CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jeszcze kilka słów o praktyce uważności

www.freeimages.com

Wakacje sprzyjają spróbowaniu czegoś nowego. Oczywiście, wielu z nas spędzi swój urlop podobnie jak w minionych latach. Każdy z nas wybiera dla siebie to, co lubi najbardziej. Jednak chciałabym zachęcić Państwa do urozmaicenia swojego wolnego czasu praktykami uważności.

Czym jest uważność?

Ronald D. Siegel w swojej książce „Uważność. Trening pokonywania codziennych trudności”, definiując pojęcie uważności, pisze: „Co mam na myśli, mówiąc uważność? Nie odnosi się to do szczególnego stanu umysłu (takiego jak np. bycie spokojnym czy wesołym) ani do jego zawartości (jak np. pozytywne myśli lub uczucia).

Chodzi raczej o szczególny stosunek do każdego doświadczenia, niezależnie od tego, jakie ono jest. Trudno przekazać to słowami, gdyż uważność jest stosunkiem niewerbalnym. Niemniej jednak słowa mogą skierować w stronę uważności i mogą nauczyć ją kultywować.”

Zobacz też: Moja rola w zespole

Najprawdopodobniej wykrzykniemy w tym momencie: "Ależ ja zawsze jestem uważna/y! W przeciwnym razie nie mogłabym/mógłbym sprawnie funkcjonować w tym świecie". Tymczasem nasz umysł ciągle produkuje jakieś refleksje. Pyta, poddaje w wątpliwość, rozważa różne możliwości, marzy, planuje, martwi się itp. Być może nie zwracamy na niego uwagi.

Ilu z nas, czytając ten artykuł, wielokrotnie odbiegło myślą od tematu, zastanawiając się np., co zrobi za chwilę, albo pytając siebie, czy warto inwestować swój czas w coś tak dziwacznego jak "uważność".

Czy wiedzą Państwo, że większość czynności wykonujemy bardzo nieuważnie? Odpowiedzmy sobie uczciwie, ile razy słuchaliśmy kogoś "jednym uchem". Ile razy pochłanialiśmy w pośpiechu posiłek, nie czując smaku potrawy? Ile razy robiliśmy kilka rzeczy jednocześnie? Ile razy wreszcie zamartwialiśmy się o przyszłość, rozpamiętywaliśmy przeszłość, zapominając o byciu tu i teraz?

Warto przeczytać: Taktyki stosowane w negocjacjach

Przypuszczam, że jeżeli chcielibyśmy uczciwie odpowiedzieć sobie na powyższe pytania, to doszlibyśmy do wniosku, że rzadko bywamy obecni i przytomni.

A teraz niech Państwo spróbują przypomnieć sobie najważniejsze chwile swojego życia. Ich doniosłość sprawia, że bardzo intensywnie zapisały się w naszej pamięci. Jesteśmy w stanie odtworzyć dźwięki, zapachy, kolory i nasze uczucia, które towarzyszyły nam w tamtych chwilach. Tak właśnie wygląda uważność.

Co się składa na uważność?

Doświadczanie w pełni wszystkich aspektów naszego przeżywania składa się na jej pełną praktykę. Dla wielu osób największym wyzwaniem staje się akceptacja wszystkiego, co się wydarza. Akceptacja pozwala nam otworzyć się na rozmaite uczucia. Akceptacja sprawia, że przyglądamy się sobie bez ocen czy złego nastawienia.

R. D. Siegel pisze: „Uważność pomaga nam widzieć i akceptować rzeczy takimi, jakie są. Oznacza to, że możemy pogodzić się z nieuchronnością zmian i niemożnością bycia zawsze wygranym.

Kiedy przestaniemy starać się kontrolować całą rzeczywistość, w mniejszym stopniu będziemy przeżywać codzienne życiowe zawirowania, a zarazem będziemy mniej podatni na problemy emocjonalne, takie jak depresja czy stany lękowe, albo inne stany związane ze stresem, choćby bóle i bezsenność”.

Uważność pomaga odnaleźć zdrowy dystans do siebie, sprawia, że nie umieszczamy siebie w centrum wszechświata. Nie przejmujemy się nadmiernie życiowymi trudnościami. Łatwiej akceptujemy uliczne korki, zły humor pani w sklepie, problemy w pracy itp.

Bycie mniej zaabsorbowanym samym sobą przynosi niezaprzeczalną ulgę, zwłaszcza w obliczu faktu, że innych spotykają podobne doświadczenia

Będziemy starali się przeżyć każdy dzień intensywnie i godnie. Odciążymy nasz umysł od niepotrzebnych zmartwień, lęku, co pomyślą o nas inni, nadmiernego koncentrowania się na sobie. Ujrzymy naszą rzeczywistość w szerszym kontekście, zyskamy większą wolność i kreatywność.

Praktyka uważności

Praktyka uważności zazwyczaj kojarzy się wielu ludziom z praktykami wschodnimi związanymi z buddyzmem. Z tego może wynikać opór przed zastosowaniem ich w naszym życiu, zwłaszcza wtedy, gdy wywodzimy się z innego kręgu kulturowego i religijnego. Tymczasem uważność jest niczym innym, jak obserwowaniem nas samych w życiu. 

Wiele osób błędnie zakłada, że stosowanie powyższych praktyk uwolni je od trudnych, bolesnych emocji. Jest jednak na odwrót – koncentracja na tym, co przeżywamy, sprawia, że wszystkie dostępne nam i bardzo świadomie odczuwane emocje stają się bardziej intensywne i wyraziste.

Wiem, że często zależy nam na odwrotnym efekcie, wolimy uciekać od kłopotliwych doznań. Stosowanie technik ucieczkowych mści się na nas w odroczonym trybie. Zagłuszone emocje, wyparte problemy powracają ze zdwojoną siłą, często w najmniej spodziewanym momencie.

Praktyka uważności kojarzona jest też błędnie z prowadzeniem pustelniczego, odosobnionego życia. Nic bardziej dalekiego od prawdy. Uważność można zastosować wszędzie, w ulicznym korku, podczas spotkania w restauracji, w czasie zwykłej rozmowy czy sprzątania domu. Zawsze mamy okazję do bycia uważnymi.

Czytaj także: Inteligencja emocjonalna

Jeżeli choć trochę udało mi się przekonać Państwa do spróbowania czegoś nowego, podaję krótki opis kilku ćwiczeń zaczerpniętych z praktyki uważności. I proszę pamiętać o bardzo istotnej kwestii: uważność się praktykuje, a nie tylko o niej czyta.

Ćwiczenia

  • Ćwiczenia oddechowe/koncentracja na przepływie powietrza. Obserwowanie doznań.
  • Skanowanie ciała. Koncentrowanie się w pozycji leżącej na wrażeniach płynących przez nasze ciało począwszy od stóp, a skończywszy na głowie.
  • Uważne jedzenie. Skupienie na smaku, zapachu, konsystencji posiłku. Uwaga! Jemy długo i bardzo świadomie.
  • Medytacja w marszu. Podczas spaceru ogniskujemy naszą uwagę zarówno na wrażeniach wewnętrznych (tętno, ciepłota ciała, praca naszych mięśni itp.), jak i zewnętrznych (dźwięki, widoki).

Każde ćwiczenie powinno trwać ok. 30-40 minut, żebyśmy mogli poczuć na własnej skórze, czym w istocie jest praktyka uważności.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

niższa cena gazu urządzenia grzewcze
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17698|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11046|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10625|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl