CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Wprowadzanie zmian – opanowywanie emocji i uwalnianie wewnętrznego potencjału

Emocje towarzyszą nam na co dzień. Zawsze doświadczamy jakiegoś rezonansu emocjonalnego. Musimy być świadomi faktu, że niektóre uczucia są naszymi sprzymierzeńcami, inne natomiast powodują nasze rozstrojenie i dezorganizują działania.

Nie chodzi tu tylko o tzw. adekwatne reagowanie na życiowe bodźce. Jeżeli tracimy coś albo kogoś cennego i bliskiego naszemu sercu, mamy prawo odczuwać smutek, żal bądź rozpacz.

Jeżeli zostaliśmy przez kogoś obrażeni lub źle potraktowani, możemy czuć w sobie gniew albo wściekłość. Jeśli spotyka nas coś miłego, naturalną reakcją jest radość i ekscytacja. Powyższe przykłady są znane nam wszystkim.

Jednak bywają sytuacje, które różne osoby odczytają i odczują w różny sposób. Wszystko bowiem będzie zależało od ich subiektywnej oceny. Np. skoki spadochronowe przez jednych będą traktowane jako ekscytujące przeżycie i atrakcja, której nie mogą się doczekać, dla innych zaś staną się źródłem stresu i niepotrzebnego napięcia.

Ci drudzy nie będą w stanie wyobrazić sobie, jaką przyjemność można czerpać z tak bezsensownego i denerwującego hobby. Innym przykładem będzie subiektywne odczuwanie szybkości i intensywności wydarzeń.

Jedni lubią znajdować się w oku cyklonu, np. korespondenci wojenni czy korporacyjni wojownicy, inni zaś wolą zajmować się rzeczami nie tak intensywnymi. Wybierają zacisze biblioteki albo małą, rodzinną firmę.

Stan emocjonalny według Paula McKenny to „suma wszystkich procesów neurologicznych występujących u danej osoby w danym czasie”. Określając to bardziej przejrzyście, chodzi po prostu o to, w jakim nastroju znajduje się dany człowiek.

Z powyższych rozważań na temat emocji wynika fakt, że każde ludzkie zachowanie jest spowodowane stanem emocjonalnym. To spostrzeżenie jest bardzo ważne, albowiem pamiętając o nim, możemy w pewnym stopniu wpływać na nasze odczuwanie i reagowanie na to, co przynosi nam życie.

W tym artykule zajmę się przybliżeniem sposobów, za pomocą których nauczymy się tak programować swój umysł, żeby móc doświadczać pożądanych przez nas stanów emocjonalnych w sytuacjach, na których nam zależy. Pamiętajmy, że odczuwanie emocji w bardzo znacznym stopniu odbywa się w naszym ciele.

Nasze reakcje wegetatywne typu: wzmożone bicie serca, przyspieszone tętno, sposób oddychania, napięcie mięśni niosą informacje o naszym nastroju. Jedną z metod, za pomocą której możemy regulować nasze emocje, jest sposób, w jaki posługujemy się naszym ciałem.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której czeka nas ważna i niekoniecznie przyjemna rozmowa. Zamiast dać się ponieść fali zdenerwowania, możemy powiedzieć sobie STOP. Ważną rzeczą będzie tzw. ugruntowanie, czyli pewne stanięcie nogami na ziemi, wyprostowanie kręgosłupa i nabranie porządnego oddechu.

Dla dodania sobie animuszu możemy spróbować nawet się uśmiechnąć. Nie chodzi o to, żeby zapomnieć o wspomnianej rozmowie ani wmawiać sobie, że nie ma ona dla nas znaczenia. Nie, mamy o niej jak najbardziej pamiętać, ale pamiętać z innym cielesnym nastawieniem.

Prezentując inną postawę ciała. Spięte ciało wydziela inne substancje chemiczne od ciała rozluźnionego i zrelaksowanego, a te z kolei sprawią, że nasze myślenie i nastawienie do całej sprawy stanie się o wiele bardziej optymistycznie.

Kolejnym, równie ważnym elementem zmiany nastawienia do rzeczy trudnych są tzw. reprezentacje wewnętrzne, czyli jasne, pozytywne obrazy, jakie możemy wykreować w naszej wyobraźni. Annais Nin powiedziała, że „nie widzimy rzeczy takimi, jakie są, ale takimi, jacy sami jesteśmy”.

Trudno nie zgodzić się z powyższym twierdzeniem. Wynika z tego całkiem optymistyczna konkluzja, że sami możemy tworzyć nasze obrazy wewnętrzne. Takie, które pozwolą nam poczuć się lepiej, bardziej lekko i twórczo.

Oprócz możliwości budowania obrazów mamy też umiejętność mówienia do siebie i tworzenia w naszym umyśle dźwięków. One również mają moc poprawiania naszego nastroju.

Czy przypominają sobie Państwo melodię swojej ulubionej piosenki? Czy zdarzyło się, że polepszyła Wasze samopoczucie? Myślę, że tak. A teraz przykład odwrotny. Ponure, nostalgiczne utwory mają moc pogorszenia naszego nastroju. Prawda?

Morał z powyższych przykładów płynie taki, że jeżeli nauczymy się zmieniać obrazy i dźwięki w naszych głowach, uda się nam świadomie zwiększyć kontrolę nad własnym życiem.

Spróbujmy teraz przeprowadzić mały eksperyment. Przypomnijmy sobie sytuację, która była dla nas bardzo nieprzyjemna. Może to być np. jakaś kłótnia. W jaki sposób wracamy do tej sytuacji? Jakie obrazy mamy przed oczami? Czy są one duże, czy małe? Umieszczone w punkcie centralnym czy na peryferiach? Czy są kolorowe, czy czarno-białe? Głośne czy ciche?

A teraz pobawmy się we wprowadzanie zmian. Jeśli obraz był zbyt głośny, spróbujmy go wyciszyć, potem zmniejszyć, oddalić od siebie, sprawić, by wypłowiał jak stara fotografia.

Jeśli zaproponowane zabiegi mentalne nie wystarczą, doróbmy w wyobraźni awanturującej się osobie ośle uszy albo wielki, krzywy nos, sprawmy, że zacznie bełkotać. Możemy też wyobrazić ją sobie w kompromitującej sytuacji, gdy np. dłubie w nosie. W tym miejscu zostawiam pole dla Państwa wyobraźni.

Pamiętajmy: obrazy, które są większe, wyraźniejsze i głośniejsze, są o wiele bardziej wyraziste od tych, które są zamazane, niewyraźne i cichsze. Możemy pobawić się manipulowaniem obrazami, zaczynając od tych, które zapamiętaliśmy jako umiarkowanie stresujące, i przechodząc powoli do tych, które reprezentują bardzo nieprzyjemne przeżyte przez nas chwile.

Zmniejszajmy, oddalajmy od siebie to, co niemiłe, dystansując się w ten sposób od nieprzyjemnych emocji i wspomnień. A teraz spróbujmy przywołać wyjątkowo miłe chwile z naszego życia. Naszym zadaniem w tej części ćwiczeń będzie zintensyfikowanie pojawiających się obrazów.

Wejdźmy w sam ich środek, odczuwając wszystkimi zmysłami pojawiającą się przyjemność. Powiększmy, zgłośnijmy, dodajmy im kolorów i zacznijmy czerpać niekłamaną frajdę z przywołanych radosnych obrazów i miłych doznań.

Paul McKenna twierdzi, że „to, jak się czujesz w każdej kolejnej chwili, jest bezpośrednim wynikiem sposobu, w jaki używasz swojego ciała oraz obrazów i dźwięków, które tworzysz w umyśle”.

Głos krytyka wewnętrznego

Wszystko byłoby dobrze, gdybyśmy odnosili się do siebie z życzliwością i szacunkiem. Tymczasem często, zamiast dodawać sobie otuchy, odzywamy się do siebie z niechęcią, używając obraźliwego i napastliwego tonu.

Pewnie część tych uwag usłyszeliśmy pod swoim adresem z ust naszych rodziców, a o kontynuację tej niechlubnej tradycji w późniejszych latach zadbaliśmy już sami. Wewnętrzny krytyk odbiera nam radość życia i pewność siebie.

Podobnie jak w ćwiczeniach z kreowaniem nowych obrazów, możemy pobawić się z głosem wewnętrznego krytyka. Wyciszajmy go, zwalniajmy tempo jego mówienia, neutralizujmy jego przekaz poprzez zmianę tonu.

Wygłuszajmy jego surowe brzmienie, nadając mu ton Pszczółki Mai. Teraz brzmi znacznie mniej surowo, prawda? Zamiast udzielać sobie reprymendy, możemy dać sobie wsparcie. Wygłosić do siebie kilka życzliwych, konstruktywnych uwag. Pamiętajmy: zawsze mamy wybór. To my sami kreujemy daną sytuację. To my sami ją kontrolujemy.

Jeśli konstruowanie rzeczowej i życzliwej krytyki sprawia nam trudność, zawsze możemy powiedzieć sobie: „Nie jestem swoim ojcem, matką, siostrą itp. To była ich specjalność. Ja odnoszę się do siebie inaczej. Nie chcę tego robić tak, jak oni”.

Jak szybko i skutecznie zwiększyć pewność siebie?

Nasza pewność siebie albo jej brak jest poniekąd naszym wyborem. Uwierzmy w to, że to my kontrolujemy sytuację. Możemy uznać ten fakt albo zdecydować się na bycie ofiarą okoliczności. Jeśli zależy nam na dobrym samopoczuciu, trzymajmy wyprostowaną dumnie głowę.

Wyobraźmy sobie, że podtrzymuje ją złota nić, biegnąca wzdłuż naszego kręgosłupa poprzez czubek głowy aż do samego nieba. Przywołajmy w pamięci sytuację, w której czuliśmy się jak osoby bardzo pewne siebie. Wzmocnijmy ten obraz, nasyćmy go kolorami i dźwiękami. Intensyfikujmy to wspomnienie. Zaobserwujmy też, jak reagują na nie nasze ciała.

W którym miejscu odczuwamy bardzo wyraźną pewność siebie? Poszukajmy uważnie. Jeśli już je znajdziemy, spróbujmy zwielokrotnić to doznanie. W dwójnasób, w trójnasób. Śmiało! Powtórzmy ten manewr kilkakrotnie.

Możemy do tego celu użyć jeszcze jednego sposobu. Kiedy wyraźnie przywołamy obraz związany z pewnością siebie, dotknijmy kciukiem do środkowego palca jednej ręki. Ten gest stanie się symbolem naszej pewności siebie.

Zawsze, kiedy zabraknie nam animuszu, wykonajmy powyższy rytuał. Najpierw przywołajmy intensywny, pożądany obraz, potem zakotwiczmy go w geście złączenia palców. Ćwiczmy codziennie.

Na skutek takiego treningu nasze umysły dojdą do perfekcji w wywoływaniu pożądanego samopoczucia. Za każdym razem będzie nam to szło coraz łatwiej. Musimy tylko uwierzyć, że ta pozorna sztuczka pozostaje w zasięgu naszych możliwości.

Powyższe instrukcje mogą wywoływać pytania, o to, czy już nigdy nie ulegniemy sile naszych uczuć i czy zdołamy zaprząc je tylko do realizowania korzystnych dla nas zamierzeń. No cóż, w przypadku niektórych osób może to nie udać się tak łatwo. Różnimy się przecież typem temperamentu, poziomem pobudliwości i odporności na stres.

Musimy docenić wagę naszych emocji, uznać, że niosą one istotne dla nas informacje. Po prostu odpowiadają na pytanie, kim jesteśmy i czego potrzebujemy. Czasami jednak dochodzą do głosu negatywne uczucia – takie, które sprawiają, że czujemy się źle. Jeśli przydarzy się nam taka sytuacja, spróbujmy zadać sobie następujące pytania: z jakiego powodu czuję się źle?

Poobserwujmy wtedy siebie, to, jakie obrazy, słowa, dźwięki pojawiają się w naszym umyśle. Zastanówmy się, jaki przekaz albo intencję niesie za sobą dana emocja. Spróbujmy nie lekceważyć tego komunikatu. Zróbmy listę wszystkich działań mogących uchronić nas przed potencjalnymi problemami, o których informują nas trudne emocje.

Jeśli wytropiliśmy ważne informacje i zabezpieczyliśmy się przed kłopotami, spróbujmy wyciszyć obraz pojawiających się ostrzeżeń – zmniejszyć go, stonować jego kolory i potem zaprogramować wymarzoną i pożądaną dla nas przyszłość.

Z najdrobniejszymi detalami wyświetlmy w swojej wyobraźni film w bardzo intensywnych kolorach o tym, czego pragniemy dla samych siebie. Obejrzyjmy go, koniecznie dopisując szczęśliwe zakończenie.

Wypracowanie każdego nawyku wymaga czasu. Z każdym dniem wszystkie ćwiczenia będą wydawały się coraz łatwiejsze. Przebudzenie siebie i nastawienie na sukces wymagają od nas zaangażowania.

Z czasem staniemy się bardziej optymistyczni i pewni siebie. Musimy tylko chcieć zawalczyć o naszą lepszą przyszłość. I nie zapominajmy o tym, że wszystko jest w naszych rękach. Mamy wybór.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18940|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12106|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11535|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl