CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/tanszy-gaz-1085b/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Z lampami LED – jasno, wygodnie, oszczędnie i… ekologicznie

Robert Gorzycki  |  Administrator 9/2014  |  12.11.2014
Z lampami LED – jasno, wygodnie, oszczędnie i… ekologicznie
Z lampami LED – jasno, wygodnie, oszczędnie i… ekologicznie

Jak połączyć modernizację instalacji oświetleniowej części wspólnych nieruchomości z zadowoleniem mieszkańców, efektami ekonomicznymi i ekologią? Okazuje się, że przy sprawnie wdrożonym projekcie te trzy elementy układanki mogą ze sobą współgrać.

Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ursus” w Warszawie (zwana dalej RSM „Ursus”) proces modernizacji oświetlenia części wspólnych nieruchomości (głównie klatek schodowych i aneksów wejściowych) rozpoczęła w 2012 roku.

W jej zasobach, liczących 170 budynków mieszkalnych i użytkowych o łącznej powierzchni użytkowej 326 292 m2, do wymiany przewidzianych było ponad 3300 opraw oświetleniowych o mocy od 25W do 40W (faktycznie montowane żarówki lub rury jarzeniowe). Proces wymiany, poprzedzony badaniami rynku lamp oświetleniowych LED i przetargami na wybór najkorzystniejszej oferty, zaplanowano na 24 miesiące.

W wyniku przeprowadzonej akcji modernizacyjnej w ciągu dwóch lat moc zainstalowanych lamp zredukowano o ok. 60%: z dotychczasowych 92,4 kW do 36,8 kW (taką łączną moc mają użytkowane obecnie nowoczesne lampy ledowe).

Przetargi na obsługę poszczególnych etapów kontraktu w Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Ursus” w Warszawie wygrała Voltea Sp. z o. o. z Bydgoszczy, która dostarczyła i zamontowała w zasobach spółdzielni lampy LED Detecta o mocy 10W oraz lampy Detecta II o mocy 15W każda.

I stało się jaśniej... 

Mimo mniejszej mocy energetycznej nowe lampy ledowe zapewniły oświetlenie na dużo lepszym poziomie niż dotychczas używane oświetlenie żarowe. Zastosowane tu lampy LED o mocy 10W z 1 Watta zapewniają bowiem ok. 90 lumenów, zaś z tradycyjnej żarówki z 1 Watta uzyskiwano 10–15 lumenów. Można mieć pewne zastrzeżenia do barwy światła emitowanego przez LED-y, ale obiektywnie należy podkreślić, że z roku na rok ona staje się coraz cieplejsza.

Zamontowane w spółdzielni lampy LED wyposażone są zarówno w wyłącznik zmierzchowy (to czujnik, który mierzy natężenie zewnętrznego światła naturalnego i uruchamia – przy spełnieniu dodatkowego warunku detekcji – moduł włączania lampy, gdy zapadnie zmierzch), jak i czujnik ruchu, który przy wyzwolonym wyłączniku zmierzchowym uruchamia lampę, gdy ktoś pojawi się w jego zasięgu.

Współdziałanie obu czujników ma na celu optymalizację zużycia energii elektrycznej poprzez urealnienie i czasu świecenia lamp typu LED oraz zapewnienie braku możliwości włączenia się lampy tylko na skutek działania jednego z nich: na przykład wtedy, gdy jest tylko ciemno, a nikt nie znajduje się z zasięgu czujki ruchu lub odwrotnie – gdy jest widno, a ktoś wchodzi do klatki schodowej. Oprócz ww. czujników w lampie znajduje się również ogranicznik czasu jej świecenia się.

Wygoda na miarę XXI wieku

Prócz tych wszystkich technicznych niuansów niebywałe znaczenie ma komfort, jaki automatyka daje zwykłemu mieszkańcowi, który jest użytkownikiem tego typu instalacji, a także nieoceniona radość dzieci, które cieszą się z tego, że lampa sama zapala się, gdy wejdą na klatkę schodową, sama gaśnie i znów sama się zapala, gdy tylko się poruszą.

Mieszkańcom nieruchomości jedynie dotychczasowe wyłączniki przypominają o tych zamierzchłych czasach, gdy trzeba było – często z pakunkami w ręku – dotrzeć do kontaktu, by zapalić światło i spokojnie dojść do mieszkania. Administratora zaś cieszy dodatkowo fakt, że nie ma potrzeby uruchamiania oświetlenia tak jak dotychczas, na całej klatce schodowej, a może to czynić jedynie w tym zakresie, w jakim ktoś przemieszcza się w budynku.

Tezę o realnych oszczędnościach w zużyciu energii elektrycznej przy zmianie systemu oświetlenia żarowego na ledowe obrazuje zestawienie w tabeli poniżej, obejmujące zużycie energii w kWh w ciągu 36 miesięcy (dwa razy 1,5 roku).

Jak widać w przedstawionej tabeli, zużycie energii w ciągu dwóch okresów pomiarowych po 18 miesięcy każdy (od stycznia 2011 roku do stycznia 2014) zmniejszyło się średnio o ok. 36% po zmianie oświetlenia z żarowego na lampy typu LED i nie jest wprost proporcjonalne do zmniejszenia mocy zainstalowanych lamp.

Równie ważne jak koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej są koszty stałe, ponoszone przy okazji wymiany źródeł światła, i koszty pracy konserwatorów przy ich wymianie. Z doświadczeń – zarówno własnych, jak i zebranych przez niezależnych audytorów rynku energetycznego – wynika, że żywotność lamp z ledowym źródłem światła jest wielokrotnie większa niż tradycyjnego lub kompaktowego oświetlenia.

Lampy ledowe są w zasadzie niewrażliwe na ilość i częstotliwość załączeń, a żywotność paneli ledowych, podawana w katalogach producentów do czasu świecenia, to ponad 30 000 godzin – czyli dobrych kilka lat. Czas pokaże, jak te dane sprawdzą się w polskiej rzeczywistości…

A co do tego wszystkiego ma ekologia?

Krótko mówiąc – zmniejszenie ilości mocy zainstalowanych lamp oświetlających części wspólne nieruchomości to mniejsza ilość energii elektrycznej potrzebna do zasilenia nowych lamp typu LED. A mniejsza produkcja energii przekłada się na mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. A to już kolejna wymierna korzyść dla nas wszystkich.

Dodatkowym aspektem powiązania ekologii z finansami jest możliwość uzyskania dla podmiotu prowadzącego działania proekologiczne świadectwa efektywności energetycznej.

RSM „Ursus” wzięła udział w organizowanym przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przetargu na wybór przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej.

Po spełnieniu wielu formalnych kryteriów, określonych w Ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej (DzU z 2011 r. nr 94, poz. 551 z późn. zm.), uzyskała wydane 31 marca 2014 r. przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Świadectwo Efektywności Energetycznej nr PL00095/1/23042/1-2012.

Potwierdza ono deklarowaną oszczędność energii, która wynika ze zrealizowanych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej – tzw. biały certyfikat. Wartość świadectwa efektywności energetycznej określona w tym certyfikacie to 10,100 toe, czyli 10,100 ton oleju ekwiwalentnego, co w zaokrągleniu odpowiada energii w wielkości ok. 420 GJ.

Co ciekawsze, tzw. białe certyfikaty mogą być przedmiotem obrotu rynkowego na Towarowej Giełdzie Energii. A tutaj realne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej znów można zamienić na żywy pieniądz w celu poczynienia dalszych inwestycji w programy proekologiczne. 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »

Programy dla zarządcówKoronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm... Czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
  • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18899|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12031|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11505|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl