Artykuł sponsorowany

Superwand DS.®
Skuteczny sposób na walkę z kondensacją pary wodnej od wewnątrz na ścianach zewnętrznych i szczytowych

KORFF Isolmatic  |  22.08.2016  |  6
Superwand DS.®<br />Skuteczny sposób na walkę z kondensacją pary wodnej od wewnątrz na ścianach zewnętrznych i szczytowych
Superwand DS.®
Skuteczny sposób na walkę z kondensacją pary wodnej od wewnątrz na ścianach zewnętrznych i szczytowych
KORFF Isolmatic

Kondensacja pary wodnej na ścianach może prowadzić do pojawienia się pleśni i grzybów na ścianach wewnątrz pomieszczeń. Radzimy, co zrobić, aby tego uniknąć jak skutecznie rozwiązać ten problem.

W 95% powodem pojawienia się wilgoci na wewnętrznej stronie ścian zewnętrznych i szczytowych jest kondensacja pary wodnej znajdującej się w powietrzu wewnątrz pomieszczenia. W powietrzu, którym oddychamy na co dzień, znajduje się wilgoć w postaci pary wodnej, niezbędna do naszego normalnego funkcjonowania.

Tak długo jak postać tej wilgoci się nie zmieni (np. w wykropliny), nie mamy problemów. Pojawiają się one wtedy, gdy wilgotne powietrze trafi na zimne medium i różnicę temperatury powyżej 7°C, co bardzo często prowadzi do zjawiska kondensacji pary wodnej, czyli do skraplania się wilgoci zawartej w powietrzu.

Możemy to zaobserwować niemal codziennie, wyjmując z lodówki zimną puszkę, np. z napojem gazowanym – po krótkim czasie puszka pokryje się kropelkami rosy – to właśnie wilgoć zawarta w powietrzu wykrapla się na zimnym aluminium. Podobne zjawisko może nastąpić na styku z zimną, niedocieploną lub słabo izolowaną przegrodą, tj. ścianą zewnętrzną bądź szczytową.

Zjawisko z tym związane nasiliło się szczególnie w ostatnich latach, kiedy użytkownicy mieszkań i lokali użytkowych wymienili starą stolarkę okienną na nową, plastikową. Co uległo zmianie? Stare okna bardzo często nie były idealnie szczelne, zapewniały więc naturalną wymianę powietrza w lokalu (tzw. przewiewy). Nagromadzony nadmiar wilgoci w naturalny sposób był wentylowany z pomieszczenia i jej obecność nie sprawiała żadnych problemów.

Dzisiaj większość z nas ma w mieszkaniach okna plastikowe, szczelne, które często nie są wyposażone w systemy mikrowentylacji, a nawet jeśli ją posiadają, nie jest ona wykorzystywana w obawie przed utratą ciepła z mieszkania.

W ten sposób tworzymy wewnątrz pomieszczenia „termos” (niejednokrotnie zasłaniając też kratki wentylacyjne!) i zatrzymujemy nadmiar wilgoci w pomieszczeniu. Jeśli mamy prawidłowo zaizolowane przegrody, wykroplenia pojawią się na szybach okiennych lub na stolarce okiennej – najzimniejszych miejscach w naszym mieszkaniu. Gorzej, jeśli izolacja budynku nie jest wystarczająca i ściany zewnętrzne oraz szczytowe są znacznie zimniejsze niż ogrzewane powietrze – wówczas może nastąpić wykraplanie na powierzchniach tych ścian.

Zjawisko to obserwujemy często na słabo izolowanych i tym samym zimnych ścianach zewnętrznych oraz szczytowych. Powietrze w pomieszczeniu ma temperaturę 22°C, a temperatura ściany wynosi 8°C, co daje różnicę temperatury 14°C. Tam gdzie ciepłe powietrze styka się z zimną ścianą, ochładza się i dochodzi do zjawiska skraplania się pary wodnej – ściana staje się wilgotna.

Z czasem wilgoć znajdująca się na ścianie przyjmuje kurz, który znajduje się w powietrzu (i stanowi znakomitą pożywkę dla pleśni i grzybów). Ściana początkowo staje się szara, następnie czarna i w końcu pojawia się na niej zagrzybienie. Aby zapobiec temu zjawisku, konieczna jest izolacja termiczna zimnej ściany, która zniweluje różnicę temperatury pomiędzy ciepłym powietrzem a ścianą.

Jak rozwiązać problem pleśni i wilgoci na ścianach?

Najlepszym sposobem jest izolacja zewnętrzna tej ściany. Nie zawsze jednak jest to możliwe, np. w obiektach zabytkowych (brak możliwości ingerencji w fasadę zewnętrzną), budynkach spółdzielczych nie poddanych izolacji termicznej (brak funduszy na pełną termomodernizację), mieszkaniach wynajmowanych w nieocieplonych prywatnych budynkach lub po prostu przy skłóconych sąsiadach (granice działek, niechęć partycypowania w kosztach ociepleń itp.). W takich przypadkach możemy zastosować Superwand DS.® do izolacji ściany od wewnątrz.

Zanim opiszemy system, spójrzmy, jakie metody są powszechnie stosowane dzisiaj, aby zniwelować poruszany problem:

 • Pierwszą pospolitą metodą jest wewnętrzna izolacja ściany płytami ze styropianu. Płyty te nie są jednak w swojej strukturze w pełni paroszczelne. Wilgoć nadal przenika do zimnej ściany i skrapla się na niej. Efektem może być pleśń między izolacją a ścianą i konieczność remontu, często już po pierwszym sezonie grzewczym.
 • Drugą metodą jest zmywanie pleśni specjalnymi środkami i zastosowanie farb z dodatkami grzybobójczymi. Efektem jest ponowne pojawienie się grzyba po upływie kilku miesięcy.

Obie te metody nie służą zwalczaniu przyczyny problemów, lecz zwalczają jedynie ich objawy.

Superwand DS.® – sposób na suche ściany

Sposobem na suche ściany jest ich ocieplenie na tyle, aby temperatura na ich powierzchni nie powodowała kondensacji powietrza. Służą do tego, stosowane z sukcesem od przeszło 20 lat w Szwajcarii, a od 10 lat w Niemczech, płyty i kliny Superwand DS.®. W Polsce system jest stosowany od 4 lat i znakomicie zdaje egzamin także w naszych warunkach.

Płyty i kliny Superwand DS.® są obustronniepokryte celulozowo-aluminiową warstwą paroszczelną (aby mogły być stosowane dwustronnie). Warstwa ta powoduje brak możliwości przenikania wilgotnego powietrza i tym samym wilgoci z pomieszczenia do zimnej ściany. Między izolacją a ścianą nie ma wilgoci i nie ma możliwości jej zagrzybienia. Wilgoć ma teraz styk z wewnętrzną, ciepłą warstwą izolacji, nie występuje już różnica temperatur i nie ma warunków do kondensacji pary wodnej.

Płyta Superwand DS.® posiada wewnątrz 5, 10 lub 20 mm warstwę z poliuretanu o wartości Lambda 0,025 W/(m · K). Ma więc znakomite właściwości izolacyjne, które w czasach stale rosnących cen energii są bardzo istotne i godne uwagi. Niewielka grubość płyt powoduje brak konieczności przeróbek wnęk okiennych lub drzwiowych.

Uzupełnieniem systemu jest klin izolacyjny, polecany do stosowania na przejściach ze ściany szczytowej do wewnętrznej lub ze ściany szczytowej na sufit. Ściana szczytowa jest często tak zimna, że pleśń pojawia się również na 5–10 cm sąsiednich ścian albo na suficie. Aby uniknąć konieczności izolacji całej ściany lub sufitu, stworzyliśmy klin. Zastosowanie klina jest analogiczne do płyt Superwand DS.® Format klina z jednej strony „gubi” grubość izolacji na długości 30 cm, a z drugiej niweluje przemarzanie sufitu lub ściany działowej.

Stosując system izolacji wewnętrznej, w szybki i łatwy sposób możemy pozbyć się kłopotów związanych z wilgocią pochodzącą z kondensacji pary wodnej. Szczegółowy opis montażu znajdą Państwo na www.superwand.pl. Przy tego rodzaju izolacji nadal musimy oczywiście pamiętać o właściwej wentylacji pomieszczeń. Wentylacja konieczna jest zawsze i polega przede wszystkim na oprowadzeniu świeżego powietrza i odprowadzeniu powietrzna zużytego. Należy przy tym pamiętać, że ogrzanie w miarę suchego powietrza jest znacznie szybsze, a zatem tańsze, niż ogrzanie powietrza o dużej wilgotności.

Stosując Superwand DS.®, otrzymamy następujące efekty:

 • zdrowy klimat w pomieszczeniach (koniec z mokrymi ścianami, pleśnią i grzybem)
 • przytulną atmosferę (brak chłodu, który oddaje zimna ściana)
 • wymierne oszczędności zużycia energii grzewczej.

A to wszystko dzięki:

 • szybkości w zastosowaniu – prowadzi w krótkim czasie do ocieplenia pomieszczenia
 • łatwości w zastosowaniu – proste i szybkie cięcie, duży format płyt
 • braku konieczności przebudowy wnęk okiennych i drzwiowych (ze względu na niewielką grubość płyt)
 • pozostawieniu dowolności w wykończeniu zaizolowanej ściany (farba, tapeta, tynk dekoracyjny itp.).

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na naszą stronę internetową: www.superwand.pl lub do kontaktu bezpośredniego.

Na naszej stronie internetowej można również zamówić wzorce produktu

KONTAKT

KORFF Isolmatic Sp. z o.o.
ul. Lotnicza 12, Wojnarowice, 55-050 Sobótka
tel.: +48 71 39 09 099
faks: +48 71 39 09 100

info@korff.pl

www.korff.pl
www.superwand.pl

Komentarze

(6)
kkatiaa90 | 17.02.2016, 11:21

Bardzo przydatny artykuł :)

iza29781 | 10.03.2016, 12:01

Dzięki za artykuł :) , się przyda :)

Marta | 08.04.2016, 11:29
Nie znałam tego rozwiązania, dzięki :)
Tomek | 13.06.2016, 11:31
najgorsze są małe ślepe łazienki w blokach, w których coś takiego jak wyciąg od dawna nie istnieje
romeq | 16.06.2016, 13:20
znam to:-)
Maka | 20.09.2016, 17:18
To wszystko brzmi bardzo dobrze i obiecująco, a poza tym fachowo. Kupiliśmy teraz mieszkanie z rynku wtórnego, niestety - jest grzyb na ścianach, niewiele, ale jest. Trzeba sensownie z tym walczyć i fajnie wiedzieć, jak.
Pytanie tylko, czy można przy tej metodzie np. wbić gwóźdź w ścianę? To też ważne przy remoncie.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Produkty i technologie

1/2/2017

Aktualny numer:

Administrator 1/2/2017
W miesięczniku m.in.:
 • - Winne kulawe prawo i brak świadomości ekologicznej
 • - Projekt zmian ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 12513|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl