CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co zmieniły nowe limity programu MdM?

 Redakcja  |  23.10.2014
Co zmieniły nowe limity programu MdM?
Co zmieniły nowe limity programu MdM?
www.freeimages.com

Już od początku bieżącego miesiąca obowiązują nowe limity programu „Mieszkanie dla Młodych". W piętnastu województwach warunki zakupu dotowanego lokalu są teraz nieco inne. Kluczowe znaczenie dla dalszych wyników programu mają zmiany dotyczące dużych miast. Jaka jest dostępność i sprzedaż mieszkań w metropoliach?

Po porównaniu informacji pochodzących z połowy sierpnia i października b.r. okazuje się, że liczba „Mieszkań dla Młodych” wzrosła w pięciu dużych miastach (patrz poniższy wykres). Pozytywne zmiany miały miejsce na terenie Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Szczecina i Gdyni. Niestety, tylko w dwóch pierwszych miastach przyrost podaży był znaczący.

Według danych portalu RynekPierwotny.pl warszawiacy obecnie mają do wyboru 1781 lokali z rządową dopłatą. To oznacza, że stołeczna oferta „mieszkań dla młodych” jest o 80% (792 sztuki) większa niż przed dwoma miesiącami. Tak duża zmiana nie byłaby możliwa bez znaczącego podniesienia limitu (+456,24 zł/mkw.). W Warszawie graniczna cena lokalu z dopłatą wzrosła do 6583,14 zł/mkw.

Zobacz także: Mieszkanie dla Młodych po 9 miesiącach

Dzięki podwyżce stołecznego limitu beneficjenci programu „MdM" nie są już skazani na zakup mieszkania w Białołęce. Dotowane lokale bez problemu można znaleźć na terenie Wawra, Bemowa i Targówka. Mimo pozytywnej zmiany białołęcki rynek nadal skupia około 57% podaży „mieszkań dla młodych”. Przed dwoma miesiącami analogiczna wartość przekraczała 78%.

Spory wzrost podaży miał też miejsce we Wrocławiu. Od połowy sierpnia b.r. liczba wrocławskich lokali z dopłatą zwiększyła się o 77% (353 sztuki). Oprócz podwyżki limitu cenowego (+2,58%) wpływ na tę zmianę miała wzmożona aktywność inwestorów. Problemy z dostosowaniem się do niskich limitów cenowych nadal mają krakowscy deweloperzy (patrz poniższy wykres).

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
CZYTAJ OPIS »

W stolicy Małopolski liczba dotowanych mieszkań jest niewiele wyższa niż przed dwoma miesiącami. Krakowianie mogą wybierać wśród 243 lokali, których cena ofertowa nie przekracza aktualnego limitu (5083,10 zł/mkw.). Więcej „mieszkań dla młodych”  jest dostępnych nawet w Łodzi i Gdyni.

Warto przeczytać: Ceny nowych M wróciły do poziomu sprzed 8 lat?

Podaż dotowanych lokali, które są oferowane w poszczególnych miastach warto porównać z ogólnym rozmiarem rynku i liczbą potencjalnych uczestników programu. Wyniki zamieszczone w poniższej tabeli wskazują, że Bydgoszcz jest liderem pod względem dostępności „mieszkań dla młodych”. Dotowane lokale stanowią ponad 23% tamtejszej oferty deweloperów.

Bardzo dobre wyniki (na poziomie 20–21%) odnotowano także w Gdyni, Szczecinie, Poznaniu i Łodzi. Zupełnie inna sytuacja panuje na terenie Krakowa i Lublina. W tych miastach mniej niż jedno na dwadzieścia nowych mieszkań bez rabatu może zakwalifikować się do „MdM"-u.

Ciekawych informacji dostarczają również wartości zamieszczone w trzeciej kolumnie tabeli. Dzięki nim można stwierdzić, że na 1000 gdynian w wieku od 20 lat do 34 lat przypada prawie siedem lokali z dopłatą. Jeszcze lepszy wynik (7,33) odnotowano w Poznaniu. Dobrą relacją pomiędzy rozmiarem oferty deweloperskiej i liczbą młodych mieszkańców wyróżnia się też Wrocław i Warszawa.

Przeczytaj: Przez MdM centra miast się wyludniają

Ostatnie z wymienionych miast przoduje pod względem całkowitej liczby „mieszkań dla młodych”. Można przypuszczać, że w kolejnych tygodniach podaż warszawskich lokali z dopłatą jeszcze wzrośnie. Taka zmiana będzie oznaczała zwiększenie dystansu pomiędzy stolicą i dwoma miastami, które również cechują się sporą liczbą dotowanych mieszkań (tj. Poznaniem i Wrocławiem).

Na sytuację warszawskiego rynku pozytywnie wpływa fakt, że korzystny limit ceny 1 mkw. będzie obowiązywał do 31 marca 2015 r. Dzięki temu stolica powinna stać się niekwestionowanym liderem pod względem wartości i liczby przyznanych dopłat. W poprzednich miesiącach stołeczne miasto tylko nieznacznie wygrywało rywalizację z Gdańskiem.

Źródło: Andrzej Prajsnar, RynekPierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11098|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10675|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl