CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co zmieniły nowe limity programu MdM?

 Redakcja  |  23.10.2014
Co zmieniły nowe limity programu MdM?
Co zmieniły nowe limity programu MdM?
www.freeimages.com

Już od początku bieżącego miesiąca obowiązują nowe limity programu „Mieszkanie dla Młodych". W piętnastu województwach warunki zakupu dotowanego lokalu są teraz nieco inne. Kluczowe znaczenie dla dalszych wyników programu mają zmiany dotyczące dużych miast. Jaka jest dostępność i sprzedaż mieszkań w metropoliach?

Po porównaniu informacji pochodzących z połowy sierpnia i października b.r. okazuje się, że liczba „Mieszkań dla Młodych” wzrosła w pięciu dużych miastach (patrz poniższy wykres). Pozytywne zmiany miały miejsce na terenie Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Szczecina i Gdyni. Niestety, tylko w dwóch pierwszych miastach przyrost podaży był znaczący.

Według danych portalu RynekPierwotny.pl warszawiacy obecnie mają do wyboru 1781 lokali z rządową dopłatą. To oznacza, że stołeczna oferta „mieszkań dla młodych” jest o 80% (792 sztuki) większa niż przed dwoma miesiącami. Tak duża zmiana nie byłaby możliwa bez znaczącego podniesienia limitu (+456,24 zł/mkw.). W Warszawie graniczna cena lokalu z dopłatą wzrosła do 6583,14 zł/mkw.

Zobacz także: Mieszkanie dla Młodych po 9 miesiącach

Dzięki podwyżce stołecznego limitu beneficjenci programu „MdM" nie są już skazani na zakup mieszkania w Białołęce. Dotowane lokale bez problemu można znaleźć na terenie Wawra, Bemowa i Targówka. Mimo pozytywnej zmiany białołęcki rynek nadal skupia około 57% podaży „mieszkań dla młodych”. Przed dwoma miesiącami analogiczna wartość przekraczała 78%.

Spory wzrost podaży miał też miejsce we Wrocławiu. Od połowy sierpnia b.r. liczba wrocławskich lokali z dopłatą zwiększyła się o 77% (353 sztuki). Oprócz podwyżki limitu cenowego (+2,58%) wpływ na tę zmianę miała wzmożona aktywność inwestorów. Problemy z dostosowaniem się do niskich limitów cenowych nadal mają krakowscy deweloperzy (patrz poniższy wykres).

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
CZYTAJ OPIS »

W stolicy Małopolski liczba dotowanych mieszkań jest niewiele wyższa niż przed dwoma miesiącami. Krakowianie mogą wybierać wśród 243 lokali, których cena ofertowa nie przekracza aktualnego limitu (5083,10 zł/mkw.). Więcej „mieszkań dla młodych”  jest dostępnych nawet w Łodzi i Gdyni.

Warto przeczytać: Ceny nowych M wróciły do poziomu sprzed 8 lat?

Podaż dotowanych lokali, które są oferowane w poszczególnych miastach warto porównać z ogólnym rozmiarem rynku i liczbą potencjalnych uczestników programu. Wyniki zamieszczone w poniższej tabeli wskazują, że Bydgoszcz jest liderem pod względem dostępności „mieszkań dla młodych”. Dotowane lokale stanowią ponad 23% tamtejszej oferty deweloperów.

Bardzo dobre wyniki (na poziomie 20–21%) odnotowano także w Gdyni, Szczecinie, Poznaniu i Łodzi. Zupełnie inna sytuacja panuje na terenie Krakowa i Lublina. W tych miastach mniej niż jedno na dwadzieścia nowych mieszkań bez rabatu może zakwalifikować się do „MdM"-u.

Ciekawych informacji dostarczają również wartości zamieszczone w trzeciej kolumnie tabeli. Dzięki nim można stwierdzić, że na 1000 gdynian w wieku od 20 lat do 34 lat przypada prawie siedem lokali z dopłatą. Jeszcze lepszy wynik (7,33) odnotowano w Poznaniu. Dobrą relacją pomiędzy rozmiarem oferty deweloperskiej i liczbą młodych mieszkańców wyróżnia się też Wrocław i Warszawa.

Przeczytaj: Przez MdM centra miast się wyludniają

Ostatnie z wymienionych miast przoduje pod względem całkowitej liczby „mieszkań dla młodych”. Można przypuszczać, że w kolejnych tygodniach podaż warszawskich lokali z dopłatą jeszcze wzrośnie. Taka zmiana będzie oznaczała zwiększenie dystansu pomiędzy stolicą i dwoma miastami, które również cechują się sporą liczbą dotowanych mieszkań (tj. Poznaniem i Wrocławiem).

Na sytuację warszawskiego rynku pozytywnie wpływa fakt, że korzystny limit ceny 1 mkw. będzie obowiązywał do 31 marca 2015 r. Dzięki temu stolica powinna stać się niekwestionowanym liderem pod względem wartości i liczby przyznanych dopłat. W poprzednich miesiącach stołeczne miasto tylko nieznacznie wygrywało rywalizację z Gdańskiem.

Źródło: Andrzej Prajsnar, RynekPierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10526|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10096|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl