CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Inne zastosowania KD

Kontrola dostępu w ostatnich czasach stała się tak popularna, że nie trzeba nikomu tłumaczyć, czym jest i do czego służy, jednak poza standardowymi zastosowaniami ma też kilka bonusów, które nie zawsze są przez nas wykorzystywane.

Systemy identyfikacji i kontroli dostępu stają się niezbędne w każdej firmie czy instytucji. Umożliwiają, między innymi, ograniczenie dostępu do wybranych pomieszczeń czy stref osobom postronnym i nieuprawnionym. Systemy te występują w trzech grupach, wydzielanych na podstawie tego, że autoryzacja odbywa się za pomocą:

  • PIN-u, hasła;
  • karty plastikowej, tokena, klucza;
  • cechy biometrycznej.

Korzyści płynące z zainstalowania systemu to bezsprzecznie:

  • zwiększenie bezpieczeństwa – ochrona informacji, mienia i osób,
  • możliwość nadawania uprawnień pracownikom i dostępu do poszczególnych pomieszczeń,
  • całkowita kontrola dostępu do budynku lub jego części,
  • możliwość integracji z innymi systemami – rejestracja czasu pracy, logowanie do komputera.

Rolą systemu kontroli dostępu jest ograniczenie wstępu do określonych miejsc lub pomieszczeń osobom niepożądanym. Stanowi on również element elektronicznego systemu zabezpieczeń oraz bardzo ważne ogniwo standardowego systemu sygnalizacji włamania i napadu.

Podstawą działania systemu, w którym występuje kontrola dostępu, jest konieczność autoryzacji użytkowników. Umożliwia to regulowanie przepływem osób w firmie, swobodne wyznaczenie miejsc tak zwanych pętli, z powszechnym dostępem, a także miejsc, do których może wejść tylko wybrany personel, który ma autoryzację.

System może zostać zintegrowany z systemem alarmowym czy też przeciwpożarowym. Wejścia mogą być wtedy rejestrowane, można również wtedy kontrolować i regulować przejścia w budynku.

Najniższy poziom zabezpieczeń

Najprostszym i bardzo powszechnym z uwagi na wygodę sposobem autoryzacji jest dostęp po podaniu określonego kodu. Polega on na zamontowaniu w drzwiach zamka szyfrowego, którego zwolnienie następuje po wprowadzeniu określonej kombinacji cyfr. Jest to najniższy poziom zabezpieczeń.

System może też działać w oparciu o elementy zbliżeniowe (np. karty czy breloczki), w których pamięci zakodowany jest niepowtarzalny numer seryjny. Po zbliżeniu np. karty do czytnika urządzenie dekoduje jego numer, identyfikując w ten sposób posiadacza.

Średni poziom zabezpieczeń

Kolejnym stopniem, w którym występuje kontrola dostępu, jest poziom średni. Polega na zastosowaniu kart kodowych. Mogą to być karty plastikowe z nadrukiem kodu paskowego, karta zbliżeniowa, karta magnetyczna lub karta chipowa. Użytkownik, aby dokonać autoryzacji, musi zbliżyć kartę do czytnika w zamku.

Karta plastikowa służyć może również jako identyfikator z nadrukiem czy też zdjęciem użytkownika. Ma dodatkowe formy zabezpieczeń przed sfałszowaniem, jak hologramy czy druk w UV. Do zadruku kart i nanoszenia poszczególnych elementów ochronnych mogą posłużyć nam urządzenie retransferowe, specjalnie przeznaczone do kart chipowych i zbliżeniowych.

Wysoki poziom zabezpieczeń

W systemach kontroli dostępu można zastosować również wysoki poziom zabezpieczeń, oparty na cechach biometrycznych, które mogą bazować na rozpoznawaniu linii papilarnych, geometrii dłoni czy też charakterystycznych cech tęczówki oka. Są obecnie najbezpieczniejszym i najwygodniejszym narzędziem autoryzacji. Eliminują niebezpieczeństwo zapomnienia hasła czy PIN-u oraz zgubienia albo, co gorsza, kradzieży kart czy tokenów kontroli dostępu.

Z uwagi na wysokie koszty są jednak, niestety, stosowane niezwykle rzadko. Możliwe i popularne jest też łączenie poziomów i wtedy, aby w dostać się do pomieszczenia, należy np. mieć kartę kodową oraz znać określoną kombinację kodu.

Wszystkie metody kontroli dostępu wymagają odpowiednich urządzeń wejściowych, tzn. skanerów, klawiatur lub czytników oraz urządzeń wykonawczych, takich jak zamki i rygle elektroniczne, które fizycznie blokują możliwość otwarcia przegrody.

W większych jednostkach lub zespołach bardzo korzystne i dające duże możliwości jest połączenie punktów w jeden system informatyczny, umożliwiający śledzenie ruchu po obiekcie autoryzowanych jednostek.

Kontrola dostępu przydaje się też w codziennym życiu naszej firmy. Można ją wykorzystać do sprawdzania czasu pracy pracowników i ściśle kontrolować czas ich przebywania na terenie zakładu pracy, a nawet w danym pokoju czy przy komputerze.

System może być skorelowany z programem kadrowym, dzięki czemu skraca się czas zamknięcia miesiąca, gdyż nie ma potrzeby przygotowywania kart pracy harmonogramów.

W celu zwiększenia funkcjonalności w bardziej restrykcyjnych systemach istnieje możliwość zastosowania systemów zabezpieczonych przed ponownym wykorzystaniem klucza do wejścia przed opuszczeniem strefy chronionej za pomocą tego klucza.

Systemy te są stosowane powszechnie w firmach i korporacjach, w szpitalach i urzędach lub innych budynkach użyteczności publicznej, w szkołach oraz w miejscach, gdzie organizowane są imprezy masowe. W strategicznych zakładach – elektrowniach, kopalniach czy też budynkach najwyższej administracji państwowej – zwykle pojawiają się systemy o najwyższym profilu zabezpieczeń. 

Im wyższy wymagany poziom bezpieczeństwa, tym zabezpieczeń musi być więcej a ich poziom musi być dobrany adekwatnie do potrzeb, aby nie utrudniać poruszania się po strefie wydzielonej osobom, które mają autoryzację, ale żeby też jednocześnie utrudnić dostęp ciekawskim i niepożądanym gościom.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19236|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12603|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11736|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl