CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

BIK: portret frankowicza

Redakcja Administratora  |  26.01.2015
BIK: portret frankowicza
BIK: portret frankowicza
www.freeimages.com

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) zebrało dane, dotyczące polskich kredytobiorców frankowych, w tym m.in. informacje na temat wartości oraz liczby czynnych kredytów we frankach oraz terminowości spłacania zobowiązań.

Jak podaje BIK w listopadzie 2014 roku liczba czynnych kredytów we frankach wynosiła 566 tys., a łączna liczba kredytobiorców frankowych dotyczyła 953 tys. osób, w tym:

 • 470 tys. kobiet
 • 483 tys. mężczyzn.

Przeczytaj: Zadłużeni we frankach szwajcarskich protestują

Z analizy BIK wynika przy tym, że:

 • 98,6 proc. (939,8 tys.) osób - terminowo spłaca swój kredyt we frankach
 • tylko 1,4 proc. osób ma przeterminowany kredyt we frankach (13,2 tys. osób)

220 tys. osób - ma tylko kredyt mieszkaniowy we frankach, co stanowi 23 proc. ogółu osób posiadających kredyt mieszkaniowy we franku

733 tys. osób ma zarówno kredyt mieszkaniowy we franku jak i inne kredyty.

Według BIK, 96 proc. osób posiadających kredyt mieszkaniowy we franku terminowo spłaca wszystkie swoje kredyty  (914,66 tys. osób) i tylko 4 proc. osób posiadających kredyt mieszkaniowy we franku ma przeterminowane kredyty w tym kredyt mieszkaniowy we franku (to tylko 38,34 tys. osób).

0,5 proc. osób z ogółu kredytobiorców frankowych ma 10 i więcej czynnych kredytów. 

Warto zobaczyć: Za decyzję banku centralnego Szwajcarii zapłacą zadłużone gospodarstwa domowe i banki

Wartość czynnych kredytów we frankach - to 137,1 mld zł (dane na listopad 2014)

BIK nakreśliło również socjologiczny portret kredytobiorcy frankowego, wskazując, że :

 • 65 proc. osób posiadających kredyty mieszkaniowe we frankach pochodzi z Pokolenia X. Są to osoby urodzone w latach 1967-1981
 • 10% osób posiadających kredyty mieszkaniowe we frankach mieszka w Warszawie
 • kredytobiorcy z Pokolenia X  posiadają 72 proc. wartości wszystkich kredytów we frankach  (do spłaty na listopad 2014 mieli: 98,9 mld PLN)
 • 78 proc. osób z Pokolenia X ma oprócz kredytu mieszkaniowego we franku  jeszcze jeden inny czynny kredyt
 • 27 proc. kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy we franku i stanowią drugą w kolejności dominująca grupę kredytobiorców frankowych – pochodzą oni z Pokolenia osób dojrzałych są to osoby urodzone w latach 1948-1966.
 • 2 proc. kredytobiorców stanowią seniorzy (ur. przed 1948) i 6 proc. osoby z Pokolenia Y (ur. 1982-1995), przy czym 59 proc. kredytobiorców z Pokolenia Y posiadających kredyt mieszkaniowy we franku stanowią kobiety.

***

Warto tu przypomnieć, że przed tygodniem szwajcarski bank centralny (SNB) ogłosił nieoczekiwanie, że uwalnia kurs swojej waluty, czym spowodował panikę na rynku. Dotychczas SNB utrzymywał sztywny kurs - euro nie mogło kosztować mniej niż 1,20 franka. Decyzja SNB sprawiła, iż frank mocno zyskał na wartości również wobec złotego.

W miniony czwartek za franka trzeba było zapłacić rekordowe 5,19 zł, choć dzień wcześniej 3,57 zł. Tak istotny wzrost notowań franka to problem dla polskich kredytobiorców zadłużonych w tej walucie. Praktycznie z dnia na dzień raty kredytów hipotecznych polskich rodzin wzrosły o 20-25 proc.  

Zobacz też: Umowy kredytowe - UOKiK skontroluje banki

W ostatni weekend  (24-25 stycznia 2015) w kilku miastach Polski odbyły się demonstracje frankowiczów, protestujących przeciwko wzrostowi kosztów kredytu. Demonstranci domagali się wsparcia Państwa w ich spłacie.

Pojawiły się w związku z tym różne propozycje udzielenia pomocy osobom zadłużonym we frankach, m.in. Związek Banków Polskich zarekomendował bankom, by przy wyliczaniu oprocentowania rat kredytów uwzględniały ujemny LIBOR.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów z kolei, prowadzący postępowania wyjaśniające wobec wszystkich banków, które oferowały kredyty we frankach i analizujący zarówno wzorce umowne, jak i praktyki banków wobec klientów, zachęca frankowiczów, by zwracali się bezpośrednio do UOKiK ze skargami na te banki, które nie będą chciały stosować ujemnego LIBOR.

Podobno decyzje w sprawie wsparcia frankowiczów zapadną 28 stycznia.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchniWłaśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Czytam więcej »


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jak bez kucia ścian naprawić i przeprowadzić renowację rur kanalizacyjnych? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

pęknięta rura w ścianie poradnik doboru pomp
Można się domyślać, że bezinwazyjna naprawa oznacza takie działanie, które nie narusza struktury i funkcjonowania badanego obiektu. To oznacza, że w przypadku... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Rozliczanie fundusz remontowego
 • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12529|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11690|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl