CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Z lampami LED – jasno, wygodnie, oszczędnie i… ekologicznie

Robert Gorzycki  |  Administrator 9/2014  |  12.11.2014
Z lampami LED – jasno, wygodnie, oszczędnie i… ekologicznie
Z lampami LED – jasno, wygodnie, oszczędnie i… ekologicznie

Jak połączyć modernizację instalacji oświetleniowej części wspólnych nieruchomości z zadowoleniem mieszkańców, efektami ekonomicznymi i ekologią? Okazuje się, że przy sprawnie wdrożonym projekcie te trzy elementy układanki mogą ze sobą współgrać.

Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ursus” w Warszawie (zwana dalej RSM „Ursus”) proces modernizacji oświetlenia części wspólnych nieruchomości (głównie klatek schodowych i aneksów wejściowych) rozpoczęła w 2012 roku.

W jej zasobach, liczących 170 budynków mieszkalnych i użytkowych o łącznej powierzchni użytkowej 326 292 m2, do wymiany przewidzianych było ponad 3300 opraw oświetleniowych o mocy od 25W do 40W (faktycznie montowane żarówki lub rury jarzeniowe). Proces wymiany, poprzedzony badaniami rynku lamp oświetleniowych LED i przetargami na wybór najkorzystniejszej oferty, zaplanowano na 24 miesiące.

W wyniku przeprowadzonej akcji modernizacyjnej w ciągu dwóch lat moc zainstalowanych lamp zredukowano o ok. 60%: z dotychczasowych 92,4 kW do 36,8 kW (taką łączną moc mają użytkowane obecnie nowoczesne lampy ledowe).

Przetargi na obsługę poszczególnych etapów kontraktu w Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Ursus” w Warszawie wygrała Voltea Sp. z o. o. z Bydgoszczy, która dostarczyła i zamontowała w zasobach spółdzielni lampy LED Detecta o mocy 10W oraz lampy Detecta II o mocy 15W każda.

I stało się jaśniej... 

Mimo mniejszej mocy energetycznej nowe lampy ledowe zapewniły oświetlenie na dużo lepszym poziomie niż dotychczas używane oświetlenie żarowe. Zastosowane tu lampy LED o mocy 10W z 1 Watta zapewniają bowiem ok. 90 lumenów, zaś z tradycyjnej żarówki z 1 Watta uzyskiwano 10–15 lumenów. Można mieć pewne zastrzeżenia do barwy światła emitowanego przez LED-y, ale obiektywnie należy podkreślić, że z roku na rok ona staje się coraz cieplejsza.

Zamontowane w spółdzielni lampy LED wyposażone są zarówno w wyłącznik zmierzchowy (to czujnik, który mierzy natężenie zewnętrznego światła naturalnego i uruchamia – przy spełnieniu dodatkowego warunku detekcji – moduł włączania lampy, gdy zapadnie zmierzch), jak i czujnik ruchu, który przy wyzwolonym wyłączniku zmierzchowym uruchamia lampę, gdy ktoś pojawi się w jego zasięgu.

Współdziałanie obu czujników ma na celu optymalizację zużycia energii elektrycznej poprzez urealnienie i czasu świecenia lamp typu LED oraz zapewnienie braku możliwości włączenia się lampy tylko na skutek działania jednego z nich: na przykład wtedy, gdy jest tylko ciemno, a nikt nie znajduje się z zasięgu czujki ruchu lub odwrotnie – gdy jest widno, a ktoś wchodzi do klatki schodowej. Oprócz ww. czujników w lampie znajduje się również ogranicznik czasu jej świecenia się.

Wygoda na miarę XXI wieku

Prócz tych wszystkich technicznych niuansów niebywałe znaczenie ma komfort, jaki automatyka daje zwykłemu mieszkańcowi, który jest użytkownikiem tego typu instalacji, a także nieoceniona radość dzieci, które cieszą się z tego, że lampa sama zapala się, gdy wejdą na klatkę schodową, sama gaśnie i znów sama się zapala, gdy tylko się poruszą.

Mieszkańcom nieruchomości jedynie dotychczasowe wyłączniki przypominają o tych zamierzchłych czasach, gdy trzeba było – często z pakunkami w ręku – dotrzeć do kontaktu, by zapalić światło i spokojnie dojść do mieszkania. Administratora zaś cieszy dodatkowo fakt, że nie ma potrzeby uruchamiania oświetlenia tak jak dotychczas, na całej klatce schodowej, a może to czynić jedynie w tym zakresie, w jakim ktoś przemieszcza się w budynku.

Tezę o realnych oszczędnościach w zużyciu energii elektrycznej przy zmianie systemu oświetlenia żarowego na ledowe obrazuje zestawienie w tabeli poniżej, obejmujące zużycie energii w kWh w ciągu 36 miesięcy (dwa razy 1,5 roku).

Jak widać w przedstawionej tabeli, zużycie energii w ciągu dwóch okresów pomiarowych po 18 miesięcy każdy (od stycznia 2011 roku do stycznia 2014) zmniejszyło się średnio o ok. 36% po zmianie oświetlenia z żarowego na lampy typu LED i nie jest wprost proporcjonalne do zmniejszenia mocy zainstalowanych lamp.

Równie ważne jak koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej są koszty stałe, ponoszone przy okazji wymiany źródeł światła, i koszty pracy konserwatorów przy ich wymianie. Z doświadczeń – zarówno własnych, jak i zebranych przez niezależnych audytorów rynku energetycznego – wynika, że żywotność lamp z ledowym źródłem światła jest wielokrotnie większa niż tradycyjnego lub kompaktowego oświetlenia.

Lampy ledowe są w zasadzie niewrażliwe na ilość i częstotliwość załączeń, a żywotność paneli ledowych, podawana w katalogach producentów do czasu świecenia, to ponad 30 000 godzin – czyli dobrych kilka lat. Czas pokaże, jak te dane sprawdzą się w polskiej rzeczywistości…

A co do tego wszystkiego ma ekologia?

Krótko mówiąc – zmniejszenie ilości mocy zainstalowanych lamp oświetlających części wspólne nieruchomości to mniejsza ilość energii elektrycznej potrzebna do zasilenia nowych lamp typu LED. A mniejsza produkcja energii przekłada się na mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. A to już kolejna wymierna korzyść dla nas wszystkich.

Dodatkowym aspektem powiązania ekologii z finansami jest możliwość uzyskania dla podmiotu prowadzącego działania proekologiczne świadectwa efektywności energetycznej.

RSM „Ursus” wzięła udział w organizowanym przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przetargu na wybór przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej.

Po spełnieniu wielu formalnych kryteriów, określonych w Ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej (DzU z 2011 r. nr 94, poz. 551 z późn. zm.), uzyskała wydane 31 marca 2014 r. przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Świadectwo Efektywności Energetycznej nr PL00095/1/23042/1-2012.

Potwierdza ono deklarowaną oszczędność energii, która wynika ze zrealizowanych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej – tzw. biały certyfikat. Wartość świadectwa efektywności energetycznej określona w tym certyfikacie to 10,100 toe, czyli 10,100 ton oleju ekwiwalentnego, co w zaokrągleniu odpowiada energii w wielkości ok. 420 GJ.

Co ciekawsze, tzw. białe certyfikaty mogą być przedmiotem obrotu rynkowego na Towarowej Giełdzie Energii. A tutaj realne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej znów można zamienić na żywy pieniądz w celu poczynienia dalszych inwestycji w programy proekologiczne. 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17568|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10949|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10528|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl