Artykuł sponsorowany

Jak wybrać odpowiedni kocioł na paliwa stałe?

 Buderus  |  16.01.2015  |  3

Jakie są rodzaje kotłów na paliwa stałe i jaki będzie dla nas najlepszy?

Prześledźmy hipotetyczny proces decyzyjny użytkownika, który zastanawia się nad wyborem urządzenia grzewczego dla nowo wybudowanego domu jednorodzinnego.

Korzystając z dobrodziejstw rachunku prawdopodobieństwa łatwo policzyć, że 69% osób zdecyduje się ostatecznie na wybór kotła na paliwa stałe. Największa w Europie ilość producentów kotłów na paliwa stałe pomnożona przez różnorodność asortymentu daje nam tysiące możliwości wyboru i spore zamieszanie. Jak odnaleźć się w tym gąszczu i wybrać urządzenie najbardziej odpowiadające naszym wymaganiom? Czytaj więcej na ten temat »

Jeśli uwzględnimy podział urządzeń ze względu na sposób podawania paliwa, rozróżnimy kotły z podawaniem ręcznym i kotły z podawaniem automatycznym.

Wśród kotłów na paliwa stałe z podawaniem ręcznym wyróżnimy te ze spalaniem dolnym oraz górnym, a także wiele rozwiązań, które są nieszczęśliwym połączeniem obu tych konstrukcji.

Spalanie dolne, pozwala kontrolować proces spalania, moc produkowana przez kocioł jest stała w czasie i nie zależy od tego czy zasypiemy całą, czy też część komory zasypowej. Spalanie górne to tak naprawdę forma „ogniska” zabudowanego blachą chłodzoną wodą, postawiona na fundamencie w pomieszczeniu kotłowni.

Zaletę ma taką, że w takim ognisku spalimy niemal wszystkie występujące w przyrodzie rodzaje paliw. Moc generowana przez takie palenisko nie jest stała w czasie, zależy od wielkości załadunku, nie można jej w żaden sposób kontrolować.

Poniżej znajduje się przykład prawidłowej konstrukcji wymiennika kotła Buderus Logano S111-2 (wymiennik pionowy) oraz Buderus Logano S112 (wymiennik pionowy). Czytaj dalej »

Kolejną ważną cechą konstrukcji jest budowa rusztu. Zwróćmy uwagę na to, czy ruszt na którym spala się paliwo jest "wodny", czy też nie.

Ruszt, przez który przepływa woda, niepotrzebnie wychładza nam jądro płomienia i w wyniku zbyt niskiej temperatury węgiel pierwiastkowy nie spala nam się zupełnie do CO2 a tylko częściowo do CO. Tracimy ogromną ilość energii, ponieważ tlenek węgla jest gazem, który nie promieniuje (omywając wymiennik kotła nie przekaże mu swojej energii).

Idąc dalej tym tropem – na jaki zdecydować się wymiennik: pionowy, czy poziomy? Oczywiście poziomy łatwiej się czyści (dostęp od przodu kotła) a wady? W przeciwieństwie do pionowego, nie jest w stanie grawitacyjnie oczyścić się z niedopalonych części stałych porywanych przez spaliny a także z sadzy.

Pamiętajmy, że każdy milimetr osadu na ściankach wymiennika kotła, to większy opór przenikania ciepła, a tym samym wyższa temperatura spalin, czyli strata kominowa. W telegraficznym skrócie omówiliśmy najważniejsze aspekty konstrukcji wymienników kotłów z załadunkiem ręcznym.

Przejdźmy do kotłów automatycznych. Tutaj wbrew temu o czym dowiadujemy się ze stron producentów, nie ma rozwiązań uniwersalnych. Istnieją rozwiązania bardziej lub mniej lubiące określony rodzaj paliwa. Czytaj dalej na ten temat »

I tak, podajnik retortowy polubi się z węglem sortymentu groszek. Paliniki typu szwedzkiego / zsypowe / zrzutkowe - jakkolwiek je nazwać - kochają pelet. Rynnowe? No właśnie, groszek węglowy czy miał?

Jedno jest pewne, przed wyborem systemu podawania paliwa, musimy wiedzieć, jakie paliwo będzie w kotle spalane. To, że kocioł jest wielopaliwowy, nie oznacza, że przy każdym paliwie będzie miał deklarowaną przez producenta sprawność, moc czy w końcu emisję.

Z najnowszych doniesień wynika, że wchodząca w ciągu najbliższych lat Dyrektywa Parlamentu Europejskiego mająca zastosowanie tym razem do kotłów na paliwo stałe (LOT 15) całkowicie zabroni wprowadzania do obrotu kotłów w najniższych klasach (klasa III oraz klasa IV).

Już teraz część producentów deklaruje, że ich kotły spełniają wymagania klasy 5. Należy mieć na uwadze, że kocioł spełniający wymagania dotyczące emisji dla klasy 5, może nie spełniać wymagań dotyczących sprawności klasy 5. Zwróćmy na to uwagę. Zobacz więcej na stronie producenta »

Na szczęście wszystkie kotły na paliwa stałe marki Buderus są badane w akredytowanym instytucie w Brnie w Czechach, dzięki czemu dane zawarte w publikowanych materiałach nigdy nie odbiegają od rzeczywistości.

Komentarze

(3)
Maniek | 08.08.2015, 09:39
Kotły to ważna sprawa, dlatego wybór powinien być przemyślany. Ja od znajomych dowiedziałam się o firmie Carbotherm (carbotherm.pl), długo zapoznawałam się z ofertą, aż w końcu wybrałam i wydaje mi się, że trafnie! Przystępna cena, a przy tym dobra jakość, jeszcze się na nich nie zawiodłam.
edmundo | 07.09.2015, 02:19
Teraz firmy kotlarskie mają handlowców, to fajna opcja bo fachowiec doradzi jaki konkretny kocioł będzie najodpowiedniejszy do potrzeb i domu. Mnie tak pomógł handlowiec z firmy Witkowski, konkretna pomoc, na wiele rzeczy zwrócił mi uwagę min na odpowiednią konfiguracje kotła i dopasowanie do mojej niewymiarowej kotłowni, sam bym na kilka rozwiązań nie wpadł co ich handlowiec mi podpowiedział. Fajna opcja szczególnie jak sie człowiek nie zna
primodo | 05.10.2015, 18:09
Firma EKOWITT tez oferuje takich mobilnych doradców co do domu dojada i kocioł pomogą wybrać i moc czy budowe kotła dopasować
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Produkty i technologie

5/2017

Aktualny numer:

Administrator 5/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Zarządcą lub pośrednikiem wyłącznie przedsiębiorca
  • - Echa wspólnotowych zebrań
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 13075|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl