CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Z lampami LED – jasno, wygodnie, oszczędnie i… ekologicznie

Robert Gorzycki  |  Administrator 9/2014  |  12.11.2014
Z lampami LED – jasno, wygodnie, oszczędnie i… ekologicznie
Z lampami LED – jasno, wygodnie, oszczędnie i… ekologicznie

Jak połączyć modernizację instalacji oświetleniowej części wspólnych nieruchomości z zadowoleniem mieszkańców, efektami ekonomicznymi i ekologią? Okazuje się, że przy sprawnie wdrożonym projekcie te trzy elementy układanki mogą ze sobą współgrać.

Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ursus” w Warszawie (zwana dalej RSM „Ursus”) proces modernizacji oświetlenia części wspólnych nieruchomości (głównie klatek schodowych i aneksów wejściowych) rozpoczęła w 2012 roku.

W jej zasobach, liczących 170 budynków mieszkalnych i użytkowych o łącznej powierzchni użytkowej 326 292 m2, do wymiany przewidzianych było ponad 3300 opraw oświetleniowych o mocy od 25W do 40W (faktycznie montowane żarówki lub rury jarzeniowe). Proces wymiany, poprzedzony badaniami rynku lamp oświetleniowych LED i przetargami na wybór najkorzystniejszej oferty, zaplanowano na 24 miesiące.

W wyniku przeprowadzonej akcji modernizacyjnej w ciągu dwóch lat moc zainstalowanych lamp zredukowano o ok. 60%: z dotychczasowych 92,4 kW do 36,8 kW (taką łączną moc mają użytkowane obecnie nowoczesne lampy ledowe).

Przetargi na obsługę poszczególnych etapów kontraktu w Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Ursus” w Warszawie wygrała Voltea Sp. z o. o. z Bydgoszczy, która dostarczyła i zamontowała w zasobach spółdzielni lampy LED Detecta o mocy 10W oraz lampy Detecta II o mocy 15W każda.

I stało się jaśniej... 

Mimo mniejszej mocy energetycznej nowe lampy ledowe zapewniły oświetlenie na dużo lepszym poziomie niż dotychczas używane oświetlenie żarowe. Zastosowane tu lampy LED o mocy 10W z 1 Watta zapewniają bowiem ok. 90 lumenów, zaś z tradycyjnej żarówki z 1 Watta uzyskiwano 10–15 lumenów. Można mieć pewne zastrzeżenia do barwy światła emitowanego przez LED-y, ale obiektywnie należy podkreślić, że z roku na rok ona staje się coraz cieplejsza.

Zamontowane w spółdzielni lampy LED wyposażone są zarówno w wyłącznik zmierzchowy (to czujnik, który mierzy natężenie zewnętrznego światła naturalnego i uruchamia – przy spełnieniu dodatkowego warunku detekcji – moduł włączania lampy, gdy zapadnie zmierzch), jak i czujnik ruchu, który przy wyzwolonym wyłączniku zmierzchowym uruchamia lampę, gdy ktoś pojawi się w jego zasięgu.

Współdziałanie obu czujników ma na celu optymalizację zużycia energii elektrycznej poprzez urealnienie i czasu świecenia lamp typu LED oraz zapewnienie braku możliwości włączenia się lampy tylko na skutek działania jednego z nich: na przykład wtedy, gdy jest tylko ciemno, a nikt nie znajduje się z zasięgu czujki ruchu lub odwrotnie – gdy jest widno, a ktoś wchodzi do klatki schodowej. Oprócz ww. czujników w lampie znajduje się również ogranicznik czasu jej świecenia się.

Wygoda na miarę XXI wieku

Prócz tych wszystkich technicznych niuansów niebywałe znaczenie ma komfort, jaki automatyka daje zwykłemu mieszkańcowi, który jest użytkownikiem tego typu instalacji, a także nieoceniona radość dzieci, które cieszą się z tego, że lampa sama zapala się, gdy wejdą na klatkę schodową, sama gaśnie i znów sama się zapala, gdy tylko się poruszą.

Mieszkańcom nieruchomości jedynie dotychczasowe wyłączniki przypominają o tych zamierzchłych czasach, gdy trzeba było – często z pakunkami w ręku – dotrzeć do kontaktu, by zapalić światło i spokojnie dojść do mieszkania. Administratora zaś cieszy dodatkowo fakt, że nie ma potrzeby uruchamiania oświetlenia tak jak dotychczas, na całej klatce schodowej, a może to czynić jedynie w tym zakresie, w jakim ktoś przemieszcza się w budynku.

Tezę o realnych oszczędnościach w zużyciu energii elektrycznej przy zmianie systemu oświetlenia żarowego na ledowe obrazuje zestawienie w tabeli poniżej, obejmujące zużycie energii w kWh w ciągu 36 miesięcy (dwa razy 1,5 roku).

Jak widać w przedstawionej tabeli, zużycie energii w ciągu dwóch okresów pomiarowych po 18 miesięcy każdy (od stycznia 2011 roku do stycznia 2014) zmniejszyło się średnio o ok. 36% po zmianie oświetlenia z żarowego na lampy typu LED i nie jest wprost proporcjonalne do zmniejszenia mocy zainstalowanych lamp.

Równie ważne jak koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej są koszty stałe, ponoszone przy okazji wymiany źródeł światła, i koszty pracy konserwatorów przy ich wymianie. Z doświadczeń – zarówno własnych, jak i zebranych przez niezależnych audytorów rynku energetycznego – wynika, że żywotność lamp z ledowym źródłem światła jest wielokrotnie większa niż tradycyjnego lub kompaktowego oświetlenia.

Lampy ledowe są w zasadzie niewrażliwe na ilość i częstotliwość załączeń, a żywotność paneli ledowych, podawana w katalogach producentów do czasu świecenia, to ponad 30 000 godzin – czyli dobrych kilka lat. Czas pokaże, jak te dane sprawdzą się w polskiej rzeczywistości…

A co do tego wszystkiego ma ekologia?

Krótko mówiąc – zmniejszenie ilości mocy zainstalowanych lamp oświetlających części wspólne nieruchomości to mniejsza ilość energii elektrycznej potrzebna do zasilenia nowych lamp typu LED. A mniejsza produkcja energii przekłada się na mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. A to już kolejna wymierna korzyść dla nas wszystkich.

Dodatkowym aspektem powiązania ekologii z finansami jest możliwość uzyskania dla podmiotu prowadzącego działania proekologiczne świadectwa efektywności energetycznej.

RSM „Ursus” wzięła udział w organizowanym przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przetargu na wybór przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej.

Po spełnieniu wielu formalnych kryteriów, określonych w Ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej (DzU z 2011 r. nr 94, poz. 551 z późn. zm.), uzyskała wydane 31 marca 2014 r. przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Świadectwo Efektywności Energetycznej nr PL00095/1/23042/1-2012.

Potwierdza ono deklarowaną oszczędność energii, która wynika ze zrealizowanych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej – tzw. biały certyfikat. Wartość świadectwa efektywności energetycznej określona w tym certyfikacie to 10,100 toe, czyli 10,100 ton oleju ekwiwalentnego, co w zaokrągleniu odpowiada energii w wielkości ok. 420 GJ.

Co ciekawsze, tzw. białe certyfikaty mogą być przedmiotem obrotu rynkowego na Towarowej Giełdzie Energii. A tutaj realne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej znów można zamienić na żywy pieniądz w celu poczynienia dalszych inwestycji w programy proekologiczne. 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kurs - Aktualne zasady prowadzenia rachunkowości przez wspólnotę mieszkaniową »

Kurs księgowości dla wspólnot mieszkaniowychW większości przypadków w księgowości prowadzonej przez wspólnotę mieszkaniowej pojawiają się błędy. Wynika to przede wszystkim z nieznajomości elementarnych zasad rozliczania przychodów i rozchodów wspólnoty. Nieprawidłowa ewidencja księgowa może doprowadzić... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat w budynku?»

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Fotowoltaika na dachu budynku - zobacz, gdzie uzyskać dotacje »

Fotowoltaika na dachuInstalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu nieruchomości pozyskuje energię z promieniowania słonecznego, a następnie zamienia ją w energię elektryczną. Wytworzony w panelach... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC wilgoć w ścianach
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

W Szwajcarii na początku lat 80. XX w., w trakcie prac badawczych nad wpływem atmosfery zawilgoconych pomieszczeń na zdrowie ludzi, zauważono, że zastosowanie określonych fal elektromagnetycznych może być użyteczne... czytam więcej»


Dlaczego warto dobrze wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Nowe podejście do modernizacji budynków wielorodzinnych»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Rosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji!

wiata rowerowa odpowietrzenie kaloryferów

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19689|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16964|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12038|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl