CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Inne zastosowania KD

Kontrola dostępu w ostatnich czasach stała się tak popularna, że nie trzeba nikomu tłumaczyć, czym jest i do czego służy, jednak poza standardowymi zastosowaniami ma też kilka bonusów, które nie zawsze są przez nas wykorzystywane.

Systemy identyfikacji i kontroli dostępu stają się niezbędne w każdej firmie czy instytucji. Umożliwiają, między innymi, ograniczenie dostępu do wybranych pomieszczeń czy stref osobom postronnym i nieuprawnionym. Systemy te występują w trzech grupach, wydzielanych na podstawie tego, że autoryzacja odbywa się za pomocą:

  • PIN-u, hasła;
  • karty plastikowej, tokena, klucza;
  • cechy biometrycznej.

Korzyści płynące z zainstalowania systemu to bezsprzecznie:

  • zwiększenie bezpieczeństwa – ochrona informacji, mienia i osób,
  • możliwość nadawania uprawnień pracownikom i dostępu do poszczególnych pomieszczeń,
  • całkowita kontrola dostępu do budynku lub jego części,
  • możliwość integracji z innymi systemami – rejestracja czasu pracy, logowanie do komputera.

Rolą systemu kontroli dostępu jest ograniczenie wstępu do określonych miejsc lub pomieszczeń osobom niepożądanym. Stanowi on również element elektronicznego systemu zabezpieczeń oraz bardzo ważne ogniwo standardowego systemu sygnalizacji włamania i napadu.

Podstawą działania systemu, w którym występuje kontrola dostępu, jest konieczność autoryzacji użytkowników. Umożliwia to regulowanie przepływem osób w firmie, swobodne wyznaczenie miejsc tak zwanych pętli, z powszechnym dostępem, a także miejsc, do których może wejść tylko wybrany personel, który ma autoryzację.

System może zostać zintegrowany z systemem alarmowym czy też przeciwpożarowym. Wejścia mogą być wtedy rejestrowane, można również wtedy kontrolować i regulować przejścia w budynku.

Najniższy poziom zabezpieczeń

Najprostszym i bardzo powszechnym z uwagi na wygodę sposobem autoryzacji jest dostęp po podaniu określonego kodu. Polega on na zamontowaniu w drzwiach zamka szyfrowego, którego zwolnienie następuje po wprowadzeniu określonej kombinacji cyfr. Jest to najniższy poziom zabezpieczeń.

System może też działać w oparciu o elementy zbliżeniowe (np. karty czy breloczki), w których pamięci zakodowany jest niepowtarzalny numer seryjny. Po zbliżeniu np. karty do czytnika urządzenie dekoduje jego numer, identyfikując w ten sposób posiadacza.

Średni poziom zabezpieczeń

Kolejnym stopniem, w którym występuje kontrola dostępu, jest poziom średni. Polega na zastosowaniu kart kodowych. Mogą to być karty plastikowe z nadrukiem kodu paskowego, karta zbliżeniowa, karta magnetyczna lub karta chipowa. Użytkownik, aby dokonać autoryzacji, musi zbliżyć kartę do czytnika w zamku.

Karta plastikowa służyć może również jako identyfikator z nadrukiem czy też zdjęciem użytkownika. Ma dodatkowe formy zabezpieczeń przed sfałszowaniem, jak hologramy czy druk w UV. Do zadruku kart i nanoszenia poszczególnych elementów ochronnych mogą posłużyć nam urządzenie retransferowe, specjalnie przeznaczone do kart chipowych i zbliżeniowych.

Wysoki poziom zabezpieczeń

W systemach kontroli dostępu można zastosować również wysoki poziom zabezpieczeń, oparty na cechach biometrycznych, które mogą bazować na rozpoznawaniu linii papilarnych, geometrii dłoni czy też charakterystycznych cech tęczówki oka. Są obecnie najbezpieczniejszym i najwygodniejszym narzędziem autoryzacji. Eliminują niebezpieczeństwo zapomnienia hasła czy PIN-u oraz zgubienia albo, co gorsza, kradzieży kart czy tokenów kontroli dostępu.

Z uwagi na wysokie koszty są jednak, niestety, stosowane niezwykle rzadko. Możliwe i popularne jest też łączenie poziomów i wtedy, aby w dostać się do pomieszczenia, należy np. mieć kartę kodową oraz znać określoną kombinację kodu.

Wszystkie metody kontroli dostępu wymagają odpowiednich urządzeń wejściowych, tzn. skanerów, klawiatur lub czytników oraz urządzeń wykonawczych, takich jak zamki i rygle elektroniczne, które fizycznie blokują możliwość otwarcia przegrody.

W większych jednostkach lub zespołach bardzo korzystne i dające duże możliwości jest połączenie punktów w jeden system informatyczny, umożliwiający śledzenie ruchu po obiekcie autoryzowanych jednostek.

Kontrola dostępu przydaje się też w codziennym życiu naszej firmy. Można ją wykorzystać do sprawdzania czasu pracy pracowników i ściśle kontrolować czas ich przebywania na terenie zakładu pracy, a nawet w danym pokoju czy przy komputerze.

System może być skorelowany z programem kadrowym, dzięki czemu skraca się czas zamknięcia miesiąca, gdyż nie ma potrzeby przygotowywania kart pracy harmonogramów.

W celu zwiększenia funkcjonalności w bardziej restrykcyjnych systemach istnieje możliwość zastosowania systemów zabezpieczonych przed ponownym wykorzystaniem klucza do wejścia przed opuszczeniem strefy chronionej za pomocą tego klucza.

Systemy te są stosowane powszechnie w firmach i korporacjach, w szpitalach i urzędach lub innych budynkach użyteczności publicznej, w szkołach oraz w miejscach, gdzie organizowane są imprezy masowe. W strategicznych zakładach – elektrowniach, kopalniach czy też budynkach najwyższej administracji państwowej – zwykle pojawiają się systemy o najwyższym profilu zabezpieczeń. 

Im wyższy wymagany poziom bezpieczeństwa, tym zabezpieczeń musi być więcej a ich poziom musi być dobrany adekwatnie do potrzeb, aby nie utrudniać poruszania się po strefie wydzielonej osobom, które mają autoryzację, ale żeby też jednocześnie utrudnić dostęp ciekawskim i niepożądanym gościom.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17720|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11064|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10646|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl