• #GorącaLinia – uchwała wspólnoty mimo braku kworum
 • Uchwały można głosować drogą elektroniczną
 • Dezynfekcja we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych
 • E-szkolenie: Wykorzystanie narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych
 • Obowiązki? Możesz mieć je z głowy.

Polecane Artykuły (prawo)

#GorącaLinia – uchwała wspólnoty mimo braku kworum

05.05.2020
Czytelnik pyta: jak ustanowić uchwałę wspólnoty mimo braku kworum?
Czytaj całość

Polecane Artykuły (prawo)

Uchwały można głosować drogą elektroniczną

06.05.2020
Ustawa o własności lokali nie zawiera żadnych wskazówek, dotyczących technicznego sposobu głosowania uchwał. Nie zawiera też wymogów, takich jak np. własnoręczne złożenie podpisu, czy sporządzenie listy obecności i listy biorących udział w głosowaniu. W zakresie...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (prawo)

Dezynfekcja we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych

Rząd apeluje o pozostawanie w domu, jeśli to możliwe, zamyka uczelnie, szkoły, przedszkola, restauracje i wszelkie punkty rozrywkowe. Epidemiolodzy nawołują do przestrzegania szczególnej higieny. Ulice miast puste, a w aptekach i sklepach ograniczenia dla klientów w zakresie liczby...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (prawo)

E-szkolenie: Wykorzystanie narzędzi wspomagających przygotowanie...

30.04.2020
Redakcja miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” inicjuje cykl e-kursów szkoleniem na temat „Wykorzystania narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych”, przygotowanym przez Andrzeja Rajkiewicza – wiceprezesa Narodowej...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (prawo)

Obowiązki? Możesz mieć je z głowy.

Czy zarządzasz węzłem cieplnym, który nie należy do Veolii? Jeśli tak, to doskonale wiesz, że musisz zdbać o jego stan techniczny, regularnie przeprowadzać konserwacje i zadbać o dostępność części zamiennych - wszystko po to, aby niezależnie od pogody mieszkańcy mogli...
Czytaj całość
Artykuł sponsorowany

Protokół zdawczo-odbiorczy - zło konieczne?

 Generos  |  05.12.2014
Protokół zdawczo-odbiorczy - zło konieczne?
Protokół zdawczo-odbiorczy - zło konieczne?

Protokół zdawczo-odbiorczy to jeden z podstawowych dokumentów sporządzanych przy wynajmie mieszkania. Zabezpiecza on obie strony i pomaga określić ich zobowiązania po upływie okresu użytkowania nieruchomości. Mimo to, zdarza się, że do jego tworzenia nie przywiązuje się odpowiedniej wagi. To poważny błąd.

„Od września do lipca wynajmowałam mieszkanie. Klucze nie zostały przekazane właścicielowi, ale zostawione w mieszkaniu - godzinne spóźnienie właściciela na zdanie mieszkania. Dzisiaj otrzymałam pismo od rzeczoznawcy z wymienionymi szkodami na ogromną sumę, które rzekomo wyrządziłam. Nie zgadzam się z tym pismem, nie byłam obecna przy spisywaniu tego protokołu. Co zrobić?”

„Jak można sprawdzić czy właściciel płacił podatek za wynajęcie?”

Fora internetowe pełne są tego typu problemów - obie strony najmu często szukają porady już po fakcie. Większości pojawiających się w takich wpisach problemów można by uniknąć dzięki starannie przygotowanej dokumentacji. Jej podstawę, obok umowy najmu, stanowi właśnie protokół zdawczo-odbiorczy. Chcesz wiedzieć więcej na temat generatora protokołu zdawczo-odbiorczego? Przeczytaj!

Żeby spełniał on swoje zadanie, musi być odpowiednio skonstruowany i jak najbardziej szczegółowy. I chociaż bardzo często postrzegany jest jako kłopotliwy element procesu wynajmu, nie można go bagatelizować. Kształt, jak i zakres spraw, które protokół reguluje, a nawet sama konieczność jego sporządzenia nie są określone przez przepisy prawa.

Zwyczajowo jednak protokół zdawczo-odbiorczy uwzględnia:

 • stan techniczny mieszkania (w tym podłóg, ścian, drzwi, okien)
 • wyposażenie mieszkania i jego stan (lista mebli i sprzętu AGD czy RTV)
 • liczbę i rodzaj przekazywanych kluczy
 • stan liczników (energii elektrycznej, gazu, wody)
 • uwagi i ustalenia stron (np. ewentualne terminy napraw, jakie powinien wykonać wynajmujący).

Jedną z kluczowych kwestii w trakcie tworzenia protokołu zdawczo-odbiorczego jest przeprowadzenie szczegółowej i starannej ewidencji. Pominięcie nic nieznaczącej (z pozoru) plamy na wykładzinie czy pęknięcia na ścianie pozostawia niejasność, co do momentu powstania usterki, a to może powodować obarczenie kosztami naprawy nieodpowiednią stronę.

Właściwa dokumentacja pozwala zabezpieczyć interesy zarówno najemcy, jak i wynajmującego oraz dzięki jasno określonym zobowiązaniom, uniknąć niepotrzebnych sporów przy zdawaniu mieszkania.

„Stworzenie szczegółowego protokołu zdawczo-odbiorczego, popartego dokumentacją fotograficzną - a taka jego forma jest najbardziej wiarygodna i najlepiej zapobiega późniejszym sporom - jest czasochłonne i wymaga niezwykłej skrupulatności. Łatwo tu o przeoczenia czy pominięcia, które zdarzyć się mogą nawet doświadczonym zarządcom i pośrednikom.

I o ile w przypadku pojedynczych nieruchomości zidentyfikowanie takiego przeoczenia oraz uzupełnienie dokumentacji nie stanowi większego problemu, dla osób zarządzających większą liczbą lokali, może to być spore i czasochłonne wyzwanie.

Aby rozwiązać ten problem, który znamy także z własnego doświadczenia, postanowiliśmy stworzyć program, którego jedną z funkcji będzie automatyczne generowanie protokołów zdawczo-odbiorczych. Na podstawie raz wprowadzonych danych i dokumentacji fotograficznej GENEROS w sposób automatyczny stworzy stosowny protokół, który w zależności od zmieniających się najemców czy modernizacji w samym lokalu będzie mógł być łatwo edytowalny.

Nie tylko przyspieszy to prace związane z najmem nieruchomości, ale wyeliminuje błędy, na które profesjonalista na rynku nieruchomości, odpowiadający za interesy swoich klientów, nie może sobie pozwolić" - uważa Sebastian Janicki z firmy Zarządzanie MSW prowadzącej prace nad oprogramowaniem usprawniającym zarządzanie wynajmem nieruchomości.

Generator powoli na zebranie - niezależnie od liczby zarządzanych nieruchomości - wszystkich danych nieruchomości, z uwzględnieniem stanu technicznego, wykończenia, wyposażenia, dokumentów gwarancyjnych czy stanu liczników.

Moduł do tworzenia protokołów zdawczo-odbiorczych w GENEROSIE nie tylko wspiera tworzenie ewidencji danych o lokalu – czy to mieszkaniowym czy użytkowym, ale zawiera także kontakty do firm i osób obsługujących daną nieruchomość.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom z zakresu IT w obsłudze najmu, cały proces zarządzania wynajmem nieruchomości – niezależnie od jej rodzaju – w tym kłopotliwy etap zdawczo- odbiorczy - jest uproszczony i usystematyzowany.

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Wycinka drzew
 • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18989|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12221|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11563|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl