CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Czystość w budynkach wielolokalowych

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 6/2014  |  19.01.2015
Czystość w budynkach wielolokalowych
Czystość w budynkach wielolokalowych
www.freeimages.com

Badania wykazały, że brudniejsze niż deski sedesowe są np. klamki do drzwi, szklane płyty w ich pobliżu czy też poręcze schodów na klatach schodowych. Szokujące? Z pewnością.

To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, jaką jest utrzymanie czystości w budynkach. Artykuł ten przybliży kilka innych kwestii z tego tematu.

Sprzątanie w budynkach wielolokalowych

Najprostszym rozwiązaniem jest wybranie firmy oferującej stosowne usługi i scedowanie na nią dbałości o czystość w budynkach i na osiedlu. Umowa powinna zawierać bardzo dokładne określenie oczekiwań: co ma być sprzątane, w jaki sposób i jak często.

Warto też wyliczyć liczbę miejsc danego rodzaju (drzwi, balustrad), a w przypadku okien – podać także ich powierzchnię. Same firmy wśród zakresu oferowanych usług wymieniają nie tylko oczywistości, jak zamiatanie, odśnieżanie czy mycie schodów, lecz także nawet wycieranie włączników światła. Precyzja w tym zakresie gwarantuje bezproblemowe wykonywanie usług i daje komfort obu stronom.

Przeczytaj: System rozliczania indywidualnych kosztów ogrzewania

Jeśli zarząd wspólnoty mieszkaniowej będzie niezadowolony z efektów działania danej firmy, może ją zmienić, pamiętając jedynie o granicach finansowych, w obrębie których może się poruszać.

Podpisanie nowej umowy jest czynnością nieprzekraczającą zwykłego zarządu. W niektórych wspólnotach wybór firmy przybiera formę uchwały, ale jest to procedura niekonieczna i rodząca problemy (bo rozwiązanie umowy też musi mieć miejsce w tej formie).

Jest też możliwe podpisanie umowy z konkretną osobą, a nie z firmą. Tu rodzi się pytanie o formę tej umowy. Może się wydawać, że stosowna będzie umowa o dzieło, ale…

Obejmuje ona wprawdzie wykonywanie konkretnych czynności, ale stale i regularnie. To zaś wyczerpuje znamiona umowę o pracę, ta zaś generuje kolejne problemy formalne.

Jednym jest odprowadzanie składek zdrowotnych i na ZUS, o co teraz musi zadbać zarząd wspólnoty. Drugi to kwestia odpowiedzialności cywilnej za nieszczęśliwe wypadki, wynikające z np. nieodśnieżenia ścieżki przy bloku.

Coraz rzadziej zdarza się, że sami mieszkańcy wspólnoty ustalają, że będą sprzątać na zmianę, zgodnie z grafikiem. Opcja ta kusi zmniejszeniem kosztów, ale niemal pewnym jest, że będzie generować też konflikty. Ktoś nie wywiąże się z umowy, ktoś zapomni, ktoś posprząta mniej starannie niż inni…

Zdarzają się też przypadki losowe, które wywracają ustaloną kolejność sprzątanie do góry nogami. Warto się zastanowić, czy straty energii i dobrosąsiedzkich układów nie przeważą nad zyskami finansowymi.

Czyja odpowiedzialność?

WM składa się z nieruchomości wspólnej i lokali prywatnych. Jasne rozgraniczenie tych dwóch jej części ma duże znaczenie także w kwestii utrzymania czystości i estetyki budynku.

Zobacz też: Rozgraniczenie nieruchomości wspólnej

Na przykład – kto odpowiada za stan balkonu, który jest i częścią lokalu prywatnego, i elementem konstrukcyjnym budynku? Kto ponosi odpowiedzialność, gdy fragment uszkodzonego balkonu spadnie na ziemię i spowoduje jakąś szkodę – właściciel lokalu czy zarząd wspólnoty?

Co gorsza, na te pytania nie ma jasnej odpowiedzi, ponieważ wychodzi się z założenia, że część balkonu – ta trwale połączona z resztą budynku – to nieruchomość wspólna (jako jej niezbywalna część), a część – fragment mieszkania. Odpowiednio do tego dzieli się odpowiedzialność za utrzymanie tych części w dobrym stanie. Dokładne ustalenia dobrze jest zawrzeć w regulaminie.

Sprzątanie w budynkach komercyjnych

Czystość w biurowcu czy centrum handlowym to nie tylko element bezpieczeństwa w tych miejscach. Zachowanie jej chroni, oczywiście, np. przed poślizgnięciem się klienta w kałuży deszczówki czy błota pośniegowego i późniejszymi konsekwencjami tego zdarzenia, czy np. wystąpieniem o odszkodowanie na uszczerbek na zdrowiu. To także wizytówka placówki. Prawda ta staje się coraz bardziej oczywista dla zarządzających tymi budynkami.

Osoby w nich sprzątające powinny wykonywać swoje obowiązki w sposób możliwie dyskretny a skuteczny. Z jednej strony oznacza to, że gros prac ma miejsce, gdy obiekt jest niedostępny dla klientów czy pracowników biur. Z drugiej zaś – że osoby sprzątające muszą reagować na bieżąco i dostosować częstotliwość np. wycierania podłogi do warunków atmosferycznych.

Obecnie najczęściej, zgodnie z ogólnym trendem, sprzątanie obiektów wielkopowierzchniowych zleca się firmom zewnętrznym. Ma to wiele zalet: przede wszystkim tę, że to na tych firmach, a nie bezpośrednio na zarządcy, spoczywa odpowiedzialność na czystość budynku. Zarządca musi „zaledwie” z głową wybrać firmę.

Nie powinien się przy tym kierować wyłącznie ceną. Niska cena oznacza też często niską jakość używanego sprzętu i środków czystości, a także niewykwalifikowanych pracowników i znaczną ich rotację, czyli kłopoty i niezadowalającą jakość usług, a potem – i tak dodatkowe koszty.

Warto od początku docenić nowoczesne, ekologiczne środki czystości i pracowników, który wiedzą, jak zachować czyszczone powierzchnie w niepogorszonym stanie; jak działać efektywnie i niewidocznie dla oczu klienta.

Warto przeczytać: Co nowego w Orzecznictwie? Zasady podziału nieruchomości wspólnej

Co więcej: osoby te z racji swoich obowiązków kontrolują stan całego budynku, mogą więc zgłosić np. informacje o awarii czy nietypowym zdarzeniu. Warto więc, by były do tej niełatwej pracy zmotywowane.

Drugi kluczowy dla decyzji czynnik to fachowość firmy sprzątającej. Jak ją ustalić? Pierwsze kryterium to wykazanie chęci zapoznania się z obiektem, który miałaby utrzymywać w czystości. To umożliwia dostosowanie metod, środków i zasobów ludzkich do konkretnego budynku.

Trzeba też przyjrzeć się jakości używanego sprzętu i środków, a jest ich dziś wiele, wyspecjalizowanych do wykonywania konkretnych czynności: polerki do posadzek, zamiatarki do bezpyłowego czyszczenia garaży, pług do odśnieżania…

Także środków czystości mamy na rynku przebogaty wybór. Fachowe podejście poznamy też po podejściu firmy do zawierania umowy: czy przedstawi konkretny zakres robót, wykaz sposobów wykonywania poszczególnych czynności, niezbędnych do nich sił i środków? Czy ma ubezpieczenie OC? Czy może pochwalić się referencjami oraz kilkoma latami istnienia na rynku? To wszystko działa na jej korzyść.

*  * *
Utrzymanie czystości „nie jest rzeczą małą ani łatwą”, jednak staje się łatwiejsze, gdy się wcześniej weźmie pod uwagę różne aspekty tego zagadnienia: finansowe, prawne, administracyjne i… psychologiczne.  

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

pożar w budynku termomodernizacja
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Rewitalizacja konstrukcji balkonu - Balkon +  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18008|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11287|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10857|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl