Artykuł sponsorowany

Picie wody prosto z kranu jest ryzykowne

FIRMA BMETERS  |  21.07.2014
Picie wody prosto z kranu jest ryzykowne
Picie wody prosto z kranu jest ryzykowne
Alamy, BMETERS

Mimo, że woda produkowana przez przedsiębiorstwa wodociągowe jest zdatna do picia, specjaliści BMETERS, jako przedstawiciele firmy nie tylko sprzedającej, ale też serwisującej wodomierze, odradzają picie „kranówki”. Z ich doświadczenia wynika, że woda, która płynie z kranów może być poważnie zanieczyszczona.

Coraz więcej mówi się o tym, że można zrezygnować z wody butelkowanej i przerzucić się na kranówkę. Temat stał się bardzo gorący w ubiegłym roku za sprawą facebookowej strony „Piję wodę z kranu”.

O młodych twórcach napisał „Newsweek” i lokalna prasa poszła za ciosem. Niemal w każdym większym mieście Polski dziennikarze pytali rzeczników wodociągów i inspektorów sanepidu o jakość miejskiej wody. I wszędzie uzyskali odpowiedź, że woda z kranu jest zdatna do picia - i to bez przegotowania. Czytaj więcej na ten temat »

Rzecznicy dodawali jednak, że aby uzyskać całkowitą pewność, należy zapytać zarządcę nieruchomości o jakość rur, które dostarczają wodę do kranu. Bo woda wychodząca od dostawcy (czyli przedsiębiorstwa wodociągowego) jest bez zarzutu, ale na zanieczyszczenia pochodzące z rur w budynku dostawca nie ma wpływu.

"Nasza woda jest badana kilkanaście razy na dobę, spełnia normy polskie i europejskie. Jednak kwestia jakości wody, która dociera do odbiorcy, jest także zależna od stanu technicznego sieci wodociągowej i o ile kontrolujemy jakości naszej instalacji, to nie mamy wpływu na sieć wewnętrzną znajdującą się w poszczególnych budynkach. Ta należy do zarządcy budynku" - podkreśla Konrad Antkowiak, rzecznik wrocławskiego MPWiK.

Z doświadczenia pracowników BMETERS wynika, że stan większości wewnętrznych instalacji w budynkach pozostawia bardzo wiele do życzenia, a cząstki osadu z kamienia odkładającego się wewnątrz przedostają się do wody. Świadomości skali zanieczyszczenia nie mają nawet zarządcy.

"Jeśli parametry metrologiczne zamontowanych przez nas wodomierzy ulegają pogorszeniu, wspólnota zgłasza je do reklamacji. Po zbadaniu sytuacji na ogół okazuje się, że pogorszenie parametrów metrologicznych związane jest z zanieczyszczeniem wodomierza, wskutek odkładania się w nim substancji fizycznych i chemicznych z wody w danym budynku.

A w wodzie tej znajduje się znacznie więcej cząsteczek osadu niż zakłada to standard. Cząsteczki odkładają się na wirniku wodomierza doprowadzając w końcu do korozji lub skrajnego zanieczyszczenia liczydła.

Niedawno poddaliśmy badaniom laboratoryjnym w Centrum Analiz Jakości Środowiska przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu trzy wodomierze wybrane losowo z partii urządzeń, które jedna ze wspólnot mieszkaniowych zgłosiła do reklamacji. Czytaj dalej na ten temat »

Badania jednoznacznie wykazały, że wodomierze uległy awarii na skutek obecności w instalacji dużej ilości osadów metali (żelaza, miedzi, ołowiu, manganu), których pochodzenia nie można łączyć z budową lub jakąkolwiek wadą wodomierza - mówi Marcin Piecyk, dyrektor handlowy BMETERS.

Skąd zatem osady? Z materiałów, z których wykonane są rury. Pisał o tym Andrzej Świerszcz z Politechniki Gdańskiej w artykule dla czasopisma „Magazyn instalatora” (maj 2008).

"Z materiałów, z których zbudowana jest sieć wodociągowa mogą przedostawać się do wody różnego rodzaju substancje, które zmieniają jej właściwości, a w skrajnych przypadkach mogą być nawet szkodliwe dla zdrowia człowieka. Do niedawna najpowszechniej stosowanymi materiałami stosowanymi do budowy instalacji i sieci zewnętrznych była stal ocynkowana i żeliwo.”

Materiały te, podobnie jak tworzywa sztuczne, z których również produkuje się instalacje, ulegają z biegiem czasu korozji. Na korozję ma wpływ skład wody, temperatura, przepływ itp.

Kwestie korozyjności rur są szeroko omawiane na konferencjach branżowych. O wnioskach z referatów i dyskusji pisał Andrzej Górecki w magazynie „Instal” (numer 7-8/2008). Zobacz więcej »

"Problematyka właściwego doboru materiałów instalacyjnych (…) i wpływ wody na trwałość instalacji (…) są ciągle jeszcze nie w pełni znane w środowisku projektantów czy wykonawców instalacji. (…) Należy rozszerzyć wykonywanie badań kontrolnych w kierunku wykrywania bakterii Legionella w instalacjach wody ciepłej w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, a także w innych instalacjach i urządzeniach wytwarzających aerozol wodny. Konieczne jest przyspieszenie prac nad ustawą o bezpieczeństwie zdrowotnym wody uwzględniającym zagadnienia jej korozyjności".

Osady wynikające z eksploatacji rur to nie jedyne źródła zanieczyszczeń wody, które trafiają do kranów mieszkańców. 

"Okresowe awarie i powszechne w całym kraju drobne nieszczelności instalacji sprawiają, że do wody mogą przedostawać się z pól bakterie coli oraz chemia z nawozów. Są sytuacje jeszcze bardziej drastyczne. Oto przykład z Warszawy: zgłoszono nam brak wody w budynku. Okazało się, że przed naszym wodomierzem głównym WDEK30 Woltmanem DN100 w rurze znajdowało się martwe zwierzę - mówi Marcin Piecyk.

Użytkownik wody wodociągowej może oczywiście zrobić we własnym zakresie test jakości wody. Wiele laboratoriów je wykonuje i wiele osób z nich korzysta.

"Indywidualni użytkownicy wody stanowią bardzo znaczną grupę naszych klientów. Koszt sprawdzenia parametrów przydatności do spożycia to ok. 250-500 zł. Za dodatkowe 50-80 zł można poprosić o badanie dodatkowe, np. zawartości ołowiu lub miedzi w wodzie. Na wynik czeka się ok. 5 dni.

- Polecamy pobranie od nas specjalnego pojemnika na próbkę wody, w zwykłej butelce bakterie mogą się namnożyć już podczas transportu" - wyjaśnia Piotr Bezłada z wrocławskiego laboratorium Ekolabos.

Jego zdaniem miejska woda spełnia normy i nadaje się do picia. Czytaj więcej na ten temat »

"Problemem bywają czasami bakterie, gdyż zakażenia mikrobiologiczne rozwijają się od końca sieci wodociągowej (czyli w kranie u odbiorcy), ale dotyczy to głównie miejsc o małym poborze wody" - dodaje.

"Laboratoryjnych testów nie robi się codziennie, a zawartość zanieczyszczeń chemicznych czy bakteryjnych w wodzie może zmienić się z dnia na dzień" - ripostuje Marcin Piecyk z BMETERS.  

Woda prosto z kranu to ryzyko, ale czy na pewno kilka plastikowych butelek po wodzie mineralnej dziennie musi trafiać do kosza? Wodę z kranu można przegotować i schłodzić w lodówce - o ile nie zmieni to zawartości osadu, to zlikwiduje problem bakterii. A rozwiązaniem idealnym dla osób dbających o środowisko i własne zdrowie jest zamontowanie wysokiej jakości filtra lub domowej stacji uzdatniania wody.
 

SKONTAKTUJ SIĘ Z FIRMĄ BMETERS


ul. Główna 60
51-188 Psary k. Wrocławia
tel.: 71 388 90 83
faks: 71 387 15 37
biuro@bmeters.pl
www.bmeters.pl
Tagi: 
woda | 
wodomierz | 
bmeters | 
artykuł sponsorowany

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jakie przygotowanie zawodowe powinien mieć zarządca?
9/2018

Aktualny numer:

Administrator 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w opodatkowaniu na rynku nieruchomości
  • - Jak (nie) rozliczać kosztów?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl