CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Sytuacja na krajowym rynku nieruchomości - raport ZBP

 Redakcja  |  02.12.2014
Sytuacja na krajowym rynku nieruchomości - raport ZBP
Sytuacja na krajowym rynku nieruchomości - raport ZBP
www.freeimages.com

Cykliczna publikacja Związku Banków Polskich (ZBP), ogólnie znana jako raport AMRON-SARFiN prezentuje statystyki systemu obrotu nieruchomościami za III kwartał br. Co z niej wynika?

Raport AMRON-SARFiN to pierwszy poważny sygnał ostrzegający przed możliwym ryzykiem mniej lub bardziej odczuwalnego pogorszenia koniunktury w segmencie mieszkaniowym krajowego rynku nieruchomości.

Wynika z niego, że w okresie czerwiec-wrzesień nastąpił o tyle wyraźny co nieoczekiwany spadek kwartał do kwartału zarówno wolumenu jak i wartości nowych kredytów mieszkaniowych, odpowiednio o 3,61 i 4,06 procent. W porównaniu z wynikami II kwartału zawarto 1846 hipotecznych umów kredytowych mniej, a ich wartość spadła o 345 mln zł. Co gorsza, regres przedmiotowych statystyk nastąpił również w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Przeczytaj: Od stycznia 2015 r. wzrośnie wymagany wkład własny na mieszkanie

Dość szczęśliwie jednak dane policzone za wszystkie 3 kwartały tego roku wypadają rok do roku wciąż neutralnie. Wprawdzie wolumen kredytów mieszkaniowych udzielonych od stycznia do września 2014 r. był w sumie niższy od osiągniętego w analogicznym okresie ubiegłego roku o niespełna 400 jednostek, to jednak wartość tegorocznych kredytów wciąż przewyższa wynik zeszłoroczny o blisko miliard złotych.

Sytuację trudno jest więc na dzień dzisiejszy określić jako alarmową, a obserwowane od sześciu kwartałów ożywienie przede wszystkim w pierwotnym segmencie rodzimej mieszkaniówki uznać za zagrożone.

Jednak z drugiej strony ewentualny brak poprawy statystyk kredytowych ZBP w kolejnych okresach z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do negatywnego nastawienia w kwestii średnio- i długoterminowych perspektyw koniunktury krajowego rynku nieruchomości mieszkaniowych.

Mieszane odczucia w odniesieniu do tegorocznej dynamiki kredytów mieszkaniowych stały się faktem jeszcze przed publikacją ostatniego raportu AMRON-SARFiN. Dane za III kwartał tylko potwierdziły podejrzenia o raczej pośledniej kondycji rodzimego rynku kredytów mieszkaniowych, który po prostu zdaje się nie nadążać za zdecydowanie pozytywnym rozwojem koniunktury w segmencie pierwotnym krajowej mieszkaniówki.

To zjawisko niepożądane z punktu widzenia interesów większości uczestników rynku nieruchomości. Stwierdzony już w roku ubiegłym ponadprzeciętny udział klientów gotówkowo-inwestycyjnych w popycie na nieruchomości mieszkaniowe nie daje bowiem w długim terminie wiarygodnej gwarancji utrzymania pozytywnych trendów rozwoju koniunktury. Takie gwarancje daje natomiast zdecydowanie pozytywna dynamika kredytów mieszkaniowych, której jednak bardzo trudno się doszukać w danych ZBP na przestrzeni ostatnich miesięcy.   

Jakie są przyczyny takiej sytuacji?

Na pewno nie da się usprawiedliwić braku progresu w hipotekach funkcjonującą od początku roku Rekomendacją S, która w roku bieżącym zobligowała banki do ograniczenia LtV kredytów mieszkaniowych do 95 proc. Pięcioprocentowy wkład własny z jednej strony nie jest jeszcze przeszkodą nie do pokonania przez amatorów zakupu własnego M na kredyt.

Zobacz też: Polacy chętnie biorą kredyty mieszkaniowe

Z drugiej strony rządowy program kredytów preferencyjnych "Mieszkanie dla Młodych", który w pełni eliminuje niedogodność udziału własnego poprzez wysokość państwowej subwencji, systematycznie traci na popularności. Jak wynika z 21. edycji raportu AMRON-SARFiN, program MdM notuje systematyczny spadek zainteresowania już od początku swego funkcjonowania, w pierwszym kwartale w wymiarze 10 proc, w II kwartale 8,4 proc., a na koniec III kwartału 7,5 proc.

Niepokój przedstawicieli ZBP budzi też inna rozbieżność. Spadkowi parametrów kredytów hipotecznych w III kwartale, za którym zniżkował też indeks Pengab, towarzyszył zdecydowany wzrost w tym samym okresie praktycznie wszystkich wskaźników związanych z gospodarką kraju, przedsiębiorstwami i gospodarstwami domowymi.

Do tego dochodzi jeszcze wyraźnie obojętny wpływ na statystyki kredytowe banków historycznie najniższy poziom stóp procentowych NBP z perspektywami ich dalszych obniżek. To kolejna negatywna dywergencja, której trudno przypisać pozytywne cechy prognostyczne.

Trudno też doszukać się czynników, które w kolejnych okresach byłyby w stanie zadziałać stymulująco na sytuację w hipotekach. Co więcej, za sprawą progresywnego charakteru Rekomendacji S bardziej prawdopodobne wydaje utrwalenie stagnacji wolumenu nowych kredytów hipotecznych albo nawet ich spadek.

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
CZYTAJ OPIS »

Już od początku przyszłego roku obligatoryjny udział własny kredytów mieszkaniowych wzrośnie do 10 proc. Fakt ten być może okresowo nieco podniesie bankowe statystyki finansowania zakupów mieszkaniowych w bieżącym kwartale, jednak już od początku 2015 r. wyraźnie utrudni tysiącom potencjalnych klientów hipotecznych banków podjęcie decyzji o złożenie wniosku kredytowego.

Jak wiadomo wkład własny kredytów mieszkaniowych za sprawą Rekomendacji S wzrośnie docelowo w roku 2017 do 20 proc. Jeśli w przypadku zakupu mieszkań z pierwszej ręki doliczymy jeszcze koszt wykończenia i urządzenia mieszkania, to wychodzi na to, że nabywając mieszkanie na kredyt za nieco ponad 2 lata trzeba będzie dysponować własnymi środkami w wysokości co najmniej jednej trzeciej wartości upatrzonego lokum. Co to oznacza?

Przede wszystkim to, że ewolucja polityki kredytowej banków w odniesieniu do finansowania zakupów mieszkaniowych, stymulowana decyzjami Komisji Nadzoru Finansowego, w okresie czasu zbliżonym do dekady zatoczy koło, a dokładniej półkole, ponieważ zmieni się równo o 180 stopni.

Jeszcze bowiem w szczycie boomu mieszkaniowego z lat 2007/2008 absolutną normą było powszechne udzielanie kredytów hipotecznych zarówno w złotych jak i obcych walutach z LtV dochodzącym do 130 proc. Z kolei już za 2 lata dostępne będą kredyty nominowane wyłącznie w krajowej walucie z obligatoryjnym udziałem własnym równym jednej piątej nabywanego lokalu.

Warto przeczytać: Renty dożywotnie zejdą z rynku z dużym hukiem

W ciągu dziesięciu lat nastąpi więc ewolucja polityki kredytowania rynku nieruchomości od ultraliberalnej, której efektem było wykreowanie koniunkturalnego boomu połączonego z bańką cenową, do mocno restrykcyjnej, której skutek na dzień dzisiejszy, głównie za sprawą zdecydowanie niedostatecznych zasobów oszczędnościowych Polaków w stosunku do wymogów Rekomendacji S, pozostaje wielką niewiadomą.   

Źródło: Jarosław Jędrzyński, RynekPierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12099|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11530|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl