CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Ciepłomierze w budynkach wielolokalowych

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 7-8/2014  |  18.08.2014
Ciepłomierze w budynkach wielolokalowych
Ciepłomierze w budynkach wielolokalowych

Problem z ciepłem i jego rozliczaniem polega na tym, że jego zużycia w ogóle nie widać. Niektórzy mogą mieć więc wrażenie, że nie zużywa się go wcale. A już na pewno, że za wysokie kwoty do uiszczenia odpowiedzialnie jest złe rozliczenie, a nie np. nieszczelne ściany, nieocieplony strop czy nieustanne wietrzenie przy włączonych grzejnikach.

W dodatku rzadko spotyka się budynki, w których prawidłowo mierzy się zużycie ciepła. Nie można też ustalić, jaka jego część zużywana jest w nieruchomości wspólnej. Podział ilości zużytego ciepła między poszczególne lokale i część wspólną jest więc zawsze dyskusyjny.

Przeczytaj też: Stan techniczny instalacji ogrzewczych a koszty

Nie znaczy to jednak, że nie warto instalować ciepłomierzy. Warto! Dlaczego?

Korzyści z indywidualnego systemu rozliczeń

System indywidualnego rozliczania przynosi korzyści i zarządcom, i lokatorom. Dla tych pierwszych jego  zalety, niemożliwe do osiągnięcia przy ryczałtowych systemach rozliczeń, to:

 • uzyskanie danych o zużyciu ciepła w lokalach o różnym położeniu w bryle budynku, co daje wiedzę o potrzebach termomodernizacji obiektu i jej celach,
 • dostęp do analizy zużyć, ułatwiającej diagnostykę pracy instalacji grzewczej,
 • możliwość określania zaliczek i ustalania kosztów wedle indywidualnych zużyć.

Użytkowników lokali system motywuje zaś do racjonalnego gospodarowania energią cieplną i pozwala na obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Systemy indywidualnego rozliczania kosztów energii cieplnej poprzez zwiększanie świadomości użytkowników oraz efektu psychologicznego dyscyplinują mieszkańców w kwestii sposobu użytkowania energii.

Indywidualne rozliczanie pełni także funkcję edukacyjną – indywidualni odbiorcy ciepła widzą, że ciepło to taki sam towar, jak inne media, że jego zużycie można zmierzyć i określić jego koszt. Taka świadomość powinna prowadzić do racjonalnego użytkowania energii cieplnej.

Rodzaje ciepłomierzy

Jest wiele rodzajów ciepłomierzy. Zgodnie z obecnie obowiązującym modelem opomiarowania, uwzględniającym sposób zaopatrzenia budynku w ciepło i obejmującym urządzenia regulacyjne, dzielimy je na:

 • ciepłomierze główne – mierzące ilość ciepła dostarczonego do całej instalacji odbiorczej budynku na potrzeby c.o. i c.w.u.;
 • urządzenia do indywidualnego rozliczenia kosztów ogrzewania poszczególnych lokali – zgodnie z § 135 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 15 czerwca 2002 r. z późn. zm.) to indywidualne ciepłomierze albo komputerowe systemy indywidualnego rozliczania z wykorzystaniem wskazań podzielników kosztów c.o.;
 • urządzenia do regulacji dopływu ciepła do poszczególnych lokali.

Parametry ciepłomierzy

Ciepłomierze składają się z przepływomierza (przetwornik przepływu), dwóch czujników temperatury i przelicznika wskazującego. Funkcję przetwornika przepływu pełni przeważnie wodomierz umieszczony w obiegu wymiany ciepła. Mierzy ilość nośnika energii, czyli przepływającej przez niego wody.

Czujniki temperatury umieszcza się na przewodach – zasilającym i powrotnym. Z przepływomierza oraz od czujników temperatury do przelicznika przekazywane są sygnały, a on oblicza ilość energii cieplnej oddanej w obiegu wymiany ciepła.

Zależnie od konstrukcji ciepłomierze dzielą się na urządzenia kombinowane (składane) i kompaktowe, w których części składowe są ze sobą połączone na stałe, przelicznik wskazujący jest zamontowany bezpośrednio na przetworniku przepływu, a jeden z czujników temperatury znajduje się najczęściej wewnątrz przepływomierza.

Ciepłomierze podzielić można także ze względu na ich wielkość i zakres pomiarowy na: przemysłowe i domowe. Te ostatnie, przeznaczone są właśnie do budynków, czyli grupy mniejszych odbiorców, u których występują szybkie i znaczne zmiany obciążenia. Cechuje je szeroki zakres pomiarowy temperatur i przepływu wody.

Dzielimy je na:

 • mieszkaniowe, produkowane z myślą o najmniejszych obiektach o nominalnej przepustowości poniżej 1,0 m3/h, występujące tylko jako kompaktowe,
 • tachometryczne (wirnikowe),
 • magnetoindukcyjne,
 • ultradźwiękowe,
 • manometryczne (zwężkowe).

Jak wybrać ciepłomierz?

Podstawowe oczekiwana wobec ciepłomierza to jak najmniejsze straty strat ciśnienia oraz dążenie do dużej dokładności pomiaru.
Maksymalna robocza temperatura i ciśnienie statyczne nośnika ciepła w przewodzie, w którym zamontowano przetwornik przepływu, nie mogą przekraczać dopuszczalnych wartości, zadeklarowanych przez producenta.

Zobacz także: Zdalny odczyt mediów

Różnica temperatur wody między zasilaniem i powrotem nie może być większa niż wartości podanych na tablicy znamionowej przelicznika wskazującego. Podobnie przepływ czynnika grzewczego, przy uwzględnieniu jego wahań, musi mieścić się w zakresie wyznaczonym przez wielkości charakterystyczne przepływomierza.

JAK OBNIŻYĆ KOSZTY?

ZOBACZ >>

Najważniejszą kwestię przy montażu ciepłomierza głównego stanowi wybór miejsca pomiaru. Jego wyniki będą bowiem nieco inne w zależności od miejsca, w którym się go dokonuje – co tylko pokazuje, jak istotny jest taki wybór. Ciepłomierze mieszkaniowe również są coraz częściej stosowane w poszczególnych lokalach, jeśli istnieje taka możliwość.

W nowych budynkach wielolokalowych, z poziomym doprowadzaniem ciepła do poszczególnych mieszkań, są one wykorzystywane do rozliczeń pomiędzy użytkownikami wewnątrz wspólnoty mieszkaniowej.

Pomiar zużycia ciepła jest technicznie bardziej skomplikowany i znacznie droższy niż pomiar zużycia wody, więc pełne opomiarowanie w tym zakresie spotyka się rzadziej. Powoduje to rozliczanie kosztów ciepła według wskaźników, tzn. powierzchni lub kubatury lokali lub konieczności stosowania rozmaitych technik szacunkowych. To nigdy w pełni nie pokaże podziału kosztów zgodnego z faktycznym zużyciem ciepła.   

Bibliografia

1. B. Blum, Ciepło na wagę… złotówek, „Administrator” 2/2012.
2. J. Słowińska, Czy podzielnik kosztów ciepła…?, „Administrator” 1/2013.
3. A. Życzyńska, J. Lizut, O wpływie indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania na zużycie energii cieplnej i koszty eksploatacyjne w budynkach wielolokalowych, „Administrator” 1/2011.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
 • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17991|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11268|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10840|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl