CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

System wentylacji przed zimą

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 10/2014  |  04.12.2014  |  1
System wentylacji przed zimą
System wentylacji przed zimą
www.freeimages.com

W ramach przygotowań do zimy administrator powinien sprawdzić jakość działania wszystkich systemów budynkowych instalacji, szczególnie dużo uwagi poświęcając wentylacji. To samo dotyczy lokatorów poszczególnych mieszkań. Dlaczego?

Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom budynku jest obowiązkiem zarówno administratorów oraz wspólnot mieszkaniowych, jak i właścicieli budynków, wynikającym z przepisów prawa. W okresie grzewczym, w zimie, największym zagrożeniem są zatkane kominy i źle działające wentylacje.

Jakakolwiek usterka w ich przypadku może być tragiczna w skutkach, ponieważ może się wiązać z zatruciem czadem. Co roku zbiera on, niestety, swoje śmiertelne żniwo. Do starannego sprawdzenia kominów i całości systemu wentylacji niezbędny będzie kominiarz. Nie warto oszczędzać na jego usłudze – od niej zależy zdrowie i życie zamieszkujących budynek!

Prawo budowlane w rozdziale 6 art. 62 nakłada na właścicieli obowiązek dokonywania okresowej kontroli stanu technicznego budynku i instalacji, zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu ministra infrastruktury, dotyczącym „Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Okresowa kontrola wentylacji powinna obejmować sprawdzenie jej wydajności i ilości wymian powietrza.

Specjaliści zauważają, że efektywność systemu wentylacji mechanicznej może się zmniejszyć, jeśli użytkownik budynku np. zmieni aranżację pomieszczeń, co może wpłynąć na opory ruchu i przydławić przepływy powietrza. Innego rodzaju problemy wiążą się z nieregularnie wymienianymi filtrami w rekuperatorze. Gdy będą pracować zanieczyszczone, ich wydajność może zmniejszyć się nawet o 30%.

To samo dotyczy czerpni i wyrzutni. Pozostające na nich zabrudzenia powodują pogorszenie jakości ich pracy, a w dodatku – zwiększają hałas, jaki generują podczas działania. Od razu – choć dzieli nas od tego jeszcze kilka tygodni – warto przypomnieć, że zimą na czerpniach może gromadzić się zatykający je śnieg. Trzeba pamiętać, by go regularnie usuwać.

Sprawdzenie wentylatorów i traktów wentylacyjnych ma też znaczenie w związku z… zbliżającym się sezonem grypowym. Dzięki temu zwłaszcza w biurowcach, gdzie pracuje wiele osób, może zmniejszyć się ilość zachorowań. Jak to możliwe? Wentylatory i trakty wentylacyjne są bowiem istotnym magazynem bakterii i wirusów grypy.

Według badań naukowców z Arizona State University (ASU) w Stanach Zjednoczonych, przeprowadzonych w czasie infekcji grypowych wiosną i jesienią w latach 2009 i 2010 w 20 budynkach biurowych w USA wentylacja stanowi jedną z dróg roznoszenia zarazków. W traktach wentylacyjnych biurowców naukowcy wykrywali dwa, a nawet trzy różne szczepy wirusów grypy. Niechlubny rekord należał do pewnego budynku w Bostonie, w którym było ich aż siedem.

Uczeni radzą, aby do końca października sprawdzić i przeczyścić trakty wentylacyjne. Da to wtedy możliwość opóźnienia jesiennego sezonu zachorowań, a jeśli już nastąpi ich wzmożenie – umożliwi izolację zarażeń do pokojów lub obszarów, w których pracują chorzy, nie wywołując rozprzestrzenienia po całym open space w biurze.

Naukowcy sugerują również wymianę filtrów w klimatyzatorach oraz sprawdzenie samych klimatyzatorów, zwłaszcza jeśli w użyciu są modele wyniesione poza budynek. Kluczowe obszary, w których możemy spodziewać się prawdziwego zatrzęsienia wirusów i bakterii, to: filtry, wylot klimatyzatora oraz wszelkiego rodzaju przewody, np. łączące z traktami wentylacyjnymi.

Trzeba również sprawdzić poprawność działania instalacji. W niektórych budynkach nie była ona od dawna konfigurowana. Bywa, że iż powietrze z korytarza trafia poprzez trakty wentylacyjne do pokojów. Zdarzają się także przebicia w wentylacji, które powodują, że powietrze z pokojów trafia do innych pomieszczeń. Tego typu usterki powodują, że wirus grypy może błyskawicznie dotrzeć do wszystkich znajdujących się w budynku.

Na koniec warto zaś przypomnieć, że potrzeba wentylacji pomieszczeń, a więc zapewnienia im dopływu świeżego powietrza z zewnątrz, to stosunkowo świeża sprawa. Do niedawna w budynkach z przewagą stolarki okiennej problemem była raczej nadmierna nieszczelność ram, powodująca wręcz zbyt silną wentylację i wychłodzenie pomieszczeń, szczególnie jesienią i zimą. Powszechne było też uszczelnianie okien, choćby watą.

Dziś, w dobie perfekcyjnie szczelnych plastikowych ram okiennych, mamy zupełnie inne problemy (jak widać, żadne rozwiązanie nie ma wyłącznie plusów). W ciągu ostatnich problemy te narastały, w szczelnych pokojach nie tworzyła się różnica ciśnień, niezbędna do wentylacji grawitacyjnej.

W dodatku nadmierna szczelność w mieszkaniach wyposażonych w piecyki gazowe łączyła się ze znaczącym ryzykiem zatruciami czadem, o czym wspominałam już na początku tekstu. Wreszcie w 2009 roku problem zauważył prawodawca. Od tamtej pory w przypadku wentylacji grawitacyjnej w budynkach wprowadzono obowiązek instalowania okien wyposażonych w nawiewniki okienne lub zastosowania nawiewników ściennych.

Nie dotyczy to tylko kuchni, łazienek i toalet. Każdy wprowadzony do sprzedaży na rynku polskim nawiewnik musi spełniać określone kryteria, zgodne z obowiązującymi przepisami określonymi w Normie Polskiej PN-B-03430: 1983 wraz ze zmianą Az3: 2000. Oznacza to, że maksymalna wartość przepływu powinna wynosić odpowiednio:

  • od 20 do 50 m³/h dla wentylacji grawitacyjnej,
  • od 15 do 30 m³/h dla wentylacji mechanicznej wywiewnej.

Z kolei minimalny przepływ powietrza w pozycji zamkniętej nawiewnika powinien być równy 20–30% wydajności maksymalnej urządzenia. Nie może być ono całkiem szczelne!

Warto więc zwrócić uwagę, że przyjemne ciepło, jakie zawdzięczamy szczelności okien i drzwi i które doceniamy zwłaszcza teraz, w chłodniejszych porach roku, nie jest wyłącznie zaletą danego pomieszczenia. Odpowiednia wentylacja poprawia komfort psychiczny i fizyczny przebywających tam ludzi, chroni przed chorobami i zmniejsza zagrożenie, jak się wiąże z zatruciem czadem.

Latem, przy szeroko otwartych oknach, ta kwestia jest mniej odczuwalna, bo pomieszczenia dzięki temu wentylują się samoistnie. Zimą, przy zamkniętych większość czasu oknach i włączonych grzejnikach, wentylacja jest na wagę złota. Warto o nią dbać.

Komentarze

(1)
Justyna | 05.12.2014, 13:06
A jeśli widzę zatkaną (brudną) wentylację ale mieszkam w wynajmowanym M2, to jak skłonić właściciela by się tym zajął.?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

niższa cena gazu urządzenia grzewcze
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17701|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11048|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10628|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl