administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

FIRMA BMETERS BMETERS POLSKA na Seminariach Rynku Nieruchomości

BMETERS POLSKA na Seminariach Rynku Nieruchomości BMETERS POLSKA na Seminariach Rynku Nieruchomości

BMETERS POLSKA bierze udział w Seminariach Rynku Nieruchomości organizowanych przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami.

BMETERS POLSKA bierze udział w Seminariach Rynku Nieruchomości organizowanych przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami.

FIRMA BMETERS Jak rozliczyć ciepło w sytuacji, gdy ciepłomierz uległ awarii

Jak rozliczyć ciepło w sytuacji, gdy ciepłomierz uległ awarii Jak rozliczyć ciepło w sytuacji, gdy ciepłomierz uległ awarii

Czasami zdarza się, że ciepłomierz nie nalicza prawidłowo. Przyczyną błędnych pomiarów mogą być zatrzymanie przetwornika przepływu z powodu nagromadzenia się zanieczyszczeń, uszkodzenie mechaniczne, nieprawidłowy...

Czasami zdarza się, że ciepłomierz nie nalicza prawidłowo. Przyczyną błędnych pomiarów mogą być zatrzymanie przetwornika przepływu z powodu nagromadzenia się zanieczyszczeń, uszkodzenie mechaniczne, nieprawidłowy montaż czy nieprawidłowy dobór urządzenia.

FIRMA BMETERS Ciepło i tanio, czyli jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu

Ciepło i tanio, czyli jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu Ciepło i tanio, czyli jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu

Racjonalne gospodarowanie energią pozwala obniżyć opłaty. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.

Racjonalne gospodarowanie energią pozwala obniżyć opłaty. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.

Regulamin rozliczeń ciepła - co powinien zawierać?

FIRMA BMETERS | 2019-05-20
Regulamin rozliczeń ciepła - co powinien zawierać?
Fotolia

Regulamin rozliczeń ciepła - co powinien zawierać?


Fotolia

Zarządca nieruchomości ma ustawowy obowiązek rozliczać koszty ogrzewania w budynkach mieszkalnych zgodnie z ich zużyciem, a także przedstawić lokatorom wewnętrzny regulamin przedstawiający sposób rozliczania.

Ustawa nie precyzuje, jakie dokładnie informacje mają się w nim znaleźć. Tymczasem dobrze skonstruowany, wyczerpujący regulamin służy interesom zarówno zarządcy jak i lokatora. Warto wiedzieć, co powinien zawierać.

Art. 3 pkt 13 ustawy Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. stanowi, że "odbiorcą jest każdy kto otrzymuje lub pobiera paliwa lub energię na podstawie umowy z przedsiębiorstwem energetycznym”.

W budynkach wielolokalowych poszczególni lokatorzy są odbiorcami energii elektrycznej i gazu. Jednak w przypadku ciepła dostarczanego do budynku wielolokalowego sprawa wygląda inaczej. Umowę z przedsiębiorstwem energetycznym zawiera właściciel lub zarządca budynku, który według ustawy zobowiązany jest rozliczyć koszty dostarczonego ciepła. Zobacz więcej »

Podstawowym dokumentem, który opisuje zasady podziału kosztów ciepła, a także reguluje prawa i obowiązki stron (zarządcy i lokatora) w zakresie związanym z rozliczaniem kosztów ciepła jest wewnętrzny regulamin.

Musi on być zgodny z przepisami państwowymi i wewnętrznymi przepisami zarządcy, a także z zasadami i warunkami technicznymi współpracy z firmą, z którą zarządca zawarł umowę o zainstalowanie podzielników i obsługę systemu rozliczeń.

Dowiedz się więcej na temat rozliczeń, zadzwoń - 71 388 90 83.

Podstawy prawne

Podstawę prawną regulaminu stanowią:

  • Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne (DzU z 2012 r., poz. 1059, z późniejszymi zmianami),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz zasad w obrocie ciepłem (DzU nr 194, poz. 1291),
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690, z późniejszymi zmianami),
  • Umowa pomiędzy dostawcą ciepła  a zarządca/właścicielem nieruchomości,

Dla spółdzielni także:

Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych DzU z 2013 r. poz.1444 oraz statut konkretnej spółdzielni.

Obowiązek udostępnienia lokalu

Prawo energetyczne nakłada na właściciela lokalu obowiązek udostępnienia zarządcy pomieszczenia, w którym zamontowany jest ciepłomierz lub podzielnik kosztów ogrzewania celem jego kontroli lub odczytu w celu dokonania rozliczenia - trzeba zaznaczyć to w regulaminie.

Zarządcy zazwyczaj dodają również obowiązek zgłaszania zauważonych awarii lub nieprawidłowości w pracy urządzeń (oraz zapis, że w przypadku, gdy stało się to z winy lokatora, to on ponosi koszty wymiany lub naprawy) oraz obowiązek udostępnienia pomieszczenia w celu konserwacji, naprawy lub wymiany urządzeń oraz kontroli ich stanu. Zobacz więcej »

Sposób podziału kosztów

Regulamin powinien informować lokatorów, jak zarządca rozkłada procentowo udział kosztów stałych i zmiennych utrzymania budynku. Stałe koszty ciepła obejmują zużycie ciepła na pomieszczenia wspólne - klatki schodowe, korytarze, piwnice oraz koszty stałe dostawcy ciepła, niezależne od ilości ciepła zamówionego.

Koszty zmienne obejmują zużycie ciepła w poszczególnych mieszkaniach i lokalach użytkowych. Przyjmuje się zwykle, że koszty stałe nie powinny przekraczać 60% całkowitej kwoty, a koszty zmienne nie powinny być mniejsze od 40% całkowitej kwoty.

Koszty zmienne rozliczane są według wskazań podzielników - uwzględnia się przy tym współczynniki korygujące (dla lokali położonych niekorzystnie: przy szczytowych ścianach, pod nie ogrzewanym poddaszem lub nieogrzewaną piwnicą). Czytaj dalej na ten temat »

Metoda rozliczania kosztów ciepła wykorzystująca powierzchnię lub kubaturę poszczególnych lokali może być stosowana tylko wtedy, gdy nie ma możliwości zastosowania wskazań podzielników kosztów ogrzewania (np. na skutek awarii lub w przypadku lokali nieopomiarowanych).

Zaliczki opłacane przez lokatorów obejmują także opłatę za usługę przesyłową – warto to ująć w regulaminie, podobnie jak wszelkie dodatkowe koszty: opłat za modernizację systemu, legalizacji urządzeń pomiarowych, serwisowania i napraw, odczytów.

Chcesz wiedzieć więcej? Porozmawiaj z doradcą - 71 388 90 83.

Termin odczytu urządzeń

Zarządca powinien w regulaminie podać lokatorom termin oraz metodę odczytu (może być np. radiowa, nie wymagająca obecności lokatora w domu). Jeśli odczyt jest dokonywany przez inkasenta, regulamin powinien przewidywać możliwość dodatkowego terminu odczytu (dla tych lokatorów, których nie było w danym terminie w domu).  

Okres rozliczeniowy

Regulamin musi precyzować również, jaki przyjęto okres rozliczeniowy (zwykle to jeden rok)  a także podawać metodę opłacania kosztów ogrzewania przez lokatorów. Najczęściej przyjęte rozwiązanie jest takie, że zaliczki na pokrycie kosztów ciepła wnoszone są przez lokatorów co miesiąc, a ich wysokość ustalona jest na podstawie rozliczeń z ostatniego okresu.

Po dokonaniu odczytu zarządca rozlicza faktyczną wysokość kwoty do zapłaty w określonym w regulaminie terminie. Regulamin powinien precyzować, jak zostaną rozliczone nadpłaty i niedopłaty. Należy podać także lokatorom jakie są możliwości i terminy reklamacji naliczonej kwoty oraz jak zostają rozliczone nadpłaty. Czytaj więcej na ten temat »

Jeśli w budynku znajdują się lokale użytkowe, regulamin powinien wskazywać także zasady ich rozliczania (ze względu na odmienny sposób ich użytkowania).

Sytuacje nietypowe

Regulamin powinien przewidywać sposoby rozliczania w sytuacjach nietypowych. Najczęściej spotykane to:

  • stwierdzenie niesprawności podzielnika bez winy lokatora,
  • uszkodzenie podzielnika zawinione przez lokatora,
  • zmiana użytkownika lokalu w trakcie okresu rozliczeniowego,
  • rozliczanie lokali, w których z jakichś względów nie zainstalowano podzielników lub nie było możliwości dokonania ich odczytu, po upływie okresu rozliczeniowego.

Raz przyjęty regulamin musi zostać przedstawiony lokatorom do 14 dni od jego przyjęcia. Potem może służyć przez wiele lat i może być uaktualniany w miarę pojawiających się potrzeb.

 

BMETERS POLSKA
SP. Z O.O. 

ul. Główna 60
51-188 Psary k. Wrocławia
tel.: 71 388 90 83
faks: 71 387 15 37
biuro@bmeters.pl
www.bmeters.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • koleus koleus, 24.03.2015r., 16:40:27 To nie zarządca nieruchomości ma przedstawiać regulamin rozliczeń. Właściciel budynku lub zarządca budynku - a to zupełnie inna para kaloszy.
  • Bolek Bolek, 30.07.2019r., 21:22:57 Jeżeli użytkownik lokalu nie udostępni właścicielowi lub zarządcy budynku ciepłomierzy, wodomierzy lub urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów, niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, w celu dokonania ich odczytu albo użytkownik lokalu dokona ingerencji w ten przyrząd lub urządzenie w celu zafałszowania jego pomiarów lub wskazań, właściciel lub zarządca budynku może: 1) dochodzić od użytkownika tego lokalu odszkodowania albo 2) obciążyć użytkownika tego lokalu, w okresie rozliczeniowym, kosztami ogrzewania w wysokości nie wyższej niż iloczyn średniej wartości kosztów ogrzewania: a) midx3 kubatury budynku wielolokalowego i kubatury lokalu użytkowanego albo b) midx2 powierzchni budynku wielolokalowego i powierzchni lokalu użytkowanego.
  • ParuslJanek ParuslJanek, 05.04.2020r., 16:57:51 Przydałby się wzór takiego regulaminu
  • Brotherboy Brotherboy, 16.04.2020r., 05:14:53 a to nie zawsze łatwo wyegzekwować Prawo energetyczne nakłada na właściciela lokalu obowiązek udostępnienia zarządcy pomieszczenia, w którym zamontowany jest ciepłomierz lub podzielnik kosztów ogrzewania celem jego kontroli lub odczytu w celu dokonania rozliczenia - trzeba zaznaczyć to w regulaminie.
  • ET ET, 20.10.2022r., 14:53:57 totalne bzdury piszecie co jest na rachunkach z WPCu opłata mocy zamówionej czy jest to ciepło nie i powinni liczyc od m2 lokalu dalej jaki podział 40/60 % 40 z podzielników a 60 z części wspólnych np. ciepło wyniosło 100tys zł dzielimy wg was 40tys z podzielników i 60 tys rozliczamy na częsci wspólne wg udziałow . Zużywam 1 jednostkę na podzielnikach i nikt wiecej ile płace za 1 jednostkę nie wiecej niz 40 % to jest 40 tys. ile stanowi 1 jednostka kWh bo GJ mozna przeliczyć na kWh panowie gdzie logika
  • HarryPotter HarryPotter, 21.10.2022r., 19:20:59 Lobby podzielnikowe znów korumpuje spółdzielnie mieszkaniowe. Sprawa prosta chcecie pozostać przy starym systemie rozliczeń nie pozwalasz zainstalować "podzielników" w swoim mieszkaiu. Wystarczy parę lokali bez podzielników, a cała "operacja lizcenia kosztówe ogrzewania" jest z sufitu wzięta. Ustawa wyraźnie pisze, że podzielniki nie są urządzeniami pomiarowymi, więc jak na ich podstawie mozna obciążać mieszkańców kwotami idącymi w tysiące. Babcia za sprzedaż na bazarze bez legalizowanej wagi dostaję karę na mkolegium a tu taki przekręt i ni - łapówki musiały iść w miliony.

Powiązane

Anna Ruszczak news Ochrona przed wysokimi opłatami za ciepło systemowe

Ochrona przed wysokimi opłatami za ciepło systemowe Ochrona przed wysokimi opłatami za ciepło systemowe

Rząd wprowadza rozwiązania przeciw wzrostowi cen ciepła. Od 1 lutego 2023 r. obowiązuje nowy mechanizm chroniący przed wysokimi opłatami za ciepło systemowe ponoszonymi przez gospodarstwa domowe lub instytucje...

Rząd wprowadza rozwiązania przeciw wzrostowi cen ciepła. Od 1 lutego 2023 r. obowiązuje nowy mechanizm chroniący przed wysokimi opłatami za ciepło systemowe ponoszonymi przez gospodarstwa domowe lub instytucje użyteczności publicznej.

Anna Ruszczak news URE nie zatwierdził zmiany taryf prądu dla gospodarstw domowych

URE nie zatwierdził zmiany taryf prądu dla gospodarstw domowych URE nie zatwierdził zmiany taryf prądu dla gospodarstw domowych

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zatwierdził zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r. przez spółki Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót. Uznał, że wnioski nie spełniają wymagań...

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zatwierdził zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r. przez spółki Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót. Uznał, że wnioski nie spełniają wymagań ustawy.

Anna Ruszczak news Studenci z Łodzi wraz z duńskimi ekspertami poprawią efektywność energetyczną budynków mieszkalnych

Studenci z Łodzi wraz z duńskimi ekspertami poprawią efektywność energetyczną budynków mieszkalnych Studenci z Łodzi wraz z duńskimi ekspertami poprawią efektywność energetyczną budynków mieszkalnych

Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany....

Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany. Praktyczne wzorce w tym obszarze ma wyznaczyć projekt „Inżynierowie Nowej Generacji”, który został zainicjowany w Łodzi.

Anna Ruszczak news Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków

Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków

70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną...

70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną starzejących się budynków mieszkalnych, do 2050 roku mogą przynieść polskiej gospodarce 17mld euro dodatkowych oszczędności.

Anna Ruszczak news Zakręcanie kaloryferów w bloku może skończyć się w sądzie

Zakręcanie kaloryferów w bloku może skończyć się w sądzie Zakręcanie kaloryferów w bloku może skończyć się w sądzie

Oszczędzanie przez mieszkańców bloków na centralnym ogrzewaniu poprzez wyłączenie swoich kaloryferów może mieć katastrofalne skutki. Wspólnota lub spółdzielnia może wpisać w uchwale wysokość temperatury,...

Oszczędzanie przez mieszkańców bloków na centralnym ogrzewaniu poprzez wyłączenie swoich kaloryferów może mieć katastrofalne skutki. Wspólnota lub spółdzielnia może wpisać w uchwale wysokość temperatury, jaka ma panować w mieszkaniu, a sprawa może trafić do sądu.

Redakcja news Dlaczego wyższe koszty ogrzewania już teraz są odczuwalne we wspólnotach i w spółdzielniach?

Dlaczego wyższe koszty ogrzewania już teraz są odczuwalne we wspólnotach i w spółdzielniach? Dlaczego wyższe koszty ogrzewania już teraz są odczuwalne we wspólnotach i w spółdzielniach?

Właściciele mieszkań i spółdzielcy zauważyli znaczący wzrost comiesięcznych opłat, a przecież sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął.

Właściciele mieszkań i spółdzielcy zauważyli znaczący wzrost comiesięcznych opłat, a przecież sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął.

Anna Ruszczak news Gospodarstwa ogrzewane gazem LPG dostaną dopłaty – dostępność surowca niezagrożona

Gospodarstwa ogrzewane gazem LPG dostaną dopłaty – dostępność surowca niezagrożona Gospodarstwa ogrzewane gazem LPG dostaną dopłaty – dostępność surowca niezagrożona

Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie...

Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie 500 zł. Ze względu na dywersyfikację dostaw tego surowca branża jest odporna i będzie on dostępny.

Anna Ruszczak news Lokalne magazyny energii zaczynają być opłacalne

Lokalne magazyny energii zaczynają być opłacalne Lokalne magazyny energii zaczynają być opłacalne

Ceny energii elektrycznej na polskiej giełdzie w ciągu kilku godzin wahają się o 1000-2500 zł/MWh. Energia zmagazynowana nad ranem może być wieczorem sprzedana kilkakrotnie drożej. To uatrakcyjnia małe...

Ceny energii elektrycznej na polskiej giełdzie w ciągu kilku godzin wahają się o 1000-2500 zł/MWh. Energia zmagazynowana nad ranem może być wieczorem sprzedana kilkakrotnie drożej. To uatrakcyjnia małe i wielkoskalowe magazyny energii.

Anna Ruszczak news Unijny plan redukcji zużycia gazu

Unijny plan redukcji zużycia gazu Unijny plan redukcji zużycia gazu

Unia Europejska liczy się z sytuacją całkowitego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. Mimo wysiłków państw UE na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu, mogą pojawić się problemy z jego dostępnością w sezonie grzewczym....

Unia Europejska liczy się z sytuacją całkowitego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. Mimo wysiłków państw UE na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu, mogą pojawić się problemy z jego dostępnością w sezonie grzewczym. Dlatego Komisja Europejska przyjęła plan redukcji zużycia gazu.

Anna Ruszczak news Polskie ciepłownie zagrożone bankructwem

Polskie ciepłownie zagrożone bankructwem Polskie ciepłownie zagrożone bankructwem

Wiele ciepłowni może nie przetrwać najbliższego sezonu grzewczego. Ceny opału już nie tylko spędzają sen z powiek klientów indywidualnych, ale i dostawców ciepła.

Wiele ciepłowni może nie przetrwać najbliższego sezonu grzewczego. Ceny opału już nie tylko spędzają sen z powiek klientów indywidualnych, ale i dostawców ciepła.

Anna Ruszczak news Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unijny zakaz używania pieców gazowych Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?

Redakcja news 6 października – Dzień Efektywności Energetycznej

6 października – Dzień Efektywności Energetycznej 6 października – Dzień Efektywności Energetycznej

Koszty eksploatacji mieszkań rosną. Znaczącą część podwyżek stanowią koszty ogrzewania mieszkań. Przyczyną rosnących cen dostaw ciepła jest duży wzrost cen emisji CO2. Do tego należy doliczyć rosnące koszty...

Koszty eksploatacji mieszkań rosną. Znaczącą część podwyżek stanowią koszty ogrzewania mieszkań. Przyczyną rosnących cen dostaw ciepła jest duży wzrost cen emisji CO2. Do tego należy doliczyć rosnące koszty energii elektrycznej. Sposobem na oszczędności z pewnością będzie wysoka efektywność energetyczna zamieszkiwanego budynku.

Paweł Puch Ogrzewanie we wspólnocie mieszkaniowej

Ogrzewanie we wspólnocie mieszkaniowej Ogrzewanie we wspólnocie mieszkaniowej

Wspólnoty mieszkaniowe borykają się z wieloma problemami związanymi z instalacją c.o. oraz samym dostarczaniem ciepła. Kłopoty te są wyjątkowo dokuczliwe w okresie zimowym, a nieodpowiednie postępowanie...

Wspólnoty mieszkaniowe borykają się z wieloma problemami związanymi z instalacją c.o. oraz samym dostarczaniem ciepła. Kłopoty te są wyjątkowo dokuczliwe w okresie zimowym, a nieodpowiednie postępowanie przy dostawie ciepła może doprowadzić do ponoszenia niepotrzebnych kosztów. Wybrane kwestie prezentujemy w świetle litery prawa.

2G Polska Sp. Z o.o. Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej - kierunek przyszłość!

Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej - kierunek przyszłość! Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej - kierunek przyszłość!

Jednym z ważnych zadań zarządcy nieruchomości jest zapewnienie energii i ciepła, zgodne z wymogami prawnymi - także z tymi przyszłymi, wynikającymi z dążenia krajów UE do neutralności klimatycznej - a...

Jednym z ważnych zadań zarządcy nieruchomości jest zapewnienie energii i ciepła, zgodne z wymogami prawnymi - także z tymi przyszłymi, wynikającymi z dążenia krajów UE do neutralności klimatycznej - a jednocześnie dostępne, niezawodne i możliwie niedrogie dla odbiorców. Godnym polecenia rozwiązaniem są lokalne urządzenia kogeneracyjne, dające osiedlom niezależność dziś i gotowość na nowe wymogi technologiczne jutro.

news Recepta na wysokie rachunki za ogrzewanie w blokach mieszkalnych

Recepta na wysokie rachunki za ogrzewanie w blokach mieszkalnych Recepta na wysokie rachunki za ogrzewanie w blokach mieszkalnych

Wielu mieszkańców bloków, od czasu zniesienia ryczałtów za ogrzewanie i ciepłą wodę i wprowadzenia opomiarowania, zaczęło zwracać uwagę na wysokie koszty energii. Skutkuje to poszukiwaniem przez wspólnoty...

Wielu mieszkańców bloków, od czasu zniesienia ryczałtów za ogrzewanie i ciepłą wodę i wprowadzenia opomiarowania, zaczęło zwracać uwagę na wysokie koszty energii. Skutkuje to poszukiwaniem przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie rozwiązań obniżających te koszty.

Ekologicznie ogrzewane osiedla

Ekologicznie ogrzewane osiedla Ekologicznie ogrzewane osiedla

Moda na ekologię przywędrowała do nas z zachodu, przyniosła wiele rozwiązań pozwalających chronić środowisko a przy tym zmniejszać zużycie dotychczasowych źródeł energii, zastępując je ekologicznymi rozwiązaniami...

Moda na ekologię przywędrowała do nas z zachodu, przyniosła wiele rozwiązań pozwalających chronić środowisko a przy tym zmniejszać zużycie dotychczasowych źródeł energii, zastępując je ekologicznymi rozwiązaniami OZE, a zatem oszczędzać. W Polsce, w związku z długim okresem grzewczym warto rozważyć ekologiczne sposoby na ogrzanie osiedla, które chronią jednocześnie środowisko i kieszeń odbiorców ciepła.

Redakcja Czy ciepło może być uciążliwe dla mieszkańców?

Czy ciepło może być uciążliwe dla mieszkańców? Czy ciepło może być uciążliwe dla mieszkańców?

Ogrzewanie to jeden z istotniejszych czynników wpływających na koszty utrzymania nieruchomości. W większości spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zaliczka jest uśredniona na takim samym poziomie przez...

Ogrzewanie to jeden z istotniejszych czynników wpływających na koszty utrzymania nieruchomości. W większości spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zaliczka jest uśredniona na takim samym poziomie przez 12 miesięcy. Sezon grzewczy trwa zwykle 7-8 miesięcy, a w okresie letnim zaliczka jest kumulowana, aby w okresie zimowym pokryć wyższe koszty.

Joanna Ryńska Komfort i oszczędność – czyli co dają mieszkaniowe węzły cieplne

Komfort i oszczędność – czyli co dają mieszkaniowe węzły cieplne Komfort i oszczędność – czyli co dają mieszkaniowe węzły cieplne

W nowych budynkach wielorodzinnych deweloperzy coraz częściej wyposażają mieszkania w indywidualne (mieszkaniowe) węzły cieplne. To rozwiązanie łączące energooszczędność z możliwością indywidualnego sterowania...

W nowych budynkach wielorodzinnych deweloperzy coraz częściej wyposażają mieszkania w indywidualne (mieszkaniowe) węzły cieplne. To rozwiązanie łączące energooszczędność z możliwością indywidualnego sterowania komfortem cieplnym w poszczególnych mieszkaniach.

Paweł Puch Obciążenie właściciela lokalu użytkowego kosztami ogrzewania innych lokali

Obciążenie właściciela lokalu użytkowego kosztami ogrzewania innych lokali Obciążenie właściciela lokalu użytkowego kosztami ogrzewania innych lokali

Niemal w każdym budynku znajdują się lokale lepiej lub gorzej usytuowane z punktu widzenia rozmaitych walorów użytkowych i technicznych, w tym również z punktu widzenia kosztów ogrzewania. Nie upoważnia...

Niemal w każdym budynku znajdują się lokale lepiej lub gorzej usytuowane z punktu widzenia rozmaitych walorów użytkowych i technicznych, w tym również z punktu widzenia kosztów ogrzewania. Nie upoważnia to jednak ich właścicieli do żądania wyrównania im przez pozostałych współwłaścicieli kosztów, jakie w związku z tym ponoszą w drodze uchwał wspólnoty mieszkaniowe – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Wojciech Jan Konieczny Rozliczanie kosztów mediów nie takie trudne (cz. II)

Rozliczanie kosztów mediów nie takie trudne (cz. II) Rozliczanie kosztów mediów  nie takie trudne (cz. II)

Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów...

Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów zakupu ciepła i dostawy wody dla budynków, w których znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe.

dr Kazimierz Dudziński Czy można wrócić do rozliczania kosztów ogrzewania według powierzchni użytkowej?

Czy można wrócić do rozliczania kosztów ogrzewania według powierzchni użytkowej? Czy można wrócić do rozliczania kosztów ogrzewania według powierzchni użytkowej?

Czy spółdzielnia mieszkaniowa, po zakończeniu okresu obowiązywania umowy na montaż podzielników i usług rozliczeniowych kosztów centralnego ogrzewania, może przeprowadzić analizę opłacalności i wykonalności,...

Czy spółdzielnia mieszkaniowa, po zakończeniu okresu obowiązywania umowy na montaż podzielników i usług rozliczeniowych kosztów centralnego ogrzewania, może przeprowadzić analizę opłacalności i wykonalności, a w przypadku, gdyby okazało się, że montaż ww. urządzeń jest nieopłacalny, podjąć decyzję o rozliczaniu kosztów centralnego ogrzewania według powierzchni użytkowej?

dr Kazimierz Dudziński Zarząd przeciwny opomiarowaniu kosztów ogrzewania

Zarząd przeciwny opomiarowaniu kosztów ogrzewania Zarząd przeciwny opomiarowaniu kosztów ogrzewania

Pomimo obowiązywania nowych przepisów, zarząd wspólnoty mieszkaniowej jest przeciwny instalowaniu podzielników kosztów ogrzewania. Na zebraniu taki wniosek zarządu uzyskał większość głosów. Czy jest to...

Pomimo obowiązywania nowych przepisów, zarząd wspólnoty mieszkaniowej jest przeciwny instalowaniu podzielników kosztów ogrzewania. Na zebraniu taki wniosek zarządu uzyskał większość głosów. Czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami prawa? Co można zrobić, aby doprowadzić do opomiarowania budynku?

Redakcja Kto i na jakiej podstawie ma oceniać możliwość zastosowania urządzeń pomiarowych?

Kto i na jakiej podstawie ma oceniać możliwość zastosowania urządzeń pomiarowych? Kto i na jakiej podstawie ma oceniać możliwość zastosowania urządzeń pomiarowych?

Odpowiedzialnością za ocenę możliwości zastosowania ciepłomierzy, wodomierzy i podzielników ustawodawca obarczył zarządcę nieruchomości.

Odpowiedzialnością za ocenę możliwości zastosowania ciepłomierzy, wodomierzy i podzielników ustawodawca obarczył zarządcę nieruchomości.

Michał Kozak, IRKOM Rozliczanie kosztów ciepła

Rozliczanie kosztów ciepła Rozliczanie kosztów ciepła

Jak należy rozumieć i gdzie szukać aktualnych przepisów prawa, wyjaśniających sformułowanie: „jeżeli węzeł ciepłowniczy spełnia wymagania rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać...

Jak należy rozumieć i gdzie szukać aktualnych przepisów prawa, wyjaśniających sformułowanie: „jeżeli węzeł ciepłowniczy spełnia wymagania rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT), można montować ciepłomierze lokalowe lub podzielniki kosztów ogrzewania i odpowiednio według tych urządzeń rozliczać koszty ogrzewania”? – pyta Czytelnik.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Jak zadbać o śmietniki?

Jak zadbać o śmietniki? Jak zadbać o śmietniki?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić? Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu? Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania » Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego » Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii! Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Jak prawidłowo opomiarować media?

Jak prawidłowo opomiarować media? Jak prawidłowo opomiarować media?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku? Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

OLMEX KMB Sp. z o.o. Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia...

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia na dzień stają się droższe. Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną przez wspólnoty, budynki użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe jest instalacja układu kompensacji mocy biernej. Odbiorcy komunalni są zwolnieni z opłaty za pobór energii biernej i rozliczani według...

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 » Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.