CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Czystość w budynkach wielolokalowych

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 6/2014  |  19.01.2015
Czystość w budynkach wielolokalowych
Czystość w budynkach wielolokalowych
www.freeimages.com

Badania wykazały, że brudniejsze niż deski sedesowe są np. klamki do drzwi, szklane płyty w ich pobliżu czy też poręcze schodów na klatach schodowych. Szokujące? Z pewnością.

To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, jaką jest utrzymanie czystości w budynkach. Artykuł ten przybliży kilka innych kwestii z tego tematu.

Sprzątanie w budynkach wielolokalowych

Najprostszym rozwiązaniem jest wybranie firmy oferującej stosowne usługi i scedowanie na nią dbałości o czystość w budynkach i na osiedlu. Umowa powinna zawierać bardzo dokładne określenie oczekiwań: co ma być sprzątane, w jaki sposób i jak często.

Warto też wyliczyć liczbę miejsc danego rodzaju (drzwi, balustrad), a w przypadku okien – podać także ich powierzchnię. Same firmy wśród zakresu oferowanych usług wymieniają nie tylko oczywistości, jak zamiatanie, odśnieżanie czy mycie schodów, lecz także nawet wycieranie włączników światła. Precyzja w tym zakresie gwarantuje bezproblemowe wykonywanie usług i daje komfort obu stronom.

Przeczytaj: System rozliczania indywidualnych kosztów ogrzewania

Jeśli zarząd wspólnoty mieszkaniowej będzie niezadowolony z efektów działania danej firmy, może ją zmienić, pamiętając jedynie o granicach finansowych, w obrębie których może się poruszać.

Podpisanie nowej umowy jest czynnością nieprzekraczającą zwykłego zarządu. W niektórych wspólnotach wybór firmy przybiera formę uchwały, ale jest to procedura niekonieczna i rodząca problemy (bo rozwiązanie umowy też musi mieć miejsce w tej formie).

Jest też możliwe podpisanie umowy z konkretną osobą, a nie z firmą. Tu rodzi się pytanie o formę tej umowy. Może się wydawać, że stosowna będzie umowa o dzieło, ale…

Obejmuje ona wprawdzie wykonywanie konkretnych czynności, ale stale i regularnie. To zaś wyczerpuje znamiona umowę o pracę, ta zaś generuje kolejne problemy formalne.

Jednym jest odprowadzanie składek zdrowotnych i na ZUS, o co teraz musi zadbać zarząd wspólnoty. Drugi to kwestia odpowiedzialności cywilnej za nieszczęśliwe wypadki, wynikające z np. nieodśnieżenia ścieżki przy bloku.

Coraz rzadziej zdarza się, że sami mieszkańcy wspólnoty ustalają, że będą sprzątać na zmianę, zgodnie z grafikiem. Opcja ta kusi zmniejszeniem kosztów, ale niemal pewnym jest, że będzie generować też konflikty. Ktoś nie wywiąże się z umowy, ktoś zapomni, ktoś posprząta mniej starannie niż inni…

Zdarzają się też przypadki losowe, które wywracają ustaloną kolejność sprzątanie do góry nogami. Warto się zastanowić, czy straty energii i dobrosąsiedzkich układów nie przeważą nad zyskami finansowymi.

Czyja odpowiedzialność?

WM składa się z nieruchomości wspólnej i lokali prywatnych. Jasne rozgraniczenie tych dwóch jej części ma duże znaczenie także w kwestii utrzymania czystości i estetyki budynku.

Zobacz też: Rozgraniczenie nieruchomości wspólnej

Na przykład – kto odpowiada za stan balkonu, który jest i częścią lokalu prywatnego, i elementem konstrukcyjnym budynku? Kto ponosi odpowiedzialność, gdy fragment uszkodzonego balkonu spadnie na ziemię i spowoduje jakąś szkodę – właściciel lokalu czy zarząd wspólnoty?

Co gorsza, na te pytania nie ma jasnej odpowiedzi, ponieważ wychodzi się z założenia, że część balkonu – ta trwale połączona z resztą budynku – to nieruchomość wspólna (jako jej niezbywalna część), a część – fragment mieszkania. Odpowiednio do tego dzieli się odpowiedzialność za utrzymanie tych części w dobrym stanie. Dokładne ustalenia dobrze jest zawrzeć w regulaminie.

Sprzątanie w budynkach komercyjnych

Czystość w biurowcu czy centrum handlowym to nie tylko element bezpieczeństwa w tych miejscach. Zachowanie jej chroni, oczywiście, np. przed poślizgnięciem się klienta w kałuży deszczówki czy błota pośniegowego i późniejszymi konsekwencjami tego zdarzenia, czy np. wystąpieniem o odszkodowanie na uszczerbek na zdrowiu. To także wizytówka placówki. Prawda ta staje się coraz bardziej oczywista dla zarządzających tymi budynkami.

Osoby w nich sprzątające powinny wykonywać swoje obowiązki w sposób możliwie dyskretny a skuteczny. Z jednej strony oznacza to, że gros prac ma miejsce, gdy obiekt jest niedostępny dla klientów czy pracowników biur. Z drugiej zaś – że osoby sprzątające muszą reagować na bieżąco i dostosować częstotliwość np. wycierania podłogi do warunków atmosferycznych.

Obecnie najczęściej, zgodnie z ogólnym trendem, sprzątanie obiektów wielkopowierzchniowych zleca się firmom zewnętrznym. Ma to wiele zalet: przede wszystkim tę, że to na tych firmach, a nie bezpośrednio na zarządcy, spoczywa odpowiedzialność na czystość budynku. Zarządca musi „zaledwie” z głową wybrać firmę.

Nie powinien się przy tym kierować wyłącznie ceną. Niska cena oznacza też często niską jakość używanego sprzętu i środków czystości, a także niewykwalifikowanych pracowników i znaczną ich rotację, czyli kłopoty i niezadowalającą jakość usług, a potem – i tak dodatkowe koszty.

Warto od początku docenić nowoczesne, ekologiczne środki czystości i pracowników, który wiedzą, jak zachować czyszczone powierzchnie w niepogorszonym stanie; jak działać efektywnie i niewidocznie dla oczu klienta.

Warto przeczytać: Co nowego w Orzecznictwie? Zasady podziału nieruchomości wspólnej

Co więcej: osoby te z racji swoich obowiązków kontrolują stan całego budynku, mogą więc zgłosić np. informacje o awarii czy nietypowym zdarzeniu. Warto więc, by były do tej niełatwej pracy zmotywowane.

Drugi kluczowy dla decyzji czynnik to fachowość firmy sprzątającej. Jak ją ustalić? Pierwsze kryterium to wykazanie chęci zapoznania się z obiektem, który miałaby utrzymywać w czystości. To umożliwia dostosowanie metod, środków i zasobów ludzkich do konkretnego budynku.

Trzeba też przyjrzeć się jakości używanego sprzętu i środków, a jest ich dziś wiele, wyspecjalizowanych do wykonywania konkretnych czynności: polerki do posadzek, zamiatarki do bezpyłowego czyszczenia garaży, pług do odśnieżania…

Także środków czystości mamy na rynku przebogaty wybór. Fachowe podejście poznamy też po podejściu firmy do zawierania umowy: czy przedstawi konkretny zakres robót, wykaz sposobów wykonywania poszczególnych czynności, niezbędnych do nich sił i środków? Czy ma ubezpieczenie OC? Czy może pochwalić się referencjami oraz kilkoma latami istnienia na rynku? To wszystko działa na jej korzyść.

*  * *
Utrzymanie czystości „nie jest rzeczą małą ani łatwą”, jednak staje się łatwiejsze, gdy się wcześniej weźmie pod uwagę różne aspekty tego zagadnienia: finansowe, prawne, administracyjne i… psychologiczne.  

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Studia dla zarządców Nieprzyjemny zapach z kanalizacji
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Neprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... czytam więcej»


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić (...) ... Czytam więcej »

Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17083|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10653|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10225|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl