CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co nowego w Orzecznictwie? Kiedy wspólnota mieszkaniowa może wyrazić zgodę | Uchwała nie może ingerować w prawo własności właściciela lokalu

Paweł Puch  |  15.09.2014
Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 187), a w nim o tym, pod jakim warunkiem wspólnota mieszkaniowa może wyrazić zgodę oraz o tym, czy uchwała może ingerować w prawo własności właściciela lokalu.
Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 187), a w nim o tym, pod jakim warunkiem wspólnota mieszkaniowa może wyrazić zgodę oraz o tym, czy uchwała może ingerować w prawo własności właściciela lokalu.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 187), a w nim o tym, pod jakim warunkiem wspólnota mieszkaniowa może wyrazić zgodę oraz o tym, czy uchwała może ingerować w prawo własności właściciela lokalu.

Wspólnota mieszkaniowa może wyrazić zgodę pod warunkiem

Wspólnota mieszkaniowa miała prawo wyrazić zgodę na podłączenie innej wspólnoty mieszkaniowej do kanalizacji pod określonymi warunkami. Taka uchwała nie nakłada żadnych obowiązków na osoby trzecie i nie ingeruje w ich prawa. Sąsiednia wspólnota może bowiem z tego skorzystać lub nie – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił uchwałę wspólnoty mieszkaniowej. Wspólnota zobowiązała się do wyrażenia wspólnocie lokalowej zgody na podłączenie instalacji kanalizacyjnych oraz separatora znajdujących się w budynku do systemu odprowadzania ścieków oraz kanalizacji zlokalizowanej w budynku.

Zobacz też: Sytuacja prawna instalacji centralnego ogrzewania we wspólnotach mieszkaniowych

Warunkiem udzielenia zgody miało być przy tym złożenie przez wspólnotę lokalową zobowiązania do ponoszenia połowy kosztów obciążających wspólnotę mieszkaniową związanych z konserwacją i naprawą ww. systemu odprowadzania ścieków oraz dostaw wody oraz z zastrzeżeniem niewyrażania zgody przez wspólnotę lokalową osobom trzecim na korzystanie z instalacji kanalizacyjnych znajdujących się w budynku.

Sąd Okręgowy uznał, że wytoczone powództwo, oparte na przepisie art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali, jest zasadne i jako takie podlega uwzględnieniu. Zdaniem Sądu Okręgowego wspólnota nie jest uprawniona do podejmowania uchwał ingerujących w prawa podmiotów trzecich.

Samorządność właścicieli w sprawach dotyczących zarządzania nieruchomością wspólną nie może prowadzić do naruszenia praw podmiotów trzecich ani też do nakładania obowiązków na takie podmioty. 

Powyższy wyrok zaskarżyła apelacją pozwana wspólnota, a Sąd Apelacyjny uznał, że apelacja zasługuje na uwzględnienie. Skuteczność roszczenia o uchylenie uchwały uzależniona jest od wykazania jednej z przesłanek określonych w art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali.

Na podstawie tego przepisu właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z prawem lub z umową właścicieli albo jeżeli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza interesy właściciela. Zgodnie z art. 6 k.c. ciężar wykazania powyższych okoliczności spoczywa na stronie powodowej żądającej uchylenia uchwały. 

Sąd Okręgowy wadliwie przyjął, że przedmiotem zaskarżonej uchwały jest zakaz podłączenia podmiotów trzecich do instalacji wodociągowej oraz kanalizacyjnej znajdującej się w budynku podczas gdy przedmiotem tej uchwały jest jedynie wyrażenie zgody przez właścicieli lokali – członków pozwanej wspólnoty, na podłączenie przez wspólnotę lokalową instalacji kanalizacyjnych znajdujących się w tym budynku do systemu odprowadzania ścieków oraz kanalizacji zlokalizowanej w budynku, a nadto określenie warunków tego podłączenia (zobowiązania do ponoszenia połowy kosztów związanych z konserwacją i naprawą ww. systemu odprowadzania ścieków) oraz z zastrzeżeniem nieprzenoszalności tej zgody na osoby trzecie.

Zaskarżona uchwała nie nakłada żadnych obowiązków na osoby trzecie i nie ingeruje w ich prawa. Analiza treści uchwały prowadzi do wniosku, że jej przedmiotem jest jedynie wyrażenie zgody (pod pewnymi warunkami) innej wspólnocie na dokonanie określonych czynności, z czego ta wspólnota może skorzystać bądź też nie. 

Przeczytaj: Wymiana okien a prawa wspólnoty mieszkaniowej

W ocenie Sądu Apelacyjnego, powodowa Spółka nie wykazała, by zaskarżona uchwała spełniała którekolwiek z wymienionych w art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali kryteriów, w szczególności by była ona niezgodna z przepisami prawa, jak również z zasadami prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 08.08.2014 roku sygn.akt VI ACa 1265/13

Czytaj dalej: Uchwała nie może ingerować w prawo własności właściciela lokalu 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Kiedy możliwy jest rzetelny odczyt - podzielniki i wodomierze »

Wodomierze i podzielnikiNa rynku dostępne są różne zestawy przyłączniowe dla wodomierzy kapsułowych. Umożliwiają one prostą wsteczną instalację wodomierzy kiedy nie ma mozliwości centralnego ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16502|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10174|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl