CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Projekt Kodeksu Budowlanego gotowy w przyszłym roku

Agnieszka Zygmunt  |  24.09.2014  |  1
Prace nad Kodeksem Budowlanym mają się zakończyć w 2015 r.
Prace nad Kodeksem Budowlanym mają się zakończyć w 2015 r.
arch.

Resort infrastruktury deklaruje, że postara się, by projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego trafił do Sejmu przed końcem kadencji. Według harmonogramu Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego prace nad nim powinny zakończyć się na początku 2015 r.

"Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego przewiduje, że jej przewodniczący przedstawi ministrowi projekt przyjęty przez Komisję. Jeśli harmonogram prac Komisji zostanie dotrzymany, a następnie możliwe będzie przygotowanie projektów niezbędnych rozporządzeń oraz pełnej oceny skutków regulacji, to Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju dołoży wszelkich starań, by przekazanie projektu parlamentowi mogło nastąpić przed końcem kadencji" - mówił PAP wiceminister infrastruktury i rozwoju, Paweł Orłowski.

Zobacz też: Koniec prac nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym jeszcze w tym roku

W połowie kwietnia 2014 roku Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego przyjęła podstawową wersję projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Został on przekazany do resortu infrastruktury i rozwoju oraz zamieszczony na stronach komisji do dalszych konsultacji.

Kodeks ma wzmocnić rolę planowania przestrzennego w gminach. Nie znaczy to, że uchwalanie planów miejscowych przez gminy będzie obowiązkowe. Będą jednak konieczne tam, gdzie dużo się inwestuje.

Według eksperta BCC, radcy prawnego Łukasza Bernatowicza, nie ma możliwości, by Sejm uchwalił kodeks jeszcze w tej kadencji.

"Prace nad nim w sejmowej komisji i konsultacje z branżą budowlaną powinny trwać wiele miesięcy. Tak jest w przypadku dużych projektów. W przeciwnym razie wyjdzie z tego bubel legislacyjny" - twierdzi.

Przyszły kodeks jest - jak podkreślił Bernatowicz - bardzo oczekiwany przez biznes i ma zlikwidować instytucję decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, uprościć procedurę uzyskiwania pozwolenia na budowę oraz wprowadzić urbanistyczny plan realizacyjny.

Zaznaczył, że dzisiaj wydawane przez gminy decyzje o warunkach zabudowy są ogólne i charakteryzują się dużą uznaniowością urzędniczą.

"Urbanistyczny plan realizacyjny - powstający w wyniku współpracy gminy z inwestorem - ma zastąpić decyzję o warunkach zabudowy tam, gdzie nie ma planu miejscowego" - powiedział.

Przeczytaj: Adam Szejnfeld: W 2015 roku lepsze warunki prawne dla branży budowlanej

"Pytanie, czy on nie powinien funkcjonować we wszystkich przypadkach tam, gdzie dzisiaj potrzebna jest decyzja o warunkach zabudowy. Wydaje się, że będzie to działać w części przypadków. Obawiamy się, że powstanie szara strefa, gdzie nie ma ani decyzji o warunkach zabudowy, ani urbanistycznego planu realizacyjnego, ani miejscowego planu. To powinno być wyjaśnione na etapie prac w Sejmie" - dodał.

Prezes Związku Producentów Materiałów dla Budownictwa, Ryszard Kowalski, ma zaś nadzieję, że projekt kodeksu, który trafi do Sejmu, będzie się różnił od tego, co wynika z dotychczasowych prac komisji. Jak bowiem podkreślił, są one rozczarowujące.

"Choć warto zauważyć, że rozwiązania dotyczące prawa budowlanego są pożyteczne. Na szczególne poparcie zasługuje zrobienie porządku z nadzorem budowlanym. Powiatowi i wojewódzcy inspektorzy nadzoru budowlanego mieliby podlegać głównemu inspektorowi, ale nie jak jest teraz odpowiednio starostom lub wojewodom" - zaznaczył.

"Druga część kodeksu - kluczowa dla procesu inwestycyjnego - dotyczy planowania i zagospodarowania przestrzennego. Mimo że niektóre propozycje są rozsądne, to całość nie rozwiązuje problemu. Abstrahuje ona od diagnozy stanu. Nie można jej sprowadzać do jednego - bardzo negatywnego zjawiska - rozlewania miast. To nie jest jedyne negatywne zjawisko w całym procesie gospodarki przestrzennej" - dodał.

 

 

Według podstawowej wersji projektu obowiązek sporządzania planów miejscowych miałyby gminy na terenach przeznaczonych pod nową zabudowę. Nie byłyby one niezbędne na obszarze już zabudowanym. Wznoszony obiekt będzie musiał nawiązywać do znajdującej się obok zabudowy. Teraz gminy mogą, choć nie muszą, sporządzać planów miejscowych. Ten obowiązek dotyczy niektórych obszarów, w tym m.in. uzdrowiskowych.

Wskutek zmian kodeksowych ma wzrosnąć rola studium gminy, czyli dokumentu określającego jej politykę przestrzenną. Studium będzie dzieliło teren każdej gminy na trzy obszary: zabudowany, przeznaczony pod nową zabudowę i o ograniczonej zabudowie.

Komisja kodyfikacyjna chce, by gminy obowiązkowo wyposażały tereny przeznaczane m.in. pod budownictwo mieszkaniowe w niezbędną infrastrukturę techniczną, czyli w wodociągi czy gazociągi. Jeżeli gmina uchwali plan miejscowy pod nową zabudowę, będzie musiała zapewnić jej podstawową infrastrukturę.

Komisja chce również zrezygnować z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Proponuje, by w ramach jednego postępowania o pozwolenie na budowę załatwiano wszystkie uzgodnienia, które dzisiaj toczą się w formie odrębnych postępowań.

Pozwolenie na budowę wydaje się na podstawie planu miejscowego, który można łatwo zaskarżyć do sądu administracyjnego. To opóźnia inwestycje. Komisja postuluje więc, aby nie można było wielokrotnie skarżyć tego samego planu miejscowego.

Inna propozycja to szersze wykorzystanie procedury zgłoszenia, czyli informowania organu administracji o zamierzeniu podjęcia budowy. Dotyczyłoby to inwestycji o mniejszej skali, w tym budowy domków jednorodzinnych. Inwestor jednak musiałby wówczas dołączyć projekt budowlany.

Jeżeli organ w ciągu miesiąca nie wykryłby naruszeń prawa, to zwyczajnie nie reagowałby. Po tym czasie i przy braku sprzeciwu organu inwestor mógłby rozpocząć roboty budowlane. Postępowania administracyjne w sprawie dużych inwestycji, które mają wpływ na środowisko, mają być publikowane w internecie.

Warto przeczytać: Milardy złotych strat przez brak planowania przestrzennego

Komisja chce też utworzenia Krajowego Rejestru Budowlanego. Znalazłyby się w nim podstawowe informacje na temat sytuacji prawno-przestrzennej każdej działki, zwłąszcza te dotyczące tego, na jaki cel jest ona przeznaczona, czy i jak może być zabudowana oraz jakie ewentualnie wydano w tych sprawach rozstrzygnięcia administracyjne.

Wedle komisji kodyfikacyjnej regulacje z tzw. specustaw, niezbędne dla wykonania inwestycji publicznych, powinny być przeniesione do kodeksu budowlanego.

Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego pod koniec 2012 r. powołał premier Donald Tusk. Działa ona przy Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. W jej skład wchodzi 17 przedstawicieli nauki, prawa i środowiska budowlanego.

To m.in.: były prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, prof. Roman Hausner, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Robert Dziwiński, członek Rady Legislacyjnej przy premierze, Tomasz Bąkowski i były minister budownictwa, Andrzej Bratkowski. Przewodniczącym komisji jest kierownik katedry prawa gospodarczego SGH, prof. Zygmunt Niewiadomski.

Źródło: PropertyNews.pl

Kongres Ruchów Miejskich wystosował petycję do premiera w sprawie zastopowania prac nad Lex Deweloper, czyli projektem ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji... więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10517|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10084|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl