CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Przygotowanie do zimy

Katarzyna  Czajkowska  |  Administrator 11/2014  |  22.12.2014  |  1

Dopiero co planowaliśmy wakacje, a już mamy jesień, a dla zarządców oznacza to nic innego, jak tyko początek przygotowań do sezonu zimowego.

Wiemy też już, jak bardzo przekroczyliśmy budżet (albo i nie), i jakimi rezerwami finansowymi dysponujemy. Oto proste sposoby i absolutnie niezbędne czynności, które pomogą nam przygotować nasze budynki do - z roku na rok mroźniejszej - zimy.

Jesień to idealny czas na dokładny przeglądu nieruchomości. Jego przeprowadzenie nie jest jednak powodowane jedynie naszą chęcią właściwego przygotowania się do zimy. Zgodnie z art. 62 ustawy o prawie budowlanym, każdy obiekt budowlany musi być poddany takiej kontroli co najmniej raz w roku.

Prawidłowo wykonany przegląd nieruchomości uchroni nas przed przykrymi niespodziankami. Pamiętajmy, że do zimy przygotować musimy wszystko: zarówno dolne partie, czyli okna, drzwi wejściowe, bramy garażowe oraz drogi i chodniki, jak i górną część budynku, czyli rynny, dachy i kominy.

Nie pomińmy również instalacji: wodnych, gazowych, kanalizacyjnych i grzewczych. Jeśli będziemy na bieżąco dokonywać drobnych napraw, z pewnością uda nam się zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych podczas sezonu zimowego.

Okna, drzwi, dachy

Jeżeli ktoś jest właścicielem domku jednorodzinnego, to obowiązek wykonania przeglądu oraz dopilnowania zabiegów konserwatorskich spoczywa na nim. Jeśli jednak jesteśmy członkami wspólnoty mieszkaniowej, to odpowiada za to zarząd i zarządca nieruchomości. Nie zaniedbujmy tego, ponieważ konsekwencje mogą być naprawdę poważne.

Zwykle przyczyną zbyt niskich temperatur we wnętrzach – zarówno w domkach, jak i w blokach – są nieszczelne okna. To przez nie ucieka najwięcej ciepła. Zatem jednym z pierwszych punktów przeglądu jest sprawdzenie szczelności okien i drzwi. Nawet stare drewniane okna i drzwi możemy uszczelnić. Uszczelki z gąbki lub gumy to nie taki znowu duży koszt.

Sprawdźmy, czy uszczelki dobrze przylegają do powierzchni okien, czy nie są spękane lub wybrakowane. Skontrolujmy stan okien, dopóki na zewnątrz są jeszcze dodatnie temperatury. Przyklejanie uszczelek w czasie mrozów będzie bowiem nieskuteczne.

Nie zaklejajmy miejsc, gdzie pozostawiono specjalne szczeliny nawietrzające, w które wyposażone są już wszystkie nowoczesne okna. Nawiewniki stanowią niezbędny element prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej.

Jesień i zima to te pory roku, w których często występują porywiste wiatry. Sprawdźmy zatem, czy okucia okien i drzwi są dobrze wyregulowane – tak, by podczas porywistych wiatrów nie doszło do niekontrolowanego ich otworzenia.

Wszystkie drzwi wymagają na pewno niewielkiego wyregulowania. Częste otwieranie ich latem mogło spowodować lekkie poluzowanie zawiasów, dodatkowo różnica temperatur zawsze je rozregulowuje.

Dobra izolacja termiczna jest niezbędna, zwłaszcza w zimie. Tworzy wewnątrz budynku „termos”, który chroni zmagazynowane w nim ciepło. Dlatego, jeśli chcemy uniknąć jego straty, sprawdźmy stan izolacji naszego budynku.

Przyjrzyjmy się ścianom, szukając na nich widocznych pęknięć, szczelin lub innych uszkodzeń mechanicznych. Są to obszary, do których z łatwością może dostać się woda. W wilgotnych miejscach tworzą się mostki termiczne, przez które ucieka ciepło.

W najgorszych przypadkach wnikająca przez warstwę ochronną woda może, pod wpływem mrozu, doprowadzić do poważnego uszkodzenia izolacji włącznie z odspojeniem jej od ściany. Konsekwencją takiego zdarzenia będzie kosztowna naprawa.

Takie miejsca należy naprawić lub - jeśli na poważniejsze naprawy nie ma już czasu - przynajmniej tymczasowo zabezpieczyć. Najszybszym sposobem jest wstrzyknięcie w pęknięcia silikonu, który przy późniejszej naprawie łatwo można wyciąć.

Należy również pamiętać o nieprzyjemnym zjawisku, jakim jest „roszenie” chłodniejszych powierzchni. Aby strop był dobrze ocieplony, warstwa izolacyjna powinna mieć 14 cm.

Jednym z ważniejszych, a zarazem najtrudniejszych do naprawy w zimie miejsc, jest dach. Najprostszą metodą jego sprawdzenia, jeśli pozwala na to jego konstrukcja, będzie przyjrzenie się mu w słoneczny dzień na poddaszu.

Oczywiście, kłopoty z dachem mogą być spowodowane złym odprowadzeniem wody z jego powierzchni. Dodatkowo warto jest sprawdzić drożność systemu rynnowego i znaleźć miejsca, gdzie powstają nieszczelności (ewentualne - miejsca powstawania sopli).

W celu zapobiegania zaciekom, zawilgoceniu czy rozsadzaniu muru budynku przed samą zimą dokładnie oczyśćmy z zalegających liści rynny i rury spustowe.

Dobrze jest też w miejscach, w których woda z rur spustowych wypływa na podjazdy lub chodniki, przekręcić końcówki tych rur (oczywiście pod warunkiem, że nie doprowadzi to do uszkodzenia całej rury), kierując rury np. w stronę trawników tak, by uniknąć powstawania lodowiska na ciągach pieszych lub jezdnych.

Schody, drogi, garaże

Właściwie przygotowane drogi dojazdowe, podjazd do garażu, miejsce parkingowe, chodnik są w okresie zimowym niezwykle ważne. Zadbajmy o wszystkie niezbędne naprawy, aby wiosną nie ukazały się naszym oczom znacznie większe szkody. Konieczne jest wykonanie takich napraw jeszcze przed pierwszymi mrozami.

Na schody zewnętrzne, dla bezpieczeństwa ich użytkowników, zamówmy gumowe maty antypoślizgowe. Muszą być one jednak dobrze przykręcone, a śruby nie mogą wystawać ponad wysokość gum.

Nieco inne maty – zbierające błoto pośniegowe i wodę – są także niezbędne w przedsionkach prowadzących do klatek schodowych. Podpiszmy umowę ryczałtową już teraz, na pewno wyjdzie to taniej niż załatwianie tej sprawy w ostatnim momencie lub w chwili, kiedy roztapiający się śnieg będzie wypełniał wejścia do naszych budynków.

Jeśli maty leżą przez cały rok, ważne jest, by w zimie zwiększyć częstotliwości ich wymiany. Powinna odbywać się co najmniej raz w tygodniu, a w skrajnych przypadkach – nawet codziennie. Nasiąknięte błotem maty dają bowiem odwrotny do zamierzonego skutek, tzn. brud wnoszony jest do środka, a nie zatrzymywany na wejściu.

Kwestia utrzymania porządku oraz bezpieczeństwa w okresie zimowym dotyczy również garaży podziemnych. Opadające z samochodów błoto tworzy kałuże, które należy na bieżąco usuwać.

Istotne jest także sprawdzenie drożności studzienek odpływowych i kratek odwodnienia liniowego w garażach podziemnych oraz sprawności instalacji podgrzewania wjazdów, co zabezpiecza przed kolizją, np. z samochodem zjeżdżającym w dół.

Należy również zwrócić uwagę na zabezpieczenie roślinności wokół budynków, często bardzo drogiej, które polega m.in. na obłożeniu jej korą oraz matami zabezpieczającymi przez przemarzaniem (więcej na ten temat w dziale „Zieleń” w bieżącym numerze „Administratora”).

Bramy

Kolejnym niezwykle ważnym elementem są bramy garażowe. Nieprzygotowane do zimy i niewłaściwie eksploatowane mogą się zbuntować, zaciąć i nie otworzyć w najmniej odpowiednim momencie. Już w momencie ich montażu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.

Jedną z ważniejszych jest głęboki fundament pod bramę, który powinien znajdować się poniżej poziomu przemarzania gruntu. W innym wypadku zimą może dojść do wysadzenia fundamentu i brama straci geometrię. To z kolei uniemożliwi jej swobodne zamykanie i otwieranie.

Druga sprawa to odpowiednie jej wypoziomowanie. Krzywo założone bramy dwuskrzydłowe mogą się nie domykać, a w źle ustawionych bramach samonośnych i przesuwnych może dojść do zbyt szybkiego zużywania się łożysk, na które – przez złe wyważenie i wypoziomowanie – działa zbyt duża siła. Bardzo istotna jest również jakość bramy – stal jest mocniejsza i odporniejsza na zmienną pogodę.

Najtrudniejsza sytuacja występuje w przypadku bram przesuwnych. Ich skrzydło porusza się na rolkach po szynie zamocowanej na fundamencie wzdłuż bramy. Zimą szyna często pokryta jest śniegiem lub lodem, co może zablokować skrzydło.

Dlatego trzeba z niej odpowiednio często wymiatać gromadzące się tam zanieczyszczenia: liście, śnieg czy zmarznięte śmieci. W innym przypadku brama może odmówić nam posłuszeństwa. Zimą warto też zabezpieczyć towotem zawiasy bram dwuskrzydłowych.

Jeśli nagle napadało dużo śniegu, trzeba go najpierw usunąć sprzed bramy, a dopiero potem ją otwierać. W przeciwnym razie łatwo można doprowadzić do przeciążenia i urwania zawiasów.

Dla warunków klimatycznych panujących w Polsce najbardziej odpowiednia jest brama samonośna. Potrzeba na nią więcej miejsca wzdłuż ogrodzenia, bo jej skrzydło jest przedłużone o przeciwwagę.

Zaletę tych bram stanowi to, że skrzydło zawieszone wysięgnikowo nie dotyka podłoża, co sprawia, że, zwłaszcza zimą, są one mniej kłopotliwe w eksploatacji niż bramy przesuwane po szynie.

Przed nadejściem mrozów trzeba dokonać również przeglądu napędu bramy. Także w trakcie zimy trzeba zwracać uwagę na to, żeby śnieg nie stał się przeszkodą nie tylko dla niej samej, lecz także dla fotokomórek, które – zasypane śniegiem – mogą przestać właściwie funkcjonować.

Unieruchomienie automatyki bramy może się zdarzyć również podczas silnych mrozów, gdy temperatura jest bardzo niska. Sprawdźmy zatem zakres temperatur, w jakich może pracować nasz siłownik, i ewentualnie zakupmy lepszy, bardziej przystosowany do panującego u nas zimna.

Poświęćmy trochę czasu na zaplanowanie przygotowań do zimy. Dobry plan i systematyczna realizacja pozwolą nam zachować zimowy spokój.

Pamiętajmy, że to nie nasze pieniądze, tylko pieniądze właścicieli – nie nadwyrężajmy ich kieszeni poprzez nieprzemyślane działania, gdyż w końcu to nam zaufali i przerzucili na nas odpowiedzialność za swoje budynku. Priorytetem niech jednak zawsze będzie bezpieczeństwo ich użytkowników. 

Komentarze

(1)
alka | 16.02.2015, 17:24
Najważniejsze w ziemie jest ogrzewanie i szczelne okna. W naszym mieszkaniu są zamontowane okna z: http://www.stolbud.pl/ Są szczelne, dobrze wykonane, są odpowiednie do naszego mieszkania. Nie można pozwolić sobie na nieszczelne okna, gdyż wtedy zimą ucieka nam ciepłe powietrze.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16709|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10358|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl