CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Wprowadzanie zmian w życie

O sztuce kadrowania potencjału
Wprowadzanie zmian w życie
Wprowadzanie zmian w życie
www.freeimages.com

W niniejszym artykule zajmę się koncepcją, która zakłada, że sposób, w jaki przeżywamy swoje życie, jest zdeterminowany perspektywą, z jakiej go oglądamy.

W zależności od tego, jakie znaczenie przypiszemy różnym sytuacjom, jakie spotykają nas w życiu, będziemy zachowywać się w określony sposób.

Wszyscy znamy ludzi, o których potocznie mówi się, że nawet w najtrudniejszych momentach widzą „połowę szklanki pełnej”. Są też i tacy, którzy potrafią z sytuacji relatywnie błahej uczynić duży problem. To ci, którzy są mistrzami w tworzeniu problemów. Billy Connolly powiedział: „nie ma czegoś takiego jak zła pogoda, jest tylko niewłaściwe ubranie”.

Jak wiemy, każdą sytuację możemy zinterpretować na wiele różnych sposobów. Specjaliści od reklamy próbują nakłonić nas do interpretacji, która spowoduje, że pokusimy się o zakup rzeczy, którą chcą nam sprzedać.

Przeczytaj: Wprowadzanie zmian w życiu

Jeśli uwierzymy w to, że luksusowy kosmetyk, elegancki ubiór czy drogi samochód uczynią nas szczęśliwymi, bardziej wolnymi czy zmysłowymi, najprawdopodobniej dokonamy zakupu.

Handlowcy czy politycy również próbują proponować nam najkorzystniejszy sposób życia albo zarabiania pieniędzy. Słowem – mamy uwierzyć w to, że jeśli podporządkujemy się ich sugestiom, nasze życie stanie się bardziej sensowne, wartościowe czy treściwe.

Tymczasem prawda brzmi tak: wszystko jest relatywne. Każda rzecz, wybór, wartość mają swoje złe i dobre strony. Z tego też powodu musimy być świadomi faktu, że jeśli nie weźmiemy odpowiedzialności za własne interpretowanie różnych wydarzeń, to ktoś inny zrobi to za nas.

Możliwość decydowania o tym, w jaki sposób ocenimy daną rzecz, sprawia, że stajemy się bardziej elastyczni, niezależni od otoczenia i wolni w swoich wyborach. Umiejętność kadrowania świata z właściwej perspektywy w żadnym wypadku nie oznacza lekceważenia problemów czy trudnych kwestii.

Zobacz też: Wprowadzanie zmian w życiu – ciąg dalszy

Chodzi tu raczej o wypracowanie takiego rodzaju elastycznej interpretacji, która działa na naszą korzyść, a nie przeciwko nam.

Thomas Edison podjął siedemset prób wynalezienia światła elektrycznego. Kiedy reporter „New York Timesa” zapytał go, jak się czuje po siedmiuset porażkach, Edison odpowiedział: „Nie poniosłem porażki siedemset razy. Nie poniosłem porażki nawet raz. Odniosłem sukces, dowodząc, że tych siedemset sposobów nie zadziała. Kiedy wyeliminuję wszystkie sposoby, które nie zadziałają, znajdę metodę, która zadziała”.

Powyższe stwierdzenie jest przykładem na siłę pozytywnego myślenia i pozytywnego kadrowania świata, które dodaje nam skrzydeł, a nie zabiera energii ani wiary w sukces. Pewnie taki rodzaj myślenia nie wydaje nam się łatwy, ale musimy uwierzyć w to, że sami możemy nauczyć się podobnego optymizmu i elastyczności. Poniżej znajdą Państwo opis ćwiczenia o nazwie GRA W KADROWANIE.

Gra w kadrowanie

Przypomnij sobie projekt lub cel, który udało ci się osiągnąć w przeszłości. Rozważ dokładnie, na co wówczas zwracałeś/aś uwagę i kładłeś/aś największy nacisk.

Pomyśl o projekcie lub celu, którzy będziesz realizować w najbliższej przyszłości. Jakiego rodzaju myśli i przekonania mogłyby sprawić, że Twoje zaangażowanie w realizację projektu znacząco zmniejszyłoby się? Uczciwie przepatrz wszystkie ograniczające cię myśli.

A teraz zadanie odwrotne – jakie przekonania i myśli mogłyby spowodować zwiększenie Twojego zaangażowania w realizację projektu?

Proponuję spisanie wymienionych czterech punktów na kartce. Czasem wydaje się nam, że wystarczy dokonać powyższej analizy tylko we własnej głowie. Zazwyczaj okazuje się, że następnego dnia umykają nam istotne elementy.

Z drugiej strony – odpowiedzi na zamieszczone w punktach pytania dnia następnego mogą ulec przeformułowaniu bądź rozszerzeniu. Warto mieć wtedy przed sobą dowód naszych rozważań umieszczony na kartce albo zapisany gdzieś w komputerze.

W poszukiwaniu pomocnych wskazówek i zwiększaniu elastyczności pomagają nam dobrze sformułowane pytania. Zatrzymajmy się na chwilę przy kwestii: dlaczego nie mogę tego zrobić? Wsłuchajmy się w jej melodię i głębszy sens.

Po pierwsze, zawarty jest w niej imperatyw, że musimy coś zrobić, a zarazem ponura informacja, że powyższej rzeczy zrobić nie możemy. Zlepek tych dwóch przekazów sprawia, że nasza wiara w powodzenie danego przedsięwzięcia może ulec poważnemu zachwianiu.

Warto przeczytać: Wprowadzanie zmian – opanowywanie emocji i uwalnianie wewnętrznego potencjału

A gdybyśmy spróbowali sformułować powyższe pytanie inaczej, w sposób który spowoduje wzrost naszej wiary, aktywności i optymizmu? Jak podoba się Państwu zdanie: W jaki sposób mogę najlepiej/najłatwiej najbardziej interesująco dla mnie wykonać zaplanowane zadanie?

W tak postawionym pytaniu kryje się przekonanie, że moje działania powiodą się, sprawią mi przyjemność i, co ważne, z bardzo dużym prawdopodobieństwem udadzą się, a więc osiągnę sukces.

Widzą Państwo różnicę? Tak sformułowane pytanie nakierowuje nas na sedno sprawy, działa jak dokładna mapa, według której możemy się poruszać. Uczmy się zatem pozytywnego i celnego zadawania pytań.

Unikajmy zadawania sobie cierpień pytaniami w rodzaju: dlaczego nigdy nie udaje mi się osiągnąć celu? Dlaczego mnie to spotyka? Dlaczego ja? Jak długo muszę się męczyć?

Zapytajmy raczej siebie: jak mogę sobie pomóc? Jak mogę sformułować jakiś pozytyw i jak on będzie brzmiał? Ile rozwiązań mam do swojej dyspozycji? Kogo mogę poprosić o pomoc? Jak najłatwiej mogę zacząć… (tu podajmy swoje cele)? Jak najłatwiej mogę przestać… (tu też podajmy swój problem)?

Dwa słowa o Kate Byron

Kate Byron jest osobą niezwiązaną w żaden sposób z branżą psychologiczną. O ile się nie mylę, przez wiele lat pracowała jako pośrednik w obrocie handlu nieruchomościami. To jej własne demony pozwoliły odkryć metodę opartą na zadaniu sobie pytań, które mają nas uwolnić od mentalnych ograniczeń i cierpienia spowodowanego przywiązaniem do określonych schematów.

Byron przez wiele lat chorowała na depresję, z trudem udawało się jej dotrzeć do łazienki, żeby umyć sobie zęby. Kiedy wydawało się jej, że jej życie już nic dobrego nie przyniesie, udała się na pustynię, żeby właśnie tam zgłębiać istotę swojego nieszczęścia. Po serii takich spotkań ze sobą doszła do wniosku, że wszystko, do czego jesteśmy tak boleśnie przywiązani, staje się przyczyną naszego egzystencjalnego cierpienia.

Warto wiedzieć: Redukcja stresu – kilka praktycznych rad

Ale to nie koniec, możemy spróbować podważyć te nienaruszalne według nas „prawdy” poprzez zadanie sobie kilku ważnych pytań. To właśnie one stały się istotą metody opracowanej przez Kate Byron. Dziś po jej depresji nie został ślad, ta nieszczęśliwa niegdyś kobieta jeździ po świecie i na swoich warsztatach uwalnia ludzi od ich wieloletnich mentalnych ograniczeń.

A oto zestaw pytań Kate Byron:

 • Czy to, co myślisz, w co wierzysz, to prawda? Bardzo często nie kwestionujemy tego, co myślimy, w co wierzymy, tak więc najczęściej pada odpowiedź „tak, to prawda”. Kate Byron nie daje łatwo się zwieść, więc zadaje kolejne pytanie.
 • Pomyśl jeszcze raz, czy to NA PEWNO JEST PRAWDA. Skąd możesz wiedzieć, że jest to prawdą?
 • Kim jesteś, jaka jest jakość twojego życia, jak się czujesz i zachowujesz, kiedy wierzysz w swoją prawdę?
 • Kim byłbyś, jak mógłbyś się czuć, gdybyś mógł porzucić swoją prawdę i otworzyć się na coś nowego, innego niż dotychczas? Kate Byron ujmuje to w swoim pytaniu tak: kim byłbyś bez swojej opowieści?
 • Na koniec Byron proponuje: a teraz odwróć wszystko to, w co wierzysz, o czym jesteś przekonany. W ten sposób prowokuje ludzi do zadawania sobie nowych pytań, kwestionowania niepodważalnych naszym zdaniem prawd.

Na przykład, jeśli cierpienie sprawia mi myśl: „moja przyjaciółka MUSI mnie rozumieć”, Kate Byron mówi: „pobaw się tym przekonaniem”. Tym samym zaprasza nas do odkrywania nowych lądów.

Możemy pomyśleć inaczej np. „ona wcale nie musi mnie rozumieć, to ja muszę rozumieć samą siebie, ale czy zawsze muszę? Co stanie się, jeśli kiedyś nie uda mi się siebie zrozumieć?” – albo „ja też muszę rozumieć ją” i tak dalej.

Trudno opisać metodę Kate Byron w kilku zdaniach. Zainteresowanych odsyłam do lektury jej książek. Zostały przetłumaczone na język polski.
Gorąco zachęcam do podjęcia wyzwania zaproponowanego przez tę postać. Od razu dodam, że jej życie wcale nie stało się łatwiejsze. Od lat pogarsza się jej wzrok i grozi jej całkowita ślepota.

Mimo wszystkich przeciwności losu ta kobieta nie traci pogody ducha. Po prostu mentalnie przygotowuje się do życia w ciemnościach. Nie rozpacza, nie drąży kwestii, dlaczego ją to spotkało, tylko z jak największym w tej trudnej sytuacji optymizmem próbuje przyjąć to, na co nie ma większego wpływu.

Pamiętajmy, zazwyczaj dostajemy to, na czym się najbardziej skupiamy i koncentrujemy. W związku z tym twórzmy w swojej głowie pytania optymistyczne, stymulujące, skoncentrowane na rozwiązaniach, a nie na problemach.

W swojej wyobraźni powiększajmy, nasyćmy kolorami optymistyczne wizje nas samych odnoszących sukces. Budujmy pogodny nastrój, otaczajmy się miłymi dźwiękami, szukajmy inspiracji, dobrych rozwiązań, przyjaznych ludzi. To wszystko zbliża nas do zwiększenia jakości naszego życia i życzliwego, przyjaznego nastawienia do ludzi i świata.

Na koniec wymienię siedem przekonań ludzi, którym udało się osiągnąć sukces. I tym optymistycznym akcentem zachęcam wszystkich do dania sobie szansy na poprawę życia w obszarach, które każdy z nas uważa za niezadowalające. Powtórzę raz jeszcze: to my sami jesteśmy autorami naszego życia.

Stymulujące przekonania

 • Jesteś ekspertem od siebie samego. Oznacza to, że to sam znasz siebie najlepiej. Jeśli tylko z uważnością i zainteresowaniem przyjrzysz się sobie, odpowiedzi pojawią się same.
 • Nie jesteś popsuty, nikt nie musi cię naprawiać. Po prostu każde twoje zachowanie, nawet dziwaczne czy dysfunkcyjne, spełnia określoną funkcję, czemuś służy. Jeśli tylko przestanie być ci potrzebne, najpewniej je porzucisz.
 • Masz wszystkie zasoby, które pozwolą ci odnieść sukces.
 • Możesz osiągnąć wszystko, czego sobie życzysz, pod warunkiem, że podzielisz to zadanie na odpowiednio małe elementy.
 • Jeżeli twoje działania nie przynoszą zamierzonego efektu, zrób coś innego. Mówiąc potocznie, nie wal głową w mur.
 • Nigdy nie odnosisz niepowodzeń, otrzymujesz tylko informację zwrotną. Przypomnij sobie, co powiedział Thomas Edison.
 • Pamiętaj, swoją przyszłość tworzysz właśnie w tej chwili. TERAZ. Nie oglądaj się zanadto za siebie, nie rozpamiętuj przesadnie przeszłości ani nie skupiaj się zbytnio na przyszłości. Opanuj sztukę bycia w teraźniejszości, bo tylko ona jest prawdziwa.  

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Wycinka drzew
 • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18989|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12221|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11563|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl