CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Odwrócona hipoteka pozostanie na papierze?

Redakcja Administratora  |  03.12.2014
Odwrócona hipoteka pozostanie na papierze?
Odwrócona hipoteka pozostanie na papierze?
www.freeimages.com

Ustawa regulująca zasady działania odwróconej hipoteki wejdzie w życie 15 grudnia b.r. Od tego dnia będzie istniała teoretyczna możliwość skorzystania z nowego produktu bankowego. Nie można jednak oczekiwać, że w najbliższych tygodniach zostanie zawarta przynajmniej jedna umowa odwróconego kredytu hipotecznego.

Krajowe banki nie są zmotywowane do wprowadzania tego produktu finansowego, który wymaga kosztownych przygotowań. Odwrócona hipoteka prawdopodobnie będzie mało istotnym elementem bankowej oferty. Większą popularność mogą zyskać zmodyfikowane renty dożywotnie.

Nawet w USA odwrócony kredyt nie jest popularny

Po uchwaleniu przez Sejm ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym Związek Banków Polskich (ZBP) oświadczył, że nowy produkt raczej nie będzie popularny. W swojej wypowiedzi jeden z przedstawicieli ZBP słusznie wskazał na przykład Stanów Zjednoczonych.

Amerykański rynek odwróconych kredytów hipotecznych jest uznawany za najbardziej rozwinięty. Mimo tego seniorzy z USA rzadko wymieniają nieruchomości na rentę – mówi Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Dane amerykańskiego Departamentu Mieszkalnictwa i Urbanistyki wskazują, że w 2013 r. około 60 000 osób chciało zaciągnąć odwrócony kredyt hipoteczny.

Przeczytaj: Renty dożywotnie zejdą z rynku z dużym hukiem

Tylko w latach 2007-2009 analogiczny wynik przekraczał 100 000 wniosków. Podane wartości nie robią dużego wrażenia po zestawieniu ich z liczbą seniorów. W przypadku USA odwrócona hipoteka z gwarancją rządu (tzw. HECM) jest dostępna dla osób w wieku od 62 lat. Ten limit wiekowy przekroczyło około 50 milionów Amerykanów.

Tak więc udział osób wnioskujących o odwrócony kredyt hipoteczny w całej grupie seniorów był mniejszy od 0,15% (obliczenia dla 2013 r.). Wyniki pochodzące z innych krajów (np. Wielkiej Brytanii) są dość zbliżone.  

W związku z powyższym trudno się dziwić, że krajowe banki nie traktują odwróconej hipoteki jako strategicznego elementu oferty. Najprawdopodobniej tylko kilku kredytodawców wprowadzi nowy produkt. Na razie wstępne zainteresowanie odwróconym kredytem hipotecznym wyraził jedynie Bank Polskiej Spółdzielczości. Taka sytuacja z pewnością jest korzystna dla firm, które od kilku lat próbują zyskać zaufanie polskich seniorów.

Zmiany w rentach dożywotnich potrzebne od zaraz …

Niewiele osób pamięta, że równolegle z wdrożeniem odwróconej hipoteki miała zostać uregulowana działalność spółek oferujących renty na zasadach dożywocia. Takie firmy (fundusze hipoteczne) działają na polskim rynku już od 2008 r. Ich klienci w ramach umowy przekazują prawo własności do domu lub mieszkania. W zamian fundusz hipoteczny wypłaca dożywotnią rentę i gwarantuje prawo użytkowania przekazanego lokum. 

Zobacz też: Odwrócona hipoteka podpisana przez prezydenta

Obecnie firmy oferujące renty dożywotnie nie muszą spełniać dodatkowych wymogów (np. odnośnie kapitału zakładowego). O konieczności wprowadzenia odpowiednich regulacji mówią nawet osoby pracujące w funduszach hipotecznych.

Odpowiedzią na wspominany problem miała być ustawa regulująca odwróconą hipotekę oraz renty dożywotnie. Nad jej powstaniem w 2012 r. pracowały resorty finansów i gospodarki. Niestety w ramach uzgodnień międzyresortowych nie udało się wypracować wspólnych rozwiązań.

"Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, którą opracowało tylko Ministerstwo Finansów ostatecznie została uchwalona po czterech latach od przedstawienia pierwszych założeń. Ministerstwo Gospodarki (MG) wciąż przygotowuje osobny projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym" - dodaje analityk portalu RynekPierwotny.pl.

Wspomniany akt prawny ma zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających z rent dożywotnich (patrz poniżej).

Zmiany proponowane przez MG zakładają między innymi ustalenie wymaganej formy prawnej (S.A.) oraz minimalnego kapitału zakładowego funduszy hipotecznych (2 mln euro). Pozytywnie trzeba ocenić przepisy precyzujące obowiązki seniora (patrz powyżej). Ministerstwo Gospodarki zaproponowało również nadzór KNF-u nad działalnością funduszy hipotecznych. Ten ostatni postulat wzbudził jednak pewne kontrowersje.

Warto zobaczyć: Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym

We wrześniu b.r. Komisja Nadzoru Finansowego oświadczyła, że projektowana ustawa nie zapewnia możliwości sprawowania realnej kontroli nad funduszami hipotecznymi. Rozwiązanie tego problemu powinno nastąpić jak najszybciej. Wszystko wskazuje bowiem na to, że w kolejnych latach renty dożywotnie przynajmniej częściowo będą zastępować odwrócony kredyt hipoteczny

Źródło: Andrzej Prajsnar, RynekPierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10673|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10246|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl