CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Aktywność deweloperów po III kwartale 2014 r.

 Redakcja  |  22.10.2014
Aktywność deweloperów po III kwartale 2014 r.
Aktywność deweloperów po III kwartale 2014 r.
www.freeimages.com

Najnowsze dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego podsumowują osiągnięcia trzech zakończonych kwartałów bieżącego roku. W dalszym ciągu imponuje wysoka dynamika aktywności inwestycyjnej branży deweloperskiej, przy utrwalonej już stabilizacji w działalności inwestorów indywidualnych. Czy na rynku pierwotnym rodzimej mieszkaniówki w perspektywie widać dalsze ożywienie?

We wrześniu deweloperzy poprawili obliczane dla różnych okresów wskaźniki aktywności inwestycyjnej. Co więcej, tym razem dotyczyło to praktycznie wszystkich trzech kategorii, które co miesiąc podaje w swojej informacji GUS.

I tak w kwestii nowo rozpoczynanych inwestycji w trzech pierwszych kwartałach br. deweloperzy ruszyli z budową już prawie 51 tys. lokali, czyli licząc rok do roku o blisko 40 proc. więcej. Znacznej poprawie uległy też wyniki miesięczne. Wrzesień z wynikiem na poziomie 7,55 tys. lokali okazał się lepszy pod tym względem od sierpnia o ponad jedną piątą, natomiast w stosunku do września ubiegłego roku już o ponad 43 proc.

Zobacz też: Sprzedaż mieszkań deweloperskich w trzecim kwartale

W dalszym ciągu deweloperzy nie zwalniają też tempa w pozyskiwaniu nowych pozwoleń na budowę. W sumie w ramach wszystkich form budownictwa mieszkaniowego w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku było ich ponad 120 tys., czyli blisko o 15 proc więcej niż w analogicznym okresie 2013 r.

Jednak o ile inwestorzy indywidualni ponownie uzyskali prawie taką samą ilość pozwoleń rok do roku, to w przypadku deweloperów zanotowano w omawianych okresach ponad 40-procentowy wzrost. Liczba ponad 7 tys. nowych pozwoleń deweloperskich we wrześniu br. oznacza także wzrostu rok do roku jak i miesiąc do miesiąca, odpowiednio o 17 i 10 procent.

Statystyki nowych pozwoleń na budowę są podstawowym parametrem oceny potencjału popytowego rynku w przyszłych okresach przez deweloperów. Można zatem przyjąć tezę, że deweloperzy w dalszym ciągu oceniają perspektywy rozwoju koniunktury pierwotnego segmentu mieszkaniówki w dłuższym terminie jako optymalne.

Co więcej, o ile w kilku poprzednich okresach miesięcznych nieco słabszym ogniwem wstępnych danych GUS pozostawała sytuacja dotycząca mieszkań oddawanych do użytkowania, to w ostatnim zakończonym miesiącu i w tym przypadku deweloperzy zanotowali istotną poprawę.

Licząc rok do roku wyniosła ona ponad 13 proc., natomiast miesiąc do miesiąca o prawie jedną trzecią. W sumie od stycznia do września tego roku deweloperzy oddali do użytkowania ponad 39 tys. lokali, czyli o 4 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W sumie najnowsze wstępne dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego za okres trzech zakończonych kwartałów br. są całkowicie zgodne z obserwowaną już od miesięcy tendencją. Stanowi to potwierdzenie utrwalania się zaobserwowanych w poprzednich miesiącach trendów, czyli dalszej ekspansji inwestycyjnej deweloperów przy zachowawczej polityce inwestycyjnej wciąż dominujących na pierwotnym rynku nieruchomości mieszkaniowych inwestorów indywidualnych.

Przeczytaj: Łódź zwycięzcą rankingu miast PZFD

Jednak ciągła poprawa statystyk deweloperów powoduje, że przewaga inwestorów budujących na własne potrzeby staje się coraz bardziej iluzoryczna. Jeśli bowiem chodzi o miesięczne wyniki, to we wrześniu były one prawie identyczne w przypadku obu głównych form budownictwa w kwestii mieszkań rozpoczętych oraz nowych pozwoleń na budowę.

W przypadku tych ostatnich także wynik za 9 miesięcy tego roku jest prawie równy. Ciekawe więc czy w najbliższych miesiącach deweloperom uda się wyprzedzić w statystykach GUS inwestorów indywidualnych. Byłoby to zapewne wydarzenie godne odnotowania na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych. 

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
CZYTAJ OPIS »

Jednak utrzymanie tak wysokiej dynamiki statystyk aktywności gospodarczej deweloperów w najbliższych miesiącach może nie być łatwe. Trudno bowiem nie zauważyć coraz bardziej zbierających się czarnych chmur zwłaszcza nad gospodarkami najbardziej zaawansowanych ekonomicznie krajów Unii z Niemcami na czele.

Ostatnie silne zawirowania na rynkach finansowych świadczą o coraz bardziej wzbierających w Europie obawach o powrót recesji. Trudno oczekiwać, by utrzymanie się podobnych nastrojów, a co gorsza rosnące ryzyko materializacji tego typu perspektyw, nie znalazły łatwego przełożenia na parametry rodzimej gospodarki.

W tej sytuacji samo nasuwa się pytanie o bliższe i dalsze perspektywy makroekonomiczne krajowej gospodarki i ich wpływu na możliwości rozwojowe koniunktury krajowego rynku nieruchomości mieszkaniowych. W dodatku ostatnio coraz głośniej słychać o pogarszającej się zdolności coraz większej liczby rodzimych gospodarstw domowych do spłaty posiadanych kredytów hipotecznych, zwłaszcza tych denominowanych w obcych walutach.

Według opublikowanej ostatnio opinii przedstawiciela RPP zasadne byłoby w tej sytuacji ograniczenie uprzywilejowania oraz wzrostu kredytu hipotecznego, który prowadzi do kryzysu. Tego typu poglądy prezentowane przez prominentnych przedstawicieli krajowych władz monetarnych mogą stać się już w bliskiej perspektywie powodem spadku rosnącej ostatnio dostępności kredytów mieszkaniowych oraz ograniczania ich wolumenu.

Warto zobaczyć: Średnia powierzchnia mieszkania oddawanego do użytku przez deweloperów będzie rosnąć

Wciąż też pod znakiem zapytania stoją średnioterminowe perspektywy krajowego wzrostu gospodarczego, także jako konsekwencji sytuacji na Wschodzie, czy też poprawy parametrów rynku pracy.

Obecna sytuacja gospodarcza i makroekonomiczna w Polsce, ale przede wszystkim w Europie, nie potwierdza więc w pełni optymistycznego nastawienia deweloperów mieszkaniowych co do średnioterminowych perspektyw ich biznesu.

Być może stanowi więc pretekst do pewnego ograniczenia ich ekspansji inwestycyjnej komunikowanej już od miesięcy w gusowskich statystykach, przynajmniej do czasu wyjaśnienia piętrzących się ostatnio coraz bardziej wątpliwości co do perspektyw gospodarczych w Polsce i całej UE.

Źródło: Jarosław Jędrzyński, RynekPierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy odpowiednio dbasz o bezpieczeństwo mieszkańców?

Stacja do dezynkecjiPrzepisy prawne regulują odpowiedzialność prawną Administratorów, Zarządców i Użytkowników systemów detekcji gazów oraz wskazują częstotliwość wykonywania przeglądów...Sprawdź dostępne rozwiązania:
794 505 555 »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16515|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11824|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl