CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Nadszedł sezon grzewczy

Krzysztof Cichowski  |  Administrator 11/2014  |  12.12.2014

Nadszedł sezon grzewczy. Zapewne nie można wykluczyć, iż niektórzy zarządcy budynków wielorodzinnych znów otrzymają wnioski od części mieszkańców, przekonanych o celowości posiadania własnego źródła ciepła w mieszkaniu.

Czyli – przekonanych o możliwości ogrzewania swojego lokum bez korzystania (ich zdaniem) z instalacji wspólnej dla całego budynku. Na szczęście problem ten nie jest już tak popularny, jak przed laty. Ale może warto na chwilę do niego wrócić?

Być może lepiej nie odmawiać od razu takiemu „racjonalizatorowi”, lecz odpowiedzieć mu, by we wniosku wyjaśnił, jak zamierza owe uwarunkowania rozstrzygnąć. Natomiast – być może – nie trzeba na początku informować go o najbardziej ogólnych uwarunkowaniach. My się im jednak przyjrzyjmy.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 sierpnia 1997 roku (sygn. akt III CZP 36/97, opublikowana w zeszycie OSN IC 1/98, poz. 4) jednoznacznie wskazuje, że dokonywanie jakichkolwiek zmian w systemie ogrzewania budynku wielolokalowego jest możliwe tylko za zgodą jego właściciela (współwłaścicieli).

Zmiana sposobu ogrzewania budynku wielolokalowego to zakres robót budowlanych (w tym instalacyjnych), który wykracza poza zakres remontu. Tym samym, zgodnie z art. 28 w nawiązaniu do art. 29 ust. 2 pkt. 1 ustawy – Prawo budowlane, oznacza to obowiązek uzyskania przez prowadzącego roboty pozwolenia na budowę.

Zmiana sposobu ogrzewania części budynku, w tym przypadku jednego z lokali, może też wiązać się ze zmianą sposobu użytkowania całego budynku lub jego części. Wobec tego właściciel takiego obiektu budowlanego lub jego zarządca powinien mieć na uwadze także wymogi i procedury określone przepisami art. 71 ust. 3 ww. Prawa budowlanego.

Zatem przed wydaniem decyzji w sprawie zmiany sposobu ogrzewania i ewentualnym ustaleniem dalszego postępowania, w tym administracyjnego powinien on otrzymać od zainteresowanego tą sprawą podmiotu wszystkie istotne informacje.

Tym samym w pełni zasadne będzie, aby osoba wnioskująca o zmianę sposobu ogrzewania zajmowanego lokalu wykazała zakres zmian, jakie mogą nastąpić zarówno w obszarze nieruchomości wspólnej (pomieszczeń i instalacji oraz urządzeń), jak i w pozostałych lokalach w wyniku realizacji tego przedsięwzięcia. W szczególności wnioskodawca powinien wskazać we wniosku:

 • czy i z jakich elementów budynku i jego otoczenia, wchodzących w skład nieruchomości wspólnej, zamierza skorzystać dla realizacji swojego przedsięwzięcia, polegającego na wprowadzeniu nowego źródła ciepła do obiektu ogrzewanego w określony dotąd sposób;
 • w jaki sposób zapewniona będzie należyta obsługa (konserwacja, wymiana przeglądy i kontrole okresowe) nowego źródła ciepła oraz związanych z nim urządzeń, czego wymagają przepisy prawa oraz warunki dostawców tychże urządzeń;
 • czy nastąpi zwiększenie poboru mediów (wody lub nośników energii) przekazywanych mieszkańcom instalacjami wewnętrznymi tego budynku, a dostarczanych z sieci infrastruktury miejskiej w określony sposób, tzn. zgodnie z umowami z dostawcami i odbiorcami (kanalizacja) tych mediów;
 • czy i jakim zakresie nowe źródło ciepła wymagać będzie dostosowania (przebudowy) istniejących instalacji i urządzeń wentylacyjnych, odprowadzania spalin, zaopatrzenia w wodę czy energię elektryczną;
 • w jaki sposób będą gromadzone i usuwane odpady związane z funkcjonowaniem nowego źródła ciepła;
 • czy i w jaki sposób korzystanie z nowego źródła ciepła zmieni warunki ogrzewania pozostałych lokali i pomieszczeń wspólnych, zwłaszcza w okresie, gdy będzie wymagane ogrzewanie budynku, a nowe źródło nie będzie funkcjonować.

Ponadto wnioskodawca powinien we wniosku:

 • wykazać, że korzystanie z nowego źródła ciepła nie będzie powodować zakłóceń akustycznych, elektromagnetycznych i innych uciążliwości dla mieszkańców,
 • zobowiązać się do udzielania właścicielowi lub zarządcy budynku wszelkich innych wyjaśnień i informacji istotnych dla podjęcia decyzji, a więc także (w razie uznania takiej potrzeby) dostarczyć opracowany zgodnie z wymogami prawa projekt techniczny przedsięwzięcia, wykazujący zakres robót budowlanych oraz (w razie potrzeby) inne dokumenty wymagane przez organy administracji publicznej (np. organ budowlany czy ochrony środowiska),
 • zobowiązać się do wykonania robót budowlanych w sposób wymagany przepisami prawa, pod nadzorem osoby reprezentującej właściciela lub zarządcę budynku,
 • zobowiązać się do uczestniczenia w pokrywaniu kosztów ogrzewania nieruchomości wspólnej, a w przypadku nienależytego funkcjonowania nowego źródła ciepła – także do częściowego pokrywania kosztów ogrzewania pomieszczeń (lokali) przyległych do lokalu wnioskodawcy,
  spełnić inne warunki określone przez właściciela lub zarządcę budynku, zarówno przed podjęciem decyzji, jak i w niej określone,
 • zobowiązać się do pokrycia wszystkich kosztów realizacji tego przedsięwzięcia, a więc także pokrycia kosztów poniesionych z tego tytułu przez właściciela lub zarządcę budynku (koszty nadzoru, postępowania administracyjnego), a także pokrycia wszystkich kosztów opinii i ekspertyz specjalistów, zwłaszcza z dziedziny budownictwa, energetyki i ochrony przeciwpożarowej; także wtedy, gdy otrzyma odmowę uruchomienia nowego źródła ciepła dla swojego lokalu.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Wypróbuj za darmo nowy system do zarządzania nieruchomościami »

Ocieplenie ściany od środkaWszystkie procesy i dokumenty związane z zarządzaniem nieruchomościami są dostępne w jednym miejscu — nie musisz ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Współwłasność a gmina
 • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16740|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10378|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl