CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Jak podlewać?

Jak podlewać?
Jak podlewać?
Gardena

Podlewanie wierzchniej warstwy gleby nie stanowi wystarczającego źródła wody dla większości roślin; poprawia ich wygląd, ale nie pozwala na uzupełnienie rzeczywistych strat wody przez nie poniesionych. Trzeba działać skuteczniej.

Zgodnie z zasadami prawidłowego nawadniania roślin, podlewając drzewa i krzewy, szczególną uwagę trzeba zwrócić na zakres systemu korzeniowego.

Największa masa korzeni tych roślin znajduje się bowiem do 30 cm pod powierzchnią – w tej warstwie jest aż 70% korzeni chłonnych, które odpowiadają za pobieranie wody i soli mineralnych.

Warto przeczytać: Jak stworzyć dobry projekt zieleni?

Pozostałe 30% sięga głębiej i dzięki nim roślina pobiera wodę z pokładów wody gruntowej. Ich dodatkową funkcją jest stabilizowanie rośliny. Badania dotyczące gospodarki wodnej w naszym klimacie wskazują, że latem 1 m2 gleby w ciągu tygodnia traci ok. 25 l wody, a wiosną i jesienią – połowę tej ilości.

Rośliny o głębokim systemie korzeniowym w warunkach naturalnych w czasie suszy pobierają wodę gruntową. Niestety, w dużych miastach zwierciadła wody gruntowej położone są głęboko, a to ze względu na przebieg infrastruktury, budynków, układu odpadów budowlanych. Mowa zazwyczaj o od kilku do kilkunastu metrów głębokości.

Podlewając rośliny, musimy pamiętać, że trzeba rozpocząć te zabiegi jeszcze zanim zauważymy pierwsze oznaki suszy. Przy średniej temperaturze (17–21ºC) na glebach średnio przepuszczalnych rośliny należy podlewać co ok. 10 dni.

Gdy gleba na głębokości kilku centymetrów jest sucha, a liście stały się matowe, należy zwrócić uwagę na rośliny, których liście zaczynają się zwijać i kurczyć, przebarwiać, obsychać lub opadać – to pierwsze objawy suszy.

Brak wody najszybciej można zaobserwować u roślin świeżo posadzonych oraz u gatunków o płytko zalegającym systemie korzeniowym. Podlewanie możemy sobie darować, gdy po posadzeniu padał deszcz o obfitości ok. 20 mm opadu na dzień.

Trzeba podkreślić, że warunek ten nie dotyczy drzew i krzewów z uprawy pojemnikowej. U starszych roślin, o głębokim systemie korzeniowym (jak np. róże), niedobory wody skutkują najpierw mniejszą intensywnością i długością ich kwitnienia.

Roślinom szkodzi nie tylko strata wody, lecz także zbyt częste lub zbyt obfite podlewanie. Zbyt rzadkie i skąpe powoduje z kolei, iż rośliny korzenią się płycej, a podłoże zaczynają przerastać chwasty.

Zobacz też: Żywopłoty – co posadzić i jak pielęgnować?

Lepiej nawadniać rośliny rzadziej (co 10 dni, a co siedem dni wtedy, gdy nie pada deszcz), ale tak, by woda przesiąkła w głąb podłoża. Potrzebna jej ilość to 15–40 l na roślinę, w zależności od jej rozmiarów. Najlepszą porą na podlewania jest wieczór lub wczesny ranek.

Drzewa i krzewy po posadzeniu trzeba obficie podlewać przez pierwsze kilka lat, zwłaszcza późną wiosną i latem, gdy panują najwyższe temperatury.

Jeśli nie mamy możliwości zapewnienia nawadniania zieleni na osiedlu, najkorzystniejsze będzie posadzenie gatunków roślin odpornych na okresowe niedobory wody, co zmniejszy do minimum częstotliwość ich podlewania.

Ich dobór warto skonsultować z architektem krajobrazu, aby gatunki te były jak najlepiej dostosowane do warunków siedliskowych osiedla. Odpowiednie dobranie roślin pozwoli również na zminimalizowanie ilości innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Oczywiście, dla trawników nawadnianie stanowi podstawowy zabieg pielęgnacyjny. W słoneczny letni dzień z jego 1 m² mogą wyparować nawet 3 l wody! Sygnałem do rozpoczęcia nawadniania jest przeschnięcie warstwy 5 cm trawnika. Wówczas należy uzupełnić wodę w ilości 10 l/m².

Intensywnie rosnący trawnik tygodniowo potrzebuje ok. 20–30 l wody na 1 m² powierzchni. Latem zazwyczaj podlewamy go co trzy dni. Częstotliwość ta może być większa w czasie upałów i na glebach piaszczystych.

Nie powinno się jednak podlewać go codziennie, ponieważ powoduje to płytkie korzenienie się trawy. Płytko zakorzeniony trawnik jest bardziej wrażliwy na zmiany ilości wody i przemarzanie.

Nawadnianie późnym wieczorem sprzyja rozwojowi mchu pomiędzy kępami trawy i wspomaga rozwój chorób grzybowych. Nie powinno się też podlewać trawnika w południe, gdyż przy dużych temperaturach może to skutkować poparzeniem roślin i ich żółknięciem.

Przeczytaj: Ozdobne trawy w zieleni osiedlowej

Optymalną porą nawadniania w przypadku trawnika jest poranek. Słabe opady nie nawadniają głębszych partii korzeni, więc można podlewać go bezpośrednio po małym (3–5 mm) i średnim deszczu (5–7 mm). 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wszystko o ogrzewaniu osiedla gazem LPG »

Ogrzewanie osiedlaPlanujesz zmianę ogrzewania, ale nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego?Czytam więcej »


Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej naprawy rur »

Ogrzewanie osiedlaJak łatwo i bezinwazyjnie przeprowadzić remont przy pomocy rewolucyjnej technologii?Czytam więcej »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19449|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16585|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11860|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl