CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Trawnik na dachu

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 7-8/2014  |  14.08.2014

Dachy zielone łączą w sobie różne trendy: ekologię, tęsknotę za naturą, modę na lokalne składniki pożywienia… Co warto o nich wiedzieć?

Prawdopodobnie od września udostępniony dla zwiedzających będzie wreszcie ogród na dachu warszawskiego Centrum Nauki „Kopernik”. Od dawna pobliski ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej przyciąga tłumy zwiedzających, którzy podziwiają i roślinność, i widoki (a młode pary chętnie w nim pozują do ślubnych fotografii).

Coraz częściej rozwiązanie to pojawia się na dachach hoteli i innych budynków. Ba! Regent Warszaw Hotel na dachu ma nawet pasiekę. Ten trend, powszechny w krajach Europy Zachodniej, powoli wchodzi też do Polski.

Jakie rośliny?

Rośliny do nasadzeń na dachach dzielimy ogólnie na trzy grupy: intensywnie wysokie, intensywnie niskie i ekstensywne. Ta ostatnia grupa roślin jest szczególnie wdzięczna, gdyż obywa się bez większych ingerencji z naszej strony.

Po pierwszym okresie, kiedy trzeba je intensywnie pielić, wystarczy je tylko co jakiś czas podlewać i sprawdzać ich stan. Nie mają też szczególnych wymagań – lubią słońce, gleby przepuszczalne, niestraszna im susza.

Do tej kategorii zaliczamy przede wszystkim rośliny niskiego poszycia. To trawy i turzyce: kostrzewy Festca glauca, Festuca gaultieri, Festuca amethystina, strzępica sina, turzyca pospolia; rozchodniki i rojniki, zioła (szałwia, oregano), byliny i krzewinki, jak np. dziewięćsił bezłodygowy, dzwonek karpacki, goździk kartuzek, kosaciec niski, len złocisty, macierzanka piaskowa, smagliczka skalna, wrzos.

Dach z roślinnością intensywnie wysoką i/lub niską to w zasadzie pełnoprawny ogród, z trawami, krzewami i roślinami typu wysokiego, a nawet oczkami wodnymi. Wymaga mocnej konstrukcji dachu i zapewnienia roślinom odpowiedniego nawodnienia oraz żyznej, przepuszczalnej gleby. Warto też pamiętać o tym, że będą one narażone na silne wiatry.

W tej sytuacji sprawdzą się m.in.: lawenda, lebiodka czy kocimiętka, a z wyższych roślin: róża okrywowa, tawuła karłowata, śliwa karłowata, wierzba płożąca, jałowiec sabiński albo sosny i świerki karłowate. Podobnie jak ogród, dach taki wymaga też normalnych zabiegów pielęgnacyjnych: pielenia, przycinania etc., co trzeba uwzględniać przy jego planowaniu.

Zalety

Co dają dachy zielone? Po pierwsze – nieco więcej zieleni w miastach. Po drugie – oczyszczenie powietrza z kurzu (do 200 g na 1 m2 zieleni), zanieczyszczeń, dwutlenku węgla. Po trzecie – wytwarzanie tlenu w procesie fotosyntezy i ujemną jonizację powietrza. Po czwarte wreszcie – jeśli na dachu będą nie tylko trawy i rośliny ozdobne, lecz również owoce i warzywa, to można liczyć także na zbiory. Oczywiście, niewielkie, ale uzupełniające potrzeby mieszkańców danego budynku.

Kolejną ich zaletą jest chłodzenie murów latem, a utrzymywanie stałej temperatury zimą. Warto pamiętać, że w lecie dach zielony może uzyskać temperaturę otoczenia, a dach zwykły – nawet 80˚C. O tym, jaką to tworzy różnicę dla jakości życia pod tym dachem, nie trzeba wspominać. Działanie to zawdzięczamy cyrkulacji wody, która zamienia się w parę wodną, co ochładza powietrze (i mury).

Dodatkowo poprawia także mikroklimat miejsca. Zaletą z punktu widzenia eksploatacji budynku jest to, że pokrycie dachu pod warstwą ziemi i roślin nie niszczy się – wbrew pozorom – tak szybko. W dodatku warstwa ta wycisza budynek, co wpływa na poprawę komfortu mieszkania w nim.
Dach taki jest też dodatkowym obszarem zielonym, bez konieczności przeznaczania nań specjalnie wydzielanego miejsca na ziemi.

Daje to możliwość urządzenia terenu do rekreacji i wypoczynku bez konieczności powiększania zajętej przez daną inwestycję powierzchni. To sprytne rozwiązanie w zatłoczonych miastach.

Na koniec wspomnieć należy o niebagatelnych walorach estetycznych dachów zielonych. Na blokowiskach, nawet tych nowoczesnych, rośliny na dachu stanowią miły dla oka kontrapunkt dla monotonii barw i kształtów budynków. Przydają mu indywidualnej formy, wyróżniają. Stanowią wartość dodaną na wielu płaszczyznach. 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16483|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10154|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl