CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

12 miast chce być Zieloną Stolicą Europy w 2017 r.

r ex  |  28.10.2014
12 miast chce być Zieloną Stolicą Europy w 2017 r.
12 miast chce być Zieloną Stolicą Europy w 2017 r.
rex

Upłynął termin składania zgłoszeń do konkursu o tytuł „Zielonej Stolicy Europy” w 2017 roku. Jak poinformowała Komisja Europejska (KE), ubiega się o niego 12 miast: Bursa (Turcja), Cascais (Portugalia), Cork (Irlandia), Essen (Niemcy), 's-Hertogenbosch (Holandia), Istambuł (Turcja), Lahti (Finlandia), Lizbona (Portugalia), Nijmegen (Holandia), Pecz (Węgry), Porto (Portugalia) oraz  Umeå (Szwecja). Żadne polskie miasto nie wystartowało niestety w tym konkursie.

Tytuł „Zielona Stolica Europy” otrzymują miasta za najbardziej przyjazną dla środowiska urbanistykę. Miasta te wyznaczają najwyższe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, są otwarte na potrzeby mieszkańców i nie boją się nowatorskich rozwiązań problemów dotyczących ochrony środowiska – przypomniała KE w komunikacie prasowym.

Zespół międzynarodowych ekspertów przeprowadzi szczegółową techniczną ocenę wszystkich zgłoszeń na podstawie 12 kryteriów.

Obejmują one: jakość powietrza atmosferycznego, zmianę klimatu oraz łagodzenie jej skutków i dostosowywanie się do nich, ekoinnowacje i trwałe zatrudnienie, efektywność energetyczną, miejskie tereny zielone i zrównoważoną gospodarkę gruntami, zintegrowane zarządzanie środowiskowe, transport lokalny, ochronę przyrody i różnorodności biologicznej, jakość środowiska akustycznego, wytwarzanie odpadów i gospodarowanie nimi, oczyszczanie ścieków oraz gospodarkę wodną. Po zakończeniu oceny technicznej kilka miast trafi na listę finalistów.

Zobacz: Polska redukuje emisję dwutlenku węgla

W czerwcu 2015 roku finaliści przedstawią swoje kandydatury międzynarodowemu jury. Jury oceni ich zaangażowanie w poprawę stanu środowiska naturalnego, poziom ambicji ich celów na przyszłość, działania komunikacyjne oraz zakres, w jakim miasta te mogą stanowić wzór do naśladowania i propagować najlepsze praktyki w innych miastach europejskich. W tym samym miesiącu w Bristolu (Wlk. Brytania) - Zielonej Stolicy Europy w 2015 roku - zostaną ogłoszone wyniki konkursu.

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
CZYTAJ OPIS »

Zwycięskie miasto nie tylko posłuży za inspirację dla innych miast, lecz również zwiększy swoją popularność i atrakcyjność, przyciągając turystów, a także nowych mieszkańców i pracowników – podkreśla KE.

Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest wyróżnieniem dla miast dbających o środowisko – zaznaczył komisarz ds. środowiska Janez Potočnik. To już ósma edycja tego konkursu i z satysfakcją obserwujemy, jak kolejne wspaniałe miasta Europy zgłaszają, często wielokrotnie, swój udział w nim. Zwycięzcy poprzednich edycji dostarczyli inspirujących przykładów zmian obszarów miejskich.

Warto przeczytać: Znamy laureatów konkursu Zielone miasta – w stronę przyszłości

Porozumienie w sprawie ustanowienia tego tytułu podpisano podczas spotkania, które odbyło się w maju 2006 roku w Tallinie z inicjatywy byłego burmistrza tego miasta - Jüri Ratasa. Uczestniczyło w nim 15 europejskich miast oraz stowarzyszenie miast Estonii.

Od 2010 roku, gdy po raz pierwszy przyznano tytuł „Zielona Stolica Europy”, może się nim szczycić już siedem miast. Pierwszy konkurs wygrał Sztokholm (Szwecja), a w kolejnych zwyciężały: Hamburg (Niemcy) w 2011 r., Vitoria-Gasteiz (Hiszpania) w 2012 r. i Nantes (Francja) w 2013 r. Obecnie tytuł „Zielonej Stolicy Europy” dzierży Kopenhaga (Dania). W 2015 r. będzie to Bristol (Wlk. Brytania), a w 2016 r. – Lublana (Słowenia).

W skład jury konkursu wchodzą przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, Europejskiej Agencji Środowiska, Stowarzyszenia Samorządów Lokalnych na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (ICLEI), Biura Porozumienia Burmistrzów oraz Europejskiego Biura Ochrony Środowiska.

Przeczytaj: Projektowanie budynków niskoenergetycznych

Społeczeństwo Europy składa się dziś w przeważającej części z mieszkańców miast: ponad dwie trzecie obywateli mieszka w małych i większych miastach. Wiele zagrożeń dla środowiska, przed którymi staje nasze społeczeństwo, powstaje na terenach miejskich. Jednak to właśnie mieszkańcy miast wykazują się zaangażowaniem i innowacyjnością, które są niezbędne, by sprostać tym wyzwaniom – podkreśla Komisja Europejska.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17334|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10822|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10398|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl