CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak chronić?

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 9/2014  |  14.10.2014

Coraz chętniej i powszechniej w Polsce korzysta się z różnych możliwości ochrony ludzi i mienia.

Jak wybrać najlepszą w danej sytuacji ochronę? O czym pamiętać? Oto kilka porad.

Ochroniarze

Ochrona jest często swoisto „wizytówką” budynku czy zamkniętego osiedla – bo to z ochroniarzami najpierw stykają się ci, którzy chcą tam wejść. Od jej profesjonalizmu, zachowania i kompetencji zależy zatem pierwsze wrażenie odnośnie do danego miejsca. Co jednak zdecydowanie ważniejsze – od niej zależy też bezpieczeństwo i poczucie komfortu mieszkańców.

Warto więc od razu przypomnieć, że od stycznia 2014 roku, za sprawą I transzy deregulacji zawodów, ułatwiono dostęp do zawodu pracownika ochrony fizycznej. Z jednej strony otworzyło to możliwość pracy w nim, z drugiej – zwiększyło ryzyko zatrudnienia ludzi niekompetentnych.

Jakie więc cechy powinien mieć dobry ochroniarz? Zacznijmy – nieco przewrotnie – od… wyglądu. I nie chodzi tu o umięśnioną sylwetkę, a raczej – o ogólne zadbanie (jak przystało na wizytówkę często prestiżowej lokalizacji). Ważne jest też, by ochroniarz nie odstraszał zwykłych obywateli.

Ma być dla nich pomocą, nie straszakiem. Miło jest, kiedy pracownik ochrony pomaga wnieść do klatki schodowej ciężkie paczki, przytrzyma drzwi, uprzejmie odpowie na pytanie.

Poza tym powinna go cechować doskonała pamięć. Musi znać wszystkie procedury, szybko kojarzyć fakty, umieć błyskawicznie podjąć decyzję i zareagować adekwatnie do sytuacji. Ważny jest także zmysł obserwacyjny, dzięki któremu łatwo zarejestruje nowych gości; to, kto wyjechał, kto przyjechał; miejsca, na które powinien zwracać uwagę baczniejszą niż na inne… Pomoże w tym także stała czujność, przy jednoczesnej podzielności uwagi.

Poza tymi cechami osobowości są także inne, równie istotne kwestie, jak sprawność fizyczna, umiejętność udzielania pierwszej pomocy itd.

Bezcenne jest również dostosowywanie się do ustalonych zasad. Bowiem najlepszą gwarancją, że pracownicy ochrony będą działać dokładnie w tym zakresie, jakiego oczekuje dana wspólnota czy zarządzający obiektem, jest wcześniejsze spisanie szczegółowego zakresu obowiązków i upewnienie się, że pracownicy go znają. To zapobiegnie maksymalnie wielu niejasnościom kompetencyjnym oraz rozminięciu się oczekiwań i założeń obu stron.

Trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy od pracowników ochrony. Do ich standardowych obowiązków należy niewątpliwie ochrona nieruchomości i mienia, które się znajduje w jej obrębie, a także ochrona osób na jej terenie przed niepożądanym działaniem osób trzecich (kradzieże, napaści, zniszczenia).

Drugim oczywistym obowiązkiem jest weryfikowanie ludzi, którzy chcą wejść na teren nieruchomości (budynku wielolokalowego, biurowca), oraz zatrzymywanie tych, którzy niewątpliwie zakłócą innym życie – osób pijanych, awanturujących się etc.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, ochroniarze powinni interweniować w granicach przewidzianych prawem, jednak bez przekraczania swoich kompetencji. Powinni zdecydować, kiedy należy wzywać policję, straż pożarną czy pogotowie ratunkowe, i koordynować działanie tych służb na terenie obiektu, a także – kiedy i o czym trzeba informować właściciela obiektu.

Wszystkie niepokojące zdarzenia muszą także ewidencjonować, a w przypadkach złamania prawa – bezwzględnie informować policję. Powinni stale śledzić to, co pokazuje im system monitoringu, i sprawdzać zaobserwowane sytuacje, które odstają od normy. W razie zagrożenia ich obowiązkiem będzie również koordynowanie działań związanych z ewakuacją ludzi i sprzętu.

Jak widać, lista ich obowiązków jest naprawdę długa, a w dodatku obowiązki te wiążą się z dużą odpowiedzialnością. Dlatego tak ważny jest staranny dobór firmy, której przedstawiciele będą te obowiązki wykonywać.

Firma ochroniarska

W dobie kryzysu nie brzmi to może najlepiej, ale cena nie powinna być kryterium jej wyboru. Z drugiej zaś strony – cena bardzo często stanowi kryterium oraz kartę przetargową ze strony firmy (która np. tnie koszty, płacąc wynagrodzenia zdecydowanie poniżej minimum, zatrudniając osoby zdesperowane, np. przebywające w kraju nielegalnie, a nie te, które nadają się do tej pracy).

Zatrudniając taką firmę, nie tylko wspiera się tego rodzaju praktyki, lecz także otrzymuje się usługę wprawdzie tanią, ale o jakości dalekiej od oczekiwanej. Należy o tym pamiętać zwłaszcza teraz, w zderegulowanej rzeczywistości rynkowej.

Osoby władne do zatrudnienia firmy ochroniarskiej w danym miejscu powinny więc przede wszystkim zorientować się w lokalnym rynku, zasięgnąć języka w jednostkach, które już zatrudniają ochronę, sprawdzić opinie w internecie. To pierwszy stopień selekcji. Oczywiście, nie należy do cudzego zdania podchodzić bezkrytycznie, ale powtarzające się określone opinie dużo jednak mówią.

Drugim krokiem będzie rozmowa z przedstawicielami wybranej firmy. Umożliwi ona poznanie ich strategii myślenia o tej pracy, konfrontację oczekiwań obu stron, a wreszcie – sprawdzenie wiarygodności.

Bardzo istotne jest to, by firma miała polisę ubezpieczeniową, by widziała sens w szkoleniu pracowników, by nie wymieniała co chwilę ekipy zatrudnianej dorywczo, na umowy „śmieciowe”. Wszystko to pozwoli uniknąć osób nieprofesjonalnych.

Monitoring

Kamery już dziś śledzą niemal każdy nasz krok na ulicach, skwerach czy w budynkach użyteczności publicznej. Jeśli podjęta zostanie decyzja o ich umieszczeniu i w naszej wspólnocie, trzeba najpierw zastanowić się, gdzie ich przydatność będzie największa. Najpewniej będą to wejścia do klatek schodowych (by było wiadomo, kto wchodzi do budynku), parking (by zapobiec kradzieżom i aktom wandalizmu) oraz plac zabaw (by kontrolować bezpieczeństwo dzieci).

Warto też pomyśleć o zainstalowaniu monitoringu w windach. Są one jednym z najpopularniejszych obiektów aktów wandalizmu (kto z nas nie widział zabazgranych, oklejonych wlepkami, porysowanych scyzorykiem wind?). Obecność kamery nie tylko sprawi, że łatwiej będzie ustalić sprawców takich czynów, lecz także spełni funkcję prewencyjną – powstrzyma ich przed ich popełnieniem. W dodatku ułatwi interwencję, gdy ktoś się w windzie zatnie.

Najpraktyczniejsze do tego celu będą kamery na głowicach obrotowych, które umożliwiają obserwowanie większego obszaru przy użyciu mniejszej ilości sprzętu. Do miejsc słabo oświetlonych (parkowe alejki) przydatne będą kamery pracujące w trybie dzień/noc albo na podczerwień, rejestrujące obraz wyraźnie również po zmierzchu.

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
SPIS TREŚCI »
CZYTAJ OPIS »

Potrzebny będzie również sprawny system przesyłania danych, może być bezprzewodowy (zestaw nadawczo-odbiorczy działający na częstotliwościach 5,2 lub 5,8 GHz może przekazywać dane na odległość nawet 2 km). Trzeba pamiętać również o nagrywaniu obrazu z kamer, można też rozważyć udostępnianie ich w internecie w czasie rzeczywistym.

Trzeba brać pod uwagę również to, że instalowanie kamer monitoringu może wywołać niezadowolenie mieszkańców, którzy poczują się inwigilowani i pozbawieni kontroli nad nagraniami, na których zapisano ich prywatność. Warto zatem taką decyzję starannie uzasadniać i przedyskutować z najbardziej zainteresowanymi jej blaski i cienie. Trzeba także ułożyć regulamin korzystania z monitoringu, by lokatorzy czy inni użytkownicy budynku wiedzieli, kto ich nagrywa i co się z tym materiałem dzieje. Samo nagrywanie części wspólnej budynku jest natomiast całkowicie legalne.

Systemy alarmowe

Na koniec warto wspomnieć również o systemach alarmowych. Ich podstawowe elementy składowe to centralka alarmowa, czujniki i manipulatory. Zwłaszcza dwa pierwsze elementy decydują o sprawności tego systemu.

Centralka to z reguły programowalne urządzenie IT, które gromadzą dane od czujników systemu i reagują na zagrożenie. Urządzenie to należy sprytnie zamontować tak, by było jednocześnie łatwo dostępne dla obsługujących i niewidoczne. Urządzeniem sterowania w centralkach są manipulatory. Dziś to najczęściej manipulatory z wyświetlaczami LCD albo LED-owymi.

Do bezpośredniego wykrywania zagrożeń służą czujniki. Najlepiej jest postawić na ich wieloaspektowe działanie, uwzględniające czujniki magnetyczne, które kontrolują otwieranie okien i drzwi, aktywne i pasywne detektory ruchu, czujniki tłuczenia szyb oraz sensory barierowe.

Trzeba również rozważyć, czy bardziej opłacalne w danym przypadku będzie zamontowanie systemu alarmowego bezprzewodowego czy przewodowego.

Ten pierwszy jest znacznie tańszy i montuje się go prościej, w sposób mniej uciążliwy dla mieszkańców czy użytkowników budynku gdyż odpada kucie ścian i zakładanie kabli. Jego wadą jest jednak to, że można go instalować tylko w niektórych miejscach, więc ma ograniczony zasięg.

Odwrotnie rzecz się ma z systemami przewodowymi. Ich dodatkową zaletą jest zaś to, że bezpieczniej w ich ramach można łączyć elementy od różnych producentów. Nie można jednak zapomnieć i o tym, że przewodowy system alarmowy łatwiej jest wyłączyć, przecinają kable. Bezprzewodowy będzie dla włamywacza większym wyzwaniem.

Jak widać, możliwości ochrony mienia oraz życia i bezpieczeństwa mieszkańców budynku jest wiele. Do wybrania najlepszej dla danego budynku czy osiedla potrzebny jest namysł, sprawdzenie najkorzystniejszych opcji w ramach możliwości budżetowych oraz ocena, co się w danej sytuacji sprawdzi najlepiej.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17749|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11095|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10673|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl