CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Jeszcze kilka słów o praktyce uważności

www.freeimages.com

Wakacje sprzyjają spróbowaniu czegoś nowego. Oczywiście, wielu z nas spędzi swój urlop podobnie jak w minionych latach. Każdy z nas wybiera dla siebie to, co lubi najbardziej. Jednak chciałabym zachęcić Państwa do urozmaicenia swojego wolnego czasu praktykami uważności.

Czym jest uważność?

Ronald D. Siegel w swojej książce „Uważność. Trening pokonywania codziennych trudności”, definiując pojęcie uważności, pisze: „Co mam na myśli, mówiąc uważność? Nie odnosi się to do szczególnego stanu umysłu (takiego jak np. bycie spokojnym czy wesołym) ani do jego zawartości (jak np. pozytywne myśli lub uczucia).

Chodzi raczej o szczególny stosunek do każdego doświadczenia, niezależnie od tego, jakie ono jest. Trudno przekazać to słowami, gdyż uważność jest stosunkiem niewerbalnym. Niemniej jednak słowa mogą skierować w stronę uważności i mogą nauczyć ją kultywować.”

Zobacz też: Moja rola w zespole

Najprawdopodobniej wykrzykniemy w tym momencie: "Ależ ja zawsze jestem uważna/y! W przeciwnym razie nie mogłabym/mógłbym sprawnie funkcjonować w tym świecie". Tymczasem nasz umysł ciągle produkuje jakieś refleksje. Pyta, poddaje w wątpliwość, rozważa różne możliwości, marzy, planuje, martwi się itp. Być może nie zwracamy na niego uwagi.

Ilu z nas, czytając ten artykuł, wielokrotnie odbiegło myślą od tematu, zastanawiając się np., co zrobi za chwilę, albo pytając siebie, czy warto inwestować swój czas w coś tak dziwacznego jak "uważność".

Czy wiedzą Państwo, że większość czynności wykonujemy bardzo nieuważnie? Odpowiedzmy sobie uczciwie, ile razy słuchaliśmy kogoś "jednym uchem". Ile razy pochłanialiśmy w pośpiechu posiłek, nie czując smaku potrawy? Ile razy robiliśmy kilka rzeczy jednocześnie? Ile razy wreszcie zamartwialiśmy się o przyszłość, rozpamiętywaliśmy przeszłość, zapominając o byciu tu i teraz?

Warto przeczytać: Taktyki stosowane w negocjacjach

Przypuszczam, że jeżeli chcielibyśmy uczciwie odpowiedzieć sobie na powyższe pytania, to doszlibyśmy do wniosku, że rzadko bywamy obecni i przytomni.

A teraz niech Państwo spróbują przypomnieć sobie najważniejsze chwile swojego życia. Ich doniosłość sprawia, że bardzo intensywnie zapisały się w naszej pamięci. Jesteśmy w stanie odtworzyć dźwięki, zapachy, kolory i nasze uczucia, które towarzyszyły nam w tamtych chwilach. Tak właśnie wygląda uważność.

Co się składa na uważność?

Doświadczanie w pełni wszystkich aspektów naszego przeżywania składa się na jej pełną praktykę. Dla wielu osób największym wyzwaniem staje się akceptacja wszystkiego, co się wydarza. Akceptacja pozwala nam otworzyć się na rozmaite uczucia. Akceptacja sprawia, że przyglądamy się sobie bez ocen czy złego nastawienia.

R. D. Siegel pisze: „Uważność pomaga nam widzieć i akceptować rzeczy takimi, jakie są. Oznacza to, że możemy pogodzić się z nieuchronnością zmian i niemożnością bycia zawsze wygranym.

Kiedy przestaniemy starać się kontrolować całą rzeczywistość, w mniejszym stopniu będziemy przeżywać codzienne życiowe zawirowania, a zarazem będziemy mniej podatni na problemy emocjonalne, takie jak depresja czy stany lękowe, albo inne stany związane ze stresem, choćby bóle i bezsenność”.

Uważność pomaga odnaleźć zdrowy dystans do siebie, sprawia, że nie umieszczamy siebie w centrum wszechświata. Nie przejmujemy się nadmiernie życiowymi trudnościami. Łatwiej akceptujemy uliczne korki, zły humor pani w sklepie, problemy w pracy itp.

Bycie mniej zaabsorbowanym samym sobą przynosi niezaprzeczalną ulgę, zwłaszcza w obliczu faktu, że innych spotykają podobne doświadczenia

Będziemy starali się przeżyć każdy dzień intensywnie i godnie. Odciążymy nasz umysł od niepotrzebnych zmartwień, lęku, co pomyślą o nas inni, nadmiernego koncentrowania się na sobie. Ujrzymy naszą rzeczywistość w szerszym kontekście, zyskamy większą wolność i kreatywność.

Praktyka uważności

Praktyka uważności zazwyczaj kojarzy się wielu ludziom z praktykami wschodnimi związanymi z buddyzmem. Z tego może wynikać opór przed zastosowaniem ich w naszym życiu, zwłaszcza wtedy, gdy wywodzimy się z innego kręgu kulturowego i religijnego. Tymczasem uważność jest niczym innym, jak obserwowaniem nas samych w życiu. 

Wiele osób błędnie zakłada, że stosowanie powyższych praktyk uwolni je od trudnych, bolesnych emocji. Jest jednak na odwrót – koncentracja na tym, co przeżywamy, sprawia, że wszystkie dostępne nam i bardzo świadomie odczuwane emocje stają się bardziej intensywne i wyraziste.

Wiem, że często zależy nam na odwrotnym efekcie, wolimy uciekać od kłopotliwych doznań. Stosowanie technik ucieczkowych mści się na nas w odroczonym trybie. Zagłuszone emocje, wyparte problemy powracają ze zdwojoną siłą, często w najmniej spodziewanym momencie.

Praktyka uważności kojarzona jest też błędnie z prowadzeniem pustelniczego, odosobnionego życia. Nic bardziej dalekiego od prawdy. Uważność można zastosować wszędzie, w ulicznym korku, podczas spotkania w restauracji, w czasie zwykłej rozmowy czy sprzątania domu. Zawsze mamy okazję do bycia uważnymi.

Czytaj także: Inteligencja emocjonalna

Jeżeli choć trochę udało mi się przekonać Państwa do spróbowania czegoś nowego, podaję krótki opis kilku ćwiczeń zaczerpniętych z praktyki uważności. I proszę pamiętać o bardzo istotnej kwestii: uważność się praktykuje, a nie tylko o niej czyta.

Ćwiczenia

  • Ćwiczenia oddechowe/koncentracja na przepływie powietrza. Obserwowanie doznań.
  • Skanowanie ciała. Koncentrowanie się w pozycji leżącej na wrażeniach płynących przez nasze ciało począwszy od stóp, a skończywszy na głowie.
  • Uważne jedzenie. Skupienie na smaku, zapachu, konsystencji posiłku. Uwaga! Jemy długo i bardzo świadomie.
  • Medytacja w marszu. Podczas spaceru ogniskujemy naszą uwagę zarówno na wrażeniach wewnętrznych (tętno, ciepłota ciała, praca naszych mięśni itp.), jak i zewnętrznych (dźwięki, widoki).

Każde ćwiczenie powinno trwać ok. 30-40 minut, żebyśmy mogli poczuć na własnej skórze, czym w istocie jest praktyka uważności.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19222|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12573|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11722|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl