CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Wprowadzanie zmian w życiu – ciąg dalszy

Rozpoczynanie zmian w życiu musi zostać poprzedzone dokładnym określeniem swojego wizerunku wewnętrznego. Wizerunek wewnętrzny to, innymi słowy, sposób, w jaki człowiek postrzega sam siebie. To zbiór naszych przekonań i wyobrażeń na temat nas samych.

Bardzo często te przekonania i wyobrażenia działają jak samosprawdzająca przepowiednia. Znamy ludzi, którzy pewnością siebie wygrywają ważne dla siebie kwestie, i takich, którzy mimo niewątpliwych atutów nie potrafią ich wykorzystać i funkcjonują poniżej swoich możliwości.

Często pewnie zastanawiamy się, dlaczego ktoś powszechnie uważany za osobę pod różnymi względami atrakcyjną, myśli o sobie samym źle, zostaje w tyle i nie wierzy, że może wygrać więcej. I odwrotnie, ktoś przeciętny wygrywa dużo i często.

Tajemnica tkwi właśnie w wizerunku wewnętrznym. On, nawet nieświadomie, wpływa na nasze postrzeganie nie tylko nas samych, lecz także reakcji świata na nas i nasze działania, a także na to, jak faktycznie świat (czyli inni ludzie) na nie reaguje.

Sposób, w jaki o sobie myślimy, determinuje bowiem również to, jak traktują nas inni. Pamiętajmy, że prawie 90% informacji przekazujemy światu za pomocą komunikatów niewerbalnych. Nasz ton głosu, postawa, gestykulacja itd. są nieświadomie odbierane przez innych ludzi, którzy dowiadują się w ten sposób o naszym temperamencie, samopoczuciu, aktualnym stanie emocjonalnym i wizji własnej osoby, a na podstawie tych danych traktują nas zgodnie z tym, jak my traktujemy sami siebie.

Zapewne znają Państwo osoby, które emanują pewnością siebie i zazwyczaj nikt z nimi nie dyskutuje. Są też i tacy, którzy mają do powiedzenia wiele sensownych i ważnych rzeczy, ale mówią o tym w sposób delikatny i skromny, tym samym ujmując sobie ważności.

Interesujące i zabawne jest to, że zazwyczaj nie poddajemy w wątpliwość słów wypowiadanych przez autorytety, nawet jeśli nie zawsze brzmią one dorzecznie.

Zjawisko to nazywamy kapitanozą1 – czyli bezkrytyczną wiarą w czyjąś omnipotencję i wszechwiedzę. Jeśli coś mówi „kapitan” (nawet symboliczny), to nie należy tego podważać. Badania psychologów społecznych wykazały, że lubimy ludzi kompetentnych i pewnych siebie. Taka ich postawa daje nam poczucie pewności i poniekąd zwalnia z samodzielnego myślenia i zajmowania się daną kwestą.

Nie dajmy się zwieść, nie zwalniajmy się z własnego osądu, bądźmy świadomi kokieteryjnego wpływu pewności siebie u innych na nas samych. I jeszcze jeden przykład. Szeroko opisywane przypadki ludzi, którzy wygrali dużą fortunę, pokazały, że bardzo szybko tracili oni zdobyte w wyniku szczęśliwego zbiegu okoliczności pieniądze. Nie tylko dlatego, że przyszły im łatwo, lecz także dlatego, że najprawdopodobniej nie byli oni wewnętrznie przekonani co do faktu, że te pieniądze się im należą.

Z taką nieoczekiwaną (i pewnie niezasłużoną, jak myślą) nadwyżką pieniędzy czują się niekomfortowo, więc nieświadomie szybko próbują się ich pozbyć wydając je, pożyczając lub przegrywając np. w kasynie. Przedziwne, prawda?

A sprawcą wszystkich naszych sukcesów i kłopotów jest nasz osobisty wizerunek wewnętrzny. Czujecie Państwo jego moc? Nasze przekonanie o sobie zbudowane jest z opinii ważnych dla nas osób na nasz temat. Najpierw byli to rodzice albo opiekunowie. Potem dołączają nasi koledzy. Grupa rówieśnicza ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

Znam ludzi, którzy wychowali się w ciepłym i spokojnym domu, za to wspomnienia z czasów szkolnych, kiedy to byli obiektem kpin, kładą się cieniem na ich dorosłym życiu. Nie potrafią uwierzyć w swoje możliwości i stale oczekują ataku albo krytyki pod swoim adresem. Paul McKenna pisze, że „stale informujesz innych, jak mają cię traktować, poprzez sposób, w jaki traktujesz sam siebie”.

W tym miejscu chciałabym wyjaśnić pewną ważną kwestię. Nie jesteśmy skazani na negatywne opinie na nasz temat przez całe swoje życie. Mnóstwo ludzi wychowało się w dysfunkcyjnych rodzinach, począwszy od zwykłej i trudnej dla dziecka niewydolności rodziców (np. ich nadopiekuńczości), aż po poważne problemy rodzinne, jak uzależnienia, przemoc fizyczna bądź emocjonalna albo choroba psychiczna czy przedwczesna śmierć któregoś z rodziców.

Osoby te dobrze pamiętają o swojej biografii, ale dzisiaj już nie są przez nią zdeterminowanie. Poprzez własną pracę, czy to w wyniku psychoterapii, czy uczestnictwo w kursach samorozwojowych, albo pogłębioną uczciwą samorefleksję potrafili pokonać demony przeszłości i zadbać we własnym zakresie o komfortowe i zdrowe życie. Innymi słowy, zdefiniowały siebie na nowo.

Znów oddam głos Paulowi McKennie. Mówi on: „W życiu godzimy się na to, co uważamy za właściwe dla siebie – co znaczy, że nigdy nie pozwolilibyśmy nikomu traktować się gorzej niż sami się traktujemy”.

Ponadto, jeśli czujemy się źle sami ze sobą, inwestujemy ogromną ilość energii w ukrywanie tego, jak naprawdę beznadziejnie myślimy o na własny temat. To bardzo męczące i czasochłonne zajęcie. Wydaje się nam, że jeżeli obnażymy swoje wady albo słabości, ludzie przestaną nas lubić.

Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Bardzo dobrze reagujemy na czyjąś autentyczność. Mało tego, jeśli pozwolimy naszemu prawdziwemu „ja” zaistnieć w pełni, poczujemy lekkość i wolność. Odzyskamy kontrolę nad swoim życiem, bo nie będziemy tracić energii na udawanie kogoś, kim nie jesteśmy.

W teorii brzmi to dziecinnie prosto. Bądź tym, kim jesteś! Zanim uda się nam dotrzeć do najszczerszych pokładów autentycznego „ja”, spróbujmy odpowiedzieć sobie na trzy niezwykle ważne pytania. Po pierwsze dotrzyjmy do odpowiedzi na pytanie, kogo udajemy? A co za tym idzie – rozważmy następujące kwestie; kim chcielibyśmy być? Jak chcielibyśmy być odbierani przez innych? Istotna jest bezwzględna uczciwość wobec samych siebie w obliczu powyższych kwestii.

Zazwyczaj uciekamy od podobnych pytań, twierdząc, że nikogo nie udajemy i po prostu jesteśmy sobą, ale zastanówmy się przez chwilę. Czy rzeczywiście nikt z nas nie próbował przedstawić siebie w korzystniejszym świetle?

Pytanie drugie dotyczy naszych obaw i brzmi: kim obawiamy się być? Odkrywanie swoich najgłębiej ukrytych lęków jest niemałym wyzwaniem, ale dzięki temu możemy dowiedzieć się, jakie cechy skrywamy za swoim udawanym „ja”.

Dobrą podpowiedzią jest też przyjrzenie się ludziom, których nie lubimy. Zazwyczaj reprezentują oni cechy charakteru, które możemy odnaleźć w sobie. Jeśli uczciwie je rozpoznamy i odważnie nazwiemy, z dużym prawdopodobieństwem uda się nam ich pozbyć?

I w tym miejscu zbliżamy się do kolejnego pytania. A brzmi ono: kim naprawdę jesteśmy? Jesteśmy sobą, kiedy się nie cenzurujemy, kiedy np. siedzimy sami w domu, albo kiedy wiemy, że nikt na nas nie patrzy. Zastanówmy się nad tym, kim bylibyśmy, odzyskując poczucie bezpieczeństwa? Kim bylibyśmy, gdyby nasze otoczenie zaakceptowało nas w całości, bez uwag i zastrzeżeń? Gdybyśmy nie musieli niczego ukrywać ani koloryzować.

Ostatnio stała się modna chirurgia plastyczna. Na początku lat 70. XX w. chirurg plastyczny, Maxwell Maltz, zauważył, że jego pacjenci po operacjach plastycznych czują się zdecydowanie lepiej. Zmiana wyglądu powodowała u nich znaczący wzrost pewności siebie, ale efekt ten na stałe utrzymywał się wyłącznie u osób, które miały pozytywny i stabilny wizerunek wewnętrzny.

„Wewnętrzne blizny”, jak mawiał o psychologicznych obciążeniach swoich pacjentów, uniemożliwiały im czerpanie przyjemności z nowego wizerunku. Postanowił więc im pomóc. Ludzi po operacjach prosił, aby poprzez techniki wizualizacyjne wyobrażali sobie siebie idealnych, a przynajmniej… siebie akceptowalnych przez siebie samych. Ku swojemu ogromnemu zaskoczeniu zauważył, że techniki wyobrażeniowe przynoszą spektakularne i wymierne zmiany, porównywalne wręcz do zmian wywołanych samą operacją.

Podobno nawet Michał Anioł, zapytany, w jaki sposób udało się mu wyrzeźbić tak olśniewające anioły, odparł: „Widzę mojego anioła w kamieniu i odłupuję wszystko, co jest wokół niego”.

Zainspirowany odkryciami Michała Anioła i Maxwella Maltza, Paul McKenna proponuje metodę zaprogramowania wewnętrznego wizerunku na sukces. W kilku punktach można opisać ją w poniższy sposób.

  • Odpręż się, głębiej oddychając. Poświęć na to kilka chwil. W stanie rozluźnienia łatwiej jest uruchomić wyobraźnię.
  • Wyobraź sobie swoje najwspanialsze, autentyczne „ja”. Zobacz i poczuj wszystkie szczegóły. Jak wyglądasz, jak chodzisz, jak jesteś ubrany, jak się poruszasz, jak mówisz, jak radzisz sobie z problemami? Spokojnie, łagodnie i z pełnym zaufaniem do siebie.
  • Spróbuj połączyć się z Twoim autentycznym „ja”. Niejako „wejdź w nie”, poczuj, jakie to przyjemne, kiedy jesteś zespolony z Twoim autentycznym potencjałem.
  • Nie bój się pomarzyć o tym, jak zmieni się Twoje życie, kiedy dopuścisz do głosu swoje autentyczne „ja”. Jak będziesz funkcjonował? Co nowego zrobisz? Do czego doprowadzi Cię Twoja nowa moc? Odkryj swoją wyjątkowość i niepowtarzalność. Tu nie chodzi o same sukcesy czy też brak pomyłek w życiu, ale o to, że kiedy poczujemy się wolni, damy sobie do nich prawo. I nadal, mimo nich, będziemy dobrze czuć się sami ze sobą.

Marianne Williamson napisała: „Najbardziej boimy się nie tego, że do niczego się nie nadajemy, ale tego, że poczujemy się potężni ponad miarę. To nasze światło, nie mrok najbardziej nas przeraża. Pytamy samych siebie: czyżbym mógł być tak błyskotliwy, wspaniały, utalentowany i cudowny? A dlaczego nie?... Udając, że jesteś mały, nie przysłużysz się światu. Nie ma sensu kurczyć się po to, by inni ludzie nie czuli się przy tobie niepewnie.”

Żeby wszystkie nasze marzenia mogły się spełnić, musimy opanować kilka nowych umiejętności i zaprząc nasz umysł i emocje do pracy nad naszym sukcesem. O tym napiszę w kolejnych artykułach, a tymczasem zostawiam Państwa z prośbą o pracę nad własną wizją osobistego sukcesu. Życzę kolorowych i bogatych wizualizacji! 

1 Zjawisko odkryto w Federalnym Zarządzie Lotnictwa USA, które wielokrotnie zauważyło, że przyczyną wypadków były błędy pilotów nieskorygowane przez nikogo z załogi, nawet jeśli były ewidentne. Załoga bowiem uznawała, że skoro autorytet (pilot) coś robi, to nie może się mylić.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18220|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11444|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11014|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl