• Rozbudowa inwestycji – spór pomiędzy wspólnotą i deweloperem
  • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?  Ogranicz straty ciepła!
  • Już cztery mieszkania będą tworzyć wspólnotę – zakłada nowy projekt ustawy
  • Nie bać się marzyć!  Nie stać w miejscu!
  • Działalność społeczna, oświatowa i kulturalna w spółdzielni mieszkaniowej

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Rozbudowa inwestycji – spór pomiędzy wspólnotą i deweloperem

06.05.2019
Wspólnota mieszkaniowa i deweloper toczyli spór, który rozstrzygnąć musiał sąd. Deweloper zamierzał na sąsiedniej działce rozbudować blok mieszkalno-usługowy. Wspólnota mieszkaniowa natomiast wyraziła swój sprzeciw, obawiając się, że inwestycja ta przesłoni zamieszkiwany...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku? Ogranicz straty ciepła!

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Już cztery mieszkania będą tworzyć wspólnotę – zakłada nowy projekt...

06.05.2019
Rządowy projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości proponuje zmiany dla właścicieli mieszkań w zakresie zarządzania nieruchomością. Mianowicie właściciele lokali w mniejszych budynkach (co najmniej z czterem lokalami) podejmą wszystkie ważne decyzje dotyczące ich...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Nie bać się marzyć! Nie stać w miejscu!

08.04.2019
Z Jolantą Janasik – prezeską Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych – rozmawia Helena Śpiewak
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Działalność społeczna, oświatowa i kulturalna w spółdzielni...

08.04.2019
Zarówno działalność społeczna, jak i oświatowa czy kulturalna stanowią bardzo istotny element naszego spółdzielczego życia, element często niedoceniany a bardzo potrzebny.
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!

Z Piotrem Machałowskim - prezesem Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Komercyjnych - rozmawia Helena Śpiewak.
Helena Śpiewak  |  Administrator 12/2014  |  09.01.2015
Piotr Machałowski - prezes Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Komercyjnych
Piotr Machałowski - prezes Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Komercyjnych

O rynku nieruchomości oraz standardach zawodów nieruchomościowych z Piotrem Machałowskim - prezesem Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości Komercyjnych - rozmawia Helena Śpiewak.

Helena Śpiewak: W rubryce zawód wpisuje Pan…

Piotr Machałowski: Skończyłem studia ekonomiczne oraz studia podyplomowe z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Moje profesje to: zarządzanie nieruchomościami oraz Facility Management. Aktualnie łączę obie, gdyż dają szersze możliwości działania na rynku.

HŚ: Od kiedy zajmuje się Pan rynkiem nieruchomości i dlaczego?

PM: Od 19 lat. Podczas pracy w firmie komercyjnej (w latach 1993–2000 pracowałem w Tricon Restaurants Poland – PepsiCo Poland, gdzie zajmowałem się Facility Managementem) zainteresował mnie proces zarządzania obiektami w połączeniu z ich utrzymaniem i tak zostało.

Zobacz: Rośnie konkurencja na warszawskim rynku powierzchni biurowej

HŚ: Rzeczywiście, pozostał Pan wierny komercji do dziś, jest Pan przecież prezesem Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości właśnie Komercyjnych. Jak powstało WSZNK?

PM: Przy zaangażowaniu osób, które pracowały w firmach międzynarodowych zajmujących się budowaniem, zarządzaniem i obsługą techniczną nieruchomości komercyjnych. Na rynku brakowało takiego stowarzyszenia.

HŚ: Jaka droga wiodła Pana do obecnego stanowiska?

PM: W latach 90. w firmie, w której pracowałem, zajmowałem się technicznym zarządzaniem obiektów i lokali, które ona posiadała. Ukończyłem kurs i uzyskałem licencję zarządcy nieruchomości. To było początkowym bodźcem do ukierunkowania się na nieruchomości komercyjne.

Wiele lat pracowałem w międzynarodowych firmach korporacyjnych, takich jak Bank Handlowy, CitiBank, Cushman & Wakefield Polska, gdzie pogłębiałem wiedzę o tym, jak na innych rynkach odbywa się zarządzanie nieruchomościami oraz obsługa techniczna zarządzanych obiektów.

W Banku Handlowym byłem dyrektorem ds. utrzymania oddziałów, a w CitiBanku – managerem ds. zarządzania nieruchomościami oraz Krajowym Koordynatorem ds. Bezpieczeństwa Pracy. Za to w firmie Cushman & Wakefield Polska pracowałem jako Property Manager. W tym czasie pojawiła się możliwość uzyskania międzynarodowej licencji CPM (Certified Property Manager), co oznaczało zdobycie wyższych zawodowych kwalifikacji.

Od 2001 do 2005 roku uczestniczyłem w wysoko specjalistycznych szkoleniach, co zaowocowało uzyskaniem certyfikatu CPM. To bardzo prestiżowy tytuł, którym może się dziś w Polsce pochwalić zaledwie ok. 20 osób!

Przeczytaj: Kolejna inwestycja na warszawskiej Pradze

Działam aktywnie w stowarzyszeniach: od 2004 r. w Polskim Stowarzyszeniu IREM i od 2005 r. w WSZNK. Praktycznie prawie równocześnie, ponieważ obydwa stowarzyszenia zajmują się nieruchomościami komercyjnymi.

Zaangażowałem się również w prace Komisji Odpowiedzialności Zawodowej (KOZ-a) w Ministerstwie Infrastruktury, która zajmowała się rozpatrywaniem spraw dotyczących „odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości (DzU nr 11, poz. 66)”. Po deregulacji została rozwiązana.

W 2010 r. ukończyłem studia podyplomowe, uzyskując licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami. Nadal aktywnie działam na rynku nieruchomości, aktualnie jestem członkiem zarządu w IREM Polska oraz w Związku Pracodawców i Przedsiębiorców Budownictwa UNIA BUDOWLANA.

Jednym z ciekawszych projektów, w jakich ostatnio brałem udział jako ekspert, było opracowanie przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej standardów zawodów nieruchomościowych do Krajowego Standardu Kompetencji Zawodowych.

HŚ: Jak Pan to ocenia?

PM: Uważam, iż wprowadzenie certyfikatów odnawialnych co pięć lat, pozwoli na lepszą weryfikacje osób posiadających dany certyfikat. Firma certyfikująca po weryfikacji będzie dawała rekomendacje takim osobom, które, pracując w danym zawodzie, będą wykazywały się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

HŚ: Czyli…

PM: Konsekwencją zniesienia licencji zawodowych jest możliwość rozwoju dodatkowych zawodów oraz usystematyzowania już posiadanej wiedzy.

HŚ: Czy zrobił Pan karierę?

PM: Nie nazywałbym tego karierą, ale raczej zdobywaniem, krok po kroku, wyznaczonych celów.

Warto przeczytać: Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

HŚ: Największe Pana dotychczasowe sukcesy (zawodowe i nie tylko) to…

PM: Moja rodzina – wspaniała żona i córka. Zawodowo – uzyskanie międzynarodowej licencji CPM (Certified Property Manager), na co trzeba było zasłużyć – doświadczeniem, wiedzą oraz znajomością rynku nieruchomości.

HŚ: Największe porażki…

PM: Każdy ma jakieś wzloty i upadki, ale każda porażka jeszcze bardziej mobilizuje do pracy. Największą porażką dla mnie jest rozbity rynek nieruchomości. Nieustające przepychanki pomiędzy federacjami, powstawanie nowych federacji, brak chęci do zjednoczenia się i zorganizowania jednej dużej rodziny w celu osiągnięcia sukcesu na rynku nieruchomości.

HŚ: Czy zawodowo powiedział Pan ostatnie słowo?

PM: Zdecydowanie nie. Mam przed sobą kolejne cele do zdobycia. Jeden z nich to uzyskać licencję CCIM.

HŚ: Jaką zasadą kieruje się Pan w życiu?

PM: Moje motto to „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą” Augustyna z Hippony. Takie podejście do wielu spraw daje mi zawsze siłę i wiarę w zwycięstwo oraz ułatwia osiągnięcie zamierzonych celów.

HŚ: Największe Pana wady w kontaktach z ludźmi, największe zalety?

PM: Kłopotliwe pytanie. To, co dla jednych jest wadą, dla innych może okazać się zaletą. Zalety to komunikatywność i umiejętność nawiązywania kontaktów. Wada… Jestem uparty i uparcie dążę do zaplanowanego celu.

HŚ: Jakie cechy ceni Pan u innych?

PM: Podstawą jest otwartość na problemy i szukanie ich rozwiązania. Lubię pracować zarówno z ludźmi młodymi, bo można ich jeszcze sporo nauczyć, jak i z doświadczonymi, bo rozumiemy się bardzo szybko.

HŚ: Jakie cechy u innych przeszkadzają Panu najbardziej?

PM: Nie lubię ludzi leniwych, nieszczerych i przeświadczonych o swojej nieomylności.

HŚ: Jakie ma Pan pasje pozazawodowe? 

PM: Bardzo lubię wypoczywać nad wodą, gdzie mogę naładować akumulatory. Uwielbiam wędkować i pływać. Ostatnio często też eksperymentuję w kuchni…

HŚ: Co Pan lubi najbardziej? Czytać dzienniki ustaw, śpiewać przy goleniu…

PM: Bardzo lubię przebywać z moją rodziną.


Instalacje wodociągowe, ogrzewcze i
gazowe na paliwo gazowe,
chłodnicze, klimatyzacyjne, gazów medycznych oraz próżni wykonane z rur miedzianych i stopów miedzi.
Wytyczne stosowania i projektowania
Kompendium Zarządcy 2015Nowe warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania 2014 z dodatkiem Efektywność energetyczna w budownictwie
CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16500|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10172|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl