CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Polacy chętnie biorą kredyty mieszkaniowe

 Redakcja  |  13.11.2014
Polacy chętnie biorą kredyty mieszkaniowe
Polacy chętnie biorą kredyty mieszkaniowe
www.freeimages.com

Pod koniec 2001 r. suma mieszkaniowego zadłużenia Polaków wynosiła około 20 miliardów złotych. Obecnie ta wartość przekracza już 340 miliardów złotych. Czy Polska stała się liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem korzystania z kredytów hipotecznych?

Europejski Urząd Statystyczny regularnie publikuje informacje na temat sytuacji mieszkaniowej w poszczególnych krajach Starego Kontynentu. Dzięki danym Eurostatu można sprawdzić, ilu Polaków mieszka w lokalach i domach obciążonych hipoteką. Pod koniec 2013 r. ten odsetek wynosił około 10%.

Wyższy wynik odnotowano w 22 spośród 30 porównywanych krajów (patrz poniższy wykres). Pod względem popularności kredytów hipotecznych Polska tylko nieznacznie wyprzedziła Słowenię, Słowację, Łotwę i Litwę. Trzy inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej (Czechy, Estonia oraz Węgry) pod koniec 2013 r. cechowały się o wiele wyższym udziałem osób zamieszkujących kredytowane lokale i domy (18-20%).

Przeczytaj: Brakuje chętnych na środki z programu MdM?

Na uwagę zasługują również ogromne rozbieżności, które są widoczne pomiędzy krajami Starego Kontynentu. Dane Eurostatu wskazują, że tylko 1% Rumunów mieszka w niespłaconym domu lub lokalu. W Norwegii jest to ok. 65%. Ciekawe jest też zróżnicowanie popularności najmu. Pod względem odsetka najemców wyróżniają się takie kraje jak Szwajcaria (56%), Niemcy (47%) oraz Austria (43%). W Polsce analogiczny wynik to 16,20%.

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
CZYTAJ OPIS »

Interesujące dane z bazy Eurostatu zostały zaprezentowane również w poniższej tabeli. Dzięki tym informacjom można dowiedzieć się, że siedem lat temu niecałe 3% Polaków mieszkało w kredytowanym lokum. Wyższe wyniki były notowane nawet na terenie takich krajów jak Łotwa (3,3%), Słowacja (4,9%) i Litwa (5,8%). W trakcie kolejnych sześciu lat miała miejsce zmiana, która wyróżnia się nawet w skali całej Europy. Od początku 2008 r. do końca 2013 r. udział Polaków mieszkających w niespłaconych domach i lokalach wzrósł o 252%. Podobna zmiana była widoczna tylko na Łotwie (patrz poniższa tabela). 

Eurostat udostępnia jedynie te dane z Polski, które dotyczą lat 2007-2013. Ich wiarygodność potwierdza fakt, że udział Polaków mieszkających w kredytowanym lokum najszybciej wzrastał od stycznia do grudnia 2008 r. Wspomniane zjawisko czasowo pokrywa się z największym nasileniem boomu hipotecznego.

Zobacz też: Do którego banku po kredyt na kawalerkę?

Zaprezentowane zmiany mogą budzić pewne obawy o poziom mieszkaniowego zadłużenia Polaków. Informacje, które zebrała Europejska Federacja Kredytu Hipotecznego (EMF) wskazują jednak, że na razie nie ma powodów do niepokoju. Pod koniec 2012 r. na pełnoletniego rodaka przypadało zadłużenie mieszkaniowe o wartości 2500 euro. W ujęciu rocznym wspomniana kwota stanowiła około 34% dochodu, którym dysponował przeciętny Polak. Zbliżone wyniki odnotowano w takich państwach jak Czechy, Łotwa, Słowacja, Słowenia i Węgry (patrz poniższy wykres).

Warto dodać, że pod koniec 2012 r. wszelkie granice bezpieczeństwa przekraczało pięć krajów: Dania, Holandia, Irlandia, Norwegia i Szwecja. Znaczny wzrost bezrobocia w jednym z wymienionych państw może spowodować kredytową katastrofę, która poprzez sektor bankowy zdestabilizuje całą gospodarkę.

W przypadku Polski głównym problemem nie jest poziom zadłużenia mieszkaniowego, lecz jego struktura walutowa. Kredyty hipoteczne w obcej walucie (CHF i EUR) spłaca ponad pół miliona polskich gospodarstw domowych.

Żaden inny kraj Europy nie cechuje się zbliżoną liczbą kredytobiorców narażonych na ryzyko walutowe. Ten uboczny efekt boomu hipotecznego będzie odczuwalny jeszcze przez długie lata.

Źródło: Andrzej Prajsnar, RynekPierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10803|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10377|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl