CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Odwrócona hipoteka pozostanie na papierze?

Redakcja Administratora  |  03.12.2014
Odwrócona hipoteka pozostanie na papierze?
Odwrócona hipoteka pozostanie na papierze?
www.freeimages.com

Ustawa regulująca zasady działania odwróconej hipoteki wejdzie w życie 15 grudnia b.r. Od tego dnia będzie istniała teoretyczna możliwość skorzystania z nowego produktu bankowego. Nie można jednak oczekiwać, że w najbliższych tygodniach zostanie zawarta przynajmniej jedna umowa odwróconego kredytu hipotecznego.

Krajowe banki nie są zmotywowane do wprowadzania tego produktu finansowego, który wymaga kosztownych przygotowań. Odwrócona hipoteka prawdopodobnie będzie mało istotnym elementem bankowej oferty. Większą popularność mogą zyskać zmodyfikowane renty dożywotnie.

Nawet w USA odwrócony kredyt nie jest popularny

Po uchwaleniu przez Sejm ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym Związek Banków Polskich (ZBP) oświadczył, że nowy produkt raczej nie będzie popularny. W swojej wypowiedzi jeden z przedstawicieli ZBP słusznie wskazał na przykład Stanów Zjednoczonych.

Amerykański rynek odwróconych kredytów hipotecznych jest uznawany za najbardziej rozwinięty. Mimo tego seniorzy z USA rzadko wymieniają nieruchomości na rentę – mówi Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Dane amerykańskiego Departamentu Mieszkalnictwa i Urbanistyki wskazują, że w 2013 r. około 60 000 osób chciało zaciągnąć odwrócony kredyt hipoteczny.

Przeczytaj: Renty dożywotnie zejdą z rynku z dużym hukiem

Tylko w latach 2007-2009 analogiczny wynik przekraczał 100 000 wniosków. Podane wartości nie robią dużego wrażenia po zestawieniu ich z liczbą seniorów. W przypadku USA odwrócona hipoteka z gwarancją rządu (tzw. HECM) jest dostępna dla osób w wieku od 62 lat. Ten limit wiekowy przekroczyło około 50 milionów Amerykanów.

Tak więc udział osób wnioskujących o odwrócony kredyt hipoteczny w całej grupie seniorów był mniejszy od 0,15% (obliczenia dla 2013 r.). Wyniki pochodzące z innych krajów (np. Wielkiej Brytanii) są dość zbliżone.  

W związku z powyższym trudno się dziwić, że krajowe banki nie traktują odwróconej hipoteki jako strategicznego elementu oferty. Najprawdopodobniej tylko kilku kredytodawców wprowadzi nowy produkt. Na razie wstępne zainteresowanie odwróconym kredytem hipotecznym wyraził jedynie Bank Polskiej Spółdzielczości. Taka sytuacja z pewnością jest korzystna dla firm, które od kilku lat próbują zyskać zaufanie polskich seniorów.

Zmiany w rentach dożywotnich potrzebne od zaraz …

Niewiele osób pamięta, że równolegle z wdrożeniem odwróconej hipoteki miała zostać uregulowana działalność spółek oferujących renty na zasadach dożywocia. Takie firmy (fundusze hipoteczne) działają na polskim rynku już od 2008 r. Ich klienci w ramach umowy przekazują prawo własności do domu lub mieszkania. W zamian fundusz hipoteczny wypłaca dożywotnią rentę i gwarantuje prawo użytkowania przekazanego lokum. 

Zobacz też: Odwrócona hipoteka podpisana przez prezydenta

Obecnie firmy oferujące renty dożywotnie nie muszą spełniać dodatkowych wymogów (np. odnośnie kapitału zakładowego). O konieczności wprowadzenia odpowiednich regulacji mówią nawet osoby pracujące w funduszach hipotecznych.

Odpowiedzią na wspominany problem miała być ustawa regulująca odwróconą hipotekę oraz renty dożywotnie. Nad jej powstaniem w 2012 r. pracowały resorty finansów i gospodarki. Niestety w ramach uzgodnień międzyresortowych nie udało się wypracować wspólnych rozwiązań.

"Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, którą opracowało tylko Ministerstwo Finansów ostatecznie została uchwalona po czterech latach od przedstawienia pierwszych założeń. Ministerstwo Gospodarki (MG) wciąż przygotowuje osobny projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym" - dodaje analityk portalu RynekPierwotny.pl.

Wspomniany akt prawny ma zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających z rent dożywotnich (patrz poniżej).

Zmiany proponowane przez MG zakładają między innymi ustalenie wymaganej formy prawnej (S.A.) oraz minimalnego kapitału zakładowego funduszy hipotecznych (2 mln euro). Pozytywnie trzeba ocenić przepisy precyzujące obowiązki seniora (patrz powyżej). Ministerstwo Gospodarki zaproponowało również nadzór KNF-u nad działalnością funduszy hipotecznych. Ten ostatni postulat wzbudził jednak pewne kontrowersje.

Warto zobaczyć: Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym

We wrześniu b.r. Komisja Nadzoru Finansowego oświadczyła, że projektowana ustawa nie zapewnia możliwości sprawowania realnej kontroli nad funduszami hipotecznymi. Rozwiązanie tego problemu powinno nastąpić jak najszybciej. Wszystko wskazuje bowiem na to, że w kolejnych latach renty dożywotnie przynajmniej częściowo będą zastępować odwrócony kredyt hipoteczny

Źródło: Andrzej Prajsnar, RynekPierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wszystko o ogrzewaniu osiedla gazem LPG »

Ogrzewanie osiedlaPlanujesz zmianę ogrzewania, ale nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego?Czytam więcej »


Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej naprawy rur »

Ogrzewanie osiedlaJak łatwo i bezinwazyjnie przeprowadzić remont przy pomocy rewolucyjnej technologii?Czytam więcej »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16588|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11862|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl