Artykuł sponsorowany

Zdalny odczyt wodomierzy

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników
ITRON POLSKA  |  03.06.2016  |  9

Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy to praktycznie wszystkich budynków wielorodzinnych wybudowanych w latach osiemdziesiątych i wcześniej.

Nawet po wejściu do mieszkania odczyt kilku wodomierzy w trudno dostępnych miejscach jest czasami nie lada wyczynem. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie odczytu radiowego.

Firma Itron będąca liderem w systemach radiowego odczytu liczników przeznaczonych dla przedsiębiorstw dostarczających media (przedsiębiorstwa wodociągowe, gazownicze, przedsiębiorstwa energetyki cieplnej, zakłady energetyczne) zdecydowała się również na stworzenie rozwiązania przeznaczonego dla budownictwa wielorodzinnego.

Połączenie długoletniego doświadczenia firmy w oferowaniu technologii radiowej dla przedsiębiorstw dystrybuujących media ze znajomością potrzeb budownictwa wielorodzinnego zaowocowało powstaniem systemu EquaScan.

Radiowy system rozliczania kosztów wody i energii cieplnej EquaScan

System EquaScan pomyślany został jako prosty i ekonomiczny system radiowego odczytu wodomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz ciepłomierzy. Może być eksploatowany bezpośrednio przez administratorów budynków, wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych.  Pozwala na wykonywanie zaawansowanych analiz podnoszących efektywność zarządzania dzięki bogatemu zestawowi rejestrowanych danych.

Wchodzące w skład systemu wodomierzowe moduły radiowe przeznaczone są do pracy zarówno w systemie inkasenckim, jak i stacjonarnym. Mogą być bezprzewodowo montowane bezpośrednio na liczydłach wodomierzy typu PE, do wody ciepłej i zimnej, tj. Unimag PE (jednostrumieniowy klasy B) oraz Aquadis+PE (objętościowy klasy C).

Optoelektroniczny system przeniesienia informacji z liczydła mechanicznego do radiowego modułu elektronicznego zapewnia całkowitą zgodność stanu liczydła z wartością odczytaną z tego modułu dzięki wykorzystaniu trzypunktowego skanowania kompensującego wahania i zmiany kierunku przepływu wody.

Aquadis+PE      Unimag PE

 
System ten jest całkowicie odporny na oddziaływanie stałym polem magnetycznym i w połączeniu z wodomierzem Aquadis+PE stanowi nieczuły na ingerencję magnesami neodymowymi zestaw. Szybka i bezpieczna (szyfrowana) dwukierunkowa transmisja danych w wolnym od opłat paśmie 868 MHz jest zgodna z normą PN-EN 13757.

Innowacyjny system antykolizyjny umożliwia bardzo szybki odczyt liczników w wieżowcu, gdzie mamy do czynienia z dużą liczbą liczników transmitujących dane. Nawet opcjonalny odczyt na żądanie całej zgromadzonej w modułach radiowych 15-miesięcznej historii stanów objętości (z końca i środka miesiąca) wraz z rejestratorem zdarzeń i alarmów nie ma znaczącego wpływu na czas odczytu.

Dzięki funkcji wykrywania wycieków w sieci lokatora, rozwiązanie to przynosi oszczędności nie tylko w pracy administratora, ale pozwala też zmniejszyć indywidualne rachunki za wodę. Natomiast funkcja wykrywania przepływów wstecznych umożliwia szybkie wyeliminowanie nieprawidłowości w sieci, źle zamontowanych wodomierzy lub wykrycie prób cofania liczydła.

System rejestruje oczywiście demontaż, nawet krótkotrwały, modułu radiowego z liczydła. Niebagatelną sprawą jest zapewnienie jednoczesności odczytu, dzięki funkcji zapamiętywania stanu liczydła wszystkich wodomierzy w budynku w tym samym czasie (koniec miesiąca, godz. 24.00). Umożliwia to wykonanie prawidłowych bilansów. 

W skład systemu EquaScan oprócz wodomierzy wchodzą:

 • wodomierzowe moduły radiowe wMIURF  wyposażone w 12-letnią baterię litową (plus rezerwa),
 • podzielniki kosztów ogrzewania eHCARF,
 • ciepłomierzowe moduły radiowe hMIURF współpracujące z ciepłomierzami CF UltraMax,
 • urządzenie odczytowe MasterRF przystosowane do komunikacji w standardzie Bluetooth,
 • oprogramowanie EquaScan instalowane na wyposażonym w interfejs Bluetooth sprzęcie komputerowym (laptop, netbook, tablet, PC) z systemem operacyjnym Windows XP, Vista lub Win 7, służące do wizualizacji i analizy odczytów oraz do wymiany danych z oprogramowaniem rozliczeniowym (zawierającym m. in. bazę lokatorów) w obu kierunkach, z wykorzystaniem standardowych plików typu .csv,
 • ponadto, do zaprogramowania modułów radiowych, głowica indukcyjna z opatentowanym przez firmę Itron szybkim interfejsem danych.


 

Zalety EquaScan

System EquaScan stanowi ciekawą alternatywę dla znanych do tej pory na rynku budownictwa wielorodzinnego systemów radiowych, z powodu:

 • szerokiego wyboru współpracujących z systemem wodomierzy: Unimag PE – ekonomicznego wodomierza jednostrumieniowego w klasie B lub Aquadis+PE – bardzo dokładnego (klasa C) w dowolnej pozycji montażu, odpornego na działanie magnesów neodymowych wodomierza objętościowego,
 • możliwości wykrywania (a następnie usuwania) wycieków, wykrywania prób oszustwa i nieprawidłowości w instalacjach domowych,
 • bezpieczeństwa danych dzięki możliwości szyfrowania transmisji radiowej oraz kodowi dostępu uniemożliwiającemu nieautoryzowaną ingerencję programową w moduł,
 • możliwości odczytu w dowolnym momencie (przez cały rok, w dowolnym dniu o dowolnej porze),
 • ochronie odczytanych danych przed utratą dzięki dużej wewnętrznej pamięci urządzenia MasterRF (dane po odczycie znajdują się zarówno w urządzeniu MasterRF, jak i w komputerze),
 • dwukierunkowej transmisji danych – potwierdzenie wiarygodności odczytanych danych, odczyt dodatkowych danych historycznych na żądanie, system antykolizyjny,
 • krótkiego czasu odczytu dużej ilości liczników dzięki szybkiej transmisji danych i innowacyjnemu systemowi antykolizyjnemu – kilkaset sztuk w kilka minut,
 • prostego i intuicyjnego oprogramowania, wymiana danych z innymi programami (np. rozliczeniowymi) przy zastosowaniu standardowych formatów plików (.csv),
 • możliwości bezkonfliktowego rozliczenia dzięki zapewnieniu bilansowania się wody w całym budynku,
 • przystosowania modułów radiowych do pracy w stałej sieci radiowej poprzez proste dodanie dodatkowych elementów sieci takich jak rutery i koordynatory w przyszłości.

Nowe budownictwo

W nowym budownictwie najbardziej ekonomicznym i niezawodnym rozwiązaniem jest przewodowa, magistralna sieć komunikacyjna M-Bus zgodna z PN-EN1434-3.

W sieci tej odczyty wszystkich liczników (wodomierze, ciepłomierze i inne) dokonywane są z jednego punktu: lokalnie (podłączając się np. laptopem do jednostki zwanej Masterem) lub zdalnie, wykorzystując sieć komputerową (również internetową).

W przypadku braku takiej sieci w budynku, dostępne są również jednostki Master, które wyposaża się w kartę SIM dowolnego operatora sieci komórkowej. Dane wysyłane są z wykorzystaniem transmisji GPRS, np. na pocztę e-mail lub serwer ftp w standardowym formacie (.csv).

Pliki do pobrania

Komentarze

(8)
nivla | 05.01.2015, 23:11
Z artykułu wynika, że "System EquaScan pomyślany został jako prosty i ekonomiczny system radiowego odczytu wodomierzy. Może być eksploatowany bezpośrednio przez administratorów budynków, wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych. Pozwala na wykonywanie zaawansowanych analiz podnoszących efektywność zarządzania dzięki bogatemu zestawowi rejestrowanych danych". Nasuwa się pytanie, jakie dane rejestrują wodomierze z odczytem radiowym? Czy urządzenia te posiadają odpowiednie atesty?Odczyty są dokonywane przez zewnętrzne firmy. Czy montaż tych urządzeń jest zgodny z ustawą o ochronie danych osobowych? Wydaje mi się, że w naszych mieszkaniach zostały zainstalowane urządzenia szpiegujące!
aston60 | 26.02.2016, 11:06
Żaden administrator nie ma prawa zmuszać do zainstalowania wodomierza z odczytem radiowym. Przymuszanie do zainstalowania takiego urządzenia jest niezgodne z prawem. A tak na marginesie... kto założy takie urządzenie, sam na siebie bat ukręci.
Mikołaj | 22.04.2016, 09:24
A czemu bat ukręci? Trochę to chyba teoria spiskowa na poziomie reptalianie/iluminaci/GTW
tomaroo | 10.06.2016, 22:50

dokładnie w takich sytuacjach montuje się wodomierze z radiowym odczytem, ja u siebie też mam taki bo znajduje się w piwnicy w takim miejscu, że trudno swobodnie do niego dojść, nie mówiąc, że jest tam ciemno.

Slawek | 13.06.2016, 11:34
no też miałbym opory
krzysiek | 16.06.2016, 13:19
chyba lekka przesada, postęp po prostu
luba | 17.06.2016, 23:38
Może radiowy odczyt jest dobry - ja jednak z niego zrezygnowałam i nie żałuję. Raz na kwartał odczytuję swoje wodomierze i podaję dane do spółdzielni. Raz w roku prac.s-ni sprawdzają nienaruszalność plomb i odczytują stan wodomierzy. Jest niby ok - do czasu, aż raz w roku rozliczą różnice między wodomierzem głównym a licznikami w lokalach mieszkalnych (10-ci piętrowy dom, 121 lokali, 484 wodomierze). Różnice między wodomierzem głównym a sumą liczników lokalach nazwano wodą administracyjną (zawiera ona wodę na cele techniczne i ogólne) - i tu dopiero zaczyna się zabawa.... Otóż okazuje się, że różnice są ogromne. W moim budynku sięgają ponad 1100 m3 rocznie - przy rzeczywistym poborze "administracyjnym" (wodomierze w piwnicach ok 10 szt.) rzędu 50m3 w innych 80 m3 wody na cele techniczne i ogólne (np. podlewanie)....:) Co się więc dzieje ? Ano nie wiadomo.... Różnice sięgają ponad 17, a nawet 27 % - fajnie, nie ? A przecież te wodomierze w lokalach mieszkalnych - każdy z nich (w całej Polsce) - zawyża pobór wody, czyli wskazuje więcej niż faktycznie pobrano. Nie wierzycie - ja też nie wierzyłam, aż sprawdziłam.....Puściłam wodę i odcięłam jej dopływ (kranem) - jednak licznik "kręcił" się dalej!!!! Siłą bezwładności wirnik kręcił się, aż się uspokoił - ale wskazał, że pobrał wodę !!!! To tak jak z biegiem - nie jesteś w stanie zatrzymać się natychmiast, jeszcze trochę podbiegniesz.... I czym większy i silniejszy strumień wody (np. do pralki) tym "kręcenie" się wirniczka dłuższe....Woda nie pobrana - jest już na liczniku, i czym więcej razy odcinasz wodę tym więcej masz wody na liczniku nie pobranej, ale wskazanej jako pobór!!!!!
To skąd biorą się aż takie różnice (niedobory), oczywiście do zapłacenia.....
Nie wierzysz ? Sprawdź sam !!!! Tak się dzieje w całej Polsce i na wszystkich wodomierzach - każdy zawyża i to znacznie, a jednak dalej wykazywane są niedobory.... Producenci unikają tematu jak choroby....najczęściej nawet nie odpowiadają na pisma-zapytania....Obawiam się, że decydenci o tym doskonale wiedzą, skoro wiem ja, kobieta, nie interesująca się techniką, mechaniką itp.
I co Wy na to ? Przecież tak się dziej również u Was.....
ghjj | 06.04.2018, 16:03
nie, dziekuje nie chce wiecej elektrosmogu dzisiaj co trzeci choruje na raka, wole sam odczytywac
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?

Produkty i technologie

5/2018

Aktualny numer:

Administrator 5/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - Ochrona danych po nowemu
 • - Udziały a wysokość zaliczki na koszty zarządu
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15122|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl