CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Od stycznia 2015 r. wzrośnie wymagany wkład własny na mieszkanie

 Redakcja  |  Administrator 12/2014  |  26.11.2014  |  3
Od stycznia 2015 r. wzrośnie wymagany wkład własny na mieszkanie
Od stycznia 2015 r. wzrośnie wymagany wkład własny na mieszkanie
www.freeimages.com

Wraz z początkiem bieżącego roku większość nabywców mieszkań i domów nie dostanie już kredytu bez wniesienia wkładu własnego. Dla osób nieposiadających oszczędności jedyną szansą na zakup lokum jest program Mieszkanie dla Młodych.

Już za kilka tygodni wysokość wymaganego wkładu wzrośnie z 5 do 10% wartości domu lub mieszkania. Dla kredytobiorców oznacza to konieczność zgromadzenia dodatkowych kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Podwyżki wymaganego wkładu własnego wynikają z kształtu Rekomendacji S IV przedstawionej przez Komisję Nadzoru Finansowego już w połowie ubiegłego roku. Zgodnie z jej zapisami po 31 grudnia 2014 r. kredytobiorcy będą musieli sfinansować przynajmniej 10% wartości domu lub mieszkania.

Od początku 2016 r. kredyt hipoteczny na 90% nieruchomości zostanie udzielony, jeżeli klient banku przedstawi odpowiednie zabezpieczenie. W praktyce osoby posiadające niski wkład będą zmuszone do wykupienia dodatkowej polisy. Zdecydowana większość krajowych banków już teraz stosuje podobne rozwiązanie.

Zobacz też: Polacy chętnie biorą kredyty mieszkaniowe

Osoby planujące zaciągnięcie kredytu hipotecznego powinny również wiedzieć, że od 2016 r. brak ubezpieczenia będzie skutkował koniecznością wniesienia wyższego wkładu. Minimalny limit dla „hipotek” bez dodatkowej polisy wyniesie 15% (w 2016 r.) oraz 20% (od 2017 r.).

Dzięki wymienionym działaniom Komisja Nadzoru Finansowego chce zmarginalizować kredyty z niskim wkładem własnym. Zdaniem KNF-u takie dopłaty zagrażają stabilności systemu bankowego. Na razie ich rynkowy udział wciąż można uznać za wysoki. W drugim kwartale br. prawie połowa nabywców mieszkań i domów wniosła wkład mniejszy od 20% (patrz wykres).

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że ten wynik jest znacznie niższy od wartości odnotowanej w IV kw. 2013 r. Wówczas wiele osób skorzystało z ostatniej szansy na kredytowanie 100% nieruchomości.      

Na podstawie danych portalu RynekPierwotny.pl można obliczyć wzrost minimalnego wkładu własnego, który będzie potrzebny do zakupu nowego mieszkania w największych miastach kraju. Wyniki przedstawione w poniższej tabeli bazują na średnich cenach lokali o powierzchni 30 mkw., 50 mkw. i 70 mkw. Po uwzględnieniu tych wartości okazuje się, że na początku 2015 r. statystyczny nabywca warszawskiego mieszkania będzie musiał zgromadzić:

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
CZYTAJ OPIS »
  • 21 110 zł (o 10 555 zł więcej niż w 2014 r.) - wynik dla lokalu o pow. 30 mkw.
  • 36 019 zł (o 18 010 zł więcej niż w 2014 r.) - wynik dla lokalu o pow. 50 mkw.
  • 51 823 zł (o 25 912 zł więcej niż w 2014 r.) - wynik dla lokalu o pow. 70 mkw.

W przypadku pozostałych metropolii analogiczne zmiany będą nieco niższe. To nie oznacza jednak, że mieszkańcy Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Gdańska w mniejszym stopniu odczują podwyżkę wymaganego wkładu. Wymienione miasta cechują się znacznie niższym poziomem wynagrodzeń niż stolica. Wspomniany czynnik również wpływa na tempo gromadzenia oszczędności.

Przeczytaj: Renty dożywotnie zejdą z rynku z dużym hukiem

W obliczu podwyżki wymaganego wkładu wielu przyszłych kredytobiorców zastanawia się nad pożyczeniem brakujących środków. Takie rozwiązanie można brać pod uwagę tylko wtedy, gdy potrzebną kwotę na bardzo preferencyjnych warunkach pożyczy np. rodzina lub zakładowa kasa.

W innym przypadku dodatkowe zobowiązanie już na wstępie zredukuje zdolność kredytową i utrudni spłatę „hipoteki”. Bank finansujący mieszkanie uwzględni pożyczkę na wkład dzięki raportowi pozyskanemu z BIK-u. W tym kontekście warto pamiętać, że prócz banków i SKOK-ów z Biurem Informacji Kredytowej współpracuje coraz więcej firm pożyczkowych.

Dla większości osób, które nie posiadają wystarczającego wkładu własnego najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu dłuższe oszczędzanie. Przyszli nabywcy nieruchomości przed zaciągnięciem wieloletniego zobowiązania powinni najpierw sprawdzić, czy ich budżet domowy pozwala na odłożenie 30-40% dochodu netto. Taki test jest zalecany również dla uczestników programu "MdM". Od przyszłego roku część z nich będzie musiała uzupełnić rządową dopłatę przy pomocy własnych oszczędności.

Źródło: Andrzej Prajsnar, RynekPierwotny.pl

Komentarze

(3)
brano | 03.12.2014, 14:24
Wzrośnie, ale kredyty mogą być jeszcze tańsze. A jeśli chodzi o same kredyty to radzę szukać przez doradców. Mówi wam coś Górnośląskie Towarzystwo Finansowe? To oni robili nam analizę. Najważniejsze, abyście po prostu rozsądnie szukali ofert, nie ładujcie się w pierwszy lepszy kredyt, bo różnice mogą być ogromne.
brokas | 01.04.2015, 14:22
W zasadzie jedyne co mi przychodzi na myśl to załatanie tego darmowymi pożyczkami. W niektórych firmach np. w AlfaKredyt masz ten tysiąc za darmo na miesiąc, więc może w taki sposób? Inne opcje jakoś mi do głowy nie przychodzą...
Bartłomiej z Confrontera | 04.01.2016, 09:41
Jeżeli ktoś jest zainteresowany kredytami hipotecznymi, to serdecznie zapraszam do nas, gdzie oprócz porównywarki takich kredytów, znajdziecie Państwo również profesjonalną wiedzę z tej dziedziny.

Pozdrawiam, Bartłomiej z Confrontera, http://confronter.pl
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy? »

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10798|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10372|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl