CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co nowego w Orzecznictwie?
Dochodzenie usunięcia wad fizycznych i prawnych nieruchomości wspólnej | Budowa ogrodzenia i wiaty śmietnikowej na sąsiedniej nieruchomości

Paweł Puch  |  16.12.2014
Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 199), a w nim o dochodzeniu usunięcia wad fizycznych i prawnych nieruchomości wspólnej oraz o budowie ogrodzenia i wiaty śmietnikowej na sąsiedniej nieruchomości.
Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 199), a w nim o dochodzeniu usunięcia wad fizycznych i prawnych nieruchomości wspólnej oraz o budowie ogrodzenia i wiaty śmietnikowej na sąsiedniej nieruchomości.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 199), a w nim o dochodzeniu usunięcia wad fizycznych i prawnych nieruchomości wspólnej oraz o budowie ogrodzenia i wiaty śmietnikowej na sąsiedniej nieruchomości.

Dochodzenie usunięcia wad fizycznych i prawnych nieruchomości wspólnej

Wspólnota mieszkaniowa nie posiada uprawnień do prowadzenia działalności w szerszym zakresie, niż wynika z zarządu nieruchomością wspólną, a zobowiązania do usunięcia wad fizycznych bądź prawnych jakie ma nieruchomość wspólna, czy też zobowiązanie zarządu do podpisania umowy z profesjonalnym pełnomocnikiem i obciążenia członków wspólnoty kosztami tej pomocy prawnej nie sposób zaliczyć do związanych z zarządzaniem tą nieruchomością - wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Strona powodowa dochodzi uchylenia uchwał dotyczących dochodzenia praw z tytułu rękojmi budynku łącznie z zawarciem umowy z biurem prawnym. Sąd uznał, że powództwo zasługiwało na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 25 ust 1 ustawy o własności lokali właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności prawem lub z umową właścicieli albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy. W ocenie Sądu wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwały, przekraczając uprawnienia wynikające z art. 22 ustawy o własności lokali.

Przeczytaj: Udostępnienie dokumentów przez spółdzielnię

Wspólnota podęła w/w uchwały wobec podmiotu wobec, którego nie posiadała żadnych uprawnień wynikających ze zobowiązania umownego. Wymienione uchwały nie wchodziły w zakres spraw zwykłego zarządu jak też w zakres spraw przekraczających zwykły zarząd. Zaskarżone uchwały kolidują z przepisami ustawy o własności lokali i kodeksu cywilnego.

Niedopuszczalne jest podejmowanie uchwał przez mieszkańców, które kształtują uprawnienia podmiotowe właścicieli, prowadząc do próby wywarcia presji.

Zaskarżone uchwały wykraczały poza kompetencje ogółu właścicieli, tworzących wspólnotę. Pozwana wspólnota nie jest organem władczym uprawnionym do ograniczania prawa własności i uprawnień z tym związanych.

Podkreślania wymaga, że wspólnota w w/w uchwałach rozstrzygała o roszeniach przysługujących właścicielom lokali z tytułu rękojmi za wady fizyczne głównie części wspólnej nieruchomości oraz uprawniała zarząd wspólnoty do podpisania umowy z profesjonalnym pełnomocnikiem, który będzie reprezentował interesy wszystkich członków wspólnoty w postępowaniu w stosunku do dewelopera.

Wspólnota mieszkaniowa jest podmiotem, której zdolność prawna została wyznaczona prawami i obowiązkami związanymi z zarządzaniem nieruchomością wspólną (uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2007 r., sygn. III CZP 65/07).

Niezależnie zatem od tego, czy dana czynność zostaje zaliczona do czynności zwykłego zarządu, czy też przekraczającej zwykły zarząd wspólnota nie posiada uprawnień do prowadzenia działalności w szerszym zakresie, niż wynika to z zarządu nieruchomością wspólną, który uwidacznia się zarówno w dokonywaniu czynności faktycznych, prawnych jak i procesowych.

Zobacz też: Co nowego w Orzecznictwie? Ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości wspólnej | Zarządzanie wspólnotą przez spółkę komunalną

Wspólnota mieszkaniowa może być tylko i wyłącznie podmiotem praw i obowiązków związanych z zarządzaniem nieruchomością wspólną, a zobowiązanie strony pozwanej do usunięcia wad fizycznych bądź prawnych, jakie ma nieruchomość wspólna czy też zobowiązanie zarządu do podpisania umowy z profesjonalnym pełnomocnikiem i obciążenia członków wspólnoty kosztami tej pomocy prawnej nie sposób zaliczyć do związanych z zarządzaniem tą nieruchomością.

Wystarczy wskazać źródło tych roszczeń związanych z usunięciem wad fizycznych czy uprawnień właścicieli lokali odnośnie kwestii podziału działki. Ich źródłem jest umowa wyodrębnienia i sprzedaży lokalu zawarta między dotychczasowym właścicielem nieruchomości, z której wyodrębnia się lokal, a nabywcą lokalu.

Wspólnota mieszkaniowa nie ma legitymacji czynnej do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, związanych z wadami fizycznymi nieruchomości wspólnej w stosunku do sprzedawcy odrębnej własności lokalu mieszkalnego, chyba że właściciel lokalu przelał na nią te roszczenia (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 23 września 2004 r., sygn. III CZP 48/04).

Jak wynika z ustaleń przedmiotowej sprawy na pozwaną wspólnotę w dacie podejmowania spornych uchwał nie scedowano praw związanych z usunięciem wad fizycznych części wspólnej nieruchomości. Wspólnota podjęła zatem uchwały, które nie leżały w jej kompetencjach.

Podobnie jak w przypadku uchwał dotyczących udzielenia zgody zarządowi na podpisanie umowy zlecenia z biurem prawniczym w kwestii ustalenia prawidłowości podziału działki.

Wyrok Sądu Okręgowego w Nowym Sączu z dnia 01.10.2014 roku sygn.akt I C 1523/13

Czytaj dalej: Budowa ogrodzenia i wiaty śmietnikowej na sąsiedniej nieruchomości

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16636|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10292|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl