CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wprowadzanie zmian – opanowywanie emocji i uwalnianie wewnętrznego potencjału

Emocje towarzyszą nam na co dzień. Zawsze doświadczamy jakiegoś rezonansu emocjonalnego. Musimy być świadomi faktu, że niektóre uczucia są naszymi sprzymierzeńcami, inne natomiast powodują nasze rozstrojenie i dezorganizują działania.

Nie chodzi tu tylko o tzw. adekwatne reagowanie na życiowe bodźce. Jeżeli tracimy coś albo kogoś cennego i bliskiego naszemu sercu, mamy prawo odczuwać smutek, żal bądź rozpacz.

Jeżeli zostaliśmy przez kogoś obrażeni lub źle potraktowani, możemy czuć w sobie gniew albo wściekłość. Jeśli spotyka nas coś miłego, naturalną reakcją jest radość i ekscytacja. Powyższe przykłady są znane nam wszystkim.

Jednak bywają sytuacje, które różne osoby odczytają i odczują w różny sposób. Wszystko bowiem będzie zależało od ich subiektywnej oceny. Np. skoki spadochronowe przez jednych będą traktowane jako ekscytujące przeżycie i atrakcja, której nie mogą się doczekać, dla innych zaś staną się źródłem stresu i niepotrzebnego napięcia.

Ci drudzy nie będą w stanie wyobrazić sobie, jaką przyjemność można czerpać z tak bezsensownego i denerwującego hobby. Innym przykładem będzie subiektywne odczuwanie szybkości i intensywności wydarzeń.

Jedni lubią znajdować się w oku cyklonu, np. korespondenci wojenni czy korporacyjni wojownicy, inni zaś wolą zajmować się rzeczami nie tak intensywnymi. Wybierają zacisze biblioteki albo małą, rodzinną firmę.

Stan emocjonalny według Paula McKenny to „suma wszystkich procesów neurologicznych występujących u danej osoby w danym czasie”. Określając to bardziej przejrzyście, chodzi po prostu o to, w jakim nastroju znajduje się dany człowiek.

Z powyższych rozważań na temat emocji wynika fakt, że każde ludzkie zachowanie jest spowodowane stanem emocjonalnym. To spostrzeżenie jest bardzo ważne, albowiem pamiętając o nim, możemy w pewnym stopniu wpływać na nasze odczuwanie i reagowanie na to, co przynosi nam życie.

W tym artykule zajmę się przybliżeniem sposobów, za pomocą których nauczymy się tak programować swój umysł, żeby móc doświadczać pożądanych przez nas stanów emocjonalnych w sytuacjach, na których nam zależy. Pamiętajmy, że odczuwanie emocji w bardzo znacznym stopniu odbywa się w naszym ciele.

Nasze reakcje wegetatywne typu: wzmożone bicie serca, przyspieszone tętno, sposób oddychania, napięcie mięśni niosą informacje o naszym nastroju. Jedną z metod, za pomocą której możemy regulować nasze emocje, jest sposób, w jaki posługujemy się naszym ciałem.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której czeka nas ważna i niekoniecznie przyjemna rozmowa. Zamiast dać się ponieść fali zdenerwowania, możemy powiedzieć sobie STOP. Ważną rzeczą będzie tzw. ugruntowanie, czyli pewne stanięcie nogami na ziemi, wyprostowanie kręgosłupa i nabranie porządnego oddechu.

Dla dodania sobie animuszu możemy spróbować nawet się uśmiechnąć. Nie chodzi o to, żeby zapomnieć o wspomnianej rozmowie ani wmawiać sobie, że nie ma ona dla nas znaczenia. Nie, mamy o niej jak najbardziej pamiętać, ale pamiętać z innym cielesnym nastawieniem.

Prezentując inną postawę ciała. Spięte ciało wydziela inne substancje chemiczne od ciała rozluźnionego i zrelaksowanego, a te z kolei sprawią, że nasze myślenie i nastawienie do całej sprawy stanie się o wiele bardziej optymistycznie.

Kolejnym, równie ważnym elementem zmiany nastawienia do rzeczy trudnych są tzw. reprezentacje wewnętrzne, czyli jasne, pozytywne obrazy, jakie możemy wykreować w naszej wyobraźni. Annais Nin powiedziała, że „nie widzimy rzeczy takimi, jakie są, ale takimi, jacy sami jesteśmy”.

Trudno nie zgodzić się z powyższym twierdzeniem. Wynika z tego całkiem optymistyczna konkluzja, że sami możemy tworzyć nasze obrazy wewnętrzne. Takie, które pozwolą nam poczuć się lepiej, bardziej lekko i twórczo.

Oprócz możliwości budowania obrazów mamy też umiejętność mówienia do siebie i tworzenia w naszym umyśle dźwięków. One również mają moc poprawiania naszego nastroju.

Czy przypominają sobie Państwo melodię swojej ulubionej piosenki? Czy zdarzyło się, że polepszyła Wasze samopoczucie? Myślę, że tak. A teraz przykład odwrotny. Ponure, nostalgiczne utwory mają moc pogorszenia naszego nastroju. Prawda?

Morał z powyższych przykładów płynie taki, że jeżeli nauczymy się zmieniać obrazy i dźwięki w naszych głowach, uda się nam świadomie zwiększyć kontrolę nad własnym życiem.

Spróbujmy teraz przeprowadzić mały eksperyment. Przypomnijmy sobie sytuację, która była dla nas bardzo nieprzyjemna. Może to być np. jakaś kłótnia. W jaki sposób wracamy do tej sytuacji? Jakie obrazy mamy przed oczami? Czy są one duże, czy małe? Umieszczone w punkcie centralnym czy na peryferiach? Czy są kolorowe, czy czarno-białe? Głośne czy ciche?

A teraz pobawmy się we wprowadzanie zmian. Jeśli obraz był zbyt głośny, spróbujmy go wyciszyć, potem zmniejszyć, oddalić od siebie, sprawić, by wypłowiał jak stara fotografia.

Jeśli zaproponowane zabiegi mentalne nie wystarczą, doróbmy w wyobraźni awanturującej się osobie ośle uszy albo wielki, krzywy nos, sprawmy, że zacznie bełkotać. Możemy też wyobrazić ją sobie w kompromitującej sytuacji, gdy np. dłubie w nosie. W tym miejscu zostawiam pole dla Państwa wyobraźni.

Pamiętajmy: obrazy, które są większe, wyraźniejsze i głośniejsze, są o wiele bardziej wyraziste od tych, które są zamazane, niewyraźne i cichsze. Możemy pobawić się manipulowaniem obrazami, zaczynając od tych, które zapamiętaliśmy jako umiarkowanie stresujące, i przechodząc powoli do tych, które reprezentują bardzo nieprzyjemne przeżyte przez nas chwile.

Zmniejszajmy, oddalajmy od siebie to, co niemiłe, dystansując się w ten sposób od nieprzyjemnych emocji i wspomnień. A teraz spróbujmy przywołać wyjątkowo miłe chwile z naszego życia. Naszym zadaniem w tej części ćwiczeń będzie zintensyfikowanie pojawiających się obrazów.

Wejdźmy w sam ich środek, odczuwając wszystkimi zmysłami pojawiającą się przyjemność. Powiększmy, zgłośnijmy, dodajmy im kolorów i zacznijmy czerpać niekłamaną frajdę z przywołanych radosnych obrazów i miłych doznań.

Paul McKenna twierdzi, że „to, jak się czujesz w każdej kolejnej chwili, jest bezpośrednim wynikiem sposobu, w jaki używasz swojego ciała oraz obrazów i dźwięków, które tworzysz w umyśle”.

Głos krytyka wewnętrznego

Wszystko byłoby dobrze, gdybyśmy odnosili się do siebie z życzliwością i szacunkiem. Tymczasem często, zamiast dodawać sobie otuchy, odzywamy się do siebie z niechęcią, używając obraźliwego i napastliwego tonu.

Pewnie część tych uwag usłyszeliśmy pod swoim adresem z ust naszych rodziców, a o kontynuację tej niechlubnej tradycji w późniejszych latach zadbaliśmy już sami. Wewnętrzny krytyk odbiera nam radość życia i pewność siebie.

Podobnie jak w ćwiczeniach z kreowaniem nowych obrazów, możemy pobawić się z głosem wewnętrznego krytyka. Wyciszajmy go, zwalniajmy tempo jego mówienia, neutralizujmy jego przekaz poprzez zmianę tonu.

Wygłuszajmy jego surowe brzmienie, nadając mu ton Pszczółki Mai. Teraz brzmi znacznie mniej surowo, prawda? Zamiast udzielać sobie reprymendy, możemy dać sobie wsparcie. Wygłosić do siebie kilka życzliwych, konstruktywnych uwag. Pamiętajmy: zawsze mamy wybór. To my sami kreujemy daną sytuację. To my sami ją kontrolujemy.

Jeśli konstruowanie rzeczowej i życzliwej krytyki sprawia nam trudność, zawsze możemy powiedzieć sobie: „Nie jestem swoim ojcem, matką, siostrą itp. To była ich specjalność. Ja odnoszę się do siebie inaczej. Nie chcę tego robić tak, jak oni”.

Jak szybko i skutecznie zwiększyć pewność siebie?

Nasza pewność siebie albo jej brak jest poniekąd naszym wyborem. Uwierzmy w to, że to my kontrolujemy sytuację. Możemy uznać ten fakt albo zdecydować się na bycie ofiarą okoliczności. Jeśli zależy nam na dobrym samopoczuciu, trzymajmy wyprostowaną dumnie głowę.

Wyobraźmy sobie, że podtrzymuje ją złota nić, biegnąca wzdłuż naszego kręgosłupa poprzez czubek głowy aż do samego nieba. Przywołajmy w pamięci sytuację, w której czuliśmy się jak osoby bardzo pewne siebie. Wzmocnijmy ten obraz, nasyćmy go kolorami i dźwiękami. Intensyfikujmy to wspomnienie. Zaobserwujmy też, jak reagują na nie nasze ciała.

W którym miejscu odczuwamy bardzo wyraźną pewność siebie? Poszukajmy uważnie. Jeśli już je znajdziemy, spróbujmy zwielokrotnić to doznanie. W dwójnasób, w trójnasób. Śmiało! Powtórzmy ten manewr kilkakrotnie.

Możemy do tego celu użyć jeszcze jednego sposobu. Kiedy wyraźnie przywołamy obraz związany z pewnością siebie, dotknijmy kciukiem do środkowego palca jednej ręki. Ten gest stanie się symbolem naszej pewności siebie.

Zawsze, kiedy zabraknie nam animuszu, wykonajmy powyższy rytuał. Najpierw przywołajmy intensywny, pożądany obraz, potem zakotwiczmy go w geście złączenia palców. Ćwiczmy codziennie.

Na skutek takiego treningu nasze umysły dojdą do perfekcji w wywoływaniu pożądanego samopoczucia. Za każdym razem będzie nam to szło coraz łatwiej. Musimy tylko uwierzyć, że ta pozorna sztuczka pozostaje w zasięgu naszych możliwości.

Powyższe instrukcje mogą wywoływać pytania, o to, czy już nigdy nie ulegniemy sile naszych uczuć i czy zdołamy zaprząc je tylko do realizowania korzystnych dla nas zamierzeń. No cóż, w przypadku niektórych osób może to nie udać się tak łatwo. Różnimy się przecież typem temperamentu, poziomem pobudliwości i odporności na stres.

Musimy docenić wagę naszych emocji, uznać, że niosą one istotne dla nas informacje. Po prostu odpowiadają na pytanie, kim jesteśmy i czego potrzebujemy. Czasami jednak dochodzą do głosu negatywne uczucia – takie, które sprawiają, że czujemy się źle. Jeśli przydarzy się nam taka sytuacja, spróbujmy zadać sobie następujące pytania: z jakiego powodu czuję się źle?

Poobserwujmy wtedy siebie, to, jakie obrazy, słowa, dźwięki pojawiają się w naszym umyśle. Zastanówmy się, jaki przekaz albo intencję niesie za sobą dana emocja. Spróbujmy nie lekceważyć tego komunikatu. Zróbmy listę wszystkich działań mogących uchronić nas przed potencjalnymi problemami, o których informują nas trudne emocje.

Jeśli wytropiliśmy ważne informacje i zabezpieczyliśmy się przed kłopotami, spróbujmy wyciszyć obraz pojawiających się ostrzeżeń – zmniejszyć go, stonować jego kolory i potem zaprogramować wymarzoną i pożądaną dla nas przyszłość.

Z najdrobniejszymi detalami wyświetlmy w swojej wyobraźni film w bardzo intensywnych kolorach o tym, czego pragniemy dla samych siebie. Obejrzyjmy go, koniecznie dopisując szczęśliwe zakończenie.

Wypracowanie każdego nawyku wymaga czasu. Z każdym dniem wszystkie ćwiczenia będą wydawały się coraz łatwiejsze. Przebudzenie siebie i nastawienie na sukces wymagają od nas zaangażowania.

Z czasem staniemy się bardziej optymistyczni i pewni siebie. Musimy tylko chcieć zawalczyć o naszą lepszą przyszłość. I nie zapominajmy o tym, że wszystko jest w naszych rękach. Mamy wybór.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17348|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10831|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10407|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl