CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Sytuacja na krajowym rynku nieruchomości - raport ZBP

 Redakcja  |  02.12.2014
Sytuacja na krajowym rynku nieruchomości - raport ZBP
Sytuacja na krajowym rynku nieruchomości - raport ZBP
www.freeimages.com

Cykliczna publikacja Związku Banków Polskich (ZBP), ogólnie znana jako raport AMRON-SARFiN prezentuje statystyki systemu obrotu nieruchomościami za III kwartał br. Co z niej wynika?

Raport AMRON-SARFiN to pierwszy poważny sygnał ostrzegający przed możliwym ryzykiem mniej lub bardziej odczuwalnego pogorszenia koniunktury w segmencie mieszkaniowym krajowego rynku nieruchomości.

Wynika z niego, że w okresie czerwiec-wrzesień nastąpił o tyle wyraźny co nieoczekiwany spadek kwartał do kwartału zarówno wolumenu jak i wartości nowych kredytów mieszkaniowych, odpowiednio o 3,61 i 4,06 procent. W porównaniu z wynikami II kwartału zawarto 1846 hipotecznych umów kredytowych mniej, a ich wartość spadła o 345 mln zł. Co gorsza, regres przedmiotowych statystyk nastąpił również w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Przeczytaj: Od stycznia 2015 r. wzrośnie wymagany wkład własny na mieszkanie

Dość szczęśliwie jednak dane policzone za wszystkie 3 kwartały tego roku wypadają rok do roku wciąż neutralnie. Wprawdzie wolumen kredytów mieszkaniowych udzielonych od stycznia do września 2014 r. był w sumie niższy od osiągniętego w analogicznym okresie ubiegłego roku o niespełna 400 jednostek, to jednak wartość tegorocznych kredytów wciąż przewyższa wynik zeszłoroczny o blisko miliard złotych.

Sytuację trudno jest więc na dzień dzisiejszy określić jako alarmową, a obserwowane od sześciu kwartałów ożywienie przede wszystkim w pierwotnym segmencie rodzimej mieszkaniówki uznać za zagrożone.

Jednak z drugiej strony ewentualny brak poprawy statystyk kredytowych ZBP w kolejnych okresach z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do negatywnego nastawienia w kwestii średnio- i długoterminowych perspektyw koniunktury krajowego rynku nieruchomości mieszkaniowych.

Mieszane odczucia w odniesieniu do tegorocznej dynamiki kredytów mieszkaniowych stały się faktem jeszcze przed publikacją ostatniego raportu AMRON-SARFiN. Dane za III kwartał tylko potwierdziły podejrzenia o raczej pośledniej kondycji rodzimego rynku kredytów mieszkaniowych, który po prostu zdaje się nie nadążać za zdecydowanie pozytywnym rozwojem koniunktury w segmencie pierwotnym krajowej mieszkaniówki.

To zjawisko niepożądane z punktu widzenia interesów większości uczestników rynku nieruchomości. Stwierdzony już w roku ubiegłym ponadprzeciętny udział klientów gotówkowo-inwestycyjnych w popycie na nieruchomości mieszkaniowe nie daje bowiem w długim terminie wiarygodnej gwarancji utrzymania pozytywnych trendów rozwoju koniunktury. Takie gwarancje daje natomiast zdecydowanie pozytywna dynamika kredytów mieszkaniowych, której jednak bardzo trudno się doszukać w danych ZBP na przestrzeni ostatnich miesięcy.   

Jakie są przyczyny takiej sytuacji?

Na pewno nie da się usprawiedliwić braku progresu w hipotekach funkcjonującą od początku roku Rekomendacją S, która w roku bieżącym zobligowała banki do ograniczenia LtV kredytów mieszkaniowych do 95 proc. Pięcioprocentowy wkład własny z jednej strony nie jest jeszcze przeszkodą nie do pokonania przez amatorów zakupu własnego M na kredyt.

Zobacz też: Polacy chętnie biorą kredyty mieszkaniowe

Z drugiej strony rządowy program kredytów preferencyjnych "Mieszkanie dla Młodych", który w pełni eliminuje niedogodność udziału własnego poprzez wysokość państwowej subwencji, systematycznie traci na popularności. Jak wynika z 21. edycji raportu AMRON-SARFiN, program MdM notuje systematyczny spadek zainteresowania już od początku swego funkcjonowania, w pierwszym kwartale w wymiarze 10 proc, w II kwartale 8,4 proc., a na koniec III kwartału 7,5 proc.

Niepokój przedstawicieli ZBP budzi też inna rozbieżność. Spadkowi parametrów kredytów hipotecznych w III kwartale, za którym zniżkował też indeks Pengab, towarzyszył zdecydowany wzrost w tym samym okresie praktycznie wszystkich wskaźników związanych z gospodarką kraju, przedsiębiorstwami i gospodarstwami domowymi.

Do tego dochodzi jeszcze wyraźnie obojętny wpływ na statystyki kredytowe banków historycznie najniższy poziom stóp procentowych NBP z perspektywami ich dalszych obniżek. To kolejna negatywna dywergencja, której trudno przypisać pozytywne cechy prognostyczne.

Trudno też doszukać się czynników, które w kolejnych okresach byłyby w stanie zadziałać stymulująco na sytuację w hipotekach. Co więcej, za sprawą progresywnego charakteru Rekomendacji S bardziej prawdopodobne wydaje utrwalenie stagnacji wolumenu nowych kredytów hipotecznych albo nawet ich spadek.

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
CZYTAJ OPIS »

Już od początku przyszłego roku obligatoryjny udział własny kredytów mieszkaniowych wzrośnie do 10 proc. Fakt ten być może okresowo nieco podniesie bankowe statystyki finansowania zakupów mieszkaniowych w bieżącym kwartale, jednak już od początku 2015 r. wyraźnie utrudni tysiącom potencjalnych klientów hipotecznych banków podjęcie decyzji o złożenie wniosku kredytowego.

Jak wiadomo wkład własny kredytów mieszkaniowych za sprawą Rekomendacji S wzrośnie docelowo w roku 2017 do 20 proc. Jeśli w przypadku zakupu mieszkań z pierwszej ręki doliczymy jeszcze koszt wykończenia i urządzenia mieszkania, to wychodzi na to, że nabywając mieszkanie na kredyt za nieco ponad 2 lata trzeba będzie dysponować własnymi środkami w wysokości co najmniej jednej trzeciej wartości upatrzonego lokum. Co to oznacza?

Przede wszystkim to, że ewolucja polityki kredytowej banków w odniesieniu do finansowania zakupów mieszkaniowych, stymulowana decyzjami Komisji Nadzoru Finansowego, w okresie czasu zbliżonym do dekady zatoczy koło, a dokładniej półkole, ponieważ zmieni się równo o 180 stopni.

Jeszcze bowiem w szczycie boomu mieszkaniowego z lat 2007/2008 absolutną normą było powszechne udzielanie kredytów hipotecznych zarówno w złotych jak i obcych walutach z LtV dochodzącym do 130 proc. Z kolei już za 2 lata dostępne będą kredyty nominowane wyłącznie w krajowej walucie z obligatoryjnym udziałem własnym równym jednej piątej nabywanego lokalu.

Warto przeczytać: Renty dożywotnie zejdą z rynku z dużym hukiem

W ciągu dziesięciu lat nastąpi więc ewolucja polityki kredytowania rynku nieruchomości od ultraliberalnej, której efektem było wykreowanie koniunkturalnego boomu połączonego z bańką cenową, do mocno restrykcyjnej, której skutek na dzień dzisiejszy, głównie za sprawą zdecydowanie niedostatecznych zasobów oszczędnościowych Polaków w stosunku do wymogów Rekomendacji S, pozostaje wielką niewiadomą.   

Źródło: Jarosław Jędrzyński, RynekPierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10800|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10374|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl