CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Inne zastosowania KD

Kontrola dostępu w ostatnich czasach stała się tak popularna, że nie trzeba nikomu tłumaczyć, czym jest i do czego służy, jednak poza standardowymi zastosowaniami ma też kilka bonusów, które nie zawsze są przez nas wykorzystywane.

Systemy identyfikacji i kontroli dostępu stają się niezbędne w każdej firmie czy instytucji. Umożliwiają, między innymi, ograniczenie dostępu do wybranych pomieszczeń czy stref osobom postronnym i nieuprawnionym. Systemy te występują w trzech grupach, wydzielanych na podstawie tego, że autoryzacja odbywa się za pomocą:

  • PIN-u, hasła;
  • karty plastikowej, tokena, klucza;
  • cechy biometrycznej.

Korzyści płynące z zainstalowania systemu to bezsprzecznie:

  • zwiększenie bezpieczeństwa – ochrona informacji, mienia i osób,
  • możliwość nadawania uprawnień pracownikom i dostępu do poszczególnych pomieszczeń,
  • całkowita kontrola dostępu do budynku lub jego części,
  • możliwość integracji z innymi systemami – rejestracja czasu pracy, logowanie do komputera.

Rolą systemu kontroli dostępu jest ograniczenie wstępu do określonych miejsc lub pomieszczeń osobom niepożądanym. Stanowi on również element elektronicznego systemu zabezpieczeń oraz bardzo ważne ogniwo standardowego systemu sygnalizacji włamania i napadu.

Podstawą działania systemu, w którym występuje kontrola dostępu, jest konieczność autoryzacji użytkowników. Umożliwia to regulowanie przepływem osób w firmie, swobodne wyznaczenie miejsc tak zwanych pętli, z powszechnym dostępem, a także miejsc, do których może wejść tylko wybrany personel, który ma autoryzację.

System może zostać zintegrowany z systemem alarmowym czy też przeciwpożarowym. Wejścia mogą być wtedy rejestrowane, można również wtedy kontrolować i regulować przejścia w budynku.

Najniższy poziom zabezpieczeń

Najprostszym i bardzo powszechnym z uwagi na wygodę sposobem autoryzacji jest dostęp po podaniu określonego kodu. Polega on na zamontowaniu w drzwiach zamka szyfrowego, którego zwolnienie następuje po wprowadzeniu określonej kombinacji cyfr. Jest to najniższy poziom zabezpieczeń.

System może też działać w oparciu o elementy zbliżeniowe (np. karty czy breloczki), w których pamięci zakodowany jest niepowtarzalny numer seryjny. Po zbliżeniu np. karty do czytnika urządzenie dekoduje jego numer, identyfikując w ten sposób posiadacza.

Średni poziom zabezpieczeń

Kolejnym stopniem, w którym występuje kontrola dostępu, jest poziom średni. Polega na zastosowaniu kart kodowych. Mogą to być karty plastikowe z nadrukiem kodu paskowego, karta zbliżeniowa, karta magnetyczna lub karta chipowa. Użytkownik, aby dokonać autoryzacji, musi zbliżyć kartę do czytnika w zamku.

Karta plastikowa służyć może również jako identyfikator z nadrukiem czy też zdjęciem użytkownika. Ma dodatkowe formy zabezpieczeń przed sfałszowaniem, jak hologramy czy druk w UV. Do zadruku kart i nanoszenia poszczególnych elementów ochronnych mogą posłużyć nam urządzenie retransferowe, specjalnie przeznaczone do kart chipowych i zbliżeniowych.

Wysoki poziom zabezpieczeń

W systemach kontroli dostępu można zastosować również wysoki poziom zabezpieczeń, oparty na cechach biometrycznych, które mogą bazować na rozpoznawaniu linii papilarnych, geometrii dłoni czy też charakterystycznych cech tęczówki oka. Są obecnie najbezpieczniejszym i najwygodniejszym narzędziem autoryzacji. Eliminują niebezpieczeństwo zapomnienia hasła czy PIN-u oraz zgubienia albo, co gorsza, kradzieży kart czy tokenów kontroli dostępu.

Z uwagi na wysokie koszty są jednak, niestety, stosowane niezwykle rzadko. Możliwe i popularne jest też łączenie poziomów i wtedy, aby w dostać się do pomieszczenia, należy np. mieć kartę kodową oraz znać określoną kombinację kodu.

Wszystkie metody kontroli dostępu wymagają odpowiednich urządzeń wejściowych, tzn. skanerów, klawiatur lub czytników oraz urządzeń wykonawczych, takich jak zamki i rygle elektroniczne, które fizycznie blokują możliwość otwarcia przegrody.

W większych jednostkach lub zespołach bardzo korzystne i dające duże możliwości jest połączenie punktów w jeden system informatyczny, umożliwiający śledzenie ruchu po obiekcie autoryzowanych jednostek.

Kontrola dostępu przydaje się też w codziennym życiu naszej firmy. Można ją wykorzystać do sprawdzania czasu pracy pracowników i ściśle kontrolować czas ich przebywania na terenie zakładu pracy, a nawet w danym pokoju czy przy komputerze.

System może być skorelowany z programem kadrowym, dzięki czemu skraca się czas zamknięcia miesiąca, gdyż nie ma potrzeby przygotowywania kart pracy harmonogramów.

W celu zwiększenia funkcjonalności w bardziej restrykcyjnych systemach istnieje możliwość zastosowania systemów zabezpieczonych przed ponownym wykorzystaniem klucza do wejścia przed opuszczeniem strefy chronionej za pomocą tego klucza.

Systemy te są stosowane powszechnie w firmach i korporacjach, w szpitalach i urzędach lub innych budynkach użyteczności publicznej, w szkołach oraz w miejscach, gdzie organizowane są imprezy masowe. W strategicznych zakładach – elektrowniach, kopalniach czy też budynkach najwyższej administracji państwowej – zwykle pojawiają się systemy o najwyższym profilu zabezpieczeń. 

Im wyższy wymagany poziom bezpieczeństwa, tym zabezpieczeń musi być więcej a ich poziom musi być dobrany adekwatnie do potrzeb, aby nie utrudniać poruszania się po strefie wydzielonej osobom, które mają autoryzację, ale żeby też jednocześnie utrudnić dostęp ciekawskim i niepożądanym gościom.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16917|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10529|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10100|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl