CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Co nowego w orzecznictwie?
Zrzeczenie się członkostwa i podpisanie sprawozdania zarządu | Sprzedaż alkoholu we wspólnocie mieszkaniowej

Paweł Puch  |  26.08.2014  |  1

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 185), a w nim o zrzeczenie się członkostwa i podpisaniu sprawozdania zarządu oraz o sprzedaży alkoholu we wspólnocie mieszkaniowej.

Zrzeczenie się członkostwa i podpisanie sprawozdania zarządu

Zrzeczenie się członkostwa w zarządzie wymaga wypowiedzenia, a to może być dokonane przez członka zarządu w każdym czasie i jest skuteczne z chwilą powzięcia o niej wiadomości przez zarząd. Zatem uchwała w której odwołuje się członków zarządu którzy wcześniej skutecznie zrezygnowali ze sprawowania funkcji jest niezgodna z przepisami prawa i podlega uchyleniu. Ponadto podpisy pod rocznym sprawozdaniem z działalności zarządu składają aktualni jego członkowie, a nie osoby, które  w chwili jego składania nie pełnią już funkcji członków zarządu mimo, że sprawozdanie dotyczy okresu kiedy pełniły swoją funkcję- wynika z wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

W przedmiotowej sprawie powódka wniosła o uchylenie dwóch uchwał wspólnoty mieszkaniowej, tj. uchwały w sprawie odwołania z funkcji członków zarządu i w sprawie powołania członków zarządu spólnoty. Sąd uznał, że powództwo częściowo zasługiwało na uwzględnienie gdyż dwaj członkowie zarządu wcześniej ,,zrzekli się tej funkcji". Ustawa o własności lokali nie reguluje zagadnienia rezygnacji członka zarządu z pełnienia tej funkcji. W myśl zaś jej art. 1 ust. 2 w zakresie nie uregulowany ustawą do własności lokali stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego, a zatem także co do zarządu. Zdaniem Sądu kwestię tę należy rozstrzygnąć, stosując per analogiam art. 746§ 2 kodeksu cywilnego. W zasadzie w doktrynie przyjmuje się, że do stosunku członkostwa w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej stosować należy przepisy dotyczące umowy zlecenia, tj. art. 734 i nast. kodeksu cywilnego. Zrzeczenie się członkostwa w zarządzie wymaga zatem wypowiedzenia, a to może być dokonane w każdym czasie, jest czynnością jednostronną, skuteczną z chwilą powzięcia o niej wiadomości przez zarząd (art. 61 kc). Rezygnacja członka zarządu wywołuje przy tym skutek z chwilą podjęcia. Zatem uchwała  części w której odwołuje tych członków zarządu jest niezgodna z przepisami prawa i jako taka w tej części na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali powinna zostać uchylona. Skoro członkowie zarządu zrezygnowali ze sprawowanej funkcji to niezgodne z prawem są także postanowienia uchwały, w myśl których sprawozdanie finansowe oraz rozliczenia podatkowe wspólnoty mieszkaniowej miałby podpisać po ich sporządzeniu zarząd działający w roku, objętym tymi dokumentami. Zgodnie bowiem z art. 30 ust. 1 ustawy o własności lokali to zarząd zobowiązany jest do składania rocznego sprawozdania ze swej działalności, a skoro tak to sprawozdanie to nie może być podpisane przez osoby, które w chwili jego składania nie pełnią już funkcji członków zarządu. Przepis ten ma charakter bezwzględnie obowiązujący, a zatem zasady reprezentacji wspólnoty mieszkaniowej nie mogą być modyfikowane w drodze jej uchwał.

Wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 18.06.2014 roku sygn. akt. I C 316/13

Sprzedaż alkoholu we wspólnocie mieszkaniowej

Przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie przewidują wymogu załączenia do wniosku o udzielenie zezwolenia na sprzedaż alkoholu zgody spólnoty mieszkaniowej w sytuacji, gdy punkt sprzedaży ma być zlokalizowany w budynku, w którym znajdują się wyłącznie lokale usługowe. Właściciele lokali nie mogą podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali, a zatem uchwała wspólnoty która zakazuje sprzedaży alkoholu w lokalu podlega uchyleniu – uznał Sąd Okręgowy we Wrocławiu.

W sprawie powodowie wnieśli o uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej właścicieli lokali w sprawie nie wyrażenia zgody na sprzedaż alkoholu na terenie nieruchomości. Sąd Okręgowy uznał, żepowództwo o uchylenie uchwały jest zasadne. W ocenie Sądu powodowie słusznie zarzucili, że zaskarżona uchwała narusza ich uzasadniony interes oraz jest sprzeczna z prawem i to zarówno z przepisami rangi ustawowej, jak i przepisami prawa miejscowego. Obawy wspólnoty, związane z istnieniem jednego wejścia do budynku, w którym w jednym z lokali sprzedawany będzie alkohol, i w którym swoją siedzibę mają także lokale o innym profilu działalności, nie mogą uzasadniać podjęcia uchwały naruszającej prawo własności powodów. W jaki sposób i którędy się do danego lokalu wchodzi nie ma żadnego znaczenia w sytuacji, gdyby sprzedaż alkoholu naruszała przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi lub uchwały rady miejskiej. Przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie przewidują wymogu załączenia do wniosku o udzielenie zezwolenia na sprzedaż alkoholu zgody właściciela, użytkownika, zarządcy czy administratora budynku w sytuacji, gdy punkt sprzedaży ma być zlokalizowany w budynku, w którym znajdują się wyłącznie lokale usługowe (użytkowe). Dlatego tez w rozpoznawanej sprawie powodowie nie musieli uzyskać zgody wspólnoty na sprzedaż w swoim lokalu napojów alkoholowych. Zaskarżona uchwała narusza zarówno prawo własności powodów oraz prawo do prowadzenia przez nich działalności gospodarczej zgodnej z przeznaczeniem posiadanego lokalu, jak również interes powodów w rozumieniu art. 25 ust. 1 ustawy, który stanowi kategorię obiektywną, ocenianą m.in. w świetle zasad współżycia społecznego. Zgodnie z ugruntowanym w tym zakresie stanowiskiem Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych, właściciele lokali nie mogą podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali. Taki zaś charakter ma bez wątpienia zaskarżona uchwała dotycząca zakazu sprzedaży alkoholu na terenie nieruchomości. W ocenie Sądu wspomniany zakaz pozostaje w sprzeczności z bezwzględnie obowiązującymi przepisami art. 12 i 13 ustawy o własności lokali oraz art. 140 k.c. i 144 k.c. Na marginesie należy wskazać, że cel, na jaki powodowie przeznaczyli swój lokal, jest zgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.                                      

Wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 03.06.2014 roku sygn.akt I C 393/13

 

Balkony z pewnością zwiększają funkcjonalność i atrakcyjność mieszkań. Często na rozwiązanie, jakim są podwieszane balkony, decydują się mieszkańcy blokowisk z wielkiej płyty. Jednak do montażu... więcej »

Komentarze

(1)
pablicio | 27.08.2014, 09:24
Pytanie odnośnie rezygnacji z funkcji członka zarządu. Czy przyjęcie uchwały odwołującej członka zarządu który wcześniej sam zrezygnował jest w takim razie konieczne czy nie? Czy nie lepiej dla Wspólnoty aby taka uchwała została podjęta?
Dodatkowo mam pytanie, czy inni członkowie zarządu wspólnoty mogą wypowiedzieć członkostwo w zarządzie innemu członkowi zarządu?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11435|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11007|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl