CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Dynamiczny kwartał na polskim rynku biurowym

Agnieszka Zygmunt  |  04.11.2014
Dynamiczny kwartał na polskim rynku biurowym
Dynamiczny kwartał na polskim rynku biurowym
arch.

W III kwartale 2014 roku w Polsce oddano do użytku ok. 130 000 mkw. biur. Rynek w całym kraju rozwija się dynamicznie, co stanowi odpowiedź na duże zapotrzebowanie ze strony najemców. W Warszawie nadal widoczny jest trend modernizacji starszych obiektów. To główne wnioski, jakie wyciąga międzynarodowa firma doradcza JLL na temat sytuacji na polskim rynku biurowym za ten okres.

W pierwszych trzech kwartałach 2014 r. w Warszawie podpisano umowy najmu na 422 000 mkw., z czego w trzecim kwartale - na 163 000 mkw. Popyt netto w ostatnich trzech miesiącach dotyczył 115 000 mkw.

Zobacz też: Rynek nieruchomości biurowych w II kwartale 2014

Największe umowy najmu zostały zawarły: Raiffeisen w Prime Corporate Center (przednajem na 19 500 mkw.), Media Saturn Holding w Blue City Offices (odnowienie, 8 000 mkw.), Moneygram w Konstruktorska Business Center (nowa umowa, 7300 mkw.), Główny Inspektorat Transportu Drogowego w Equatorze I (nowa umowa, na 7100 mkw.) oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego we Flanders Business Park A (odnowienie, 6600 mkw.). Dwa ostatnie przykłady świadczą o o zainteresowaniu sektora publicznego wynajmem wysokiej jakości komercyjnej powierzchni biurowej. Najemcy aktywni byli również na największych rynkach biurowych poza Warszawą.

- To był bardzo dobry kwartał dla rynków biurowych poza Warszawą, na których podpisano umowy najmu na łącznie 117 000 mkw., a wolumen kontraktów od początku roku sięgnął 320 000 mkw. Warto zauważyć, że wysoki popyt wygenerowały firmy z sektora usług dla biznesu, w tym HP GBC czy Infosys, które podpisały bardzo duże umowy, odpowiednio we Wrocławiu i Łodzi. Łącznie poza stolicą od początku roku wynajęto równowartość 88% popytu zarejestrowanego w całym 2013 r. - skomentowała to Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w JLL.

Do największych transakcji poza Warszawą w ostatnich trzech miesiącach należały: odnowienie umowy i ekspansja Infosys na 21 000 mkw. w Green Horizon w Łodzi; przednajem HP GBC 16 400 mkw. w Dominikańskim we Wrocławiu oraz odnowienie umowy AON Hewitt na prawie 4400 mkw. w Diamante Plaza w Krakowie. W efekcie popyt w Łodzi w dotychczasowym okresie 2014 roku prawie dwukrotnie przewyższał wynik z 2013 r. Warto też zauważyć, że Kraków niezmiennie charakteryzuje się dużym popytem, który już teraz jest wyższy niż w całym 2013 r.

- Aktywność budowlana w Warszawie utrzymuje się na wysokim poziomie. W III kwartale całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie sięgnęły prawie 4 365 000 mkw., a deweloperzy deklarują ukończenie kolejnych 90 000 mkw. do końca 2014 r. Aktualnie w budowie znajduje się prawie 640 000 mkw., które będzie równomiernie trafiać do obiegu do 2016 r. włącznie. Coraz ważniejszym trendem staje się renowacja starszych obiektów, aby wzmocnić ich pozycję na coraz bardziej konkurencyjnym stołecznym rynku biurowym. Obecnie blisko 60 000 mkw. powierzchni biurowej przechodzi gruntowny remont - mówi Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL.

Łącznie w III kwartale 2014 r. polski rynek biurowy powiększył się o ok. 130 000 mkw. W Warszawie oddano do użytku cztery budynki o całkowitej powierzchni 59 500 mkw.: Warsaw Spire B (20 000 mkw.), Nimbus (19 000 mkw.), Plac Małachowskiego (12 000 mkw.) i Garden Plaza (8500 mkw.).

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
CZYTAJ OPIS »

Przeczytaj: Warsaw Spire będzie większy

Poza Warszawą największe inwestycje biurowe oddano do użytku w Krakowie. Były to: Kapelanka A (17 300 mkw.), Enterprise Park C (13 600 mkw.) oraz Quattro Business Park D (12 200 mkw.).

- Deweloperzy są aktywni również na największych rynkach biurowych poza stolicą, w których powstaje ok. 520 000 mkw. Co ciekawe, sporą część stanowią duże budynki o powierzchni ponad 20 000 mkw. Dwie trzecie realizowanych obecnie obiektów biurowych w Polsce znajduje się we Wrocławiu, Krakowie oraz Trójmieście - zauważa Anna Bartoszewicz-Wnuk.

W III kwartale wskaźnik powierzchni niewynajętej w Warszawie osiągnął poziom 13,8%. Nieco obniżony popyt i rosnąca podaż w najbliższym czasie powoduje dalsze presje zwyżkowe na ten współczynnik. Najniższy w kraju wskaźnik powierzchni niewynajętej nadal jest w Krakowie (6%), a najwyższy - w Szczecinie (17,7%).

W centrum Warszawy najwyższe stawki najmu osiągają 22-24 euro za mkw. miesięcznie, a np. na Mokotowie (najpopularniejszej stołecznej lokalizacji biurowej) są w przedziale 14,5 a 14,75 euro za mkw. miesięcznie. Poza Warszawą najwyższe czynsze transakcyjne za mkw. miesięcznie kształtują się na poziomie od 11-12 euro za mkw. miesięcznie w Lublinie do 14-15 euro we Wrocławiu i Poznaniu.

Warto przeczytać: Najatrakcyjniejsze rynki biurowe w Polsce

- Główne rynki biurowe w Polsce charakteryzują się zróżnicowaniem pod względem czynszów i wskaźnika powierzchni niewynajętej. Jedna duża umowa najmu nadal potrafi znacznie zmienić realia rynkowe. Dobrym przykładem jest Łódź, która notuje właśnie najniższy wskaźnik powierzchni niewynajętej od wielu lat - podsumowuje Anna Bartoszewicz-Wnuk.

Źródło: PropertyNews.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Studia dla zarządców Nieprzyjemny zapach z kanalizacji
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Neprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... czytam więcej»


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić (...) ... Czytam więcej »

Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10654|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10227|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl