CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wprowadzanie zmian w życiu – ciąg dalszy

Rozpoczynanie zmian w życiu musi zostać poprzedzone dokładnym określeniem swojego wizerunku wewnętrznego. Wizerunek wewnętrzny to, innymi słowy, sposób, w jaki człowiek postrzega sam siebie. To zbiór naszych przekonań i wyobrażeń na temat nas samych.

Bardzo często te przekonania i wyobrażenia działają jak samosprawdzająca przepowiednia. Znamy ludzi, którzy pewnością siebie wygrywają ważne dla siebie kwestie, i takich, którzy mimo niewątpliwych atutów nie potrafią ich wykorzystać i funkcjonują poniżej swoich możliwości.

Często pewnie zastanawiamy się, dlaczego ktoś powszechnie uważany za osobę pod różnymi względami atrakcyjną, myśli o sobie samym źle, zostaje w tyle i nie wierzy, że może wygrać więcej. I odwrotnie, ktoś przeciętny wygrywa dużo i często.

Tajemnica tkwi właśnie w wizerunku wewnętrznym. On, nawet nieświadomie, wpływa na nasze postrzeganie nie tylko nas samych, lecz także reakcji świata na nas i nasze działania, a także na to, jak faktycznie świat (czyli inni ludzie) na nie reaguje.

Sposób, w jaki o sobie myślimy, determinuje bowiem również to, jak traktują nas inni. Pamiętajmy, że prawie 90% informacji przekazujemy światu za pomocą komunikatów niewerbalnych. Nasz ton głosu, postawa, gestykulacja itd. są nieświadomie odbierane przez innych ludzi, którzy dowiadują się w ten sposób o naszym temperamencie, samopoczuciu, aktualnym stanie emocjonalnym i wizji własnej osoby, a na podstawie tych danych traktują nas zgodnie z tym, jak my traktujemy sami siebie.

Zapewne znają Państwo osoby, które emanują pewnością siebie i zazwyczaj nikt z nimi nie dyskutuje. Są też i tacy, którzy mają do powiedzenia wiele sensownych i ważnych rzeczy, ale mówią o tym w sposób delikatny i skromny, tym samym ujmując sobie ważności.

Interesujące i zabawne jest to, że zazwyczaj nie poddajemy w wątpliwość słów wypowiadanych przez autorytety, nawet jeśli nie zawsze brzmią one dorzecznie.

Zjawisko to nazywamy kapitanozą1 – czyli bezkrytyczną wiarą w czyjąś omnipotencję i wszechwiedzę. Jeśli coś mówi „kapitan” (nawet symboliczny), to nie należy tego podważać. Badania psychologów społecznych wykazały, że lubimy ludzi kompetentnych i pewnych siebie. Taka ich postawa daje nam poczucie pewności i poniekąd zwalnia z samodzielnego myślenia i zajmowania się daną kwestą.

Nie dajmy się zwieść, nie zwalniajmy się z własnego osądu, bądźmy świadomi kokieteryjnego wpływu pewności siebie u innych na nas samych. I jeszcze jeden przykład. Szeroko opisywane przypadki ludzi, którzy wygrali dużą fortunę, pokazały, że bardzo szybko tracili oni zdobyte w wyniku szczęśliwego zbiegu okoliczności pieniądze. Nie tylko dlatego, że przyszły im łatwo, lecz także dlatego, że najprawdopodobniej nie byli oni wewnętrznie przekonani co do faktu, że te pieniądze się im należą.

Z taką nieoczekiwaną (i pewnie niezasłużoną, jak myślą) nadwyżką pieniędzy czują się niekomfortowo, więc nieświadomie szybko próbują się ich pozbyć wydając je, pożyczając lub przegrywając np. w kasynie. Przedziwne, prawda?

A sprawcą wszystkich naszych sukcesów i kłopotów jest nasz osobisty wizerunek wewnętrzny. Czujecie Państwo jego moc? Nasze przekonanie o sobie zbudowane jest z opinii ważnych dla nas osób na nasz temat. Najpierw byli to rodzice albo opiekunowie. Potem dołączają nasi koledzy. Grupa rówieśnicza ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

Znam ludzi, którzy wychowali się w ciepłym i spokojnym domu, za to wspomnienia z czasów szkolnych, kiedy to byli obiektem kpin, kładą się cieniem na ich dorosłym życiu. Nie potrafią uwierzyć w swoje możliwości i stale oczekują ataku albo krytyki pod swoim adresem. Paul McKenna pisze, że „stale informujesz innych, jak mają cię traktować, poprzez sposób, w jaki traktujesz sam siebie”.

W tym miejscu chciałabym wyjaśnić pewną ważną kwestię. Nie jesteśmy skazani na negatywne opinie na nasz temat przez całe swoje życie. Mnóstwo ludzi wychowało się w dysfunkcyjnych rodzinach, począwszy od zwykłej i trudnej dla dziecka niewydolności rodziców (np. ich nadopiekuńczości), aż po poważne problemy rodzinne, jak uzależnienia, przemoc fizyczna bądź emocjonalna albo choroba psychiczna czy przedwczesna śmierć któregoś z rodziców.

Osoby te dobrze pamiętają o swojej biografii, ale dzisiaj już nie są przez nią zdeterminowanie. Poprzez własną pracę, czy to w wyniku psychoterapii, czy uczestnictwo w kursach samorozwojowych, albo pogłębioną uczciwą samorefleksję potrafili pokonać demony przeszłości i zadbać we własnym zakresie o komfortowe i zdrowe życie. Innymi słowy, zdefiniowały siebie na nowo.

Znów oddam głos Paulowi McKennie. Mówi on: „W życiu godzimy się na to, co uważamy za właściwe dla siebie – co znaczy, że nigdy nie pozwolilibyśmy nikomu traktować się gorzej niż sami się traktujemy”.

Ponadto, jeśli czujemy się źle sami ze sobą, inwestujemy ogromną ilość energii w ukrywanie tego, jak naprawdę beznadziejnie myślimy o na własny temat. To bardzo męczące i czasochłonne zajęcie. Wydaje się nam, że jeżeli obnażymy swoje wady albo słabości, ludzie przestaną nas lubić.

Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Bardzo dobrze reagujemy na czyjąś autentyczność. Mało tego, jeśli pozwolimy naszemu prawdziwemu „ja” zaistnieć w pełni, poczujemy lekkość i wolność. Odzyskamy kontrolę nad swoim życiem, bo nie będziemy tracić energii na udawanie kogoś, kim nie jesteśmy.

W teorii brzmi to dziecinnie prosto. Bądź tym, kim jesteś! Zanim uda się nam dotrzeć do najszczerszych pokładów autentycznego „ja”, spróbujmy odpowiedzieć sobie na trzy niezwykle ważne pytania. Po pierwsze dotrzyjmy do odpowiedzi na pytanie, kogo udajemy? A co za tym idzie – rozważmy następujące kwestie; kim chcielibyśmy być? Jak chcielibyśmy być odbierani przez innych? Istotna jest bezwzględna uczciwość wobec samych siebie w obliczu powyższych kwestii.

Zazwyczaj uciekamy od podobnych pytań, twierdząc, że nikogo nie udajemy i po prostu jesteśmy sobą, ale zastanówmy się przez chwilę. Czy rzeczywiście nikt z nas nie próbował przedstawić siebie w korzystniejszym świetle?

Pytanie drugie dotyczy naszych obaw i brzmi: kim obawiamy się być? Odkrywanie swoich najgłębiej ukrytych lęków jest niemałym wyzwaniem, ale dzięki temu możemy dowiedzieć się, jakie cechy skrywamy za swoim udawanym „ja”.

Dobrą podpowiedzią jest też przyjrzenie się ludziom, których nie lubimy. Zazwyczaj reprezentują oni cechy charakteru, które możemy odnaleźć w sobie. Jeśli uczciwie je rozpoznamy i odważnie nazwiemy, z dużym prawdopodobieństwem uda się nam ich pozbyć?

I w tym miejscu zbliżamy się do kolejnego pytania. A brzmi ono: kim naprawdę jesteśmy? Jesteśmy sobą, kiedy się nie cenzurujemy, kiedy np. siedzimy sami w domu, albo kiedy wiemy, że nikt na nas nie patrzy. Zastanówmy się nad tym, kim bylibyśmy, odzyskując poczucie bezpieczeństwa? Kim bylibyśmy, gdyby nasze otoczenie zaakceptowało nas w całości, bez uwag i zastrzeżeń? Gdybyśmy nie musieli niczego ukrywać ani koloryzować.

Ostatnio stała się modna chirurgia plastyczna. Na początku lat 70. XX w. chirurg plastyczny, Maxwell Maltz, zauważył, że jego pacjenci po operacjach plastycznych czują się zdecydowanie lepiej. Zmiana wyglądu powodowała u nich znaczący wzrost pewności siebie, ale efekt ten na stałe utrzymywał się wyłącznie u osób, które miały pozytywny i stabilny wizerunek wewnętrzny.

„Wewnętrzne blizny”, jak mawiał o psychologicznych obciążeniach swoich pacjentów, uniemożliwiały im czerpanie przyjemności z nowego wizerunku. Postanowił więc im pomóc. Ludzi po operacjach prosił, aby poprzez techniki wizualizacyjne wyobrażali sobie siebie idealnych, a przynajmniej… siebie akceptowalnych przez siebie samych. Ku swojemu ogromnemu zaskoczeniu zauważył, że techniki wyobrażeniowe przynoszą spektakularne i wymierne zmiany, porównywalne wręcz do zmian wywołanych samą operacją.

Podobno nawet Michał Anioł, zapytany, w jaki sposób udało się mu wyrzeźbić tak olśniewające anioły, odparł: „Widzę mojego anioła w kamieniu i odłupuję wszystko, co jest wokół niego”.

Zainspirowany odkryciami Michała Anioła i Maxwella Maltza, Paul McKenna proponuje metodę zaprogramowania wewnętrznego wizerunku na sukces. W kilku punktach można opisać ją w poniższy sposób.

  • Odpręż się, głębiej oddychając. Poświęć na to kilka chwil. W stanie rozluźnienia łatwiej jest uruchomić wyobraźnię.
  • Wyobraź sobie swoje najwspanialsze, autentyczne „ja”. Zobacz i poczuj wszystkie szczegóły. Jak wyglądasz, jak chodzisz, jak jesteś ubrany, jak się poruszasz, jak mówisz, jak radzisz sobie z problemami? Spokojnie, łagodnie i z pełnym zaufaniem do siebie.
  • Spróbuj połączyć się z Twoim autentycznym „ja”. Niejako „wejdź w nie”, poczuj, jakie to przyjemne, kiedy jesteś zespolony z Twoim autentycznym potencjałem.
  • Nie bój się pomarzyć o tym, jak zmieni się Twoje życie, kiedy dopuścisz do głosu swoje autentyczne „ja”. Jak będziesz funkcjonował? Co nowego zrobisz? Do czego doprowadzi Cię Twoja nowa moc? Odkryj swoją wyjątkowość i niepowtarzalność. Tu nie chodzi o same sukcesy czy też brak pomyłek w życiu, ale o to, że kiedy poczujemy się wolni, damy sobie do nich prawo. I nadal, mimo nich, będziemy dobrze czuć się sami ze sobą.

Marianne Williamson napisała: „Najbardziej boimy się nie tego, że do niczego się nie nadajemy, ale tego, że poczujemy się potężni ponad miarę. To nasze światło, nie mrok najbardziej nas przeraża. Pytamy samych siebie: czyżbym mógł być tak błyskotliwy, wspaniały, utalentowany i cudowny? A dlaczego nie?... Udając, że jesteś mały, nie przysłużysz się światu. Nie ma sensu kurczyć się po to, by inni ludzie nie czuli się przy tobie niepewnie.”

Żeby wszystkie nasze marzenia mogły się spełnić, musimy opanować kilka nowych umiejętności i zaprząc nasz umysł i emocje do pracy nad naszym sukcesem. O tym napiszę w kolejnych artykułach, a tymczasem zostawiam Państwa z prośbą o pracę nad własną wizją osobistego sukcesu. Życzę kolorowych i bogatych wizualizacji! 

1 Zjawisko odkryto w Federalnym Zarządzie Lotnictwa USA, które wielokrotnie zauważyło, że przyczyną wypadków były błędy pilotów nieskorygowane przez nikogo z załogi, nawet jeśli były ewidentne. Załoga bowiem uznawała, że skoro autorytet (pilot) coś robi, to nie może się mylić.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy? »

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17298|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10792|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10365|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl