CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Dynamiczny kwartał na polskim rynku biurowym

Agnieszka Zygmunt  |  04.11.2014
Dynamiczny kwartał na polskim rynku biurowym
Dynamiczny kwartał na polskim rynku biurowym
arch.

W III kwartale 2014 roku w Polsce oddano do użytku ok. 130 000 mkw. biur. Rynek w całym kraju rozwija się dynamicznie, co stanowi odpowiedź na duże zapotrzebowanie ze strony najemców. W Warszawie nadal widoczny jest trend modernizacji starszych obiektów. To główne wnioski, jakie wyciąga międzynarodowa firma doradcza JLL na temat sytuacji na polskim rynku biurowym za ten okres.

W pierwszych trzech kwartałach 2014 r. w Warszawie podpisano umowy najmu na 422 000 mkw., z czego w trzecim kwartale - na 163 000 mkw. Popyt netto w ostatnich trzech miesiącach dotyczył 115 000 mkw.

Zobacz też: Rynek nieruchomości biurowych w II kwartale 2014

Największe umowy najmu zostały zawarły: Raiffeisen w Prime Corporate Center (przednajem na 19 500 mkw.), Media Saturn Holding w Blue City Offices (odnowienie, 8 000 mkw.), Moneygram w Konstruktorska Business Center (nowa umowa, 7300 mkw.), Główny Inspektorat Transportu Drogowego w Equatorze I (nowa umowa, na 7100 mkw.) oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego we Flanders Business Park A (odnowienie, 6600 mkw.). Dwa ostatnie przykłady świadczą o o zainteresowaniu sektora publicznego wynajmem wysokiej jakości komercyjnej powierzchni biurowej. Najemcy aktywni byli również na największych rynkach biurowych poza Warszawą.

- To był bardzo dobry kwartał dla rynków biurowych poza Warszawą, na których podpisano umowy najmu na łącznie 117 000 mkw., a wolumen kontraktów od początku roku sięgnął 320 000 mkw. Warto zauważyć, że wysoki popyt wygenerowały firmy z sektora usług dla biznesu, w tym HP GBC czy Infosys, które podpisały bardzo duże umowy, odpowiednio we Wrocławiu i Łodzi. Łącznie poza stolicą od początku roku wynajęto równowartość 88% popytu zarejestrowanego w całym 2013 r. - skomentowała to Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w JLL.

Do największych transakcji poza Warszawą w ostatnich trzech miesiącach należały: odnowienie umowy i ekspansja Infosys na 21 000 mkw. w Green Horizon w Łodzi; przednajem HP GBC 16 400 mkw. w Dominikańskim we Wrocławiu oraz odnowienie umowy AON Hewitt na prawie 4400 mkw. w Diamante Plaza w Krakowie. W efekcie popyt w Łodzi w dotychczasowym okresie 2014 roku prawie dwukrotnie przewyższał wynik z 2013 r. Warto też zauważyć, że Kraków niezmiennie charakteryzuje się dużym popytem, który już teraz jest wyższy niż w całym 2013 r.

- Aktywność budowlana w Warszawie utrzymuje się na wysokim poziomie. W III kwartale całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie sięgnęły prawie 4 365 000 mkw., a deweloperzy deklarują ukończenie kolejnych 90 000 mkw. do końca 2014 r. Aktualnie w budowie znajduje się prawie 640 000 mkw., które będzie równomiernie trafiać do obiegu do 2016 r. włącznie. Coraz ważniejszym trendem staje się renowacja starszych obiektów, aby wzmocnić ich pozycję na coraz bardziej konkurencyjnym stołecznym rynku biurowym. Obecnie blisko 60 000 mkw. powierzchni biurowej przechodzi gruntowny remont - mówi Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL.

Łącznie w III kwartale 2014 r. polski rynek biurowy powiększył się o ok. 130 000 mkw. W Warszawie oddano do użytku cztery budynki o całkowitej powierzchni 59 500 mkw.: Warsaw Spire B (20 000 mkw.), Nimbus (19 000 mkw.), Plac Małachowskiego (12 000 mkw.) i Garden Plaza (8500 mkw.).

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
CZYTAJ OPIS »

Przeczytaj: Warsaw Spire będzie większy

Poza Warszawą największe inwestycje biurowe oddano do użytku w Krakowie. Były to: Kapelanka A (17 300 mkw.), Enterprise Park C (13 600 mkw.) oraz Quattro Business Park D (12 200 mkw.).

- Deweloperzy są aktywni również na największych rynkach biurowych poza stolicą, w których powstaje ok. 520 000 mkw. Co ciekawe, sporą część stanowią duże budynki o powierzchni ponad 20 000 mkw. Dwie trzecie realizowanych obecnie obiektów biurowych w Polsce znajduje się we Wrocławiu, Krakowie oraz Trójmieście - zauważa Anna Bartoszewicz-Wnuk.

W III kwartale wskaźnik powierzchni niewynajętej w Warszawie osiągnął poziom 13,8%. Nieco obniżony popyt i rosnąca podaż w najbliższym czasie powoduje dalsze presje zwyżkowe na ten współczynnik. Najniższy w kraju wskaźnik powierzchni niewynajętej nadal jest w Krakowie (6%), a najwyższy - w Szczecinie (17,7%).

W centrum Warszawy najwyższe stawki najmu osiągają 22-24 euro za mkw. miesięcznie, a np. na Mokotowie (najpopularniejszej stołecznej lokalizacji biurowej) są w przedziale 14,5 a 14,75 euro za mkw. miesięcznie. Poza Warszawą najwyższe czynsze transakcyjne za mkw. miesięcznie kształtują się na poziomie od 11-12 euro za mkw. miesięcznie w Lublinie do 14-15 euro we Wrocławiu i Poznaniu.

Warto przeczytać: Najatrakcyjniejsze rynki biurowe w Polsce

- Główne rynki biurowe w Polsce charakteryzują się zróżnicowaniem pod względem czynszów i wskaźnika powierzchni niewynajętej. Jedna duża umowa najmu nadal potrafi znacznie zmienić realia rynkowe. Dobrym przykładem jest Łódź, która notuje właśnie najniższy wskaźnik powierzchni niewynajętej od wielu lat - podsumowuje Anna Bartoszewicz-Wnuk.

Źródło: PropertyNews.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11275|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10846|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl