CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak podlewać?

Jak podlewać?
Jak podlewać?
Gardena

Podlewanie wierzchniej warstwy gleby nie stanowi wystarczającego źródła wody dla większości roślin; poprawia ich wygląd, ale nie pozwala na uzupełnienie rzeczywistych strat wody przez nie poniesionych. Trzeba działać skuteczniej.

Zgodnie z zasadami prawidłowego nawadniania roślin, podlewając drzewa i krzewy, szczególną uwagę trzeba zwrócić na zakres systemu korzeniowego.

Największa masa korzeni tych roślin znajduje się bowiem do 30 cm pod powierzchnią – w tej warstwie jest aż 70% korzeni chłonnych, które odpowiadają za pobieranie wody i soli mineralnych.

Warto przeczytać: Jak stworzyć dobry projekt zieleni?

Pozostałe 30% sięga głębiej i dzięki nim roślina pobiera wodę z pokładów wody gruntowej. Ich dodatkową funkcją jest stabilizowanie rośliny. Badania dotyczące gospodarki wodnej w naszym klimacie wskazują, że latem 1 m2 gleby w ciągu tygodnia traci ok. 25 l wody, a wiosną i jesienią – połowę tej ilości.

Rośliny o głębokim systemie korzeniowym w warunkach naturalnych w czasie suszy pobierają wodę gruntową. Niestety, w dużych miastach zwierciadła wody gruntowej położone są głęboko, a to ze względu na przebieg infrastruktury, budynków, układu odpadów budowlanych. Mowa zazwyczaj o od kilku do kilkunastu metrów głębokości.

Podlewając rośliny, musimy pamiętać, że trzeba rozpocząć te zabiegi jeszcze zanim zauważymy pierwsze oznaki suszy. Przy średniej temperaturze (17–21ºC) na glebach średnio przepuszczalnych rośliny należy podlewać co ok. 10 dni.

Gdy gleba na głębokości kilku centymetrów jest sucha, a liście stały się matowe, należy zwrócić uwagę na rośliny, których liście zaczynają się zwijać i kurczyć, przebarwiać, obsychać lub opadać – to pierwsze objawy suszy.

Brak wody najszybciej można zaobserwować u roślin świeżo posadzonych oraz u gatunków o płytko zalegającym systemie korzeniowym. Podlewanie możemy sobie darować, gdy po posadzeniu padał deszcz o obfitości ok. 20 mm opadu na dzień.

Trzeba podkreślić, że warunek ten nie dotyczy drzew i krzewów z uprawy pojemnikowej. U starszych roślin, o głębokim systemie korzeniowym (jak np. róże), niedobory wody skutkują najpierw mniejszą intensywnością i długością ich kwitnienia.

Roślinom szkodzi nie tylko strata wody, lecz także zbyt częste lub zbyt obfite podlewanie. Zbyt rzadkie i skąpe powoduje z kolei, iż rośliny korzenią się płycej, a podłoże zaczynają przerastać chwasty.

Zobacz też: Żywopłoty – co posadzić i jak pielęgnować?

Lepiej nawadniać rośliny rzadziej (co 10 dni, a co siedem dni wtedy, gdy nie pada deszcz), ale tak, by woda przesiąkła w głąb podłoża. Potrzebna jej ilość to 15–40 l na roślinę, w zależności od jej rozmiarów. Najlepszą porą na podlewania jest wieczór lub wczesny ranek.

Drzewa i krzewy po posadzeniu trzeba obficie podlewać przez pierwsze kilka lat, zwłaszcza późną wiosną i latem, gdy panują najwyższe temperatury.

Jeśli nie mamy możliwości zapewnienia nawadniania zieleni na osiedlu, najkorzystniejsze będzie posadzenie gatunków roślin odpornych na okresowe niedobory wody, co zmniejszy do minimum częstotliwość ich podlewania.

Ich dobór warto skonsultować z architektem krajobrazu, aby gatunki te były jak najlepiej dostosowane do warunków siedliskowych osiedla. Odpowiednie dobranie roślin pozwoli również na zminimalizowanie ilości innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Oczywiście, dla trawników nawadnianie stanowi podstawowy zabieg pielęgnacyjny. W słoneczny letni dzień z jego 1 m² mogą wyparować nawet 3 l wody! Sygnałem do rozpoczęcia nawadniania jest przeschnięcie warstwy 5 cm trawnika. Wówczas należy uzupełnić wodę w ilości 10 l/m².

Intensywnie rosnący trawnik tygodniowo potrzebuje ok. 20–30 l wody na 1 m² powierzchni. Latem zazwyczaj podlewamy go co trzy dni. Częstotliwość ta może być większa w czasie upałów i na glebach piaszczystych.

Nie powinno się jednak podlewać go codziennie, ponieważ powoduje to płytkie korzenienie się trawy. Płytko zakorzeniony trawnik jest bardziej wrażliwy na zmiany ilości wody i przemarzanie.

Nawadnianie późnym wieczorem sprzyja rozwojowi mchu pomiędzy kępami trawy i wspomaga rozwój chorób grzybowych. Nie powinno się też podlewać trawnika w południe, gdyż przy dużych temperaturach może to skutkować poparzeniem roślin i ich żółknięciem.

Przeczytaj: Ozdobne trawy w zieleni osiedlowej

Optymalną porą nawadniania w przypadku trawnika jest poranek. Słabe opady nie nawadniają głębszych partii korzeni, więc można podlewać go bezpośrednio po małym (3–5 mm) i średnim deszczu (5–7 mm). 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17581|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10960|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10538|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl