CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Przygotowanie do zimy

Katarzyna  Czajkowska  |  Administrator 11/2014  |  22.12.2014  |  1

Dopiero co planowaliśmy wakacje, a już mamy jesień, a dla zarządców oznacza to nic innego, jak tyko początek przygotowań do sezonu zimowego.

Wiemy też już, jak bardzo przekroczyliśmy budżet (albo i nie), i jakimi rezerwami finansowymi dysponujemy. Oto proste sposoby i absolutnie niezbędne czynności, które pomogą nam przygotować nasze budynki do - z roku na rok mroźniejszej - zimy.

Jesień to idealny czas na dokładny przeglądu nieruchomości. Jego przeprowadzenie nie jest jednak powodowane jedynie naszą chęcią właściwego przygotowania się do zimy. Zgodnie z art. 62 ustawy o prawie budowlanym, każdy obiekt budowlany musi być poddany takiej kontroli co najmniej raz w roku.

Prawidłowo wykonany przegląd nieruchomości uchroni nas przed przykrymi niespodziankami. Pamiętajmy, że do zimy przygotować musimy wszystko: zarówno dolne partie, czyli okna, drzwi wejściowe, bramy garażowe oraz drogi i chodniki, jak i górną część budynku, czyli rynny, dachy i kominy.

Nie pomińmy również instalacji: wodnych, gazowych, kanalizacyjnych i grzewczych. Jeśli będziemy na bieżąco dokonywać drobnych napraw, z pewnością uda nam się zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych podczas sezonu zimowego.

Okna, drzwi, dachy

Jeżeli ktoś jest właścicielem domku jednorodzinnego, to obowiązek wykonania przeglądu oraz dopilnowania zabiegów konserwatorskich spoczywa na nim. Jeśli jednak jesteśmy członkami wspólnoty mieszkaniowej, to odpowiada za to zarząd i zarządca nieruchomości. Nie zaniedbujmy tego, ponieważ konsekwencje mogą być naprawdę poważne.

Zwykle przyczyną zbyt niskich temperatur we wnętrzach – zarówno w domkach, jak i w blokach – są nieszczelne okna. To przez nie ucieka najwięcej ciepła. Zatem jednym z pierwszych punktów przeglądu jest sprawdzenie szczelności okien i drzwi. Nawet stare drewniane okna i drzwi możemy uszczelnić. Uszczelki z gąbki lub gumy to nie taki znowu duży koszt.

Sprawdźmy, czy uszczelki dobrze przylegają do powierzchni okien, czy nie są spękane lub wybrakowane. Skontrolujmy stan okien, dopóki na zewnątrz są jeszcze dodatnie temperatury. Przyklejanie uszczelek w czasie mrozów będzie bowiem nieskuteczne.

Nie zaklejajmy miejsc, gdzie pozostawiono specjalne szczeliny nawietrzające, w które wyposażone są już wszystkie nowoczesne okna. Nawiewniki stanowią niezbędny element prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej.

Jesień i zima to te pory roku, w których często występują porywiste wiatry. Sprawdźmy zatem, czy okucia okien i drzwi są dobrze wyregulowane – tak, by podczas porywistych wiatrów nie doszło do niekontrolowanego ich otworzenia.

Wszystkie drzwi wymagają na pewno niewielkiego wyregulowania. Częste otwieranie ich latem mogło spowodować lekkie poluzowanie zawiasów, dodatkowo różnica temperatur zawsze je rozregulowuje.

Dobra izolacja termiczna jest niezbędna, zwłaszcza w zimie. Tworzy wewnątrz budynku „termos”, który chroni zmagazynowane w nim ciepło. Dlatego, jeśli chcemy uniknąć jego straty, sprawdźmy stan izolacji naszego budynku.

Przyjrzyjmy się ścianom, szukając na nich widocznych pęknięć, szczelin lub innych uszkodzeń mechanicznych. Są to obszary, do których z łatwością może dostać się woda. W wilgotnych miejscach tworzą się mostki termiczne, przez które ucieka ciepło.

W najgorszych przypadkach wnikająca przez warstwę ochronną woda może, pod wpływem mrozu, doprowadzić do poważnego uszkodzenia izolacji włącznie z odspojeniem jej od ściany. Konsekwencją takiego zdarzenia będzie kosztowna naprawa.

Takie miejsca należy naprawić lub - jeśli na poważniejsze naprawy nie ma już czasu - przynajmniej tymczasowo zabezpieczyć. Najszybszym sposobem jest wstrzyknięcie w pęknięcia silikonu, który przy późniejszej naprawie łatwo można wyciąć.

Należy również pamiętać o nieprzyjemnym zjawisku, jakim jest „roszenie” chłodniejszych powierzchni. Aby strop był dobrze ocieplony, warstwa izolacyjna powinna mieć 14 cm.

Jednym z ważniejszych, a zarazem najtrudniejszych do naprawy w zimie miejsc, jest dach. Najprostszą metodą jego sprawdzenia, jeśli pozwala na to jego konstrukcja, będzie przyjrzenie się mu w słoneczny dzień na poddaszu.

Oczywiście, kłopoty z dachem mogą być spowodowane złym odprowadzeniem wody z jego powierzchni. Dodatkowo warto jest sprawdzić drożność systemu rynnowego i znaleźć miejsca, gdzie powstają nieszczelności (ewentualne - miejsca powstawania sopli).

W celu zapobiegania zaciekom, zawilgoceniu czy rozsadzaniu muru budynku przed samą zimą dokładnie oczyśćmy z zalegających liści rynny i rury spustowe.

Dobrze jest też w miejscach, w których woda z rur spustowych wypływa na podjazdy lub chodniki, przekręcić końcówki tych rur (oczywiście pod warunkiem, że nie doprowadzi to do uszkodzenia całej rury), kierując rury np. w stronę trawników tak, by uniknąć powstawania lodowiska na ciągach pieszych lub jezdnych.

Schody, drogi, garaże

Właściwie przygotowane drogi dojazdowe, podjazd do garażu, miejsce parkingowe, chodnik są w okresie zimowym niezwykle ważne. Zadbajmy o wszystkie niezbędne naprawy, aby wiosną nie ukazały się naszym oczom znacznie większe szkody. Konieczne jest wykonanie takich napraw jeszcze przed pierwszymi mrozami.

Na schody zewnętrzne, dla bezpieczeństwa ich użytkowników, zamówmy gumowe maty antypoślizgowe. Muszą być one jednak dobrze przykręcone, a śruby nie mogą wystawać ponad wysokość gum.

Nieco inne maty – zbierające błoto pośniegowe i wodę – są także niezbędne w przedsionkach prowadzących do klatek schodowych. Podpiszmy umowę ryczałtową już teraz, na pewno wyjdzie to taniej niż załatwianie tej sprawy w ostatnim momencie lub w chwili, kiedy roztapiający się śnieg będzie wypełniał wejścia do naszych budynków.

Jeśli maty leżą przez cały rok, ważne jest, by w zimie zwiększyć częstotliwości ich wymiany. Powinna odbywać się co najmniej raz w tygodniu, a w skrajnych przypadkach – nawet codziennie. Nasiąknięte błotem maty dają bowiem odwrotny do zamierzonego skutek, tzn. brud wnoszony jest do środka, a nie zatrzymywany na wejściu.

Kwestia utrzymania porządku oraz bezpieczeństwa w okresie zimowym dotyczy również garaży podziemnych. Opadające z samochodów błoto tworzy kałuże, które należy na bieżąco usuwać.

Istotne jest także sprawdzenie drożności studzienek odpływowych i kratek odwodnienia liniowego w garażach podziemnych oraz sprawności instalacji podgrzewania wjazdów, co zabezpiecza przed kolizją, np. z samochodem zjeżdżającym w dół.

Należy również zwrócić uwagę na zabezpieczenie roślinności wokół budynków, często bardzo drogiej, które polega m.in. na obłożeniu jej korą oraz matami zabezpieczającymi przez przemarzaniem (więcej na ten temat w dziale „Zieleń” w bieżącym numerze „Administratora”).

Bramy

Kolejnym niezwykle ważnym elementem są bramy garażowe. Nieprzygotowane do zimy i niewłaściwie eksploatowane mogą się zbuntować, zaciąć i nie otworzyć w najmniej odpowiednim momencie. Już w momencie ich montażu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.

Jedną z ważniejszych jest głęboki fundament pod bramę, który powinien znajdować się poniżej poziomu przemarzania gruntu. W innym wypadku zimą może dojść do wysadzenia fundamentu i brama straci geometrię. To z kolei uniemożliwi jej swobodne zamykanie i otwieranie.

Druga sprawa to odpowiednie jej wypoziomowanie. Krzywo założone bramy dwuskrzydłowe mogą się nie domykać, a w źle ustawionych bramach samonośnych i przesuwnych może dojść do zbyt szybkiego zużywania się łożysk, na które – przez złe wyważenie i wypoziomowanie – działa zbyt duża siła. Bardzo istotna jest również jakość bramy – stal jest mocniejsza i odporniejsza na zmienną pogodę.

Najtrudniejsza sytuacja występuje w przypadku bram przesuwnych. Ich skrzydło porusza się na rolkach po szynie zamocowanej na fundamencie wzdłuż bramy. Zimą szyna często pokryta jest śniegiem lub lodem, co może zablokować skrzydło.

Dlatego trzeba z niej odpowiednio często wymiatać gromadzące się tam zanieczyszczenia: liście, śnieg czy zmarznięte śmieci. W innym przypadku brama może odmówić nam posłuszeństwa. Zimą warto też zabezpieczyć towotem zawiasy bram dwuskrzydłowych.

Jeśli nagle napadało dużo śniegu, trzeba go najpierw usunąć sprzed bramy, a dopiero potem ją otwierać. W przeciwnym razie łatwo można doprowadzić do przeciążenia i urwania zawiasów.

Dla warunków klimatycznych panujących w Polsce najbardziej odpowiednia jest brama samonośna. Potrzeba na nią więcej miejsca wzdłuż ogrodzenia, bo jej skrzydło jest przedłużone o przeciwwagę.

Zaletę tych bram stanowi to, że skrzydło zawieszone wysięgnikowo nie dotyka podłoża, co sprawia, że, zwłaszcza zimą, są one mniej kłopotliwe w eksploatacji niż bramy przesuwane po szynie.

Przed nadejściem mrozów trzeba dokonać również przeglądu napędu bramy. Także w trakcie zimy trzeba zwracać uwagę na to, żeby śnieg nie stał się przeszkodą nie tylko dla niej samej, lecz także dla fotokomórek, które – zasypane śniegiem – mogą przestać właściwie funkcjonować.

Unieruchomienie automatyki bramy może się zdarzyć również podczas silnych mrozów, gdy temperatura jest bardzo niska. Sprawdźmy zatem zakres temperatur, w jakich może pracować nasz siłownik, i ewentualnie zakupmy lepszy, bardziej przystosowany do panującego u nas zimna.

Poświęćmy trochę czasu na zaplanowanie przygotowań do zimy. Dobry plan i systematyczna realizacja pozwolą nam zachować zimowy spokój.

Pamiętajmy, że to nie nasze pieniądze, tylko pieniądze właścicieli – nie nadwyrężajmy ich kieszeni poprzez nieprzemyślane działania, gdyż w końcu to nam zaufali i przerzucili na nas odpowiedzialność za swoje budynku. Priorytetem niech jednak zawsze będzie bezpieczeństwo ich użytkowników. 

Komentarze

(1)
alka | 16.02.2015, 17:24
Najważniejsze w ziemie jest ogrzewanie i szczelne okna. W naszym mieszkaniu są zamontowane okna z: http://www.stolbud.pl/ Są szczelne, dobrze wykonane, są odpowiednie do naszego mieszkania. Nie można pozwolić sobie na nieszczelne okna, gdyż wtedy zimą ucieka nam ciepłe powietrze.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16472|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10148|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl