CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Aktywność deweloperów po III kwartale 2014 r.

 Redakcja  |  22.10.2014
Aktywność deweloperów po III kwartale 2014 r.
Aktywność deweloperów po III kwartale 2014 r.
www.freeimages.com

Najnowsze dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego podsumowują osiągnięcia trzech zakończonych kwartałów bieżącego roku. W dalszym ciągu imponuje wysoka dynamika aktywności inwestycyjnej branży deweloperskiej, przy utrwalonej już stabilizacji w działalności inwestorów indywidualnych. Czy na rynku pierwotnym rodzimej mieszkaniówki w perspektywie widać dalsze ożywienie?

We wrześniu deweloperzy poprawili obliczane dla różnych okresów wskaźniki aktywności inwestycyjnej. Co więcej, tym razem dotyczyło to praktycznie wszystkich trzech kategorii, które co miesiąc podaje w swojej informacji GUS.

I tak w kwestii nowo rozpoczynanych inwestycji w trzech pierwszych kwartałach br. deweloperzy ruszyli z budową już prawie 51 tys. lokali, czyli licząc rok do roku o blisko 40 proc. więcej. Znacznej poprawie uległy też wyniki miesięczne. Wrzesień z wynikiem na poziomie 7,55 tys. lokali okazał się lepszy pod tym względem od sierpnia o ponad jedną piątą, natomiast w stosunku do września ubiegłego roku już o ponad 43 proc.

Zobacz też: Sprzedaż mieszkań deweloperskich w trzecim kwartale

W dalszym ciągu deweloperzy nie zwalniają też tempa w pozyskiwaniu nowych pozwoleń na budowę. W sumie w ramach wszystkich form budownictwa mieszkaniowego w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku było ich ponad 120 tys., czyli blisko o 15 proc więcej niż w analogicznym okresie 2013 r.

Jednak o ile inwestorzy indywidualni ponownie uzyskali prawie taką samą ilość pozwoleń rok do roku, to w przypadku deweloperów zanotowano w omawianych okresach ponad 40-procentowy wzrost. Liczba ponad 7 tys. nowych pozwoleń deweloperskich we wrześniu br. oznacza także wzrostu rok do roku jak i miesiąc do miesiąca, odpowiednio o 17 i 10 procent.

Statystyki nowych pozwoleń na budowę są podstawowym parametrem oceny potencjału popytowego rynku w przyszłych okresach przez deweloperów. Można zatem przyjąć tezę, że deweloperzy w dalszym ciągu oceniają perspektywy rozwoju koniunktury pierwotnego segmentu mieszkaniówki w dłuższym terminie jako optymalne.

Co więcej, o ile w kilku poprzednich okresach miesięcznych nieco słabszym ogniwem wstępnych danych GUS pozostawała sytuacja dotycząca mieszkań oddawanych do użytkowania, to w ostatnim zakończonym miesiącu i w tym przypadku deweloperzy zanotowali istotną poprawę.

Licząc rok do roku wyniosła ona ponad 13 proc., natomiast miesiąc do miesiąca o prawie jedną trzecią. W sumie od stycznia do września tego roku deweloperzy oddali do użytkowania ponad 39 tys. lokali, czyli o 4 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W sumie najnowsze wstępne dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego za okres trzech zakończonych kwartałów br. są całkowicie zgodne z obserwowaną już od miesięcy tendencją. Stanowi to potwierdzenie utrwalania się zaobserwowanych w poprzednich miesiącach trendów, czyli dalszej ekspansji inwestycyjnej deweloperów przy zachowawczej polityce inwestycyjnej wciąż dominujących na pierwotnym rynku nieruchomości mieszkaniowych inwestorów indywidualnych.

Przeczytaj: Łódź zwycięzcą rankingu miast PZFD

Jednak ciągła poprawa statystyk deweloperów powoduje, że przewaga inwestorów budujących na własne potrzeby staje się coraz bardziej iluzoryczna. Jeśli bowiem chodzi o miesięczne wyniki, to we wrześniu były one prawie identyczne w przypadku obu głównych form budownictwa w kwestii mieszkań rozpoczętych oraz nowych pozwoleń na budowę.

W przypadku tych ostatnich także wynik za 9 miesięcy tego roku jest prawie równy. Ciekawe więc czy w najbliższych miesiącach deweloperom uda się wyprzedzić w statystykach GUS inwestorów indywidualnych. Byłoby to zapewne wydarzenie godne odnotowania na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych. 

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
CZYTAJ OPIS »

Jednak utrzymanie tak wysokiej dynamiki statystyk aktywności gospodarczej deweloperów w najbliższych miesiącach może nie być łatwe. Trudno bowiem nie zauważyć coraz bardziej zbierających się czarnych chmur zwłaszcza nad gospodarkami najbardziej zaawansowanych ekonomicznie krajów Unii z Niemcami na czele.

Ostatnie silne zawirowania na rynkach finansowych świadczą o coraz bardziej wzbierających w Europie obawach o powrót recesji. Trudno oczekiwać, by utrzymanie się podobnych nastrojów, a co gorsza rosnące ryzyko materializacji tego typu perspektyw, nie znalazły łatwego przełożenia na parametry rodzimej gospodarki.

W tej sytuacji samo nasuwa się pytanie o bliższe i dalsze perspektywy makroekonomiczne krajowej gospodarki i ich wpływu na możliwości rozwojowe koniunktury krajowego rynku nieruchomości mieszkaniowych. W dodatku ostatnio coraz głośniej słychać o pogarszającej się zdolności coraz większej liczby rodzimych gospodarstw domowych do spłaty posiadanych kredytów hipotecznych, zwłaszcza tych denominowanych w obcych walutach.

Według opublikowanej ostatnio opinii przedstawiciela RPP zasadne byłoby w tej sytuacji ograniczenie uprzywilejowania oraz wzrostu kredytu hipotecznego, który prowadzi do kryzysu. Tego typu poglądy prezentowane przez prominentnych przedstawicieli krajowych władz monetarnych mogą stać się już w bliskiej perspektywie powodem spadku rosnącej ostatnio dostępności kredytów mieszkaniowych oraz ograniczania ich wolumenu.

Warto zobaczyć: Średnia powierzchnia mieszkania oddawanego do użytku przez deweloperów będzie rosnąć

Wciąż też pod znakiem zapytania stoją średnioterminowe perspektywy krajowego wzrostu gospodarczego, także jako konsekwencji sytuacji na Wschodzie, czy też poprawy parametrów rynku pracy.

Obecna sytuacja gospodarcza i makroekonomiczna w Polsce, ale przede wszystkim w Europie, nie potwierdza więc w pełni optymistycznego nastawienia deweloperów mieszkaniowych co do średnioterminowych perspektyw ich biznesu.

Być może stanowi więc pretekst do pewnego ograniczenia ich ekspansji inwestycyjnej komunikowanej już od miesięcy w gusowskich statystykach, przynajmniej do czasu wyjaśnienia piętrzących się ostatnio coraz bardziej wątpliwości co do perspektyw gospodarczych w Polsce i całej UE.

Źródło: Jarosław Jędrzyński, RynekPierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10970|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10545|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl