CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Od stycznia 2015 r. wzrośnie wymagany wkład własny na mieszkanie

 Redakcja  |  Administrator 12/2014  |  26.11.2014  |  3
Od stycznia 2015 r. wzrośnie wymagany wkład własny na mieszkanie
Od stycznia 2015 r. wzrośnie wymagany wkład własny na mieszkanie
www.freeimages.com

Wraz z początkiem bieżącego roku większość nabywców mieszkań i domów nie dostanie już kredytu bez wniesienia wkładu własnego. Dla osób nieposiadających oszczędności jedyną szansą na zakup lokum jest program Mieszkanie dla Młodych.

Już za kilka tygodni wysokość wymaganego wkładu wzrośnie z 5 do 10% wartości domu lub mieszkania. Dla kredytobiorców oznacza to konieczność zgromadzenia dodatkowych kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Podwyżki wymaganego wkładu własnego wynikają z kształtu Rekomendacji S IV przedstawionej przez Komisję Nadzoru Finansowego już w połowie ubiegłego roku. Zgodnie z jej zapisami po 31 grudnia 2014 r. kredytobiorcy będą musieli sfinansować przynajmniej 10% wartości domu lub mieszkania.

Od początku 2016 r. kredyt hipoteczny na 90% nieruchomości zostanie udzielony, jeżeli klient banku przedstawi odpowiednie zabezpieczenie. W praktyce osoby posiadające niski wkład będą zmuszone do wykupienia dodatkowej polisy. Zdecydowana większość krajowych banków już teraz stosuje podobne rozwiązanie.

Zobacz też: Polacy chętnie biorą kredyty mieszkaniowe

Osoby planujące zaciągnięcie kredytu hipotecznego powinny również wiedzieć, że od 2016 r. brak ubezpieczenia będzie skutkował koniecznością wniesienia wyższego wkładu. Minimalny limit dla „hipotek” bez dodatkowej polisy wyniesie 15% (w 2016 r.) oraz 20% (od 2017 r.).

Dzięki wymienionym działaniom Komisja Nadzoru Finansowego chce zmarginalizować kredyty z niskim wkładem własnym. Zdaniem KNF-u takie dopłaty zagrażają stabilności systemu bankowego. Na razie ich rynkowy udział wciąż można uznać za wysoki. W drugim kwartale br. prawie połowa nabywców mieszkań i domów wniosła wkład mniejszy od 20% (patrz wykres).

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że ten wynik jest znacznie niższy od wartości odnotowanej w IV kw. 2013 r. Wówczas wiele osób skorzystało z ostatniej szansy na kredytowanie 100% nieruchomości.      

Na podstawie danych portalu RynekPierwotny.pl można obliczyć wzrost minimalnego wkładu własnego, który będzie potrzebny do zakupu nowego mieszkania w największych miastach kraju. Wyniki przedstawione w poniższej tabeli bazują na średnich cenach lokali o powierzchni 30 mkw., 50 mkw. i 70 mkw. Po uwzględnieniu tych wartości okazuje się, że na początku 2015 r. statystyczny nabywca warszawskiego mieszkania będzie musiał zgromadzić:

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
CZYTAJ OPIS »
  • 21 110 zł (o 10 555 zł więcej niż w 2014 r.) - wynik dla lokalu o pow. 30 mkw.
  • 36 019 zł (o 18 010 zł więcej niż w 2014 r.) - wynik dla lokalu o pow. 50 mkw.
  • 51 823 zł (o 25 912 zł więcej niż w 2014 r.) - wynik dla lokalu o pow. 70 mkw.

W przypadku pozostałych metropolii analogiczne zmiany będą nieco niższe. To nie oznacza jednak, że mieszkańcy Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Gdańska w mniejszym stopniu odczują podwyżkę wymaganego wkładu. Wymienione miasta cechują się znacznie niższym poziomem wynagrodzeń niż stolica. Wspomniany czynnik również wpływa na tempo gromadzenia oszczędności.

Przeczytaj: Renty dożywotnie zejdą z rynku z dużym hukiem

W obliczu podwyżki wymaganego wkładu wielu przyszłych kredytobiorców zastanawia się nad pożyczeniem brakujących środków. Takie rozwiązanie można brać pod uwagę tylko wtedy, gdy potrzebną kwotę na bardzo preferencyjnych warunkach pożyczy np. rodzina lub zakładowa kasa.

W innym przypadku dodatkowe zobowiązanie już na wstępie zredukuje zdolność kredytową i utrudni spłatę „hipoteki”. Bank finansujący mieszkanie uwzględni pożyczkę na wkład dzięki raportowi pozyskanemu z BIK-u. W tym kontekście warto pamiętać, że prócz banków i SKOK-ów z Biurem Informacji Kredytowej współpracuje coraz więcej firm pożyczkowych.

Dla większości osób, które nie posiadają wystarczającego wkładu własnego najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu dłuższe oszczędzanie. Przyszli nabywcy nieruchomości przed zaciągnięciem wieloletniego zobowiązania powinni najpierw sprawdzić, czy ich budżet domowy pozwala na odłożenie 30-40% dochodu netto. Taki test jest zalecany również dla uczestników programu "MdM". Od przyszłego roku część z nich będzie musiała uzupełnić rządową dopłatę przy pomocy własnych oszczędności.

Źródło: Andrzej Prajsnar, RynekPierwotny.pl

Komentarze

(3)
brano | 03.12.2014, 14:24
Wzrośnie, ale kredyty mogą być jeszcze tańsze. A jeśli chodzi o same kredyty to radzę szukać przez doradców. Mówi wam coś Górnośląskie Towarzystwo Finansowe? To oni robili nam analizę. Najważniejsze, abyście po prostu rozsądnie szukali ofert, nie ładujcie się w pierwszy lepszy kredyt, bo różnice mogą być ogromne.
brokas | 01.04.2015, 14:22
W zasadzie jedyne co mi przychodzi na myśl to załatanie tego darmowymi pożyczkami. W niektórych firmach np. w AlfaKredyt masz ten tysiąc za darmo na miesiąc, więc może w taki sposób? Inne opcje jakoś mi do głowy nie przychodzą...
Bartłomiej z Confrontera | 04.01.2016, 09:41
Jeżeli ktoś jest zainteresowany kredytami hipotecznymi, to serdecznie zapraszam do nas, gdzie oprócz porównywarki takich kredytów, znajdziecie Państwo również profesjonalną wiedzę z tej dziedziny.

Pozdrawiam, Bartłomiej z Confrontera, http://confronter.pl
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12214|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11557|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl