CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Odwrócona hipoteka pozostanie na papierze?

Redakcja Administratora  |  03.12.2014
Odwrócona hipoteka pozostanie na papierze?
Odwrócona hipoteka pozostanie na papierze?
www.freeimages.com

Ustawa regulująca zasady działania odwróconej hipoteki wejdzie w życie 15 grudnia b.r. Od tego dnia będzie istniała teoretyczna możliwość skorzystania z nowego produktu bankowego. Nie można jednak oczekiwać, że w najbliższych tygodniach zostanie zawarta przynajmniej jedna umowa odwróconego kredytu hipotecznego.

Krajowe banki nie są zmotywowane do wprowadzania tego produktu finansowego, który wymaga kosztownych przygotowań. Odwrócona hipoteka prawdopodobnie będzie mało istotnym elementem bankowej oferty. Większą popularność mogą zyskać zmodyfikowane renty dożywotnie.

Nawet w USA odwrócony kredyt nie jest popularny

Po uchwaleniu przez Sejm ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym Związek Banków Polskich (ZBP) oświadczył, że nowy produkt raczej nie będzie popularny. W swojej wypowiedzi jeden z przedstawicieli ZBP słusznie wskazał na przykład Stanów Zjednoczonych.

Amerykański rynek odwróconych kredytów hipotecznych jest uznawany za najbardziej rozwinięty. Mimo tego seniorzy z USA rzadko wymieniają nieruchomości na rentę – mówi Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Dane amerykańskiego Departamentu Mieszkalnictwa i Urbanistyki wskazują, że w 2013 r. około 60 000 osób chciało zaciągnąć odwrócony kredyt hipoteczny.

Przeczytaj: Renty dożywotnie zejdą z rynku z dużym hukiem

Tylko w latach 2007-2009 analogiczny wynik przekraczał 100 000 wniosków. Podane wartości nie robią dużego wrażenia po zestawieniu ich z liczbą seniorów. W przypadku USA odwrócona hipoteka z gwarancją rządu (tzw. HECM) jest dostępna dla osób w wieku od 62 lat. Ten limit wiekowy przekroczyło około 50 milionów Amerykanów.

Tak więc udział osób wnioskujących o odwrócony kredyt hipoteczny w całej grupie seniorów był mniejszy od 0,15% (obliczenia dla 2013 r.). Wyniki pochodzące z innych krajów (np. Wielkiej Brytanii) są dość zbliżone.  

W związku z powyższym trudno się dziwić, że krajowe banki nie traktują odwróconej hipoteki jako strategicznego elementu oferty. Najprawdopodobniej tylko kilku kredytodawców wprowadzi nowy produkt. Na razie wstępne zainteresowanie odwróconym kredytem hipotecznym wyraził jedynie Bank Polskiej Spółdzielczości. Taka sytuacja z pewnością jest korzystna dla firm, które od kilku lat próbują zyskać zaufanie polskich seniorów.

Zmiany w rentach dożywotnich potrzebne od zaraz …

Niewiele osób pamięta, że równolegle z wdrożeniem odwróconej hipoteki miała zostać uregulowana działalność spółek oferujących renty na zasadach dożywocia. Takie firmy (fundusze hipoteczne) działają na polskim rynku już od 2008 r. Ich klienci w ramach umowy przekazują prawo własności do domu lub mieszkania. W zamian fundusz hipoteczny wypłaca dożywotnią rentę i gwarantuje prawo użytkowania przekazanego lokum. 

Zobacz też: Odwrócona hipoteka podpisana przez prezydenta

Obecnie firmy oferujące renty dożywotnie nie muszą spełniać dodatkowych wymogów (np. odnośnie kapitału zakładowego). O konieczności wprowadzenia odpowiednich regulacji mówią nawet osoby pracujące w funduszach hipotecznych.

Odpowiedzią na wspominany problem miała być ustawa regulująca odwróconą hipotekę oraz renty dożywotnie. Nad jej powstaniem w 2012 r. pracowały resorty finansów i gospodarki. Niestety w ramach uzgodnień międzyresortowych nie udało się wypracować wspólnych rozwiązań.

"Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, którą opracowało tylko Ministerstwo Finansów ostatecznie została uchwalona po czterech latach od przedstawienia pierwszych założeń. Ministerstwo Gospodarki (MG) wciąż przygotowuje osobny projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym" - dodaje analityk portalu RynekPierwotny.pl.

Wspomniany akt prawny ma zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających z rent dożywotnich (patrz poniżej).

Zmiany proponowane przez MG zakładają między innymi ustalenie wymaganej formy prawnej (S.A.) oraz minimalnego kapitału zakładowego funduszy hipotecznych (2 mln euro). Pozytywnie trzeba ocenić przepisy precyzujące obowiązki seniora (patrz powyżej). Ministerstwo Gospodarki zaproponowało również nadzór KNF-u nad działalnością funduszy hipotecznych. Ten ostatni postulat wzbudził jednak pewne kontrowersje.

Warto zobaczyć: Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym

We wrześniu b.r. Komisja Nadzoru Finansowego oświadczyła, że projektowana ustawa nie zapewnia możliwości sprawowania realnej kontroli nad funduszami hipotecznymi. Rozwiązanie tego problemu powinno nastąpić jak najszybciej. Wszystko wskazuje bowiem na to, że w kolejnych latach renty dożywotnie przynajmniej częściowo będą zastępować odwrócony kredyt hipoteczny

Źródło: Andrzej Prajsnar, RynekPierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10946|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10526|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl