 ugn użyto sformułowania gospodarowania nieruchomościami, żeby nie pisać o administrowaniu. Wszystko po to, aby nie drażnić przyszłych właścicieli lokali, by lokatorzy mieszkań (teraz nazywani najemcami) wykupywali lokale na własność.

Wydano tysiące licencji zawodowych zarządcy nieruchomości pracownikom ADM-ów z długoletnią praktyką (powyżej 5 lat) bez wnikliwej oceny ich pracy, licząc, że to rynek zweryfikuje ich umiejętności i etykę zawodową (widzę tu brak konsekwencji - należało im pozwolić pozostać na stanowiskach jeszcze 5 lat). Jednocześnie przystąpiono do masowego kształcenia zarządców nieruchomości na licznych uczelniach i zorganizowanych kursach, łącznie z możliwością odbywania praktyk zawodowych. W art. 232 pkt 3 ugn zapisano, że osoby niemające licencji zawodowej mogą prowadzić działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami do dnia 31 grudnia 2001 r.

Pomimo zapisu art. 198 ugn, że kto prowadził będzie po tym dniu taką działalność bez licencji, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny, państwowe i komunalne jednostki organizacyjne sprawujące na podstawie przepisów dotychczasowych zarząd nieruchomościami wspólnymi nadal działalność tę prowadziły. Przekazanie zarządu właścicielom lokali w powstałych wspólnotach mieszkaniowych przedłużano aż do 2006 roku, a może nawet dłużej. Znane są również przypadki, że kierownicy tych jednostek byli jednocześnie członkami zarządów wspólnot mieszkaniowych, a nawet zawierali ze wspólnotami umowy o zarządzanie, pobierając wygórowane wynagrodzenia.

Nowi zarządcy licencję zawodową uzyskiwali po gruntownym szkoleniu i praktykach, przedstawieniu planu zarządzania nieruchomością oraz zdaniu (niejednokrotnie dopiero za trzecim czy nawet szóstym razem) bardzo trudnego egzaminu państwowego. I wraz z administratorami, którym nie odpowiadało bezprawie panujące w ADM-ach, zaczęli skarżyć się na nieuczciwych zarządców Komisji Odpowiedzialności Zawodowej i prezesowi Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Na początku skargi te były faktycznie rozpatrywane przez członków KOZ, z czasem jednak coraz częściej o ich przekazaniu do Komisji decydował urzędnik Ministerstwa Infrastruktury. Właściciele lokali i członkowie zarządów wspólnot, którzy czerpali wiedzę z uwl i sporadycznie czytali czasopisma branżowe, również zaczęli skarżyć się na złych zarządców ministerstwu, a dopiero potem kierowali sprawy do sądu. 

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Ryzyko utraty licencji zawodowej, a potem i pracy przez nieuczciwych zarządców stawało się coraz większe. Przypomniano więc sobie magiczne i dające absolutną władzę w PRL-u słowo administrator. Zarządcy nieruchomości, którzy obawiali się, że właścicieli lokali niezadowoleni z ich usług poskarżą się do ministerstwa, szybko zmieniali zawartą z zarządem wspólnoty mieszkaniowej umowę o zarządzanie na umowę o administrowanie. Od tej chwili występowali już nie jako zarządcy nieruchomości, ale administratorzy, przez co skargi na nich są przez ministerstwo oddalane, gdyż w obowiązujących ustawach dotyczących zarządzania nieruchomościami o administratorach nie ma nawet słowa.

Moim zadaniem nazwa dokumentu nie może przesądzać o jego treści (choć może wypowiedzą się na ten temat prawnicy?), a w obu umowach czynności i obowiązki osoby zatrudnionej przez zarząd wspólnoty, czyli zarządcy nieruchomości lub administratora, są zbliżone.

Czytaj dalej: Odpowiedzialność administratora i zarządcy

Komentarze

(1)
Marta | 17.11.2016, 11:36

Dopóki wszystko jest załatwione, niespecjalnie interesuje mnie różnica między stanowiskami...

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom tam gdzie brak sieci ciepła systemowego i gazu ziemnego?

Brak sieci gazowej nie jest już problemem

Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...

chcę wiedzieć ile to kosztuje »


Spółdzielnia, która powstała w odpowiedzi na zmiany w ramach transformacji ustrojowej »

Powołana została do życia w porozumieniu ze Związkami Zawodowymi restrukturyzowanych kopalń jako organizacja mająca na celu zabezpieczenie właściwego zarządzania nieruchomościami... czytam dalej »


Ocieplanie starszych bloków czeka każdą spółdzielnię i wspólnotę. Jak dobrze ocieplić dachy osiedli?

ocieplanie dachu w budynku na osiedlu

Decyzja o wyborze metody i materiału do ocieplenia stropodachu jest niełatwa – trzeba wziąć pod uwagę efektywność rozwiązania... czytam dalej »


Jak niskim kosztem wyremontować posadzki w budynku?
Zaparowane okna w domu - jak temu zapobiec?
Remont posadzki w budynku Niższe koszty ciepła
Przedstawiamy 4 powody, dla których warto docenić walory posadzki lastrykowej oraz wykonać jej renowację... czytam dalej» Długotrwale zaparowane okna są sygnałem alarmującym – zdrowie mieszkańców może być zagrożone (...) czytaj dalej »

Zgłoś Przegląd Zestawów Hydroforowych i Skorzystaj z Promocji do 16.7.2018 »

Przegląd zestawów hydroforowych

Wilo serwisuje zestawy hydroforowe wszystkich producentów, nie tylko firmy Wilo. Zgłaszając serwis swoich urządzeń do 16.7.2018 zyskujesz 6 miesięcy opieki serwisowej GRATIS. Aby skorzystać z promocji, wypełnij formularz lub zadzwoń 22 702 61 61 (...) wykonaj przegląd promocyjny »


Jak łatwo odświeżyć wygląd klatki schodowej? Zamów wykonawce lastryko »
Jak łatwo naprawić dach pokryty papą »
Wykonawca lastryko renowacja i naprawa Naprawa dachu pokrytego papą
Dzięki swojej budowie posadzka klatki schodowej wykonana z lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, co uważa się za jej wielki atut (...) czytaj dalej » Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania..… czytam dalej »

Spółdzielnia, która dba o komfort mieszkańców » Zarządzanie nieruchomościami - zobacz jak to robią inni
SM Metalowiec Spółdzielnia dba o komfort mieszkańców Zarządzanie nieruchomościami
Ważna jest nie tylko wygoda zamieszkiwania w budynkach, ale też zaplecze kulturalne, sportowe i oświatowe (...) Czytam dalej » Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard.… czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

5/2018

Aktualny numer:

Administrator 5/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Ochrona danych po nowemu
  • - Udziały a wysokość zaliczki na koszty zarządu
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15128|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl