CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Utrzymanie czystości w budynku

Utrzymanie czystości w budynku
Utrzymanie czystości w budynku
www.freeimages.com

Według mieszkańców jedną z najważniejszych usług wykonywanych na rzecz budynku jest sprzątanie.

Jeśli nic się nie psuje, to można przez wiele lat nawet nie spotkać żadnego z konserwatorów, ale efekt pracy firmy sprzątającej widać codziennie.

W ostatnich latach pojawiło się dużo małych przedsiębiorstw związanych z branżą sprzątania.

Szacuje się, że tylko w Warszawie rocznie rejestruje się prawie cztery tysiące firm porządkowych, które w swej ofercie mają głównie sprzątanie budynków, biur, a nawet mieszkań.

Z uwagi na fakt, że nawet 70% nowych przedsiębiorstw kończy swoją działalność szybko, większe miasta są zwyczajnie zawalone mało doświadczonymi firmami sprzątającymi. Taka sytuacja jest dużym dyskomfortem dla nieruchomości szukających porządnej firmy sprzątającej.

Usługodawcy o niskich kwalifikacjach zaniżają zarówno poziom sprzątania, jak i, przez nieprzemyślane strategie biznesowe, ceny usług.

Taka sytuacja w większości przypadków jest powodem, dla którego wybór firmy sprzątającej budynek wygląda niejednokrotnie jak duży przetarg.

Usługodawca, który skusił się na cenę, a w zamian otrzymał słabą jakość, woli większym nakładem pracy przygotować zapytanie, które na starcie wyeliminuje firmy świadczące usługi o niskim standardzie.

W przypadku firmy sprzątającej cena nie powinna być głównym kryterium wyboru, powinniśmy ocenić także doświadczenie, urządzenia, którymi dysponuje firma, i opinie o niej na rynku.

Zamów chemię gospodarczą z dostawą do biura

Coraz częściej punktem ważącym są bonusy, jakie firmy proponują wspólnocie: a to wymianę piasku w piaskownicy, a to dodatkowe nasadzenia na patio, a to odmalowanie oznakowania w garażu.

Dobry wykonawca ma zawsze więcej do zaproponowania, bo z doświadczenia wie, że tylko wysoką jakością usług może przekonać zamawiającego. Firma z dużym doświadczeniem zawsze przebije te mniejsze, dlatego one często kosztem jakości walczą ceną.

Wykonawcy wystarczy, że wspólnota wie dokładnie, czego oczekuje od firmy sprzątającej, i tylko tego wymaga. Rzetelnie opisze wymagania oraz warunki współpracy, potrafi oszacować koszt wykonania usługi i dotrzymywać będzie zapisanego w umowie terminu płatności.

Jednak doświadczenie podpowiada mi, że współpraca z firmami sprzątającymi nie należy do łatwych. Często już po podpisaniu kontraktu okazuje się, że wymagań jest znacznie więcej, ale nawet w takich przypadkach firma, która świadczyć ma usługi, rzadko kiedy wycofuje się z umowy. Ma bowiem świadomość, że jeśli się wycofa, to drugiej szansy nie będzie.

W umowie powinniśmy przedstawić metody kontroli czystości obiektu oraz zapisać zasady stosowania kar umownych w przypadku niewywiązywania się stron z warunków umowy. Duże, nowoczesne obiekty mają tez duże wymagania sprzętowe.

Obecnie nie wystarczy już mop i wiadro, potrzebne są specjalistyczne urządzenia – zamiatarki do bezpyłowego czyszczenia garażu, specjalne polerki do kamienia i posadzki, pługi do odśnieżania. Profesjonalne urządzenia doczyszczą naszą nieruchomość dużo dokładniej, a poza tym ograniczą ilość pracowników niezbędnych do wykonania danej pracy.

Przy dużych kontraktach wykonawcom szczególnie zależy na tym, by urządzeniami operowali profesjonalni, wyszkoleni pracownicy.

Zwykle urządzenia brane są w leasing i obsługują jedną bądź dwie nieruchomości, co wiąże się z długoletnimi spłatami, więc wypowiedzenie umowy przez zleceniodawcę, związane z niespełnieniem oczekiwań, pozostawia po sobie dużo większe obciążenie niż sama utrata zlecenia. Pozostaje spłacany bądź zapłacony, a nie amortyzowany, sprzęt i – co równie ważne – zła opinia o firmie sprzątającej.

Prawdziwym testem dla firmy sprzątającej jest jesień i zima. Jesień to podwójna praca w ogrodach: docinanie, zabezpieczanie roślin przed nadchodzącymi mrozami i spadające liście.

Dodatkowym utrudnieniem jest brak możliwości korzystania z zamiatarek, gdyż część wspólnot życzy sobie, żeby prace te wykonywane były bezgłośnie. Ważne jest, by przeprowadzać je w odpowiednim momencie, szybko i sprawnie.

Jednak jesień to jedynie przedsmak tego, co dzieje się w zimie. Ekipa sprzątająca powinna być tak dobrana, by uzupełniać się przy najtrudniejszej pracy, czyli odśnieżaniu. Czasami śniegu jest mniej, ale bywają takie zimy jak trzy lata temu, kiedy zasypywał on nas przez całe tygodnie.

Dwie godziny na reakcję, wyjścia z klatek dopilnowane na stałe – takie wymagania powodują, że niektórzy pracownicy firm sprzątających prawie mieszkają na naszym osiedlu. Niektórzy to doceniają, inni nie, ale to naprawdę ciężka praca.

Znam wspólnoty które co roku po zimie zmieniały firmę sprzątającą, licząc na to, że kolejna będzie lepsza. Często pojawia się jeszcze jeden problem: nowe firmy próbują zostawić starych pracowników, bo oni znają nieruchomość i wymagania mieszkańców.

Pamiętajmy, że to duży błąd. Starzy pracownicy mają stare przyzwyczajenia, a zmieniamy firmę przecież po to, by właśnie te przyzwyczajenia zmienić.

Duże oszczędności na sprzątaniu zwykle pociągają za sobą znaczne konsekwencje: kiepskiej jakości bądź rozcieńczane środki, niewykwalifikowany personel. W źle sprzątanym obiekcie problemy mogą być jednak znacznie poważniejsze.

Te najczęściej się pojawiające to: zarysowana posadzka, starty lakier, zniszczona, przemoczona lub zaplamiona wykładzina, uszkodzone maszynami ściany, zarysowane portale i drzwi windowe ze stali nierdzewnej, potłuczone lustra, niedbale wymyte okna, plamy wżarte w posadzce i parapetach, zapuszczony garaż, zaniedbane rury instalacyjne (woda cieknąca między poziomami garażu przez dylatację niejednokrotnie niszczy tez lakier samochodów), zaniedbana zieleń, zaplamiona, niedoczyszczona kostka brukowa itp.

Najniższa cena to często najniższa jakość. Nie popadajmy jednak w przesadę. Często przedsiębiorstwa oferujące usługi dla olbrzymich biur nie spełniają oczekiwań kilkunastometrowych obiektów, gdzie indywidualne podejście jest kwestią najważniejszą.

Najważniejsza jest współpraca i dobra komunikacja. Bez tego ani rusz. Ekipa sprzątająca musi widzieć wszystko szybciej niż my i – oczywiście – niż użytkownicy nieruchomości, a także sprzątać bezszelestnie i sprawnie. To już nie te czasy, że pani sprzątająca korytarz stuka miotłą w drzwi, żeby pokazać mieszkańcom, że jest i coś robi.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ruszają środki na termomodernizację z projektu JESSICA 2»

Środki na termomodernizację Jessica2

Ponad 173 mln zł ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020  przeznaczone... czytaj dalej »


Top 5 korzyści z kredytu konsolidacyjnego » Uszkodzone rury kanalizacyjne - co robić? »
Kredyt konsolidacyjny uszkodzone rury kanalizacyjne
Kredyt konsolidacyjny może zapewnić szereg korzyści, jeśli masz dużo zaległych długów (...) czytaj dalej » Uszkodzone rury kanalizacyjne są niezwykle uciążliwą sprawą, zarówno dla administratora budynku, jak i lokatorów (...) czytaj dalej »

Gdzie szukać pomocy przy wskazaniu istotnych nieszczelności oraz sposobu ich naprawy?

Test nieszczelności budynku - nieruchomości

Zrób testy nieszczelności budynków i zobacz, gdzie warto uszczelnić Twój budynek (...) czytaj dalej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
Czy warto inwestować w platformy schodowe do transportu osób niepełnosprawnych?
Problem psich odchodów na osiedlu platformy schodowe do budynków mieszkalnych
Problem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...)   czytaj dalej » Platformy schodowe są urządzeniami, które coraz częściej można spotkać w różnego rodzaju miejscach publicznych: szkoły, urzędy… czytaj dalej »

 


Jak ułatwić i skrócić czas odczytu wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania »

Odczyt liczników

Pojedynczy odczyt trwa ułamki sekundy i odbywa się bez bezpośredniego kontaktu urządzenia odczytującego czytaj dalej »


Koncepcja spółdzielni dostępnej dla mieszkańców»
Kredyt hipoteczny - wszystko co musisz o nim wiedzieć»
Spółdzielnia dostępna dla mieszkańców co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym
Opisy wszelkich istotnych działań Zarządu i Rady Nadzorczej przekazywane są do mieszkańców… czytaj dalej » Osoby decydujące się na zaciągnięcie takiego wieloletniego zobowiązania powinny dokładnie przeanalizować wszystkie elementy… czytaj dalej »

środki na termomodernizację z projektu JESSICA 2środki na termomodernizację z projektu JESSICA 2

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Produkty i technologie

1/2/2018

Aktualny numer:

Administrator 1/2/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zarządca z mieszkańcem tworzą związek niemal rodzinny
  • - Rewolucja w ochronie danych
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 14717|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl