• Kto może zainstalować kamerę przed domem?
  • Oznakowanie posesji pod lupą policji
  • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?  Ogranicz straty ciepła!
  • Kobiety w nieruchomościach... decydują i zarządzają
  • Styropian Austrotherm – 10 powodów, dlaczego warto

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Kto może zainstalować kamerę przed domem?

20.03.2019
Na wielu blokach oraz domach jednorodzinnych zainstalowane są kamery – mają one dawać mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Kamerkę może jednak zamontować nad drzwiami tylko właściciel mieszkania, który jest obiektywnie zagrożony np. kradzieżą. Nie ma do tego prawa osoba,...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Oznakowanie posesji pod lupą policji

20.03.2019
Policjanci z Słupska prowadzą akcję informacyjną dotyczącą obowiązku oznaczenia nieruchomości. Brak tabliczki z numerem na posesji utrudnia niesienie pomocy przez pogotowie ratunkowe, straż pożarną, policję. Podczas codziennej służby, a także przy pomocy mediów...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku? Ogranicz straty ciepła!

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Kobiety w nieruchomościach... decydują i zarządzają

22.03.2019
Większe zaangażowanie, skrupulatna analiza i szeroko konsultowana ostateczna decyzja – to skrótowy opis procesu poszukiwania i wyboru mieszkania przez panie. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl. Okazuje się, że 62 proc. osób, które...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Styropian Austrotherm – 10 powodów, dlaczego warto

Oszczędności, szybki zwrot z inwestycji, wysoki komfort cieplny, trwały i odporny produkt – to tylko jedne z wielu korzyści wynikających z zastosowania styropianu Austrotherm. Dlaczego jeszcze warto?
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!

Z Piotrem Machałowskim - prezesem Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Komercyjnych - rozmawia Helena Śpiewak.
Helena Śpiewak  |  Administrator 12/2014  |  09.01.2015
Piotr Machałowski - prezes Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Komercyjnych
Piotr Machałowski - prezes Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Komercyjnych

O rynku nieruchomości oraz standardach zawodów nieruchomościowych z Piotrem Machałowskim - prezesem Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Komercyjnych - rozmawia Helena Śpiewak.

Helena Śpiewak: W rubryce zawód wpisuje Pan…

Piotr Machałowski: Skończyłem studia ekonomiczne oraz studia podyplomowe z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Moje profesje to: zarządzanie nieruchomościami oraz Facility Management. Aktualnie łączę obie, gdyż dają szersze możliwości działania na rynku.

HŚ: Od kiedy zajmuje się Pan rynkiem nieruchomości i dlaczego?

PM: Od 19 lat. Podczas pracy w firmie komercyjnej (w latach 1993–2000 pracowałem w Tricon Restaurants Poland – PepsiCo Poland, gdzie zajmowałem się Facility Managementem) zainteresował mnie proces zarządzania obiektami w połączeniu z ich utrzymaniem i tak zostało.

Zobacz: Rośnie konkurencja na warszawskim rynku powierzchni biurowej

HŚ: Rzeczywiście, pozostał Pan wierny komercji do dziś, jest Pan przecież prezesem Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości właśnie Komercyjnych. Jak powstało WSZNK?

PM: Przy zaangażowaniu osób, które pracowały w firmach międzynarodowych zajmujących się budowaniem, zarządzaniem i obsługą techniczną nieruchomości komercyjnych. Na rynku brakowało takiego stowarzyszenia.

HŚ: Jaka droga wiodła Pana do obecnego stanowiska?

PM: W latach 90. w firmie, w której pracowałem, zajmowałem się technicznym zarządzaniem obiektów i lokali, które ona posiadała. Ukończyłem kurs i uzyskałem licencję zarządcy nieruchomości. To było początkowym bodźcem do ukierunkowania się na nieruchomości komercyjne.

Wiele lat pracowałem w międzynarodowych firmach korporacyjnych, takich jak Bank Handlowy, CitiBank, Cushman & Wakefield Polska, gdzie pogłębiałem wiedzę o tym, jak na innych rynkach odbywa się zarządzanie nieruchomościami oraz obsługa techniczna zarządzanych obiektów.

W Banku Handlowym byłem dyrektorem ds. utrzymania oddziałów, a w CitiBanku – managerem ds. zarządzania nieruchomościami oraz Krajowym Koordynatorem ds. Bezpieczeństwa Pracy. Za to w firmie Cushman & Wakefield Polska pracowałem jako Property Manager. W tym czasie pojawiła się możliwość uzyskania międzynarodowej licencji CPM (Certified Property Manager), co oznaczało zdobycie wyższych zawodowych kwalifikacji.

Od 2001 do 2005 roku uczestniczyłem w wysoko specjalistycznych szkoleniach, co zaowocowało uzyskaniem certyfikatu CPM. To bardzo prestiżowy tytuł, którym może się dziś w Polsce pochwalić zaledwie ok. 20 osób!

Przeczytaj: Kolejna inwestycja na warszawskiej Pradze

Działam aktywnie w stowarzyszeniach: od 2004 r. w Polskim Stowarzyszeniu IREM i od 2005 r. w WSZNK. Praktycznie prawie równocześnie, ponieważ obydwa stowarzyszenia zajmują się nieruchomościami komercyjnymi.

Zaangażowałem się również w prace Komisji Odpowiedzialności Zawodowej (KOZ-a) w Ministerstwie Infrastruktury, która zajmowała się rozpatrywaniem spraw dotyczących „odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości (DzU nr 11, poz. 66)”. Po deregulacji została rozwiązana.

W 2010 r. ukończyłem studia podyplomowe, uzyskując licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami. Nadal aktywnie działam na rynku nieruchomości, aktualnie jestem członkiem zarządu w IREM Polska oraz w Związku Pracodawców i Przedsiębiorców Budownictwa UNIA BUDOWLANA.

Jednym z ciekawszych projektów, w jakich ostatnio brałem udział jako ekspert, było opracowanie przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej standardów zawodów nieruchomościowych do Krajowego Standardu Kompetencji Zawodowych.

HŚ: Jak Pan to ocenia?

PM: Uważam, iż wprowadzenie certyfikatów odnawialnych co pięć lat, pozwoli na lepszą weryfikacje osób posiadających dany certyfikat. Firma certyfikująca po weryfikacji będzie dawała rekomendacje takim osobom, które, pracując w danym zawodzie, będą wykazywały się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

HŚ: Czyli…

PM: Konsekwencją zniesienia licencji zawodowych jest możliwość rozwoju dodatkowych zawodów oraz usystematyzowania już posiadanej wiedzy.

HŚ: Czy zrobił Pan karierę?

PM: Nie nazywałbym tego karierą, ale raczej zdobywaniem, krok po kroku, wyznaczonych celów.

Warto przeczytać: Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

HŚ: Największe Pana dotychczasowe sukcesy (zawodowe i nie tylko) to…

PM: Moja rodzina – wspaniała żona i córka. Zawodowo – uzyskanie międzynarodowej licencji CPM (Certified Property Manager), na co trzeba było zasłużyć – doświadczeniem, wiedzą oraz znajomością rynku nieruchomości.

HŚ: Największe porażki…

PM: Każdy ma jakieś wzloty i upadki, ale każda porażka jeszcze bardziej mobilizuje do pracy. Największą porażką dla mnie jest rozbity rynek nieruchomości. Nieustające przepychanki pomiędzy federacjami, powstawanie nowych federacji, brak chęci do zjednoczenia się i zorganizowania jednej dużej rodziny w celu osiągnięcia sukcesu na rynku nieruchomości.

HŚ: Czy zawodowo powiedział Pan ostatnie słowo?

PM: Zdecydowanie nie. Mam przed sobą kolejne cele do zdobycia. Jeden z nich to uzyskać licencję CCIM.

HŚ: Jaką zasadą kieruje się Pan w życiu?

PM: Moje motto to „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą” Augustyna z Hippony. Takie podejście do wielu spraw daje mi zawsze siłę i wiarę w zwycięstwo oraz ułatwia osiągnięcie zamierzonych celów.

HŚ: Największe Pana wady w kontaktach z ludźmi, największe zalety?

PM: Kłopotliwe pytanie. To, co dla jednych jest wadą, dla innych może okazać się zaletą. Zalety to komunikatywność i umiejętność nawiązywania kontaktów. Wada… Jestem uparty i uparcie dążę do zaplanowanego celu.

HŚ: Jakie cechy ceni Pan u innych?

PM: Podstawą jest otwartość na problemy i szukanie ich rozwiązania. Lubię pracować zarówno z ludźmi młodymi, bo można ich jeszcze sporo nauczyć, jak i z doświadczonymi, bo rozumiemy się bardzo szybko.

HŚ: Jakie cechy u innych przeszkadzają Panu najbardziej?

PM: Nie lubię ludzi leniwych, nieszczerych i przeświadczonych o swojej nieomylności.

HŚ: Jakie ma Pan pasje pozazawodowe? 

PM: Bardzo lubię wypoczywać nad wodą, gdzie mogę naładować akumulatory. Uwielbiam wędkować i pływać. Ostatnio często też eksperymentuję w kuchni…

HŚ: Co Pan lubi najbardziej? Czytać dzienniki ustaw, śpiewać przy goleniu…

PM: Bardzo lubię przebywać z moją rodziną.


Instalacje wodociągowe, ogrzewcze i
gazowe na paliwo gazowe,
chłodnicze, klimatyzacyjne, gazów medycznych oraz próżni wykonane z rur miedzianych i stopów miedzi.
Wytyczne stosowania i projektowania
Kompendium Zarządcy 2015Nowe warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania 2014 z dodatkiem Efektywność energetyczna w budownictwie
CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć zanieczyszczenia z instalacji wodociągowej »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejZanieczyszczenia występujące w wodzie instalacyjnej, często o charakterze ferromagnetycznym mogą powodować następujące problemy: nieprawidłowe działanie automatycznych odpowietrzników... Czytam więcej »Urządzenia do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach - jak oszczędzić na cieple ?

W czym może pomóc izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży
Dowiedz się, ile kosztuje izolacja stropów piwnic i garaży?

Ciepło i zawór ciepła Ocieplanie garażów i piwnic
Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną kwestią. Dlaczego? czytam dalej »

Odpowiednia izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży pomoże zmniejszyć przede wszystkim zużycie ciepła. Jest również jedynym sposobem, by uporać się z zimną podłogą w pomieszczeniu nad piwnicą... Chcę wiedzieć, ile to kosztuje»Układy dystrybucji wody użytkowej i grzewczej »

Dystrybucja wodyMają za zadanie dostarczyć wodę i energię do budynków w sposób bezpieczny i optymalny. Ich jakość decyduje w dużej mierze o jakości całej instalacji (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Co zrobić, by nie wymieniać rur ?

Wymiana rur w budynkuKażdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień ... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Jak powstają awarie pomp i instalacji wodociągowych»
czyszcenie i renowacja elewacji Monitoring pomp i instalacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Udowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym przeglądom. Usterki są rozpoznawane odpowiednio wcześnie, zanim jeszcze dojdzie do zakłócenia produkcji, dostaw ciepła lub wody i większych uszkodzeń... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Jak bezinwazyjnie i skutecznie osuszyć mury budynku?
Jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom tam gdzie brak sieci ciepła systemowego i gazu ziemnego? »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Jest kilka sposobów zwalczania wilgoci. Metoda osuszania zawilgoconych murów musi m.in. uwzględniać ich grubość oraz rodzaj materiału, z którego powstały.... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Dlaczego nie warto wymieniać starej i zniszczonej posadzki w budynku?

Jak naprawić zniszczoną podłogę na klatce schodowej

Koszty wymiany starej i zniszczonej posadzki w budynku mogą przyprawić o zawrót głowy. Nie każdą wspólnotę czy spółdzielnie stać na taki nie planowany wydatek. A czy są jakieś inne sposoby na  (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
3/2019

Aktualny numer:

Administrator 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Zaskarżanie uchwał
  • - RODO w mieszkalnictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16173|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9799|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl