• Rozbudowa inwestycji – spór pomiędzy wspólnotą i deweloperem
  • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?  Ogranicz straty ciepła!
  • Już cztery mieszkania będą tworzyć wspólnotę – zakłada nowy projekt ustawy
  • Nie bać się marzyć!  Nie stać w miejscu!
  • Działalność społeczna, oświatowa i kulturalna w spółdzielni mieszkaniowej

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Rozbudowa inwestycji – spór pomiędzy wspólnotą i deweloperem

06.05.2019
Wspólnota mieszkaniowa i deweloper toczyli spór, który rozstrzygnąć musiał sąd. Deweloper zamierzał na sąsiedniej działce rozbudować blok mieszkalno-usługowy. Wspólnota mieszkaniowa natomiast wyraziła swój sprzeciw, obawiając się, że inwestycja ta przesłoni zamieszkiwany...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku? Ogranicz straty ciepła!

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Już cztery mieszkania będą tworzyć wspólnotę – zakłada nowy projekt...

06.05.2019
Rządowy projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości proponuje zmiany dla właścicieli mieszkań w zakresie zarządzania nieruchomością. Mianowicie właściciele lokali w mniejszych budynkach (co najmniej z czterem lokalami) podejmą wszystkie ważne decyzje dotyczące ich...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Nie bać się marzyć! Nie stać w miejscu!

08.04.2019
Z Jolantą Janasik – prezeską Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych – rozmawia Helena Śpiewak
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Działalność społeczna, oświatowa i kulturalna w spółdzielni...

08.04.2019
Zarówno działalność społeczna, jak i oświatowa czy kulturalna stanowią bardzo istotny element naszego spółdzielczego życia, element często niedoceniany a bardzo potrzebny.
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Chciałbym doczekać Ministerstwa Budownictwa

Z Michałem Staszewskim – prezesem Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości – rozmawia Helena Śpiewak
Helena Śpiewak  |  Administrator 9/2014  |  23.10.2014
Chciałbym doczekać Ministerstwa Budownictwa – rozmowa z Michałem Staszewskim – prezesem Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości
Chciałbym doczekać Ministerstwa Budownictwa – rozmowa z Michałem Staszewskim – prezesem Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości

Jakie są cele i sukcesy Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości?

Helena Śpiewak: W rubryce zawód wpisuje Pan...

Michał Staszewski: Ceramik budowlany. Moje nieszczęście życiowe wynika z tego, że jestem ceramikiem.

HŚ: To chyba przeznaczenie…

MS: To nie jest, wie Pani, przeznaczenie. Mój znajomy, stary ceramik, twierdził, że dwa najgorsze przemysły w Polsce to wikliniarstwo i drugi od końca właśnie ceramika. Ceramika budowlana ma już 800 lat i ogromne tradycje, ale wcześniej było to raczej rękodzieło i rzemieślnicy, a nie przemysł. Oj, wiele się musiało zmienić… Dzisiaj mamy niesamowite fabryki, w pełni zautomatyzowane!

HŚ: Jak został Pan ceramikiem?

MS: Z przypadku. Co prawda z wykształcenia jestem właśnie ceramikiem, ale liczyłem, że będę pracował w porcelanie. Ceramika to nie tylko ceramika budowlana, ale właśnie też porcelana, materiały ogniotrwałe, dachówki. Natomiast ja reprezentuję ceglarstwo, które dziś ładnie się nazywa ceramiką budowlaną, ale zawsze było to ceglarstwo, cegielnie, cegły, itd.

Pyta Pani, jak zostałem ceglarzem? Jestem Wielkopolaninem, ale akurat tu w Plecewicach, miałem kolegę. Powstawał tu, jeden z największych zakładów ceramicznych w Polsce. W planach miała to być jedna z największych dachówczarni w Europie! Po szkole (pomaturalna Szkoła Techniczna w Krotoszynie) byłem wtedy na stażu w zakładzie w Kaliszu, gdzie była dachówka, a tu potrzebowali człowieka, który by się trochę na tym znał.

Okazało się, że dachówka w Plecewicach nie wyszła, bo tu są iły warwowe (glina), które mają większą nasiąkliwość niż inne surowce. Dla dachówki była ona zbyt duża. A ja zostałem! Zaczynałem od kierownika produkcji, miałem wtedy 25 lat, awansowałem na zastępcę kierownika zakładu i na kierownika.

Po przekształceniach organizacyjno-gospodarczych (w wyniku których powstało Przedsiębiorstwo Ceramiki Budowlanej) zostałem dyrektorem zakładu, w końcu prezesem. Firmą kierowałem 35 lat! Mogę powiedzieć, że te ogromne ilości gliny, które zostały w tym czasie wybrane, to moja zasługa!

HŚ: A jak został Pan prezesem Konfederacji?

MS: Przez prawie cały czas pracuję społecznie. Wszystko zaczęło się w latach 90., kiedy to pojawiły się nowe możliwości w tym zakresie. I tak 20 lat temu powstał Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej. Byłem jednym z założycieli. Uznaliśmy, że w grupie łatwiej będzie nam korzystać z rynku, a rynkowi z nas, oraz że w ten sposób będziemy mogli oddziaływać na władzę ustawodawczą i wykonawczą.

Aby mieć większą siłę oddziaływania, rok później założyliśmy jeszcze większą organizację, czyli Konfederację Budownictwa i Nieruchomości, w skład której weszły już stowarzyszenia i z branży budowlanej i z nieruchomości. Prezesem Konfederacji jestem od 10 lat.

HŚ: Jest teraz moda na styl wodzowski, tak jest w rządzie, w partiach. Jak jest u Pana? Też tak?

MS: Nie. Absolutnie nie. W tego typu strukturach nie można sobie pozwolić na wodzostwo. Tu muszą być wzajemne relacje między stowarzyszeniami. Każdy realizuje własne zadania i… się dogadujemy.

A Konfederacja jest raczej  zewnętrzną platformą. W wielu kwestiach reprezentuję Konfederację na zewnątrz, np. w sejmie, w komisjach. W komisji ds. budownictwa lobbowaliśmy ostatnio na rzecz budownictwa energooszczędnego, niskoemisyjnego. Konfederacja uczestniczyła też aktywnie w takich grupach lobbingowych jak Forum CO2 czy Forum Odbiorców Energii i Gazu. Inna moja rola w Konfederacji to mediator – równoważę nastroje między różnymi grupami interesów.

Np. producenci materiałów budowlanych, takich jak ceramika, nie zawsze mają po drodze z izolacją. ZPCB zależy, aby wyprodukować jak najwięcej materiałów ściennych, a oni chcą wyprodukować jak najwięcej wełny mineralnej. Ale wtedy wyeliminują nas z rynku. W takiej sytuacji szukam wyjścia…

HŚ: Jest Pan prezesem, jeśli dobrze liczę, już trzecią kadencję. To sukces!

MS: Nie, nie. Z wyboru jestem dwie kadencje, wcześniejsze dwa lata zastępowałem koleżankę, która zrezygnowała z funkcji prezesa. Miała dosyć. To zresztą jedna z ciekawszych postaci w budownictwie, Barbara Widelska, która pracowała kiedyś jeszcze z min. Aleksandrem Paszyńskim i była przyzwyczajona do innych zachowań. Gdy razem pracują i młodzi, i starsi, robi się wojna. Zderzają się też zachowania: nowe i te poprzednie.

HŚ: I kto u Pana w tej wojnie wygrywa?

MS: Wie pani, chyba jest remis. Staram się, żeby zwyciężał kompromis.

HŚ: Pana największe sukcesy zawodowe i porażki to...

MS: Jeżeli chodzi o sukcesy, to jest ich niewiele, gdy patrzę z perspektywy 20-lecia. Nie udało nam się stworzyć jednolitej grupy w zakresie ochrony interesów sektorów budownictwa i nieruchomości. Jest ok. 80 stowarzyszeń i każde próbuje być w czołówce i walczyć tylko o swoje. Dla władzy to układ bardzo korzystny, bo wybiera sobie tych, co za nią pójdą. Mamy np. jakąś ustawę, przychodzi kolejna ekipa rządząca i wydaje rozporządzenie wykonawcze do tej ustawy, bo pojawiła się grupa nacisku, która naciska w tym kierunku. I robi się poważny problem.

Nie potrafiliśmy sobie wywalczyć takiej pozycji wobec władzy, żeby jednoznacznie stawiać sprawy. Choćby przetargi. Sprawa ciągnie się od wielu lat, a jesteśmy w punkcie wyjścia: ciągle decyduje najniższa cena. To dramat, że nie potrafimy stworzyć jednej zorganizowanej grupy lobbingowej, która by miała siłę przebicia. I zgadzamy się na destrukcyjne działania kilku organizacji na szkodę całego środowiska. I to przez niezdrowe ambicje zaledwie kilku osób!

Moim sukcesem jest to, że Konfederacja jest znaną organizacją i że choć trochę liczy się z nami władza wykonawcza. Zawsze chcieliśmy, żeby było odrębne ministerstwo budownictwa! Udało się to raz, za rządów Jarosława Kaczyńskiego, ministrem budownictwa był Andrzej Aumiller. Nie chcę oceniać, czy było to rozwiązanie szczęśliwe, czy nie, ale próbowano chociaż coś dla budownictwa zrobić. Natomiast teraz w tym wielkim ministerialnym molochu, budownictwo ginie!

Za swoją największą porażkę uważam to, że Konfederacja miała na początku 17 członków, a teraz tylko siedem! Część ludzi się w ogóle wycofała. Nie wierzą, że można cokolwiek załatwić. To prawda, bronimy co najwyżej naszych interesów, a i to… nie zawsze skutecznie.

HŚ: Jaką zasadą kieruje się Pan w życiu?

MS: Zasada jest taka: ile dasz drugiemu człowiekowi, tyle od niego otrzymasz. Jak ty potraktujesz człowieka, tak i ciebie potraktują. Staram się postępować wobec ludzi uczciwie, nie prowadzę żadnych pozakulisowych gier czy gierek. Moja żona mi mówi, że jestem altruistą, a świat funkcjonuje dziś inaczej. Prawda, to stare zasady, które obowiązywały kiedyś i dziś nie bardzo pasują, ale… zasady trzeba mieć. Tak uważam i nie chcę tego zmieniać!

HŚ: Jakie ma Pan wady, które przeszkadzają w kontaktach z innymi?

MS: Na pierwszy rzut oka robię wrażenie człowieka niedostępnego, zarzuca mi się, że jestem sztywny.

HŚ: Czy to prawda?

MS: Chyba tak. Tak zostałem wychowany. W kontaktach z ludźmi zachowuję dystans. Muszę pani powiedzieć, że pracując w PCB 44 lata, na „ ty” byłem tylko z dwiema osobami. Natomiast w stowarzyszeniach obowiązują całkiem inne zasady – tu wszyscy są równi.

HŚ: A jakie ma Pan zalety?

MS: Jestem prawdomówny, otwarty. Tyle wystarczy. Gdy wymienię za dużo, zrobi się pomnik.

HŚ: Z jakimi ludźmi dobrze się Panu współpracuje? A z jakimi Panu nie po drodze?

MS: Cenię sobie przede wszystkim tych, którzy mają perspektywę życiową, którzy podchodzą do życia z chęcią zrobienia czegoś. Nie podoba mi się natomiast podejście do życia, które dominuje w młodszym pokoleniu. Wszystko im trzeba położyć na tacy, wszystko dać. Żądają, wszystko im się należy. Przeszkadza mi ta ich roszczeniowa postawa. Nie potrafię zaakceptować też cynizmu, a cynicznych zachowań jest teraz sporo.

Oczywiście to kwestia mojej osobowości. Uważam, że w każdym człowieku jest tyle samo dobra, co zła, ale każdy odbiera drugiego człowieka jako bardziej złego od siebie. Mówię o relacjach na płaszczyźnie zawodowej, społecznej itd.

HŚ: Jakie ma Pan dalsze plany?

MS: Mam swoje lata i jak najszybciej chciałbym zejść ze sceny zawodowej. Natomiast chcę wspierać środowisko poprzez działalność społeczną, z tego nie rezygnuję. Zresztą ostatnie wybory pokazały, że muszę tkwić na stanowisku, bo jeszcze się nie wyklarowały takie postaci, które chciałyby przejąć pałeczkę i dalej realizować coś w tym kształcie. Tak się składa, że…

HŚ: Nie ma kto przejąć?

MS: Nie o to chodzi. Chętni są i chętnie by przejęli, ale… Konfederacja po pewnym czasie by się rozpadła. A mnie zależy, żeby się nie rozpadła, żeby członkowie nawet wtedy gdy się rozmijają w celach, jednak szli na kompromis. Nastroje cały czas trzeba równoważyć!

Dobrze by było, żeby cała branża budowlana się skonsolidowała. Zależy to oczywiście od wielu ludzi, ale ode mnie też, bo to kwestia wspólnego frontu. Powinno nam zależeć, żeby powstało odrębne ministerstwo budownictwa, bo tylko to rozwiąże nasze problemy, obecnie nie do rozwiązania. Chciałbym doczekać powrotu Ministerstwa Budownictwa i obiecuję przyłożyć do tego rękę! To jedyna droga, aby nie tylko mówić o budownictwie, ale aby je odbudować. Potrzeba na to perspektywy nie 5–10 lat, a 30!

HŚ: Jakie ma Pan pasje pozazawodowe?

MS: Lubię zwiedzać inne kraje, fascynuje mnie poznawanie świata i ludzi. Zwiedziłem już trochę świata i dzięki temu z dystansem patrzę na to tu wszystko.

HŚ: A co Pan najbardziej lubi?

MS: Gdybym powiedział, że święty spokój, to by się nie zgadzało z tym, co tu Pani naopowiadałem. Pasjonuje mnie dyskusja z ludźmi. Nic tak nie kształtuje człowieka, jak wzajemne kontakty. Najważniejsze jest to, żeby człowiek rozmawiał z człowiekiem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16488|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10158|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl