CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Nadszedł sezon grzewczy

Krzysztof Cichowski  |  Administrator 11/2014  |  12.12.2014

Nadszedł sezon grzewczy. Zapewne nie można wykluczyć, iż niektórzy zarządcy budynków wielorodzinnych znów otrzymają wnioski od części mieszkańców, przekonanych o celowości posiadania własnego źródła ciepła w mieszkaniu.

Czyli – przekonanych o możliwości ogrzewania swojego lokum bez korzystania (ich zdaniem) z instalacji wspólnej dla całego budynku. Na szczęście problem ten nie jest już tak popularny, jak przed laty. Ale może warto na chwilę do niego wrócić?

Być może lepiej nie odmawiać od razu takiemu „racjonalizatorowi”, lecz odpowiedzieć mu, by we wniosku wyjaśnił, jak zamierza owe uwarunkowania rozstrzygnąć. Natomiast – być może – nie trzeba na początku informować go o najbardziej ogólnych uwarunkowaniach. My się im jednak przyjrzyjmy.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 sierpnia 1997 roku (sygn. akt III CZP 36/97, opublikowana w zeszycie OSN IC 1/98, poz. 4) jednoznacznie wskazuje, że dokonywanie jakichkolwiek zmian w systemie ogrzewania budynku wielolokalowego jest możliwe tylko za zgodą jego właściciela (współwłaścicieli).

Zmiana sposobu ogrzewania budynku wielolokalowego to zakres robót budowlanych (w tym instalacyjnych), który wykracza poza zakres remontu. Tym samym, zgodnie z art. 28 w nawiązaniu do art. 29 ust. 2 pkt. 1 ustawy – Prawo budowlane, oznacza to obowiązek uzyskania przez prowadzącego roboty pozwolenia na budowę.

Zmiana sposobu ogrzewania części budynku, w tym przypadku jednego z lokali, może też wiązać się ze zmianą sposobu użytkowania całego budynku lub jego części. Wobec tego właściciel takiego obiektu budowlanego lub jego zarządca powinien mieć na uwadze także wymogi i procedury określone przepisami art. 71 ust. 3 ww. Prawa budowlanego.

Zatem przed wydaniem decyzji w sprawie zmiany sposobu ogrzewania i ewentualnym ustaleniem dalszego postępowania, w tym administracyjnego powinien on otrzymać od zainteresowanego tą sprawą podmiotu wszystkie istotne informacje.

Tym samym w pełni zasadne będzie, aby osoba wnioskująca o zmianę sposobu ogrzewania zajmowanego lokalu wykazała zakres zmian, jakie mogą nastąpić zarówno w obszarze nieruchomości wspólnej (pomieszczeń i instalacji oraz urządzeń), jak i w pozostałych lokalach w wyniku realizacji tego przedsięwzięcia. W szczególności wnioskodawca powinien wskazać we wniosku:

 • czy i z jakich elementów budynku i jego otoczenia, wchodzących w skład nieruchomości wspólnej, zamierza skorzystać dla realizacji swojego przedsięwzięcia, polegającego na wprowadzeniu nowego źródła ciepła do obiektu ogrzewanego w określony dotąd sposób;
 • w jaki sposób zapewniona będzie należyta obsługa (konserwacja, wymiana przeglądy i kontrole okresowe) nowego źródła ciepła oraz związanych z nim urządzeń, czego wymagają przepisy prawa oraz warunki dostawców tychże urządzeń;
 • czy nastąpi zwiększenie poboru mediów (wody lub nośników energii) przekazywanych mieszkańcom instalacjami wewnętrznymi tego budynku, a dostarczanych z sieci infrastruktury miejskiej w określony sposób, tzn. zgodnie z umowami z dostawcami i odbiorcami (kanalizacja) tych mediów;
 • czy i jakim zakresie nowe źródło ciepła wymagać będzie dostosowania (przebudowy) istniejących instalacji i urządzeń wentylacyjnych, odprowadzania spalin, zaopatrzenia w wodę czy energię elektryczną;
 • w jaki sposób będą gromadzone i usuwane odpady związane z funkcjonowaniem nowego źródła ciepła;
 • czy i w jaki sposób korzystanie z nowego źródła ciepła zmieni warunki ogrzewania pozostałych lokali i pomieszczeń wspólnych, zwłaszcza w okresie, gdy będzie wymagane ogrzewanie budynku, a nowe źródło nie będzie funkcjonować.

Ponadto wnioskodawca powinien we wniosku:

 • wykazać, że korzystanie z nowego źródła ciepła nie będzie powodować zakłóceń akustycznych, elektromagnetycznych i innych uciążliwości dla mieszkańców,
 • zobowiązać się do udzielania właścicielowi lub zarządcy budynku wszelkich innych wyjaśnień i informacji istotnych dla podjęcia decyzji, a więc także (w razie uznania takiej potrzeby) dostarczyć opracowany zgodnie z wymogami prawa projekt techniczny przedsięwzięcia, wykazujący zakres robót budowlanych oraz (w razie potrzeby) inne dokumenty wymagane przez organy administracji publicznej (np. organ budowlany czy ochrony środowiska),
 • zobowiązać się do wykonania robót budowlanych w sposób wymagany przepisami prawa, pod nadzorem osoby reprezentującej właściciela lub zarządcę budynku,
 • zobowiązać się do uczestniczenia w pokrywaniu kosztów ogrzewania nieruchomości wspólnej, a w przypadku nienależytego funkcjonowania nowego źródła ciepła – także do częściowego pokrywania kosztów ogrzewania pomieszczeń (lokali) przyległych do lokalu wnioskodawcy,
  spełnić inne warunki określone przez właściciela lub zarządcę budynku, zarówno przed podjęciem decyzji, jak i w niej określone,
 • zobowiązać się do pokrycia wszystkich kosztów realizacji tego przedsięwzięcia, a więc także pokrycia kosztów poniesionych z tego tytułu przez właściciela lub zarządcę budynku (koszty nadzoru, postępowania administracyjnego), a także pokrycia wszystkich kosztów opinii i ekspertyz specjalistów, zwłaszcza z dziedziny budownictwa, energetyki i ochrony przeciwpożarowej; także wtedy, gdy otrzyma odmowę uruchomienia nowego źródła ciepła dla swojego lokalu.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Prawo a praktyka – debata
 • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16466|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10144|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl