CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

System wentylacji przed zimą

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 10/2014  |  04.12.2014  |  1
System wentylacji przed zimą
System wentylacji przed zimą
www.freeimages.com

W ramach przygotowań do zimy administrator powinien sprawdzić jakość działania wszystkich systemów budynkowych instalacji, szczególnie dużo uwagi poświęcając wentylacji. To samo dotyczy lokatorów poszczególnych mieszkań. Dlaczego?

Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom budynku jest obowiązkiem zarówno administratorów oraz wspólnot mieszkaniowych, jak i właścicieli budynków, wynikającym z przepisów prawa. W okresie grzewczym, w zimie, największym zagrożeniem są zatkane kominy i źle działające wentylacje.

Jakakolwiek usterka w ich przypadku może być tragiczna w skutkach, ponieważ może się wiązać z zatruciem czadem. Co roku zbiera on, niestety, swoje śmiertelne żniwo. Do starannego sprawdzenia kominów i całości systemu wentylacji niezbędny będzie kominiarz. Nie warto oszczędzać na jego usłudze – od niej zależy zdrowie i życie zamieszkujących budynek!

Prawo budowlane w rozdziale 6 art. 62 nakłada na właścicieli obowiązek dokonywania okresowej kontroli stanu technicznego budynku i instalacji, zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu ministra infrastruktury, dotyczącym „Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Okresowa kontrola wentylacji powinna obejmować sprawdzenie jej wydajności i ilości wymian powietrza.

Specjaliści zauważają, że efektywność systemu wentylacji mechanicznej może się zmniejszyć, jeśli użytkownik budynku np. zmieni aranżację pomieszczeń, co może wpłynąć na opory ruchu i przydławić przepływy powietrza. Innego rodzaju problemy wiążą się z nieregularnie wymienianymi filtrami w rekuperatorze. Gdy będą pracować zanieczyszczone, ich wydajność może zmniejszyć się nawet o 30%.

To samo dotyczy czerpni i wyrzutni. Pozostające na nich zabrudzenia powodują pogorszenie jakości ich pracy, a w dodatku – zwiększają hałas, jaki generują podczas działania. Od razu – choć dzieli nas od tego jeszcze kilka tygodni – warto przypomnieć, że zimą na czerpniach może gromadzić się zatykający je śnieg. Trzeba pamiętać, by go regularnie usuwać.

Sprawdzenie wentylatorów i traktów wentylacyjnych ma też znaczenie w związku z… zbliżającym się sezonem grypowym. Dzięki temu zwłaszcza w biurowcach, gdzie pracuje wiele osób, może zmniejszyć się ilość zachorowań. Jak to możliwe? Wentylatory i trakty wentylacyjne są bowiem istotnym magazynem bakterii i wirusów grypy.

Według badań naukowców z Arizona State University (ASU) w Stanach Zjednoczonych, przeprowadzonych w czasie infekcji grypowych wiosną i jesienią w latach 2009 i 2010 w 20 budynkach biurowych w USA wentylacja stanowi jedną z dróg roznoszenia zarazków. W traktach wentylacyjnych biurowców naukowcy wykrywali dwa, a nawet trzy różne szczepy wirusów grypy. Niechlubny rekord należał do pewnego budynku w Bostonie, w którym było ich aż siedem.

Uczeni radzą, aby do końca października sprawdzić i przeczyścić trakty wentylacyjne. Da to wtedy możliwość opóźnienia jesiennego sezonu zachorowań, a jeśli już nastąpi ich wzmożenie – umożliwi izolację zarażeń do pokojów lub obszarów, w których pracują chorzy, nie wywołując rozprzestrzenienia po całym open space w biurze.

Naukowcy sugerują również wymianę filtrów w klimatyzatorach oraz sprawdzenie samych klimatyzatorów, zwłaszcza jeśli w użyciu są modele wyniesione poza budynek. Kluczowe obszary, w których możemy spodziewać się prawdziwego zatrzęsienia wirusów i bakterii, to: filtry, wylot klimatyzatora oraz wszelkiego rodzaju przewody, np. łączące z traktami wentylacyjnymi.

Trzeba również sprawdzić poprawność działania instalacji. W niektórych budynkach nie była ona od dawna konfigurowana. Bywa, że iż powietrze z korytarza trafia poprzez trakty wentylacyjne do pokojów. Zdarzają się także przebicia w wentylacji, które powodują, że powietrze z pokojów trafia do innych pomieszczeń. Tego typu usterki powodują, że wirus grypy może błyskawicznie dotrzeć do wszystkich znajdujących się w budynku.

Na koniec warto zaś przypomnieć, że potrzeba wentylacji pomieszczeń, a więc zapewnienia im dopływu świeżego powietrza z zewnątrz, to stosunkowo świeża sprawa. Do niedawna w budynkach z przewagą stolarki okiennej problemem była raczej nadmierna nieszczelność ram, powodująca wręcz zbyt silną wentylację i wychłodzenie pomieszczeń, szczególnie jesienią i zimą. Powszechne było też uszczelnianie okien, choćby watą.

Dziś, w dobie perfekcyjnie szczelnych plastikowych ram okiennych, mamy zupełnie inne problemy (jak widać, żadne rozwiązanie nie ma wyłącznie plusów). W ciągu ostatnich problemy te narastały, w szczelnych pokojach nie tworzyła się różnica ciśnień, niezbędna do wentylacji grawitacyjnej.

W dodatku nadmierna szczelność w mieszkaniach wyposażonych w piecyki gazowe łączyła się ze znaczącym ryzykiem zatruciami czadem, o czym wspominałam już na początku tekstu. Wreszcie w 2009 roku problem zauważył prawodawca. Od tamtej pory w przypadku wentylacji grawitacyjnej w budynkach wprowadzono obowiązek instalowania okien wyposażonych w nawiewniki okienne lub zastosowania nawiewników ściennych.

Nie dotyczy to tylko kuchni, łazienek i toalet. Każdy wprowadzony do sprzedaży na rynku polskim nawiewnik musi spełniać określone kryteria, zgodne z obowiązującymi przepisami określonymi w Normie Polskiej PN-B-03430: 1983 wraz ze zmianą Az3: 2000. Oznacza to, że maksymalna wartość przepływu powinna wynosić odpowiednio:

  • od 20 do 50 m³/h dla wentylacji grawitacyjnej,
  • od 15 do 30 m³/h dla wentylacji mechanicznej wywiewnej.

Z kolei minimalny przepływ powietrza w pozycji zamkniętej nawiewnika powinien być równy 20–30% wydajności maksymalnej urządzenia. Nie może być ono całkiem szczelne!

Warto więc zwrócić uwagę, że przyjemne ciepło, jakie zawdzięczamy szczelności okien i drzwi i które doceniamy zwłaszcza teraz, w chłodniejszych porach roku, nie jest wyłącznie zaletą danego pomieszczenia. Odpowiednia wentylacja poprawia komfort psychiczny i fizyczny przebywających tam ludzi, chroni przed chorobami i zmniejsza zagrożenie, jak się wiąże z zatruciem czadem.

Latem, przy szeroko otwartych oknach, ta kwestia jest mniej odczuwalna, bo pomieszczenia dzięki temu wentylują się samoistnie. Zimą, przy zamkniętych większość czasu oknach i włączonych grzejnikach, wentylacja jest na wagę złota. Warto o nią dbać.

Komentarze

(1)
Justyna | 05.12.2014, 13:06
A jeśli widzę zatkaną (brudną) wentylację ale mieszkam w wynajmowanym M2, to jak skłonić właściciela by się tym zajął.?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19222|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12573|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11722|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl